Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Almanya’nın Hessen eyaleti DİTİB ile iş birliğini sonlandırdı

Almanya’nın Hessen eyaleti din eğitimi konusunda Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ile iş birliğini sonlandırdığını duyurdu. Karara DİTİB’in Ankara’dan bağımsızlığı konusundaki şüphelerin giderilmemesi gösterildi.

BOLD – Almanya’nın Hessen eyaleti din eğitimi konusunda Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ile işbirliğini sonlandırdığını duyurdu. Yerel yönetim, DİTİB’in Ankara’dan bağımsızlığı konusundaki şüphelerin giderilemediği gerekçesiyle söz konusu kararın alındığını açıkladı.

Hessen Eyaleti Kültür Bakanı Alexander Lorz, DİTİB ile olan işbirliğinin bu yılki eğitim yılı sonunda sonlandırılacağını söyledi.

Hessen eyaletinde faaliyet yürüten DİTİB’ten, Türkiye ile ilişkisi konusunda bazı şüpheleri gidermesi ve bu yönde bir dizi sorunun cevaplandırılması istenmişti. Alman makamları söz konusu kurumun Türkiye’den tamamen bağımsız faaliyet yürütmesini ve kurumun statüsünün yasal bir zemine oturtulmasını istiyor.

DİTİB KARARA İTİRAZ EDECEK

DİTİB yetkilileri ise dernekle ilgili ifadeleri kabul etmediklerini ve işbirliğinin sonlandırma kararına karşı yasal itirazda bulunacaklarını bildirdi.

Alman kamuoyunda Türk hükümetine bağımlılık ilişkisi nedeniyle zaman zaman eleştirilerin hedefi olan DİTİB’le ilgili tartışmalar 2016 yılı sonunda ortaya çıkan casusluk suçlamalarıyla zirve yapmıştı.

Almanya’daki DİTİB görevlilerinin hizmet hareketi gönüllülerini fişledikleri ve casusluk yaptıklarının ortaya çıkmasının ardından bazı görevliler apar topar Türkiye’ye gönderilmişti.

Eski Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Türkiye ile ilgili Alman basınında çıkan “casusluk” iddialarıyla ilgili “Burada yaşayan vatandaşlar hakkında başka ülkeler tarafından istihbarat toplanamaz” demişti.

Belçika’da eşini dövüp ‘Biz Türküz bizde böyle’ diyen kocaya kadın savcıdan ayar

Dünya

Lübnan Meclisi Beyrut’ta 15 günlük olağanüstü hal ilan etti

Lübnan Meclisi, Beyrut Limanı’nda meydana gelen şiddetli patlamanın ardından yaptığı ilk toplantıda başkentte 15 gün süreyle olağanüstü hal ilan etti.

BOLD – Beyrut Limanı’nda meydana gelen şiddetli patlamanın ardından ilk kez toplanan Lübnan Meclisi, başkent Beyrut’ta bugünden geçerli olmak üzere 15 gün süreyle olağanüstü hal (OHAL) ilan etti.

Meclis, Beyrut Limanı’ndaki büyük patlamanın ardından başkentteki Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) binasında toplandı.

Devlet televizyonundan canlı yayınlanan toplantıda, Meclis, patlama günü Savunma Bakanlığı tarafından duyurulan 2 haftalık OHAL durumunu bugünden başlamak üzere 15 gün için onayladı.

Lübnan Meclisi, patlamaya tepki olarak meclisten çekilme kararı alan 8 milletvekilinin istifasını da onayladı.

Böylece 128 üyeli Lübnan Meclisi’ndeki milletvekili sayısı 120’ye gerilemiş oldu.

Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos’ta meydana gelen patlamada 171 kişi hayatını kaybetmiş, yaklaşık 6 bin kişi de yaralanmıştı. Patlama sonrası kayıp olan 30-40 kişinin arama çalışmaları ise hala sürüyor.

Lübnan’da patlama sonrası yeniden patlak veren protestolar sonucunda Lübnan Başbakanı Hassan Diab hükumeti istifa etmişti.

