Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

TBMM’nin 100. yıl kutlamalarında Cumhurbaşkanı yok

TBMM’nin açılışının 100. yılı kutlamalarında Meclis’te tüm liderler var, Erdoğan ise korona nedeniyle gelmeme kararı aldı.

BOLD – TBMM’nin 100’üncü yıl özel oturumu bugün koronavirüs salgınının gölgesinde gerçekleştirilecek. Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un “Liderler etkinliğe katılmasın” çağrısına uyan tek isim ise AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu.

Erdoğan’ın korona nedeniyle kendini güçlü korumaya aldığı ve toplantıya katılmayacağı için Şentop’a öncesinde bu açıklamayı yaptırdığı iddia ediliyor.

ÖZEL TÖREN

23 Nisan 1920’te açılan TBMM’nin kuruluş yıldönümü dolayısıyla TBMM Genel Kurul’u saat 14.00’te özel oturum yapacak. Oturuma CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli katılacak. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise milletvekili olmadığı için oturumu Genel Kurul’daki özel locadan takip edecek.

TBMM’deki özel oturumda iki genel başkan kürsüye çıkacak. CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP Eş Genel Başkan Mithat Sancar’ın konuşmalarında parlamenter demokrasi ve parlamenter sisteme geri dönüş vurgusu yapacağı bildirildi.

Meclis Genel Kurulu’nda koronavirüs salgını nedeniyle sosyal mesafe korunacak. Ankara dışında bulunan milletvekillerinin oturuma katılması beklenmezken katılanlar sosyal mesafeyi koruyarak oturacak. Genel Kurul salonunda tüm katılımcılar maske kullanacak.

TÜM LİDERLER KATILMALI

CHP Genel Sekreter vekili ve Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, BirGün’e yaptığı açıklamada, “Egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğuna inanan her lider TBMM’deki özel oturuma katılmalı. Erdoğan’ın gelmeyeceğini açıklaması büyük bir talihsizliktir. Bu vesile ile Meclis’e ve Cumhuriyet’e gerçek bakış açılarını ortaya koydular” dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu üyelerinin tamamının ve milletvekillerinin önemli bir kısmının Genel Kurul’da olacağını ifade eden Muharrem Erkek, şunları söyledi: “100’üncü yılda Meclis üyelerinin büyük oranda Genel Kurul’da olması gerekiyor. Milli egemenliğimiz, bağımsızlığımız ve çocuklarımızın geleceği için önemli bir gün. Tüm genel başkanlar Meclis’te olmalıydı. Özellikle de Cumhurbaşkanı.”

 

Ekonomi

Kurdaki artış asgari ücreti yüzde 37 eritti

2020 yılında asgari ücretin döviz bazında yüzde 37 oranında eridiğini ifade eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, açlık sınırının altında kalan asgari ücretin en az net 3 bin 100 lira olması gerektiğini kaydetti.

BOLD – CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2020 yılında asgari ücretin döviz bazında yüzde 37 oranında eridiğini söyledi. Pandemi sürecinde yaşam şartlarının zorlaştığını, ekonomik krizlerin derinleştiğini hatırlatan Gürer, asgari ücretin belirlenmesinde kıstas olarak işçinin yaşamı için gerekli olan aylık tüketiminin dikkate alınmasını önerdi.

EN AZ 3 BİN 100 TL OLMALI

CHP Niğde Milletvekili Gürer, düzenlediği basın toplantısında, 2021 yılı için belirlenecek olan asgari ücretin tespitiyle ilgili görüşmelerin başladığına dikkat çekti. Asgari ücretin Türkiye’de çalışan tüm kesimlerin doğrudan geçin kaynağı durumuna geldiğine vurgulayan Gürer, açlık sınırının altında kalan asgari ücretin en az net 3 bin 100 lira olması gerektiğini söyledi.

ASGARİ ÜCRET TÜKETİMLERE GÖRE BELİRLENMELİ

Pandemi sürecinde yaşam şartlarının zorlaştığını, ekonomik krizlerin derinleştiğini anlatan Gürer, asgari ücretin belirlenmesinde kıstas olarak işçinin yaşamı için gerekli olan aylık tüketiminin dikkate alınması; gıda, giyim, ulaşım, ısınma gibi harcamaların belirleyici unsur olması gerektiğini ifade etti.

