Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Mecliste ‘terörist Erdoğan’ kavgası

İnfaz yasası görüşmelerinin devam ettiği Türkiye Büyük Millet Meclisinde ‘terörist Erdoğan’ kavgası yaşandı. HDP’liler, Erdoğan’ın da terör suçundan yargılanıp ceza aldığını hatırlatınca olanlar oldu.

BOLD – HDP’li Garo Paylan ve Meral Danış Beştaş, geçmişte AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da terörden yargılanıp ceza aldığını hatırlattı. Eşit infaz yasası yapılması gerektiğini söyledi. HDP’li isimlere itiraz AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’den geldi.

Politika

Berat Albayrak’ın istifası Efkan Ala’ya da yer açtı

Berat Albayrak’ın istifasının ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı ve TBMM Bütçe Plan Komisyonu Başkanlığına yapılan atamalar yüzünden Efkan Ala’ya partide yer açıldı.

BOLD – Berat Albayrak’ın istifası AKP’de domino etkisi yaptı. Berat Albayrak’ın yerine TBMM Bütçe Plan Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atanmasıyla boşalan bu göreve, AKP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz getirildi.

Yılmaz’ın yerine de AKP Bursa Milletvekili Efkan Ala, AKP’nin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkanlığı görevine atandı. 26. ve 27. dönem Bursa Milletvekili olarak seçilen Ala, 61, 62. ve 64. AKP hükumetlerinde İçişleri Bakanı olarak görev yaptı.

EFKAN ALA KİMDİR?

1965 Erzurum doğumlu Efkan Ala ilköğrenimini Oltu İlçesine bağlı Çanakpınar Köyünde, ortaokul ve lise öğrenimini Erzurum İmam Hatip Lisesinde tamamladı.1983 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde lisans eğitimine başladı ve buradan 1987 yılında mezun oldu. Karadeniz Teknik Üniversitesinde İktisat alanında yüksek lisans yaptı.

1988 yılında Sakarya Valiliğinde kaymakam adayı olarak göreve başladı. Bolu’nun Gölyaka ve Isparta’nın Sütçüler İlçelerinde Kaymakam Vekilliği görevlerinde bulunduktan sonra, yurtdışı stajı kapsamında bir yıl İngiltere’de eğitim gördü.

1991 yılında Trabzon’un Dernekpazarı İlçesi’ne Kaymakam olarak atandı. Daha sonra, ikişer yıl süre ile Ordu’nun Kabataş İlçesi Kaymakamlığı ve Tunceli Vali Yardımcılığı görevlerini yürüttü.

1999 yılında İçişleri Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı Şube Müdürü olarak atandı ve sonrasında İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı olarak görev yaptı.

2001-2003 yılları arasında Turizm Bakanlığında Turizm Eğitimi Genel Müdürlüğü ve Bakan Müşavirliği görevlerinde bulundu.

30 Ocak 2003 tarihinde Batman Valisi olarak atandı.

14 Eylül 2004 tarihinde Diyarbakır Valisi olarak atandı.

8 Eylül 2007 tarihinde atandığı Başbakanlık Müsteşarlığı görevini 25 Aralık 2013 tarihine kadar yürüttü.

26 Aralık 2013 tarihinde 61. Hükümetin İçişleri Bakanı olarak atandı. 62 ve 64. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde İçişleri Bakanı olarak görev yaptı.

25.Dönemde Erzurum Milletvekili seçildi.

26. Dönem Bursa Milletvekili seçildi.

65. Hükümet’in içişleri Bakanı olarak görev yaptı.

Erdoğan’dan Biden’a tebrik ve Trump’a teşekkür

Okumaya devam et

Politika

Lütfü Elvan yanlış yemin ile başladı

Berat Albayrak’ın yerine Hazine ve Maliye Bakanlığına atanan Lütfü Elvan, TBMM’de gerçekleştirilen törende yemin metnini yanlış okuduğu için tekrar etmek zorunda kaldı.

