Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Almanya ekonomisi İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük durgunluk tehdidiyle karşı karşıya

Almanya Maliye Bakanlığı, 2020’de gayrisafi yurt içi hasıladaki büyüme tahminini yüzde eksi 6.3’e indirdi. Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük resesyonu beklediklerini kaydetti.

BOLD – Almanya Maliye Bakanlığı, Ocak ayında 2020 yılı Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GYSH) büyüme tahminini yüzde 1.1 olarak açıklamıştı. Bakanalık, 2020 GSYH büyüme tahminini yüzde eksi 6.3’e indirdi.

Alman DIW Ekonomik Araştırma Enstitüsü de, koronavirüs salgını nedeniyle Almanya ekonomisinin 2020’de yüzde 6 daralacağı tahmininde bulundu.

Enstitüye göre salgının neden olduğu resesyon, 2008 ekonomik krizinden daha derin olacak.

DIW’nın tahminine göre Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya, yılın ilk çeyreğinde yüzde 2 ve Nisan-Haziran döneminde yüzde 10 küçülecek.

Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier ekonomide bu yıl yüzde 6,3 daralma ile İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük resesyonu beklediklerini kaydetti.

2009’DA EKONOMİ YÜZDE 5,7 KÜÇÜLMÜŞTÜ

“Koronavirüs salgınının etkileri ekonomimizi 10 yıl ardarda büyümeden sonra resesyona itecek” şeklinde konuşan Bakan Altmaier hükümetin 2021 yılında bir toparlanma beklediğini kaydetti. Bakan ikinci çeyrekte ekonomide dip noktaya ulaşılacağını ve ikinci yarıda toparlanmanın başlamasını beklediklerini söyledi.

Bakan 2021 yılında yüzde 5,2 büyüme ile toparlanma beklediklerini ve ekonominin 2022 yılında koronavirüs salgını öncesi durumuna dönmesini beklediklerini söyledi.

Almanya ekonomisi 2009 küresel finans krizi sırasında yüzde 5,7 küçülmüştü. Takip eden yıllarda toparlanma ile ekonomi büyümüştü.

İKİNCİ DALGA UYARISI

Tahminlerin hükümetin kısıtlamaları kademeli olarak kaldırması senaryosuna göre yapıldığını belirten Bakan Altmeier, yetkililerin kısıtlamaları kaldırmak için aceleci davranmaması gerektiğini zira ikinci dalga riskinin artabileceğini ve bunun da yılın ikinci yarısında başlayacak ekonomik toparlanmayı baltalayacağını kaydetti.

Altmaier, ekonomik ve sosyal kısıtlamaların adım adım kaldırılması ile ikinci yarıda yavaş bir toparlanmanın başlayabileceğini söyledi.

“FİRMALARIN 3’TE BİRİ KRİZE EN FAZLA 3 AY DAYANABİLİR”

Ifo Enstitüsü’nün son araştırmasına göre, Almanya’daki firmaların yüzde 29,2’si, krizin devam etmesi halinde maksimum 3 ay daha ayakta kalabileceğini bildirdi.

Araştırmaya göre şirketlerin yüzde 52,7’si ise krizin devamı halinde 6 ay daha dayanabileceklerini kaydetti. Ifo Enstitüsü ekonomisti Klaus Wohlrabe, yaptığı açıklamada, mevcut durumun önümüzdeki aylarda firmalarda bir iflas dalgasının başlayacağına işaret ettiğini söyledi.

“Ya açlıktan ya koronadan öleceğiz” diyen Lübnanlılar sokakları ateşe verdi

Dünya

Dünyanın beklediği aşı adayı umutlandırdı: Yüzde 90 koruma sağlıyor

Koronavirüs için yapılan aşı çalışmalarında umutlar tazelendi. Biontech ve Pfizer’in ortak yürüttüğü aşı çalışmalarında üçüncü faz klinik deneylerde hastalığa karşı yüzde 90 koruma sağlandı. Şirketler, hızlandırılmış ruhsat için ABD’ye başvuru yapacak.

BOLD – Durdurulamayan Kovid-19 salgınında vaka sayısı dünyada 50 milyonu aştı. Umutların bağlandığı aşı hakkında ise sevindiren bir gelişme kamuoyuna duyuruldu. Biontech ve Pfizer, çalışmalarını ortak yürüttüğü aşı adayının üçüncü faz klinik deneylerde hastalığın bulaşmasını yüzde 90 engellediğini açıkladı. Aşı şu ana kadar 6 farklı ülkede 43 bin 500 kişide denendi.

