Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Koronavirüs Günlüğü: ABD’de ölü sayısı 50 bine yaklaşıyor

ABD’deki Johns Hokins Üniversitesi dünya genelinde koronavirüs vaka sayısının 2,6 milyonu aştığını ve ölü sayısının da 184 bin civarında olduğunu açıkladı.

BOLD – ABD’de Johns Hopkins Üniversitesi’nin dünya genelinden derlediği verilere göre (TSİ 14.00 itibariyle) dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hasta vaka sayısı 2 milyon 645 bin 92. Bu kişilerden 184 bin 268 kişi hayatını kaybederken 719 bin 339 kişi de hastalıktan kurtulmayı başardı.

ABD’DE ÖLÜ SAYISI 47 BİNİ AŞTI

Dünya genelinde hastalığın en çok yayıldığı ve en çok can aldığı ülke ise ABD.

ABD’de 842 bin 624 kişi hastalığa yakalandı ve Kovid-19’dan 47 bin 681 kişi hayatını kaybetti.

ABD’de 84 bin 50 hasta ise virüsü yenmeyi başardı.

ABD’DEN ÇİN’E: VAHŞİ HAYVAN PAZARLARINI KAPATIN

Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’e ülkedeki vahşi hayvan pazarlarını kalıcı olarak kapatmaları çağrısında bulundu.

Pompeo, vahşi hayvanlarla yaşanan salgın hastalıklar arasındaki bağlantıya işaret ederek, “Yasadışı vahşi hayvan satışı yapılan pazarlarla hayvan kaynaklı hastalıkları göz önüne aldığımızda, ABD olarak Çin Halk Cumhuriyeti’ne bu pazarları kalıcı olarak kapatması çağrısında bulunuyoruz” dedi.

İTALYA’DA ÖLENLERİN SAYISI 25 BİNİ GEÇTİ

İtalya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 437 artarak 25 bin 85’e yükseldi.

Ülkede 2 aydır süren Kovid-19 salgınına ilişkin son bilgiler Sivil Savunma Kurumundan yapılan yazılı açıklamayla duyuruldu.

Açıklamada, ülkedeki aktif koronavirüs vaka sayısında hafta başında başlayan gerilemenin dün de sürdüğü belirtildi.

Ülkede bugüne kadar Kovid-19 bulaşanların toplam sayısı ise 187 bin 327 oldu.

Sivil Savunma verilerinde, iyileşenlerin sayısının bugün 2 bin 943 ile rekor kırdığı, toplam rakamın 54 bin 543’e çıktığı kaydedildi.

İSPANYA’DA SON 24 SAATTE 440 CAN KAYBI

İspanya Sağlık Bakanlığı, ülkede koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 440 kişinin daha öldüğünü ve toplam ölü sayısının 22.157’ye çıktığını açıkladı.

İspanya’da dün de 434 kişinin öldüğü duyurulmuştu.

Ülkedeki vaka sayısı ise 4365 daha arttı ve 213.024’e yükseldi.

Salgından en ağır etkilenen ülkelerden biri olan İspanya, tedbir amaçlı yürürlüğe konan kısıtlamaları mayıs ayının ikinci yarısından itibaren hafifletmeyi planlıyor.

FRANSA’DA ÖLÜ SAYISI 21 BİN 340

Fransa’da Kovid-19 salgınından hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 544 artarak 21 bin 340’a yükseldi.

Ulusal Sağlık Kurumu Genel Müdürü Jerome Salomon, günlük basın toplantısında, virüs tespit edilen kişi sayısının son 24 saatte 1827 artarak 183 bin 268’e ulaştığını söyledi.

Kovid-19 nedeniyle 5 bin 218’i yoğun bakımda olmak üzere 29 bin 741 kişinin hastanelerde tedavi gördüğünü ifade eden Salomon, yoğun bakımda bulunanların sayısının iki haftadır düşmeye devam ettiğini vurguladı.

Fransa, dünya genelinde Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısının 20 binin üzerinde olduğu 4’üncü ülke konumunda bulunuyor.

FRANSA’DA ULUSAL SAĞLIK KURUMUNDAN SİGARA UYARISI

Fransa Ulusal Sağlık Kurumu Genel Müdürü Jerome Salomon, nikotinin koronavirüse karşı direnci artırdığı iddialarını yalanladı.