 

Büyükşehir başkanları: Vefat sayıları açıklanandan 2-3 kat fazla

Okumaya devam et

Ekonomi

AKP ülkeyi aldığı yere getirdi: Enflasyon 15 yıl öncesine döndü

Enflasyon yüzde 14,03 olarak yılın en yüksek seviyesine çıkarak 2005 yılından bu yana en yüksek kasım ayı enflasyonu olarak kayıtlara geçti. Yıllık gıda enflasyonu yüzde 21’i aşarken ekmeğin ana maddesi un fiyatları ise bir yılda yüzde 28 zamlandı.

BOLD – Türkiye istatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endeksi verilerini açıkladı. Buna göre enflasyon kasımda yüzde 2,3 olurken yıllık bazda yüzde 14,03 olarak açıklandı. TÜİK rakamlarına göre yılbaşından bu yana en yüksek artış gerçekleşirken 2005 yılından bu yana en yüksek kasım ayı enflasyonu kayıtlara geçmiş oldu.

ÜRETİCİ FİYAT ENDEKSİ YÜZDE 23’E ÇIKTI

Geçen yılın son çeyreğinde düşük seyreden enflasyon bu yıl baz etkisi nedeniyle görünümün yüksek olmasına neden oluyor. Kasım ayındaki aylık enflasyon yüzde 2,3. Ancak baz etkisi nedeniyle yıllık enflasyon ekimde yüzde 11,89’dan, kasımda yüzde 14,03’e kadar yükseldi. Üretici fiyat endeksindeki rekor artış devam ediyor. Artan döviz kuru nedeniyle girdi maliyetlerinde oluşan fiyat artışı üretici fiyatlarını yukarı çekmiyor. Kasımda üretici fiyat endeksi yüzde 4,08 artarken yıllık bazda 23,11’a çıktı. Üretici fiyatlarındaki bu artışın önümüzdeki aylarda enflasyona yansımasının daha fazla olması bekleniyor.

YÜKSEK ENFLASYON FAİZİ DAHA DA YÜKSELTECEK

Yüksek enflasyon sonrası 24 Aralık’taki TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı son açıklanan enflasyon verileriyle önem kazandı. Eğer kasım ayı enflasyonu bu denli yüksek çıkmasaydı, PPK’nin 24 Aralık’ta faiz artırması beklenmeyecekti. TCMB verilerine göre mayıs ayında ihtiyaç kredisi faizleri ortalama yüzde 8,27’ydi. Şimdi bu oran yüzde 21,23’e çıkmış durumda. Tüm kredi faizlerinde benzer oranda yükselişler söz konusu. Borcunu yapılandırmak isteyen herkes şimdi çok daha yüksek faizle borcunu döndürecek. Faizler artırılmazsa bu sefer de döviz kuru yeniden yukarı yönlü yolculuğuna başlayacak.

Fahrettin Altun’un evine giren maaş 4’ten 5’e çıktı

Okumaya devam et

Ekonomi

Enflasyonun artmasının ardından döviz de yükseldi

Kasım ayında yıllık enflasyonun beklentileri de aşarak yıllık yüzde 14.03 olarak gerçekleşmesi sonrası dolar arttı. Dolar 7.91’i görürken Euro da 9.56 liraya kadar çıktı.

BOLD – Enflasyonun ardından dolar da arttı. Tüketici fiyatları kasım ayında yıllık yüzde 14.03, aylık yüzde 2.3 artış kaydetti. Dolar kuru, beklentinin üzerinde açıklanan kasım ayı enflasyon verisinin ardından yükseldi.

Dün 7.86’dan kapanan dolar kuru, bugünkü işlemlere sakin bir başlangıç yaptı. Kur, Kasım ayı enflasyon verisinin açıklanmasının ardından yükselişe geçti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre tüketici fiyat endeksi beklentileri de aşarak yüzde 14.03’e çıktı. Veri sonrasında yükselişe geçerek 7.91’i gören kur daha sonra 7.90’a geriledi. Euro da 9.56’dan alıcı buldu.

Yüzde yüz engelli çocuk, okuldan atıldı

Okumaya devam et

Popular