Bizimle iletişime geçiniz

Politika

CHP’li Özgür Özel: Saray’a paratoner olmuş Süleyman’ın da canını nasılsa Saray kurtaracak

CHP’li Özgür Özel, sokağa çıkma yasağı kaosa yol açan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘eleştirileri kabul ediyorum’ sözlerini eleştirdi. “Soylu, kendisini sarayın tepesine siyasi paratoner olarak atamış. Süleyman’ın da canını nasılsa saray kurtaracak” dedi.

BOLD – CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, infaz teklifini görüşen TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sokağa çıkma yasağıyla ilgili sözlerini sert şekilde eleştirdi.

Soylu’nun Hürriyet’e yaptığı “Çok sınırlı sayıda birikme oldu. Doğrudur. Ben bunu öngörmedim. Eleştirileri de aldım kabul ettim. Hakaretleri de kabul ettim” sözlerine cevap veren Özel, “Soylu, kendisini sarayın tepesine siyasi paratoner olarak atamış” dedi.

“O ŞAHSI KORUYOR”

Soylu’nun AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı koruduğunu söyleyen Özel, “Ama şahsı bilir sisteminde o şahsı koruyor. ‘Bütün sorumluluk bende, hakaretleri kabul ediyorum, ben saçmaladım, çok haklılar ama tek adam rejimine kimse bir şey demesin.’ Meselenin kendisi tek adam rejimidir, bunu tarih önünde not ediyoruz, Süleyman Soylu’ya da hak ettiği gensoruyu milletimizin vicdanında veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Kararda ortak akıl yerine, tek adam yönetiminin odakta olduğunu vurgulayan Özel, Meclis kürsüsünden şunları kaydetti:

İki günlük stoku yoksa evde, o insanları anlamak gerekiyor. Boşu boşuna kimse kendi hayatını tehlikeye atıp da kimse kendini sokağa atmaz. Evde ya çocuğu ya yaşlısı vardır. Süleyman Soylu’nun bu konudaki kötü yönetimi, özellikle AKP’nin pelikan türünü sevenlerin önderlik ettiği kendi içlerinde de ciddi bir eleştiri bombardımanına tuttu.”

“SİYASİ PARATONER”

Bir yandan da Bilim Kurulu bunu ne zamandır söylüyor, şahsı bilir kuruluna kabul ettiremiyorlar. Meselenin kendisinde bir ortak akıl yerine, tek adam yönetiminin odakta olduğu belli. Bugün bir gazeteyi açtık, gördük ki Süleyman Soylu, kendisini sarayın tepesine siyasi paratoner olarak atamış. Bütün tepkileri toplayacak, oradan topraklayacak, saray eleştiriden kurtulacak, Süleyman’ın da canını nasılsa saray kurtaracak. Çünkü Süleyman Soylu’ya gensoru veremiyorsun. Bu iş böyle bir duruma gelince gensoru olmaz mı? Çıkıp kendi anlatsın, güvenoyu tazelesin.”

İnfaz değişikliği akademisyenlerden gizlenmiş

Politika

Berat Albayrak’ın istifası 27 saat sonra kabul edildi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, sosyal medyadan istifasını açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasının kabul edildiği açıklandı.

BOLD – Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada sağlık sorunlarını gerekçe göstererek istifa ettiğini açıkladı.

Albayrak’ın istifasını açıklamasının ardınan gözler AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çevrildi. Erdoğan gün boyu sessizliğini korudu. Beklenen açıklama 27 saat sonra geldi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın görevden af talebine ilişkin Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada “Cumhurbaşkanımız tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın görevden af talebi kabul edilmiştir” denildi.

AKP Sözcüsü Çelik’ten ‘İstifa’ açıklaması: Kabul edip etmeme Cumhurbaşkanının takdiri

 

Okumaya devam et

Politika

Berat Albayrak ve Naci Ağbal Saray’da yumruklaştı

Berat Albayrak’ın istifasına ilişkin ilginç bir iddiada bulunan İyi Partili Aytun Çıray, Albayrak ve MB Başkanı Naci Ağbal’ın Cumhurbaşkanlığı Saray’ında yumruklaştığını ileri sürdü.

BOLD – Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak dün sosyal medya hesabından sağlık sorunlarını gerekçe göstererek istifasını açıkladı. İstifanın kabulü yada reddine ilişkin Cumhurbaşkanlığından henüz bir resmi açıklama yapılmadı. Konuyla ilgili bugün, gün içinde bir çok iddia konuşuldu. O iddialardan biri de yeni Merkez Bankası (MB) Başkanı Naci Ağbal’ın, Albayrak’tan habersiz Saray’da Erdoğan’a Merkez Bankasının son durumu ile ilgili brifing verdiği iddiasıydı. Bu iddiayı muhalefet devlet krizi olarak yorumladı. AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise iddiaları yalanlayarak devlet krizi olmadığını söyledi.

