Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Cübbeli Ahmet’ten ilginç çıkış: Camiler bir cuma önce kapatılmalıydı

Korona tedbirleri nedeniyle “Camiler bir cuma önce kapatılmalıydı” diyen Ahmet Mahmut Ünlü, “fitne çıkarttı” denmesinden korktuğu için böyle bir açıklamaya yanaşmadığını söyledi. 

BOLD – İstanbul Fatih Çarşamba cemaatin tarafından ‘Cübbeli Ahmet Hoca’ olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle camilerin kapatılmasına ilişkin Cüneyt Özdemir’in Youtube kanalında değerlendirmede bulundu. 

“Yarım hoca imandan, yarım doktor candan eder” sözüyle başlayan Cübbeli Ahmet, korona nedeniyle uygulanan tedbirlerdeki kafa karışıklığı yaşandığına dikkat çekti. Bilim insanlarının daha önce “maske kullanmaya gerek yok” açıklamalarını eleştiren Ünlü, “Bugün pazarcıya, sokaktaki insana maskesi olmadığı için para cezası kesiliyor. Daha önce gerek olmayan maske şimdi zorunlu hale getirildi” ifadesini kullandı. 

Cüneyt Özdemir, Cübbeli Ahmet’e korona tedbirleri kapsamında umreden gelen ilk kafilenin devlet karantinasına alınmadığını ‘evde karantina’ uygulamasının tavsiye edilmesini nasıl değerlendirdiğini sordu.  

“DİYANET’İN ÖNÜNE GEÇMEMEK İÇİN VAZGEÇTİK”

Umreden gelen ilk kafile için “devlet karantinasına alınmalıydı” diyen Ahmet Mahmut Ünlü, “Ben Cuma namazlarının şimdi tatil edilenden bir hafta evvel tatil edilmesi için ricacı olacaktım ama cuma işi Diyanet’e bağlı bir şey o bakımdan kendim de Diyanet’in yerine kendimi koyamam muvazzaf değilim, memur değilim; bir açıklama yapamadım. Bizim fıkıh heyetiyle de görüştüm. Hoca efendilerle… ‘Diyanet’in önüne geçmeyelim’ dediler.” açıklamasında bulundu. 

“2 HAFTA EVVELDEN BU TEHLİKE VARDI”

“Camilerin bir cuma evvel kapatılmalıydı” diyen Cübbeli Ahmet, “Çünkü o cumada bütün umreciler camideydi. Yani, bir hafta evvel karantinaya alınması bir haftalık süreç içinde gelen, hatta iki hafta… Bu camilerin, cumanın tatil edilmesinden 2 hafta evvelden beri gelen umrecilerde bu tehlike vardı.” dedi.  

“BU DURUMDA GECİKME OLDU”

“Bu tehlike olduğundan bütün umreye giden kadın değilse, erkeklerin hepsi de cumaya gelir” diyen Ahmet Ünlü, “Zaten mesela şimdi duyuyoruz; Of’ta bir cenaze olmuş Fransa’dan cenazeye gelmiş şimdi Of’ta kimi duyuyorsak; “cenazede kimle tokalaştıysa bütün çoluk çocuk herkes korona oldu şimdi. O cenaze bulunup da toplu musafaa yapanlar diyelim. Burada da umrecilerin hepsinin cenazede nasıl birileri toplanıyor, cuma da toplanma yeri. Ee umrecilerin hepsi Cuma’ya geldiğine göre, 2 haftadan beri Mekke Medine’de de bu tehlike baş gösterdiğine göre, tamam o da gecikti ama oradan da belliydi adam Kabe’yi kapatıyor. Bu durumda gecikme oldu” ifadesini kullandı.  

“UMRECİNİN SOSYAL ALANI ÇOK FAZLA”

Konuşmasının devamında Ünlü, “Şimdi hükümetin de açıkladığı üzere falan Avrupa’dan gelen yüzde 17’ye tekabül ediyor umreden gelen. Öbürleri yüzde 70-80. Ama umreden gelen de şu fark var. Avrupa’dan gelen gidip Cuma gibi, zemzem, hurma, mevlit yapmıyor ki. Sayı olarak o taraf fazlaysa da buranın toplumsal-sosyal alanı çok fazla” dedi. 

” ‘FİTNE ÇIKARTIYORSUN’ DERLER DİYE VAZGEÇTİM” 

 Umre ziyaretçilerinin taşrada Anadolu’da itibar gördüğü ve ziyaretçisinin çok olduğuna dikkat çeken Ünlü, “Herkes ziyaret eder. Usul budur. Duasını alır. Hatta hacerül esvede el sürdüyse, yüzüne sürer böyle bu sünnettir. Bir de elini yüzüne sürdüyse, maşallah. Hastalık çoşar yani. Bunlar toplumun gerçekleri. Bunları ben mi düşüneceğim, ben memuruyum bu işin? Ama ben birkaç haftadır konuşuyordum. Resmi durumda cuma tatili bana ait bir görev değil. İlan etsek ‘fitne çıkarıyorsun’ diyebilirler. Şeyden de korktum. ‘Ne panik yapıyorsun ortalığı bilmem ne, ne uyduruyorsun’ falan…” tarzındaki sözlerden çekindiği için açıklama yapmaya yanaşmadığını vurguladı.   