Jerome Salomon, sigara içenlerin koronavirüse karşı daha dayanıklı olduğu söylentilerinin bilimsel gerçekliği olmadığını söyledi ve nikotin alınmasını önermediklerini belirtti.

Salomon, “Sigara içen hastalarda koronavirüs sert bir şekilde etki yapıyor. Üstelik sigaranın akciğerler üzerinde yarattığı yıkıcı etki tedavi süresini uzatıyor ve ölüm oranlarını arttırıyor. Bu kesinlikle bilimsel olarak kanıtlanan bir bilgi değil. Sigara hala Fransa’da bir numaralı ölüm nedeni, kesinlikle kullanılmasını önermiyoruz” diye konuştu.

İNGİLTERE: ÖNLEMLER BİR YIL SÜRECEK

İngiltere’de hükümetin baş sağlık danışmanı Profesör Chris Whitty, İngiltere’de “günlük yaşamı aksatan” sosyal mesafe önlemlerinin bir yıl süreceğini söyledi.

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, “Bu konuda halka gerçekler söylenmeli” diyen Profesör Chris Whitty’nin sözlerini manşetine taşıdı.

Gazetenin manşeti, “Sosyal yaşam bir yıl aksayacak”

Profesör Chris Whitty, sokağa çıkma kısıtlamalarının çabuk son bulmayacağını, hükümet yetkililerinin ikinci bir koronavirüs dalgasını önlemek için gereken önlemleri almaları gerektiğini kaydetti.

Whitty, “Hükümet, koronavirüs aşısı bulununa dek, en uygun sosyal mesafe önlemlerinin hangileri olacağı konusunda karar vermeli” diye konuştu.

Ülkede açıklanan son verilere göre koronavirüs vakalarının sayısı 134 bin 639, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 18 bin 100.

ALMANYA’DA 215 KİŞİ DAHA HAYATINI KAYBETTİ

Robert Koch Enstitüsü’nün verilerine göre, Almanya’da son bir gün içinde 2 bin 352 yeni vaka daha tespit edildi. Böylelikle vaka sayısı 148 bin 046’ya ulaştı. Son bir gün içinde 215 kişi daha hayatını kaybetti, Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 5 bin 94’e yükseldi.

ALMANYA’DA YENİ BİR EKONOMİK YARDIM PAKETİ AÇIKLANDI

Almanya hükumeti yeni bir ekonomik yardım paketi açıkladı. Paket, işletmeler için 10 milyar 800 milyon euro’luk vergi kesintilerini ve çalışanların sosyal haklarının artırılmasını içeriyor.

Hükumet evlerde eğitimi teşvik amacıyla ailelerin bilgisayar vb teçhizat almalarına yardımcı olacak.

Sokağa çıkma kısıtlamaları yüzünden evlerinde kalmak zorunda kalan işçilere dördüncü aydan itibaren net maaşlarının en az yüzde 70’i ödenecek. Yedinci aydan sonra ise bu oran en az yüzde 80’e çıkacak. İlk üç ay için söz konusu oran yüzde 60’tı.

Almanya’da 800 metrekareden küçük mağazalar Pazartesi günü yeniden açılmıştı.

HOLLANDA’DA VAKA SAYISI 35 BİNİ GEÇTİ

Hollanda’da Kovid-19 vaka sayısı 887 artarak 35 bin 729’a ulaştı.

Ülkede son 24 saatte koronavirüs nedeniyle 123 kişi daha hayatını kaybetti. Şu ana kadarki can kaybı 4 bin 177’ye yükseldi.

Hollanda Kamu Sağlığı Enstitüsü (RIVM), muhtemel vakaların tamamında test yapılmadığı için gerçek sayıların da muhtemelen daha fazla olduğunu belirtti.

FİLLANDİYA BAŞBAKANI KENDİSİNİ KARANTİNAYA ALDI

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, resmi konutunda çalışan bir kişinin, teyitli bir koronavirüs vakasıyla yakın temasa girdiğinin belirlenmesinden sonra, kendisini karantina altına aldı.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Marin’in test edildiği ve herhangi bir Kovid 19 belirtisi göstermediği belirtildi.

