Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İsveçli yetkili: Hastaların çoğu hastanede tedaviye alınmıyor

Koronaya yakalanan Emrullah Gülüşken’in tedaviye kabul edilmediği iddia edilen İsveç’teki hastanenin bulunduğu yerel yönetimin basın sekreteri Jimm Gottfridsson, “Hastalık için belirlenmiş rutin var. Tıbbi değerlendirme her vakaya özel belirleniyor. Hastaların çoğu hastanede tedavi edilmiyor” dedi.

BOLD – Emrullah Gülüşken isimli İsveç’te yaşayan Türk vatandaşı birkaç gündür Türkiye’nin gündemini meşgul ediyor. İddiaya göre koronavirüse (Kovid-19) yakalanan Gülüşken, İsveç’te tedavi için gittiği hastaneye kabul edilmedi. Sosyal medyadan gelişmeyi duyuran kızı Leyla’nın çağrı üzerine de Sağlık Bakanlığı ambulans uçakla kendisini Türkiye’ye getirdi.

KİMİ AKP’Yİ ÖVÜYOR KİMİ SİYASİ ŞOV DİYOR

Kısa sürede ülke gündemine oturan olayla ilgili kamuoyunun bir kesimi AKP iktidarı güzellemesi yaparken bir kısmı da ‘siyasi şov’ eleştirilerine dillendirdi. Gülüşken’in sosyal medyaya düşen AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve iktidar lehine ifadeleri de şov tepkisini gösterenlerce kanıt diye sunuldu.

TIBBİ DEĞERLENDİRME HER VAKAYA ÖZEL BELİRLENİYOR

Öte yandan gelişmeler İsveç’te de hareketlenmeye yol açtı. İsveç medyasının gündemine giren vakayla ilgili, Emrullah Gülüşken’in alınmadığı iddia edilen hastanenin bulunduğu yerel yönetimin basın sekreteri Jimm Gottfridsson şu açıklamayı yaptı: “Kovid-19 hastalığı için belirlenmiş bir rutin var. Tıbbi değerlendirme her bir vakaya özel olarak belirleniyor. Şu aşamada, Kovid-19 hastalarının çoğunluğunun hastanede tedavi altına alınmadığının altını çizmek gerekiyor.”

TÜRKİYE’DE DE GEREKMEDİKÇE HASTANEYE GİDİLMEMESİ İSTENMİŞTİ

İsveçli yetkilinin bahsettiği önlemler Türkiye’de salgının baş gösterdiği ilk günlerden itibaren uzmanların “Gerekmedikçe hastaneye gelmeyin” ikazlarıyla da örtüşüyor.

Ayrıca durumu acil olmayan ve evde tedaviye alınan bir vaka için özel jet kaldırılması kimi vatandaşların tepkisini çekerken kimileri durumu ‘Türkiye’nin prestiji’ diye savundu.

SAATLİK ÜCRETİ DE TARTIŞMA KONUSU

Özel jetin saatlik ortalama maliyetinin 3 bin 500 Avro ile 5 bin Avro arası değiştiği ileri sürülüyor.

Türkiye’den ABD’ye tıbbi yardım taşıyan uçak havalandı

Dünya

DSÖ’den kuzey yarımküre için kritik uyarı: Birkaç ay zor geçecek

Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayılarının hızla artması üzerine ülke liderlerine “acil eylem” çağrısında bulunan DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Pandemide özellikle kuzey yarımkürede kritik bir noktadayız” dedi.

BOLD – Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, kuzey yarımkürede salgın konusunda kritik bir noktada bulunulduğunu belirtti.

VAKA SAYILARI HIZLA ARTIYOR

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan genel merkezindeki basın toplantısında dünyadaki koronavirüs salgını hakkında son duruma dair değerlendirmelerde bulundu. Ghebreyesus, Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayılarının hızla artması üzerine ülke liderlerine “acil eylem” çağrısında bulundu.