“KÜLLİYEDEKİ CUMA NAMAZI ABES OLDU” 

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki Beştepe Camii’nde kılınan “VİP Cuma Namazı hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusunu yanıtlayan Cübbeli Ahmet, “Cuma namazını izledim ve abes buldum. Hatta bir açıklama yapacaktım ama laf arasında bunu geçiştirdik. Şimdi ‘Özgürlük Sembolü’ diye bir şey çıkarttılar. Bunu neye göre dayandırdılar bilmiyorum. Özgürlük ve bir memleketin hür olduğunun alametiymiş orada cuma namazının kılınması. Tamam böyle bir şey darul islam ve darul harp tabirlerinde var. Ama şimdi Mekke özgür değil o zaman. Mekke ve Medine hür olmadığını kabul etmiş anlamına geliyor. 57 Müslüman ülke hür değil mi? Temsili diyorlar. Temsil demek tiyatro demek. İbadete temsil denmesini çok yadırgadım” şeklinde eleştirdi.  

“CAMİLER ŞUAN AÇILSA BEN GİTMEM” 

Korona tedbirlerinin uygulanmasının önemine vurgu yapan Cübbeli Ahmet, salgın ile ilgili sürecin devam edeceğini belirtti. Umreye gidecekken Suudi Arabistan’ın kapıları kapattığını ifade eden Ünlü, “Bizimkiler daha kapatmadan Suudiler kapattı. Yoksa bizde umre ziyaretine gidecektik.” dedi. “Bu salgın sürecinde fetvayı doktor verir” diyen Ünlü, “Camiler açılsa bayramda mesela ben camiyle gitmem.” açıklaması dikkat çekti.  

İnfaz yasasının mimarı MHP’li Feti Yıldız, Çakıcı’nın avukatı çıktı!

 

Gündem

Organize işler: Polis saldırganın HDP binasına girişini kaydeden kamera kayıtlarını sildi

HDP’nin İzmir İl Binasında Deniz Poyraz’ın öldürüldüğü saldırıya ilişkin çevre binalardaki güvenlik kamera kayıtlarının polis tarafından silindiği belirtildi. Bölgedeki esnaflar, polisin kendilerine herhangi yasal bir gerekçe sunmadığını ve kayıt cihazına format attıklarını söyledi.

BOLD – HDP İzmir İl Binasına dün sabah saatlerinde silahlı saldırıda bulunarak, parti çalışanı Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer’in binaya girişini gören çevredeki tüm kamera kayıtlarına polis tarafından el konulduğu kaydedildi.

Polisin, bir haftalık kamera kayıtlarını aldıktan sonra kayıt cihazları formatladığı kaydedildi.

Çevredeki esnaf ve iş yeri çalışanları, polislerin sabah saatlerinde iş yerlerine gelerek, bir haftalık kamera kayıtlarını aldığını daha sonra da kamera kayıt cihazına format attıklarını belirtti.

Söz konusu esnaflar, polisin kendilerine herhangi yasal bir gerekçe sunmadığını ve kayıt cihazına format attıklarını ifade etti.

HDP’li Deniz Poyraz’a 6 kurşun: Resmen katliama gelmiş ama kimseyi bulamamış!

Okumaya devam et

Gündem

Tenkil Paneli: Hakan Fidan’ın MİT’i ve adam kaçırmalar

Tenkil Müzesi Derneği, Hakan Fidan’ın başında olduğu MİT eliyle dünyaya yayılan adam kaçırma vakalarını masaya yatırıyor. Birbirinden önemli isimler, Cumartesi günü MC TV ve TR724’ün Youtube kanallarında yaşadıklarını anlatacak.

BOLD – Tayyip Erdoğan iktidarının farklı ülkelerde MİT aracılığıyla hayata geçirdiği hukuksuz adam kaçırmalar gündemdeki sıcaklığını koruyor. Tenkil Müzesi Derneği de Kırgızistan’da Sapat Eğitim Kurumları eski Genel Müdürü Orhan İnandı’nın 31 Mayıs tarihinde kaçırılması ve Bişkek’teki Türk büyükelçiliğinde tutulmasıyla yeniden gündeme taşınan adam kaçırmaları özel bir panelde ele alacak.