Finlandiya Başbakanı Marin’in evden çalışmaya başlayacağı açıklandı.

34 yaşındaki Marin, geçen Aralık’ta dünyanın en genç görevdeki lideri olarak ülkenin başına geçtiğinde tüm dünyanın dikkatini çekmişti.

DSÖ: AVRUPA’DAKİ ÖLÜMLERİN YARISI BAKIMEVLERİNDE

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Direktörü Hans Kluge, Avrupa’daki koronavirüs ölümlerinin neredeyse yarısının, bakımevlerinde gerçekleştiğinisöyledi.

Kluge düzenlediği basın toplantısında, uzun süre bakımevlerinde kalanlar açısından “derin bir şekilde kaygı verici” bir fotoğrafın ortaya çıkmaya başladığını belirtti.

Kluge “Avrupa bölgesindeki tahminlere göre, Kovid-19’dan ölenlerin neredeyse yazırı, uzun süreli bakımevlerinin sakinleriydi. Bu akla hayale gelmeyecek bir insani trajedi” dedi.

Hans Kluge, koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek için alınan tedbirleri yumuşatan Avrupa ülkelerini de uyardı. Kluge, atılan bu adımların salgının ikinci dalgasına neden olabileceğini belirterek, “ihmalkarlık bugünlerde en büyük düşmanımız olabilir” dedi.

İRAN’DA VAKA SAYISILARI SON BİR AYIN EN DÜŞÜK DÜZEYİNDE

İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, ülkede son 24 saatte 1030 koronavirüs vakası görüldüğünü açıkladı. Bu İran’da 21 Mart’tan bu yana günlük bazda bildirilen en düşük vaka sayısı.

İran’da resmi verilere göre koronavirüs vakalarının sayısı 87 bin 26.

İran’da resmi açıklamalara göre son 24 saatte 90 kişi daha koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Ülkede toplam ölü sayısı 5.481’e yükselmiş oldu.

ÇİN’DE 8 GÜNDÜR KOVİD-19 KAYNAKLI ÖLÜM GÖRÜLMEDİ

Koronavirüs salgınının başlangıç yeri olan Çin’de son 8 gündür koronavirüs kaynaklı ölüm meydana gelmedi.

Yeni tip koronavirüsün ortaya çıktığı ülke olan Çin’de son bir gün içinde sadece 10 yeni vaka tespit edildi. Bir gün önce bu sayı 30 olarak kaydedilmişti.

Çin’in Vuhan eyaletinde Aralık ayında ortaya çıkan salgın nedeniyle 4 bin 632 kişi öldü, 82 bin 798 toplam vaka tespit edildi.

ÇİN’DE HARBİN ŞEHRİNE GİRİŞ ÇIKIŞLAR YASAKLANDI

Çin’in kuzeyinde bulunan 10 milyon nüfuslu Harbin şehri Kovid-19 salgınına karşı yerleşim bölgelerine giriş çıkış yasağı getirdi.

Rusya ile sınırı bulunan Heilongjiang bölgesinin başkenti Harbin’de yasak, kentte yaşamayanları ve plakaları kente ait olmayan araçları kapsıyor. Şehir daha önce de yurt dışından ya da salgının en fazla görüldüğü bölgelerden gelen kişilere izole olma zorunluluğu getirmişti.

Rusya’ya düzenli uçuşların gerçekleştirildiği şehirde salı günü 7 yeni koronavirüs vakası tespit edildi. Böylece hastalığa yakalananların sayısı hastanelerden taburcu edilenler sayılmadığında 52’ye yükseldi.

HONG KONG ÜNİVERSİTESİ: ÇİN’DEKİ VAKALAR AÇIKLANANIN 4 KATI OLABİLİR

Hong Kong Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, Çin’de ilk koronavirüs dalgasında virüse yakalananların sayısı 232 binden fazla olabilir. Bu da açıklanan resmi verilerin yaklaşık 4 katı.

Çin, 20 Şubat’ta ülkede koronavirüs vakalarının sayısının 55 bini aştığını açıklamıştı.

Araştırmada Çin’in koronavirüs vakalarının tanımını daha sonra değiştirdiği vurgulandı.

Sonraki tanımların başta benimsenmesi halinde ülkede koronavirüs vakalarının sayısının çok daha fazla olacağı kaydedildi.

