Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Kılıçdaroğlu’ndan 16 maddelik korona sonrası Türkiye planı

Meclisin açılışının 100’üncü yıl dönümüne özel bir yazı kaleme alan Kemal Kılıçdaroğlu, koronavirüs sonrası değişime ilişkin ulusal ve uluslararası arenada iş birliği çağrısı yaptı. Türkiye özelinde 16 maddelik gelecek planı tavsiyesinde bulundu.

BOLD – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) kuruluşunun 100’üncü yıl dönümü vesilesiyle Cumhuriyet gazetesi için bir yazı kaleme aldı. Kılıçdaroğlu, koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla dünyanın dönüm noktasına geldiğini, hastalık sonrası sürece ilişkin ‘Nasıl?’ sorusunun bütün ülkelerin gündemine yerleştiğini belirtip Türkiye için çözüm önerilerini sıraladı.

EŞİTLİKÇİ VE SOSYAL DEVLET TEMELLİ SİSTEME GEÇİLMELİ

Salgın sebebiyle biyologların, kimyacıların, fizikçilerin, eczacıların, mühendislerin hatta yazılımcıların ‘işbirliği’ne gittiğine dikkat çeken CHP lideri, daha önce dile getirdiği ‘Dünyanın bütün demokratları birleşin’ sözüne atıfla, küresel ölçekte ‘eşitlikçi’ ve ‘sosyal devlet’ temelli bir sisteme geçilmesinin önemine vurgu yaptı.

GÜÇLÜ DEMOKRATİK PARLAMENTER SİSTEM OLMALI

Dönüşümden Türkiye’nin de hissesini alması gerektiğini ifade ederek şu tavsiyelerde bulundu:

1- Tüm toplumsal, siyasal ve kültürel kesimlerin katılımıyla, temeli, ‘yasama, yürütme ve yargı ayrılığı’ olan yeni bir anayasa yapılmalı.

2- Anayasanın omurgası yeni ve güçlü demokratik parlamenter sistem olmalı. Antidemokratik yasalar, kararnameler, kararlar, yönetmelikler, genelgeler ve tüzükler mevzuattan temizlenmeli.

3- Yargının tam bağımsızlığı, geri dönülmesi mümkün olmayacak şekilde kesin kurallara bağlı tesis edilmeli. Adalete erişim hakkı önündeki tüm engeller kaldırılmalı.

4- TBMM’de milli iradenin en geniş haliyle temsilini sağlayacak yeni seçim sistemi yaşama geçirilmeli.

5- Yürütme, tüm icraatlarıyla mutlak denetime ve hesap verebilirliğe açık kurgulanmalı. Sayıştayın tam denetimine açık olmalı.

6- Yerel yönetimlerin, rant ilişkilerini düzenleyici kurumlar olmaktan çıkartılarak, iyi tanımlanmış bir işbirliği ve iş bölümü çerçevesinde işlevleri artırılmalı.

7- Kamu istihdamında, liyakate dayalı personel politikasına ivedilikle geçilmeli. İstihdam, siyasi partilerin, işçi ve memur sendikalarının ve sivil toplum örgütlerinin denetimine açık olmalı.

8- Liyakate dayalı istihdam politikaları kapsamında özellikle eğitim, sağlık, sosyal güvenlik ve güvenlikte ‘sıfır’ istihdam açığı hedeflenmeli.

9- Vatandaşlara asgari gelir düzeyi sağlanmalı. ‘Aile Yardımları Sigortası’ vakit geçirmeksizin uygulamaya konulmalı. Herkesin asgari gelir güvencesi (Aile Yardımları Sigortası) olmalı.

10- Vergi politikamız, dolaylı vergilerle tabana yayılma şeklinde organize edilmiş. Oysa vergi tavana, gelir tabana doğru yayılmalı. Asgari ücretten vergi kesilmesine son verilmeli.

11- Kayıt dışı istihdamla toplumsal destek sağlanıp mücadele edilmeli. Kovid-19, çalışanların sosyal ve sağlık güvencesi bulunan düzenin gerekliliğini sermaye sahiplerine göstermiş olmalı.