BOLD – Geçen Pazar akşamı kişisel Instagram hesabından paylaştığı açıklama ile görevinden istifa eden Berat Albayrak’ın istifası dün AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edildi.

Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı olarak Lütfü Elvan’ı bugün damadının yerine atadı. Devir teslim töreninin yapılmadığı görev değişikliği, Elvan’ın TBMM’de yemin etmesiyle tamamlanmış oldu.

Öte yandan TBMM’deki törende Elvan yemin metnini yanlış okudu. Elvan, yemin metninin sonundaki “and içerim” yerine “söz veririm” dedi. Meclis Başkanvekili Haydar Akar, yemin metninin sonundaki “and içerim” bölümünün eksik okunduğu gerekçesiyle yeminin tekrar edilmesini istedi. Bunun üzerine Elvan ikinci kez yemin etti.

Erdoğan’ın adamı: Naci Ağbal

Okumaya devam et

Politika

Cezaevlerinden TBMM’ye 5 bin hak ihlali başvurusu yapıldı

Türkiye’deki cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri rekor sayıda arttı. Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonuna cezaevlerinden 2 yılda 5 bin hak ihlali başvurusu yapıldı. Koronavirüs pandemisi sürecinde cezaevlerinde yaşanan sağlık sorunları ile ilgili başvuruların artması dikkat çekti.

BOLD – CHP İstanbul Milletvekili ve Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyon Başkanvekili Sezgin Tanrıkulu, cezaevlerinden yapılan başvurularla ilgili Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonuna soru önergesi verdi.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülerin sağlık riski daha da artarken şu ana kadar Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na yapılan 5 bin 985 hak ihlali başvurusundan 4 bin beşi tutukluların haklarıyla ilgili yapıldı.

Tanrıkulu’nun 2018-2020 tarihleri arasında komisyona yapılan başvuruların sayısı ve içeriğine dair soruları yanıtlayan komisyon, başvuru sayısının toplamda 6 bin 149 olduğu belirtildi. Milletvekilleri tarafından yapılan başvuru sayısının ise bin 905 olduğu kaydedildi.

Milletvekillerinin tutukluların hakları ile ilgili yaptığı başvuruların başında en fazla sağlık sorunları geldi. Sağlık sorunları 466 başvuruyla birinci sırada olurken, ikinci sırada ise 409 keyfi tutum ve işlemlerle ilgili şikayetler oldu. Nakil sorunları (254), kötü muamele (210), fiziki koşulların iyileştirilmesi (174), cezaevindeki diğer sorunlar (159), yargı kararından memnuniyetsizlik (153), yerinde inceleme talebi (84), işkence (38) ve yargı (29) başlıkları yer aldı.

ADİL YARGILANMA HAKKI İHLALİ

Komisyona hak ihlaliyle ilgili yapılan toplam başvuru 5 bin 985 oldu. Bu ihlaller arasında; 4 bin 5 başvuru tutukluların hakları konusunda, 800’ü adil yargılanma hakkı, 525 sağlık ve hasta hakkı, 300 kötü muamele, 250 hak ihlali içermeyenler, 174 aile kurma ve ailenin korunması, 123 çalışma ve sözleşme özgürlüğü, 118 işkence yasağı, 86 sosyal güvenlik hakkı, 83 ayrımcılık yasağı, 71 yaşama hakkı, 53 çalışma hakkı, 20 çocuk hakları, 17 hak arama hürriyeti, 12 iletişim ve basın özgürlüğü, 9 düşünce ve ifade özgürlüğü, 7 ihraç, sınır dışı ve iade etme yasağı ve 5 sığınma hakkı öne çıkan başvuru sayıları oldu.

Komisyona sağlık sorunları ile ilgili bin 179 başvuru yapıldı. Bu sayıdan 540’ı sadece cezaevlerinden yapılan başvurular olarak kayıtlara geçti.

Adalet Bakanı Gül yargıda kıyımın rakamlarını açıkladı

Okumaya devam et

Popular