Araştırmanın sonuçları tıp dergisi Lancet’te yayımlandı.

ÇİN, DSÖ’YE 30 MİLYON DOLAR EK KAYNAK SAĞLADI

Çin, Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) 30 milyon dolar ek kaynak sağlanacağını duyurdu. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, bu paranın Kovid-19 ile mücadele için kullanılacağını belirtti. ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin DSÖ’ye yaptığı katkıyı askıya alarak, örgütü salgınla mücadelede hatalı davranmak ve Çin’e yakın olmakla suçlamıştı.

RUSYA’DA VAKA SAYISI 60 BİNİ GEÇTİ

Rusya’da son 24 saatte, 4 bin 774 kişide daha koronavirüs tespit edildi. Ülke genelinde koronavirüs tespit edilen kişi sayısı, 62 bin 773’e ulaştı. Son bir günde, 42 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle birlikte ülke genelinde salgın nedeniyle görülen can kaybı sayısı da 555 kişiye ulaştı.

AFRİKA’DA VAKA SAYISINDA ENDİŞE VERİCİ ARTIŞ

Afrika kıtasındaki Kovid-19 vaka sayısında son bir hafta içinde yüzde 43 artış görüldüğü açıklandı.

Afrika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin verilerine göre, kıtadaki hükümetler şu ana kadar yaklaşık 26 bin vaka bildirdi. Geçen hafta bu sayı 16 bin civarındaydı.

Kurumun direktörü John Nkengasong, kıtadaki test kapasitesinin “çok çok sınırlı” olduğunu belirtti. Haftalık brifingde konuşan Nkengasong, bu durumun da Afrika’daki gerçek vaka sayısının muhtemelen çok daha fazla olabileceği anlamına geldiğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) geçen hafta yaptığı açıklamada Afrika’nın koronavirüs salgınının yeni merkezi olabileceği uyarısında bulunmuştu. DSÖ 1,3 milyar insanın yaşadığı Afrika kıtasında koronavirüs nedeniyle 300 binden fazla kişinin hayatını kaybetme ihtimali olduğunu belirtmişti.

BM: ÖNLEMLER BASKI ARACI OLARAK KULLANILMAMALI

Birleşmiş Milletler, koronavirüs pandemisine karşı yürütülen mücadelenin, demokratik olmayan uygulamalara dönüşmemesi konusunda uyarıda bulundu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Kriz, pandemi ile hiç bağlantısı bulunmayan baskıcı önlemlere bahane olabilir” dedi. Guterres, korona krizi nedeniyle artan nefret söylemi, milliyetçi ve popülist eğilimlere karşı da uyarıda bulundu.

Guterres, hükümetlerin salgın karşısında şeffaf bir tutum izlemeleri gerektiğini belirterek, alınan bütün önlemlerin yasalar çerçevesinde, orantılı, gerekli ve ayrımcılıktan uzak olması gerektiğini vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Çin’e koronavirüs konusunda yeni suçlamalarda bulundu

Dünya

Rusya’da korona ilacı için asgari ücret ödenecek

Rusya’da Kovid-19 hastalarının tedavisinde kullanılan 3 ilacın eczanelerde satışına izin çıktı. Asgari ücretin 12 bin 130 ruble olduğu Rusya’da ilaçlardan Areplivir’in eczanede satış fiyatının 12 bin 320 ruble (bin 200 TL) olacağı öğrenildi.

BOLD – Rusya’da koronavirüs tedavisi için geliştirilen 3 ilaç için eczanede satışı için onay çıktı. Korona virüs ilaçlarının gelecek hafta eczanelerde olması bekleniyor. Etken maddesi Favipiravir olarak açıklanan ilaçlar, daha önce yalnızca hastanelerde ve doktor kontrolünde hastalara verilebiliyor.

ETKEN MADDE FAVİPİRAVİR

İlaçlardan Areplivir’in, eczane satış fiyatının 12 bin 320 ruble (yaklaşık 1200 TL) olarak açıklandı. Koronavirin ise 11 bin 550 ruble (yaklaşık 1100 TL) olacağı ifade edildi. Avifavir, Koronavir ve Areplivir olarak açıklanan ilaçların etken maddesi Favipiravir olarak belirtildi.

