Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD’nin uyuşturucu kaçakçılığından aradığı El Aissami Venezuela Petrol Bakanı oldu

ABD’nin en çok arananlar listesinde bulunan Tareck El Aissami, Venezuela lideri Nicolas Maduro tarafından petrol bakanı olarak atandı. El Aissami, bin kiloyu aşkın uyuşturucu nakliyatı gerçekleştirmekle suçlanıyor.

BOLD – Venezula Devlet Başkanı Nicolas Maduro, uyuşturucu kaçakçılığı şüphesiyle ABD’nin yaptırım uyguladığı Tareck El Aissami’yi Pazartesi günü yeni petrol bakanı olarak atadı.

Venezuela lideri Nicolas Maduro’nun ekonomi alanında başkan yardımcısı olan El Aissami, sosyalis lider Hugo Chavez’in kuzenlerinden biri.

ABD, 2017’DE “UYUŞTURUCU KAÇAKÇISI” İLAN ETTİ

Maduro, ülkenin eski lideri Hugo Chavez’in kuzeni Asdrubal Chavez’i de devlet tarafından yönetilen petrol devi PDVSA’nın genel müdürlüğü görevine getirdi.

El Aissami, 2017 yılında ABD Hazine Bakanlığı bünyesindeki Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi’nce (OFAC) uyuşturucu kaçakçısı” olarak sınıflandırılmıştı.

ABD’NİN EN ÇOK ARANANLAR LİSTESİNDE

ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza kurumu da “Venezuela’dan Meksika ve ABD dahil farklı noktalara bin kilonun üstünde uyuşturucu sevkiyatlarını gerçekleştirdiği ya da kısmen sevkiyatın sahibi olduğu” gerekçesiyle kendisini 2018 yılında “en çok arananlar” listesine aldı. Venezuela’nın yeni Petrol Bakanı, ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza Kurumunun en çok aranan 10 kişi listesinde bulunuyor.

El Aissami hakkında mart ayında ABD’de bu ülkenin uyguladığı yaptırımları delmek ve uyuşturucu kaçakçılığı için rüşvet almaktan soruşturma başlatıldı.

Dünyanın en önemli petrol rezervlerine sahip ülkelerden biri olan Venezuela’nın toplam ihracatının ezici çoğunluğunu oluşturan ham petrol, Maduro hükumetinin temel gelir kaynağı olma niteliğini taşıyor.

İsveç soruşturma başlattı kurtarma balonu patladı: “Babam kalmak istemedi”

Dünya

Financial Times: Ekonomik kriz adım adım Erdoğan ailesini siyaset sahnesinin dışına itiyor

İngiliz Financial Times gazetesi, Berat Albayrak’ın istifasıyla ilgili çarpıcı bir analiz yayınladı. Türkiye’yi saran ekonomik krizin adım adım Erdoğan ailesini siyaset sahnesinin dışına ittiğini belirten gazete, “Erdoğan’ın jetonu nihayet, merkez bankası rezervlerinin korkunç durumunu öğrendikten sonra düştü” ifadesini kullandı.

BOLD – İngiliz Financial Times (FT) gazetesinde, Laura Pitel imzasıyla yayınlanan analizde Berat Albayrak’ın istifa süreci ve Türkiye’deki ekonomik krizle ilgili değerlendirmeler yapıldı.

Analizde, Türkiye her ne kadar Erdoğan’ın damadı (ve varisi olarak kabul edilen) Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifasıyla başlayan bir aile dramına tanıklık etse de, aylardır artan ekonomik problemler ve serbest düşüşteki liranın yaklaşan fırtınanın habercisi olduğu kaydedildi.

Gazeteci Pitel, yazısında Albayrak, “Siyasi geleceği artık çıkmaza girmiş görünüyor. Bir meslektaşının ifadesi ile Albayrak, “Eskiden sahip olduğu gücü asla geri kazanamayacak” dedi.

“Siyasi ve ailevi iç çöküşün ilk kıvılcımları” olarak tanımladığı istifayla ilgili ise, “Cumhurbaşkanı Erdoğan için, ülke ekonomisinin gerçek durumu hakkında ani bir farkındalık yaratmış gibi görünüyor” denildi.

ERDOĞAN’IN JETONU SONRA DÜŞTÜ

Makalede, koronavirüs salgını ile birlikte artan yaşam maliyetleri, hızla artan işsizlik ve Türk lirasındaki büyük değer kaybının Erdoğan’ı giderek daha fazla baskı altına aldığı belirtildi. Pitel, “Erdoğan’ın jetonu nihayet, ülkenin karşı karşıya olduğu krizin ölçeği hakkında bilgilendirildikten ve özellikle merkez bankası rezervlerinin korkunç durumunu öğrendikten sonra düştü” ifadesini kullandı.

Financial Times’da yayınlanan analizde, borçlar ve diğer yükümlülükler düşüldüğünde döviz rezervleri ile ilgili korkunç tablonun ortaya çıktığı kaydedildi. Bazı tahminlere göre, Eylül sonu rakamları “- 50 milyar doları” işaret ediyor ve bütün bu tablo son iki yılda, büyük ölçüde Berat Albayrak öncülüğünde yapılan ve 140 milyar dolara mal olan “başarısız müdahalelerin bir eseri.”