12- Kamudaki savurganlığın kısıtlanması iktisadi değil, ahlaki zorunluluktur. ‘Kayırmacı’dan demokratik, adaletli ve denetime açık ‘Kamu İhale Sistemi’ne geçilmeli.

13- Sanayi, katma değeri yüksek ürün üretimi hedefiyle yeniden yapılandırılmalı. Kamu, katma değeri yüksek ürün üretiminde sanayiciye her türlü desteği vermeli.

14- Sağlık hizmetlerine ön koşulsuz erişim haktır ve ücretsiz olmalı. Koruyucu ve temel sağlık hizmetlerini planlamanın sağlık hizmetlerinin maliyetini kısa sürede düşüreceği görülmüştür.

15- Salgının önlenmesine dönük ev merkezli strateji göstermiştir ki özellikle alt gelir gruplarına ilişkin konut politikaları ve sağlıklı kent planlanması hayatidir.

16- Eğitim politikalarının tek hedefi fikri hür, irfanı hür ve vicdanı hür nesiller yetiştirmek olmalı. Eğitimin tüm aşamaları ücretsiz olmalı.

AKP’liler yapınca espri vatandaş yapınca gözaltı

Politika

‘Pişmiş kelle’ kavgası büyüyor: MHP’li vekil Erdoğan’ı böyle yalanladı

Baki Şimşek,  şehit cenazesine katılan CHP’li Ali Mahir Başarır için, “terbiyesiz adam yanında birisiyle konuşurken pişmiş kelle gibi sırıtıyor” diyen Erdoğan’ı vicdan vurgusu yaparak yalanladı.

BOLD – Partisinin genel merkezinde bugün gerçekleştirilen bir etkinlikte konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın şehit cenazesinde çekilmiş bir fotoğrafını hatırlatarak, “Gördünüz, cenaze namazında bile bu ahlaksız, terbiyesiz adam yanında birisiyle konuşurken pişmiş kelle gibi sırıtıyor” ifadelerini kullandı.

MHP VEKİL: VİCDANİ MESELE

Erdoğan’a cevap ittifak ortağı MHP’nin Mersin Milletvekili Baki Şimşek’ten geldi. Olayın birebir şahidi olduğunu ve Başarır’ın fotoğrafının bir yanlış anlaşılmadan ibaret olduğunu anlatan Şimşek, “Bunu vicdani bir mesele olduğu için paylaşıyorum” dedi.

İTİBAR SUİKASTI

Şimşek’in ifadelerinin ardından açıklama yapan Mahir Başarır da: “Sayın Cumhurbaşkanı ne yazık ki bir kez daha trollerin sosyal medyada ortaya sürmüş olduğu asılsız, yalanlara itibar etmiş ve şahsımı bir kez daha hedef almıştır. Halbuki iktidar ortağı oldukları MHP’nin Mersin Milletvekili Sayın Baki Şimşek’e konuyu sorup gerçeği öğrenebilirdi.

Ama görünen o ki amaç, gerçeğin ortaya çıkması değil bir çeşit itibar suikastına dönüştürme çabasıdır. Sayın Şimşek’in o görüntülere ilişkin yapmış olduğu açıklama ortadadır. Bize inanmıyorsanız dönün kendi iktidar ortağınıza sorun.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın olmayan bir durumdan vazife çıkararak şahsıma hakaret etmesi ve iftirada bulunarak hedef göstermesi kabul edilebilir bir durum değildir. Sayın Cumhurbaşkanı hakkında tarafıma yöneltmiş olduğu haksız ithamlar nedeniyle suç duyurusunda bulunacağımı tüm kamuoyunun bilgisine sunarım” dedi.