ÇIKIŞTA YUMRUKLAŞTILAR

Öte yandan İyi Partili Aytun Çıray’dan konuyla ilgili çarpıcı bir iddia daha geldi. Çıray sosyal medya hesabından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasının arkasındakileri yazdı. Durumu devlet krizi olarak tanımlayan Çıray şunları kaydetti: “Emin kaynaktan.. Dün Naci Ağbal Saray’da MB rezervlerinin tükendiğini anlatır. Bunun üzerine Damat aranır, aynı soru sorulur. Damat telaşla Saray’a gider; ancak sayın Erdoğan’la görüşemez. Çıkışta Ağbal’la karşılaşırlar ve tartışma yumruklaşmaya kadar gider.”

Camiye çevrilen Ayasofya için Danıştay’a iptal davası açıldı

Okumaya devam et

Politika

AKP Sözcüsü Çelik’ten ‘İstifa’ açıklaması: Kabul edip etmeme Cumhurbaşkanının takdiri

Parti MYK toplantısı sonrası Berat Albayrak’ın istifasına ilişkin sorulan sorulara cevap veren AKP Sözcüsü Ömer Çelik: “İstifayı kabul edip etmeme Cumhurbaşkanımızın takdiridir” dedi.

BOLD – AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Toplantısı AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında bugün gerçekleştirildi. Toplantı sonunda basını bilgilendirmek için AKP Sözcüsü Ömer Çelik kameralar karşısına geçti.

Basın toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çelik’e, dün sosyal medyadan istifasını açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile ilgili sorular yöneltildi.

MYK’NIN KONUSU DEĞİL

Ömer Çelik basın mensuplarının sorusu üzerine Berat Albayrak’ın Instagram hesabından duyurulan istifa açıklaması hakkında “Cumhurbaşkanlığı hükumet sisteminde göreve getirme, görevden alma, istifayı kabul edip etmeme Cumhurbaşkanımızın takdiridir. Benim bir açıklama yapmam söz konusu değil.” ifadelerini kullandı.

Ömer Çelik’in açıklamasının satır başları şöyle: “Ülkemiz için canlarını feda eden şehitlerimize, işçi kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Diyarbakır annelerine bir kere daha selam gönderiyoruz. Evlatlarına kavuşmalarıyla ilgili süreçleri yakından takip ediyoruz. İzmir depremiyle ilgili gündemi yakın bir şekilde takip ediyoruz.

Türkiye bu büyük acının yaralarını sağlamaya devam ediyor. Devlet bütün imkanlarıyla birlikte ilk andan itibaren depremin acılarını sarmak için seferber oldu. Çok sayıda birim koordinasyon içinde İzmirimizi bu afetten, oluşan yaraları bir an evvel sarma konusunda beraber olmaya çalıştı. Kurtarma ekiplerinin fedakârlıkla çalıştıklarını hep beraber gördük.

Hiçbir kelimenin yetmeyeceği kadar büyük fedakarlık, hepsine teşekkürlerimizi iletiyoruz. Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının görülmesi için çok çeşitli birimler devreye girdiler. Çalışmalarda kullanılmak üzere AFAD tarafından 13 milyon lira kaynak aktarıldı.

Hane başına yıkılan binalarda eşyasını kaybedenler için 30 bin liralık eşya yardımı yapılması kararlaştırıldı. Yıkılması gereken hasarlı evler var, bunlarla ilgili ev sahiplerine 13 bin, kirada olanlara 5 bin lira yardım yapıldı.

MYK gündeminde kongre sürecimizi ilgilendiren kapsamlı sunum vardı. Mali ve idari işlerimizin sunumu vardı, iç ve dış gündem maddeleri vardı. TBMM çalışmaları değerlendirildi. En son Cumhurbaşkanımız hafta sonu Kahramanmaraş ve Kocaeli kongrelerine katıldı. Buradaki buluşmanın, vatandaşlar tarafından coşkusunu ifade etmek isterim.

Bu haftaki en büyük sevincimiz Şuşa’nın işgalden kurtarılmasıdır. 28-30 yıldır işgal altında kalan bu bölgeler bire bir, has, öz Azerbaycan toprağıdır. Ermenistan bunları hukuka aykırı şekilde işgal etmişti. Şimdi Azerbaycan’ın toprakları Ermenistan işgalinden tek tek kurtarılıyor.