GELECEK BİRKAÇ AY ÇOK ZOR GEÇECEK

Önümüzdeki birkaç ayın çok zor geçeceğini belirten Ghebreyesus, “Pandemide özellikle kuzey yarımkürede kritik bir noktadayız. Çok fazla ülkede vakaların katlanarak artığı görülüyor. Bu durum hastanelerin ve yoğun bakım ünitelerinin kapasitesine yakın veya üzerinde çalışmasına yol açıyor” dedi. Ghebreyesus ayrıca ülke liderlerini daha fazla can kaybını, temel sağlık hizmetlerinin çökmesini ve okulların tekrar kapanmasını önlemek amacı ile derhal harekete geçmeleri konusunda da uyardı.

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Dünya

Seçim öncesi Biden’den ücretsiz Kovid-19 aşısı sözü

ABD başkanlığı seçimlerine sayılı günler kala demokrat aday Joe Biden, başkan seçilmesi halinde sağlık sigortası olsun veya olmasın her ABD vatandaşına ücretsiz aşı yapılacağı sözünü verdi. 

BOLD – Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülke olan ABD’de vaka sayısı 8 milyon 700 bini geçerken, 229 binden fazla kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

ABD başkanlığı için yarışan demokrat aday Joe Biden, koronavirüsle mücadele planını açıklayarak, seçilmesi durumunda Kovid-19 aşısının ücretsiz yapılacağı sözünü verdi.

AŞI SİGORTASI OLMAYANLARA DA YAPILACAK

ABD başkanlık seçimlerine kısa süre kala Wilmington’da konuşan Biden, “Güvenli ve etkili bir aşı bulunduğunda sağlık sigortanız olsun ya da olmasın aşı herkese ücretsiz olmalı” dedi. Bütün eyaletlerdeki valilere tek tek ulaşarak salgınla mücadelede ne tür desteğe ihtiyaç duyduklarını soracağını belirten Biden, ABD Kongresinden de kamu sağlığı ve ekonomik sorunlara çözüm için ocak ayının sonuna kadar bir tasarı getirilmesini isteyeceğini ifade etti. Valilerden ayrıca maske zorunluluğu getirmelerini isteyeceğini kaydeden Biden, günde 7 milyon test yapılmasını sağlayacak ulusal bir test planı da oluşturacağını söyledi.

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Dünya

DSÖ’den aşı müjdesi: Kasım sonundan itibaren sonuç alabiliriz

Koronavirüs aşısının tarihi hakkında açıklama yapan DSÖ bilim heyetinden başuzman Dr. Soumya Swaminathan, aşı ile ilgili önümüzdeki kasım ayı sonundan itibaren sonuç alınabileceğini söyledi. 

BOLD – Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bilim heyetinden başuzman Dr. Soumya Swaminathan, koronavirüs aşısının tarihi hakkında önemli bir açıklama yaptı.

Dr. Swaminathan, “Devam eden aşı çalışmalarını izleyebildiğimiz kadarıyla en iyi beklentimiz, yıl sonundan önce, muhtemelen kasım sonundan itibaren, bir veya iki aşı denemesinden sonuç alabileceğimizdir” dedi.

10 AŞININ FAZ 3 DENEMELERİ DEVAM EDİYOR

Aşıların acil kullanımının gündeme gelmesi halinde ise DSÖ’nün bu konuda “minimum kriterleri” olduğunu belirten Swaminathan, dünya genelinde 10 aşının Faz 3 denemelerinin devam ettiğini işaret ederek, aşıların başarılı olmasına ilişkin beklentilerin “dengeli” olması gerektiğini vurguladı. Aşıların Kovid-19’a karşı başarılı olmama ihtimaline de değinen Swaminathan, “Çünkü aşı denemelerinin başarı oranlarının yüzde 10-20 olduğunu biliyoruz” dedi.

 

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Popular