Beşar Esat Meclis konuşması sırasında rahatsızlandı

Okumaya devam et

Dünya

Yunanistan’ın Sakız Adası’nda bulunan sığınmacı kampında ilk koronavirüs vakası

Yunanistan, Sakız Adası’nda bulunan mülteci kampında ilk Kovid-19 vakasının tespit edildiğini açıkladı. Binlerce mültecinin yaşadığı kampta 35 yaşındaki Yemenli bir sığınmacının Kovid-19 testinin pozitif çıktığı bildirildi.

BOLD – Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan Yunan hükumeti yetkilisi, söz konusu sığınmacının adadaki bir hastanede karantina altına alındığını ve 30 kişinin daha testten geçirilmesine karar verildiğini belirtti.

Ege’deki beş adada toplamda beş mülteci kampı bulunuyor. Kapasitelerinin üzerinde sığınmacı barındıran bu kamplarda ilk kez bir Kovid-19 vakasına rastlanıyor. Koronavirüs vakasının görüldüğü Sakız adasındaki kampta yaklaşık 3 bin 800 kişi yaşıyor.

Yunanistan ana karasında daha önce bazı sığınmacılarda Kovid-19 görülmüştü. Nisan ayında mültecilerin bulunduğu bir otelde 150 kişinin enfekte olduğu ortaya çıkmıştı.

Yunanistan’da koronavirüs salgını nedeniyle mart ayında getirilen karantina önlemlerine mayıs ayı başında son verilmişti ancak mülteci kamplarındaki karantina önlemleri aynı şekilde devam ediyor.

Ülkede şu ana kadar resmi Kovid-19 vakası 13 Temmuz tarihi itibariyle 6 bin 177, ölü sayısı ise 216 olarak açıklandı.

Kimine göre normalleşme 4 ay sürecek kimisine göre ise 1.5 yıl

Okumaya devam et

Dünya

Fransa ve Mısır’dan Iraklı komutanların öldürülmesiyle ilgili Türkiye’ye tepki

Türkiye’nin Kuzey Irak’a düzenlediği silahlı insansız hava aracı (SİHA) saldırısında 2’si üst düzey 3 Iraklı askerin ölümüne Fransa ve Mısır’dan da tepki geldi.

BOLD – Türkiye’ye ait silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) Irak’ın kuzey kesimine düzenlediği saldırıda iki üst düzey ordu mensubunun ölmesi sonrası Fransa hükumeti olayı kınadığını duyurdu.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian bu saldırının Bağdat hükumetinin egemenlik haklarının ihlali anlamına geldiğini belirterek, “Bu olayı kınıyoruz. Paris hükumeti Irak’ın egemenliğine sonuna kadar saygılı olunması gerektiğinin altını çiziyor.” ifadelerini kullandı.

“BÖLGE İSTİKRARINA TEHDİT”

Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükri de Türkiye’nin Kuzey Irak’ta düzenlediği SİHA saldırısını kınadı.

Iraklı üç askerin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili Iraklı mevkidaşı Fuad Hüseyin ile görüşen Bakan Şükri, Türkiye’nin Irak’ın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal eden her adımını kınadıklarını söyledi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Iraklı bakanla telefonda görüşen Şukri’nin Irak’ın güvenliği konusunda ülkesinin Bağdat’a tam destek verdiği aktarıldı.

Türkiye’nin saldırısını kınayan Mısırlı Bakan Şükri, Ankara’nın operasyonlarını “bölgenin güvenliği ve istikrarına yeni bir tehdit” olarak nitelendirildi, Mısır hükümetinin ve halkının Iraklılarla dayanışma içinde olduğu vurguladı.

Irak ordusu salı günü, Türkiye’ye ait silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) Kuzey Irak’ta düzenlediği saldırıda, ikisi üst düzey, 3 ordu mensubunun hayatını kaybettiğini duyurmuştu. İki ülke ilişkilerini geren olayın ardından Bağdat, Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Irak ziyaretini iptal etmiş ve Türkiye’ye nota vermişti.

Iraklı komutanların ölümü: Türkiye’den Kuzey Irak’ta “operasyonlar devam edecek” mesajı

Okumaya devam et

Popular