AŞIDA ALMANYA-ABD İMZASI

Yöneticiliğini Prof. Dr. Uğur Şahin’in yaptığı Alman biyoteknoloji şirketi Biontech ile Amerikan ilaç şirketi Pfizer tarafından gelecek hafta ABD’de Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) hızlandırılmış onay için başvuruda bulunulacağı bildirildi.

7 GÜN İÇİNDE KORUMA SAĞLIYOR

Yapılan araştırmalardaki ilk bulgulara göre koronavirüse karşı koruma ikinci dozun uygulanmasından sonra yedinci, aşının tek doz uygulanması halinde ise 28’inci günden itibaren başladığı kaydedildi. Biontech ve Pfizer bu yıl 50 milyon aşı sağlamayı planlıyor. Önümüzdeki yıl ise bu rakamın 1,3 milyon doza çıkarılması öngörülüyor.

Bu açıklamalar üzerine her iki şirketin hisse senetleri ABD piyasalarında yükselirken, Avrupa borsaları da haber üzerine tırmanışa geçti.

ÜLKELER AŞI İÇİN SIRADA

Diğer yandan haberin ardından ülkeler aşı için adeta sıraya girdi. ABD 1 milyar 95 milyon dolar tutarında 100 milyon doz aşı alındığını açıkladı. Avrupa Birliği ise 300 milyon doz aşı alacağını açıkladı.

ÇİN AŞISINDA ÇALIŞMALAR DURDURULDU

Diğer yandan Çinli Sinavoc Biotech’in koronavirüs aşı denemeleri Brezilya’da ‘ciddi yan etki’ nedeniyle geçici olarak askıya alındı. Söz konusu aşı Türkiye’de de denenmişti. FAZ 1 ve FAZ 2 aşamalarının başarılı olmasının ardından, Çin aşısının FAZ 3 çalışmaları kapsamında ilk aşı Türkiye’de de Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde yapılmıştı.

Brezilya Sağlık Düzenleme Kurumundan (Anvisa) yapılan yazılı açıklamada “ciddi bir advers olay” olduğu, yani ilacın kullanımında beklenmeyen yan etki oluştuğu, bu sebeple de çalışmaların durdurulduğu belirtildi. Yan etkinin ne olduğu hakkında ise bilgi verilmedi.

TÜRKİYE ÇİN AŞISINDAN 5 MİLYON DOZ ALACAKTI

Daha önce Türkiye’nin aralık ayı başında Çin aşısından 5 milyon doz alacağı açıklanmıştı. Bu kapsamda aşı Türkiye’ye getirilmiş ve deneme çalışmaları başlamıştı. Ancak gelinen noktada Çin aşısının akıbetinin ne olacağı ve Türkiye’nin aşı alma planı da belirsizliğini koruyor.

 

Okumaya devam et

Dünya

Yolsuzlukla suçlanan Peru Devlet Başkanı görevinden azledildi

Güney Amerika ülkelerinden olan Peru’da Devlet Başkanı Martin Vizcarra’ya yönelik yolsuzluk iddiaları bir süredir gündemdeydi. Vizcarra, Peru Kongresi’nde yapılan oylama neticesinde görevinden azledildi.

BOLD – Peru medyasında yer alan bilgilere göre Peru Kongresi’nde yapılan oylamada, 105 lehte, 19 aleyhte ve 4 çekimser oy ile Peru Devlet Başkanı Martin Vizcarra’nın görevinden alınmasına karar verildi. Vizcarra, hakkındaki yolsuzluk suçlamalarıyla ilgili yalan söylemek ve bu yolla adaleti engellemekle suçlanmıştı.

Peru Kongresi’nin, ‘adaleti engelleme’ gerekçesiyle Vizcarra’yı 3 Kasım’da görevden alma sürecini başlattığı bildirilmiş ve karar, 40 ‘hayır’ oyuna karşılık 60 milletvekilinin ‘evet’ oyu ile kabul edilmişti. Azil kararının ardından devlet başkanlığı görevini Senato Başkanı Manuel Merino üstlenecek ve 28 Temmuz 2021’e kadar yürütecek

Diğer yandan Peru’da önceki Devlet Başkanı Pedro Pablo Kuczynski de hakkındaki görevden alma sürecinin ardından 2018 yılında istifa etmişti.

Okumaya devam et

Dünya

Ermenistan Başbakanı yenilgiyi kabul etti: Acı verici

Yüzlerce insanın ölümüne sebep olan Azerbaycan-Ermenistan savaşı, Erivan yönetiminin yenilgiyi kabul etmesiyle son buldu. Anlaşmayla Dağlık Karabağ’da süren Ermenistan işgaline son verilirken, bölgeye Rusya Barış Gücü konuşlandırılacak.