GERÇEKLİKTEN KOPTU

Gazetede yayınlanan analizde, “Bir dizi ticari figürle rutin olarak görüşen Erdoğan’ın, işlerin ne kadar kötü olduğunun gerçekten farkında olamaması neredeyse imkansız. Ancak bazı eleştirmenler ise Erdoğan’ın, kendisini ultra sadık kişilerle çevrelemesinin bir sonucu olarak, gerçeklikten koptuğunda ısrar ediyor” yorumu yapıldı. Bir AKP’li yetkilinin de, “Cumhurbaşkanı genellikle damadı tarafından bilgilendiriliyordu. Zira diğer kaynaklardan bilgi alamayacak kadar meşguldü” dediği yazıda aktarıldı.

YENİ ATAMALAR ÇÖZÜM DEĞİL

Financial Times, Maliye Bakanlığına ve Merkez Bankasına yapılan atamaların Türk ekonomisindeki sorunu çözmeyeceği tespiti yaptı. Gazetedeki yazıda şunlar kaydedildi: “Türkiye, Yeni atamalar ve daha piyasa dostu bir dil ile çözülemeyecek pek çok derin siyasi ve ekonomik sorunla karşı karşıya. Ekonomi konusunda son derece alışılmadık görüşlere sahip olan Erdoğan ise hükümetteki en güçlü adam olmaya devam ediyor. Ancak Merkez Bankası, önümüzdeki hafta faiz artırım kararını açıklayarak piyasa beklentilerini karşılarsa, ülkeyi uçurumdan geri döndürmek için gereken müdahaleyi yapmış olabilir…”

Şer odakları saldırıya geçti Erdoğan reform süreci başlattı!

Okumaya devam et

Dünya

8 bebeğin katili hemşire üçüncü kez tutuklandı

Beş yıl önce kendisine yöneltilen bebek cinayetleri suçlamasıyla ilgili tutuklandıktan sonra kefaletle serbest bırakılan İngiliz hemşire Lucy Letby, üçüncü kez cezaevine gönderildi. Cani hemşire, 8 bebeği öldürmek ve 10’unu da öldürmeye teşebbüsle suçlanıyor.

BOLD – İngiltere’de bir hastanenin yeni doğan servisinde çalışan hemşire Lucy Letby, 8 bebeği öldürmek ve 10’unu da öldürmeye teşebbüs etmekle suçlandı. Guardian gazetesinin haberine göre Countess of Chester Hastanesinde görev yapan 30 yaşındaki hemşire Lucy Letby, 2017’den bu yana devam eden soruşturmalar kapsamında üçüncü kez tutuklandı. Letby’nin Warrington Sulh Ceza Mahkemesine çıkarılana kadar tutuklu kalacağı kaydedildi.

Sky News hayatını kaybeden bebeklerin adlarının Cemlyn Bennett, Joseph Johnson, Elsie McNall, Barney Gee, Daisy Parkin, Maddie Freed, Joseph Gelder ve Eli Gelder olduğunu aktardı. Letby Haziran 2015-Haziran 2016 dönemine ait olaylarla ilgili 2018 ve 2019 yıllarında iki kez tutuklandıktan sonra kefaletle serbest bırakılmıştı. Genç kadının Chester’daki evi, daha önceki tutuklama kararlarının ardından polis tarafından aranmıştı.

2011’de Chester Üniversitesi’nde çocuk hemşiresi alanında diploma almadan önce 3 yıllık eğitim süresince bu hastanede stajyer hemşire olarak çalışan Letby, mezun olduktan sonra da aynı birimde göreve devam etmişti.

Okumaya devam et

Dünya

Arizona’yı da kazanan Biden delege sayısını 290’a yükseltti

ABD seçimlerinde oy sayımlarının tekrarlandığı Arizona eyaletini de kazanan Joe Biden, delege sayısı 290’a çıkardı. 16 delegeli Georgia ve 15 delegeli Kuzey Carolina’da ise sonuçlar henüz netleşmedi.

BOLD – ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde kritik önemdeki Arizona eyaletini, çok az farkla Demokrat aday Joe Biden kazandı. Resmi olmayan sonuçlara göre, Biden, Arizona eyaletindeki oyların yüzde 49,4’ünü alarak seçimleri kazandı. Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın oy oranı ise 49,06’da kaldı.

DELEGE SAYISINI 290’A ÇIKARDI

Biden, Arizona’da yaklaşık 11 bin oy fark ile rakibi Donald Trump’ı geride bırakarak hanesine 11 delege daha yazdırdı ve 290 delegeye ulaştı. 16 delegeli Georgia ve 15 delegeli Kuzey Carolina’da ise sonuçlar henüz netleşmedi. ABD’de başkanlık seçimlerinde 538 delegenin yarıdan bir fazlası olan 270 delegeye ulaşan isim başkanlık koltuğuna oturmaya hak kazanıyor. Biden, 7 Kasım’da 20 delegeli Pennsylvania eyaletini kazanarak delege sayısını 279’a çıkarmış ve zafer konuşması yapmıştı.

Korona aşısı üretilmeden satıldı: Avrupa ve ABD 1 milyar doz aldı

Okumaya devam et

Popular