Şuşa herhangi bir şehir değil, aynı zamanda Azerbaycan’ın kadim kültürünü yansıtan kültür başkenti, bir sembol. Bundan sonraki Karabağ’daki Azeri topraklarının kurtarılmasının yakın olduğu anlamına geliyor sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, Ermenistan’ın işgal barbarlığına destek veren ülkeleri kınıyoruz.

Tek dertleri Ermenistan’ın gayri insani ve gayri hukuki desteklerine destek vermek. Bu ülkelerin başında Fransa geliyor. Fransa’daki kendini yönetememe problemini kapatmak için İslam, Türkiye düşmanlığı tavrın içerisine giriyor. Fransız devletinin hukuk ve insanlık alanındaki kazanımlarının Macron tarafından berhava edildiğini görüyoruz Fransız polisi 1 Türk, 3 çocuğu ailelerinden alarak sorguladı. Bu çocuk 10 yaşlarında. Peygamber efendimizin hakkında yapılan çirkin karikatürlerle ilgili sınıfta yorum yapmalarını istiyorlar. Öğrenciler doğru bulmadıklarını söylüyorlar ve ailesine haber bile vermeden sorgulayıp, terör suçlusu muamelesi yapan bir Fransa ile karşı karşıyayız.

Bozkurtlar adlı bir yapılandırma yok, bu tamamen yakıştırma bir isim. Oradaki kardeşlerimize Fransa devletinin bu şekilde girişimleri söz konusu oluyor. Orada barışçı gösterisi yapan vatandaşlarımız böyle muamele ile karşı karşıya iken PKK ve FETÖ’cüler çok rahat gezebiliyorlar.

ABD seçimleri ile eşzamanlı olarak Netanyahu yönetimi yeni işgallere imza atıyor. Ürdün vadisinde konutları yıkıyor. Dünyanın bu barbarlığa ve hukuksuzluğa karşı ses vermesini bekliyoruz.

Yarın 10 Kasım, ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete irtihalinin 82. yıldönümü. Bir kez daha Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını rahmetle yad ediyoruz.”

GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI

“MYK gündemini sizlerle paylaştım. Cumhurbaşkanlığı hükumet sisteminde göreve getirme, görevden alma, istifayı kabul edip etmeme Cumhurbaşkanımızın takdiridir. Benim bir açıklama yapmam söz konusu değil. Sayın Cumhurbaşkanımız uygun gördüğü şekilde kamuoyuyla paylaşacaktır.”

Bu MYK’nın konusu olan bir konu değil, kabine ile ilgili bir konu. Sayın Cumhurbaşkanımız uygun gördüğü şekilde paylaşacaktır. Tabii ki bir devlet krizine dair bir durum yok. Bir devlet krizinden bahsedilecek şekilde herhangi bir noktada tıkanma ve aksama söz konusu değildir. Türkiye’nin yönetilmesinden, hak ve menfaatlerinin korunmasına kadar devam etmektedir.

Bu Pazar günü sayın Cumhurbaşkanımız kapalı Maraş bölgesini ziyaret edecekler. Sayın Bahçeli’yi de davet ettiler.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi kendi gündemine kendi konularına hakimdir. Devlet krizi olarak nitelendirilecek tıkanma ve aksama söz konusu değildir. Yetkiyi getirme, göreve getirme, istifayı kabul edip etmeme Cumhurbaşkanının takdirindedir.

Buradaki mesele bunu kabul edip, etmeme, göreve getirip getirmeme Cumhurbaşkanımızın takdiridir, uygun gördüğü şekilde takdirini kamuoyuyla paylaşacaktır.”

“ABD seçimlerini çok yakından takip ettik, şu andaki tartışmaları takip ediyoruz. Türkiye seçim sonuçları belli olduğu zaman kazananı tebrik edecektir. Seçim sonuçlarının resmen belli olmasını bekliyoruz. İtirazlar oluyor. Önemli olan Amerikan halkının, demokrasisinin verdiği karardır. Adayların her ikisini de Türkiye yakından tanıyor. Gayri resmi sonuçlara göre kazandığı iddia edilen Biden ile Obama döneminde yakın çalışma imkanı oldu.

Türkiye hak ve menfaatlerini hangi politik araç ve ajandayla karşısındaki muhataplara göre nasıl şekillendireceği konusunda büyük deneyime sahip bir ülke. Seçim sonuçlarının tartışılması demokrasinin geleceği açısından kaygı verici. Buna daha çok kafa yormak gerekiyor. Türkiye gayri resmi sonuçlardan sonra resmi sonuçlar açıklandıktan sonra tabii ki kazananı tebrik edecektir. Başkan seçilen kişi ve yönetimle uygun politik gündem ve araçlarla çalışacaktır.”

Berat Albayrak ve Naci Ağbal Saray’da yumruklaştı

Okumaya devam et

Popular