FAVİPİRAVİR, PATENT SÜRESİ DOLAN BİR MADDE

Favipiravir’in Japon bilim adamları tarafından geliştirilen ve patent süresi dolan madde olduğu ifade edilirken, bu nedenle farklı ülkeler etken maddeyi esas alan ilaçlar üretilebiliyor. Rusya Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, eczanelerde satışına izin verilen ilaçlar da Favipiravir’in Rus muadilleri olacağı kaydedildi.

Kanser hastası 6 yaşındaki Selman’da baba hasretiyle vefat etti

Okumaya devam et

Dünya

Putin’den hipersonik silah açıklaması: ABD yüzünden geliştirdik

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin Anti-Balistik Füze Anlaşması’ndan çıkmasının ardından Rusya’nın hipersonik silah geliştirmek zorunda kaldığını söyledi.

BOLD – Vladimir Putin, NPO Maşinostroyeniya Füze Tasarım Bürosu Fahri Genel Müdürü Gerbert Yefremov ile video konferans yoluyla görüştü. “ABD’nin 2002’de Anti-Balistik Füze Anlaşması’ndan çekilmesi, Rusya’yı hipersonik silah geliştirmeye başlamak zorunda bıraktı. ABD’nin, gelecekte tüm nükleer potansiyelimizi sıfırlayabilecek, etkisiz hale getirebilecek stratejik füze savunma sistemi konuşlandırmasına yanıt olarak bu silahı geliştirmek zorundaydık” dedi.

Putin ayrıca Rusya’nın 2001’den hipersonik silahların geliştirilmesini önlemeye yönelik anlaşmalara varmak için her türlü çabayı gösterdiğini, ancak bir yanıt alamadığını da savundu. Rusya’nın yıllarca yeni silahların üretimindeki gelişmeler konusunda diğer ülkelerle arayı kapatmak zorunda kaldığını, ancak bugün tarihinde ilk kez en modern silahlara sahip olduğunu öne sürdü.

 

Okumaya devam et

Dünya

Michael Schumacher tamamen bitkisel hayata girdi

Kayak yaparken geçirdiği kaza sonrası 7 yıldır komada olan efsanevi Formula 1 pilotu Michael Schumacher, tamamen bitkisel hayata girdi. Daha önce gözünü kırparak tepki verebilen sporcu şu an sadece nefes alıp veriyor.

BOLD – Michael Schumacher, 2013 yılında kayak yaparken geçirdiği kaza sonrası hastaneye kaldırıldı. Bu tarihten itibaren yoğun bakımda tedavi gören unutulmaz Formula 1 pilotuyla ilgili İsviçreli beyin cerrahı Erich Riederer önemli bir açıklama yaptı.

Riederer, sadece nefes alıp verebilen unutulmaz ismin tamamıyla bitkisel hayata geçtiğini bildirdi. Bugüne kadar karşındaki insanların hareketlerine gözünü kırpıp yanıt verebilen Alman pilot, bu yetisini de kaybetti.

Fransa’nın RMC kanalı, Schumacher’in tedavi süreciyle ilgili bir belgesel hazırladı. Bu belgeselde Schumacher’in son durumuna değinen beyin cerrahı Erich Riederer, “Bence Schumacher bitkisel hayatta. Uyanık, etrafında olanı görebiliyor ama yanıt veremiyor. Nefes alıyor, kalbi atıyor, muhtemelen oturabiliyor da ama hepsi bu. Bundan fazlasını yardım almadan yapabildiğini düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

“Michael Schumacher; Gerçeğin Peşinde” isimli belgesele konuşan Riederer, “Beyin cerrahları, böyle durumlarda hep ‘zaman beyindir’ derler. Yani hemen harekete geçmeniz gerekir. Bence Schumacher için çok fazla beklendi. Beynin rahatlamasını beklerken geçen sürede beyin maddelerinin de yok olması olasıdır” diye konuştu.

Belgeselde Schumacher’in geçirdiği kaza sonrası Grenoble’da hastaneye kaldırılışından ilk ameliyatına, Fransa’dan İsviçre’ye nakledilişine kadar çeşitli olaylar detaylarıyla anlatıldı.

Okumaya devam et

Popular