19 Haziran Cumartesi günü (yarın) Türkiye saatiyle 21.00’de başlayacak panele eğitimci Orhan İnandı’nın eşi Reyhan İnandı ile Kenya’da kardeşi MİT tarafından kaçırılan gazeteci Kemal Gülen, yine Malezya’dan kaçırılan ve Türkiye’ye götürülerek tutuklanan, hastalığına rağmen cezaevinde kötü şartlarda tutulan İsmet Özçelik’in eşi Hatice Özçelik katılacak.

Gazeteci Fatih Akalan’ın moderatörlüğünü yapacağı, ihraç hakim Kemal Karanfil ve Tenkil Müzesi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Halit Soylu’nun da yer alacağı programda Orhan İnandı için yapılmış bir belgeselin ilk gösterimi yapılacak. Programda ayrıca gazeteci-yazar Herkül Millas’ın kaçırılmalarla ilgili özel açıklaması yayınlanacak.

Tenkil Süreci’nde Kaçırılmalar başlıklı panelde ayrıca derneğin hayata geçirdiği www.tenkilmemorial.org web adresinde yayınlanmaya başlanan Tenkil Hafıza Merkezi Projesi’nin de lansmanı yapılacak. Etkinlikle Türkiye’nin başta Ankara ve İstanbul’da gerçekleştirdiği daha sonra Orta Asya ve Afrika ülkelerine hukuksuz bir şekilde taşıdığı kayıp ve kaçırılmaların dünya kamuoyuna duyurulması hedefleniyor.

MC TV VE TR724’TEN ORTAK YAYIN

MC TV ve TR724 Youtube kanallarından canlı yayınlanacak program 19 Haziran Cumartesi günü Türkiye saatiyle 21.00, Avrupa saatiyle 20.00, Kırgızistan saatiyle 00.00, Amerika ve Kanada saatiyle 14.00’te gerçekleştirilecek

Okumaya devam et

Gündem

Artan ölümlerden dolayı HSK’nın internet sitesi taziye sayfasına döndü

AKP Hükumeti koronavirüslye ilgili normalleşmeye devam ederken Kovid-19 ve onun yol açtığı hastalıklardan ölenler ise hızla artıyor. Artan ölümler nedeniyle kamu kurumlarının internet siteleri ise taziye sayfalarına döndü. Bu sitelerin başında ise HSK geliyor.

BOLD – Lebalep dolu salonlarda yaptığı kongrelerle hafızalara kazınan AKP Hükumeti, koronavirüsle ilgili normalleşme adımlarını hızlı bir şekilde sürdürüyor. Yakın bir zamanda sokağa çıkma yasakları tamamen kaldırılması beklenirken, yakın bir süreçte maskenin de çıkarılması hedefleniyor.

İNTERNET SİTELERİ ÖLÜM İLANLARI İLE DOLU

AKP Hükumeti her ne kadar salgınla ilgili normalleşme kararı alsa da kamu kurumlarının internet sitelerinde yer alan taziye ilanları koronanın etkisini halen sürdürdüğünü gösteriyor. Türkiye’nin önde gelen kurumlarından Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun internet sitesi başta koronavirüs olmak üzere, salgının yol açtığı hastalıklar sonrası yaşamını yitirenler için verilen ölüm ilanları nedeniyle taziye sayfasına döndü. Ölüm nedenlerinin yer almadığı ilanlar ve tarihleri ise şöyle:

3 Nisan – İzmir Hakimi Sayın Kemal Oruç’un vefat ettiğini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

9 Nisan – Samsun Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcısı Sayın Ümit Demirci’nin vefat ettiğini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

19 Nisan – Malatya Doğanşehir Cumhuriyet Savcısı Sayın Sultan Beyza Boyalı’nın vefat ettiğini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Merhumeye Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

19 Nisan – Bakırköy Hâkimi Sayın Erol Ceylan’ın vefat ettiğini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

27 Nisan – Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi İdari Dava Dairesi Üyesi Hâkim Sayın Gazi Sarı’nın vefat ettiğini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

5 Mayıs – Bursa Hâkimi Sayın Ebru Us Aykas’ın vefat ettiğini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Merhumeye Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

14 Haziran – Ankara Hâkimi Sayın Buket Demirel’in vefat ettiğini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Merhumeye Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

16 Haziran – Danıştay Birinci Daire Üyesi Sayın İrfan Eroğlu’nun vefat ettiğini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

SİLAHLA VURULAN SAVCIYA TAZİYE YOK

HSK’nın internet sitesinde doğum günü kutlaması sırasında başından vurulan ve sonrasında yaşamını yitiren savcıya taziye yayınlanmaması dikkat çekti. 24 Mart günü Yozgat’ın Sorgun ilçesinde doğum günü kutlaması sırasında silahla başından vurularak yaralanan 28 yaşındaki Cumhuriyet Savcısı Özlem Salkım, 29 Mart’ta hastanede yaşamını yitirdi. Savcı Özlem Salkım, tedavi gördüğü Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ndeki müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

AİHM 1.600 hakim ve savcının dosyasında daha Türkiye’den savunma istedi

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0