Erdoğan bu sefer de ‘faşistliğin dik alası’nı övdü

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan bu sefer de ‘faşistliğin dik alası’nı övdü

Geçen sene “Cumhurbaşkanını Mozart dinlemeye zorlamak faşittliğin dik alasıdır” diyen Erdoğan, Ankara’da açılışını yaptığı Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonunda Mozart’ın tınılarını övdü.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu açılışına katıldı. Koronavirüs nedeniyle sınırlı sayıda katılımcının alındığı açılış töreninde Erdoğan bir de konuşma yaptı.

MOZART’IN TINILARI

Konser Salonunda her türden müziğin izleyicisiyle buluşacağını söyleyen Erdoğan: “Mozart ile Bach’ın portlerinden tınılar, Şostakoviç ile Chopin’in bestelerinden ritimler burada buluşacak. Bir kemanın içli sesinden yayılan ayrılık, bir bağlamanın en zarif perdesinde yankılanan hasret yine burada gönlümüze düşecek” ifadeleri kullanıldı.

GEÇEN SENE MOZART İÇİN NE DEDİ

Erdoğan’ın Mozart’ı anması sosyal medyada da gündem oldu. Mozart açılımı geçen sene usta tiyatrocu Rutkay Aziz’in, “Cumhurbaşkanı bir Mozart bir Beethoven dinlesin. Belki iyi gelir” sözlerine Erdoğan’ın verdiği cevabı akıllara getirdi. Erdoğan Aziz’e “Cumhurbaşkanını bira içmeye, Mozart dinlemeye zorlamak faşistliğin dik alasıdır” diyerek cevap verdi.

AB’YE MESAJ MI

Konser salonu açılışında, Erdoğan’ın Mozart mesajı vermesi yakın zamanda Türkiye’ye yaptırımı görüşecek AB’ye mesaj olarak algılandı.

Sağlıkçılardan yoğun bakımda ‘yandaşa öncelik’ iddiası

Okumaya devam et

Politika

A Haber Erdoğan’ı da trolledi: Bahsettiği fotoğraf photoshop çıktı

CHP’li vekillerin PKK’lı cenazesine katıldığını iddia eden AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın referans aldığı fotoğrafın A Haberin hazırlayıp yayınladığı bir photoshop olduğu ortaya çıktı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde düzenlenen Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişinin 86. Yıl Dönümü Programında partililere seslendi.

FOTOĞRAFLA SUÇLADI

Erdoğan, CHP’li Milletvekili Sezgin Tanrıkulu üzerinden ana muhalefet partisini eleştirdi. Tanrıkulu’nun bir PKK’lı cenazesinden çekilmiş fotoğrafı hatırlatan Erdoğan: “Biz teröristlerle savaşırken, bunların milletvekilleri onların tabutlarına omuz vermek suretiyle ortaya çıktılar” dedi.

 

O fotoğraf daha önce de iktidar yanlısı haber yapan A Haber’de yayınlandı. Fakat A Haberde yayınlanan ve Erdoğan’ın bahsettiği o fotoğraf katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin cenazesine aitti. Fotoğrafa PKK bayrağı photoshop ile eklendiği daha önce ortaya çıktı.

İddialara Meclis kürsüsünden cevap veren CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel de görüntülerin photoshop olduğunu açıkladı.

KILIÇDAROĞLU’DAN TEPKİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Erdoğan’ın bugünkü konuşmasında, daha önce yalanlanan, fotoğraf ile ilgili açıklamasına tepki gösterdi.

Tanrıkulu’nun katıldığı o cenazenin, Tahir Elçi’nin cenaze töreni olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu: “Tahir Elçi, ‘Terör istemiyoruz’ diye basın açıklaması yaptığında öldürüldü. Sezgin Tanrıkulu o cenazeye gidiyor. Sadece sosyal medyada photoshop yapılıyor, terör cenazesi ile bir araya getiriliyor. Terör cenazelerine partinin yöneticilerinin, milletvekillerinin, il, ilçe başkanlarının katılmasını doğru bulmayız” ifadelerini kullandı.

Meclis kürsüsünden Katar’ı savunan AKP vekilden tarihi gaf

Okumaya devam et

Popular