BOLD – Azerbaycan ve Ermenistan arasında 27 Eylül’de başlayan ve yüzlerce insanın ölümüne sebep olan savaş sona erdi. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan yenilgiyi kabul edip çekildiklerini açıklarken Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan ortak bir bildiriye imza attı.

PAŞİNYAN: HALKIM VE BENİM İÇİN İNANILMAZ DERECEDE ACI

İlk açıklamayı sosyal medya hesabından yapan Paşinyan, savaşın 01:00 itibari ile sona ereceğini aktardı. Kararı askeri durumun derin analizi sonrası aldığını vurgulayan Paşinyan yenilgi için “Anlaşma benim ve halkım için inanılmaz derecede acı” ifadelerini kullandı. Anlaşmanın bir zafer olmadığını kaydeden Paşinyan, önümüzdeki günlerde bir ulusa sesleniş konuşması gerçekleştireceğini duyurdu. Bununla birlikte kısa bir zaman içinde Ermenistan’ın teslim olduğunu ilan eden bir belgenin imzalanması bekleniyor.

ATEŞKES KARARINI PUTİN İLAN ETTİ

Anlaşmanın ilk detaylarını veren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan, Rus barış güçlerinin Karabağ’a gönderilmesi konusunda anlaştı. Karabağ anlaşması, meselenin adil bir şekilde Azerbaycan ve Ermeni halkının çıkarları doğrultusunda çözülmesine yardımcı olacaktır. Karabağ’daki Azeri ve Ermeni güçleri tuttukları mevzide kalacaklar” ifadelerini kullandı.

ALİYEV: KARABAĞ’A GERİ DÖNÜYORUZ, GÖZÜNÜZ AYDIN

Anlaşma ile Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’da yıllardır devam eden işgalinin son bulduğunu belirten Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Bu bildiri uzun süre devam eden işgali sonlandırıyor. Bu bildiri, Laçın ve Kelbecer bölgelerinin kan dökülmeden geri verileceğini gösteriyor” dedi. Ermenistan’ın çatışmalar sırasında sivil vatandaşları hedef almasını eleştiren Aliyev, “Herkes bizim demir yumruğumuzu anladı. Biz mülki vatandaşlardan intikam almadık, almayacağız. Onlar balistik roketlerle mülki vatandaşlara ateş açtılar. Mülki vatandaşları bombalarla vurmak alçak harekettir, cinayettir. İntikamımızı düşmandan aldık, mülki vatandaşlarla işimiz olmaz. Karabağ’a geri dönüyoruz, gözünüz aydın” dedi.

İmzalanan anlaşma ile Ermenistan yenilgiyi kabul etmiş oldu. Taraflar Azerbaycan’ın işgalden kurtardığı yerlerde kalacağını teyid ederken Ağdam bölgesinin 20 Kasım´a kadar, Kelbecer’in 15 Kasım, Laçın’ın ise 1 Aralık’a kadar Azerbaycan’a geri verileceğini ifade etti. Anlaşmaya göre Azerbaycan ve Ermenistan daha önceden sahip oldukları mevkilerde duracak.

RUS BARIŞ GÜCÜ DEVREDE

Dağlık Karabağ ve Laçin koridorundaki temas hattı boyunca, Rusya tarafından 1.960 asker, 90 zırhlı personel taşıyıcı, 380 araç ve özel teçhizattan oluşan barış gücü yerleştirilecek. Rusya Federasyonu barış gücü, Ermenistan güçlerinin çekilmesine paralel olarak konuşlandırılacak. Rusya Federasyonu barış gücü kalış süresi, taraflardan herhangi biri bu hükmü bu sürenin bitiminden 6 ay önce feshetme niyetinde olmadıkça, önümüzdeki 5 yıl için otomatik uzatma ile devam edecek.

ERMENİSTAN’DA HÜKÜMETE İSTİFA ÇAĞRISI

Anlaşmanın ardından Azerbaycan’da sevinç gösterileri vardı. Buna karşın Ermenistan’da Paşinyan’ı ve hükümeti hedef alan gösteriler düzenlendi. Erivan’da bir grup parlamento binasını basıp etrafa zarar verdiler. Meclis başkanı linçten zor kurtulurken, Paşinyan’ın bazı eşyaları da çalındı. Ermenistan muhalefeti ise Paşinyan’ın istifasını istedi.

Okumaya devam et

Popular