Bizimle iletişime geçiniz

Medya

IJA: Meslektaşlarımız salgının ölümcül sonuçlarıyla karşı karşıya

1 Mayıs nedeniyle açılama yapan International Journalists Association, gazetecilerin salgının ölümcül sonuçlarıyla karşı karşıya bırakıldığını belirtti.

BOLD – Türkiye’den ayrılmak zorunda kalmış ve Dünya’nın dört bir yanında zor şartlarda mesleklerini icra etmek için uğraşan gazeteciler tarafından kurulan International Journalists Association (Uluslararası Gazeteciler derneği / IJA)“1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı” vesilesiyle bir açıklama yayınladı

Dünya’daki Basın emekçileri gibi Türkiye’deki basın emekçilerinin de bir çok tehlike ile karşı karşıya kalındığına dikkat çeken açıklamada ‘Türkiye’de “Gazetecilik ‘suç’ olarak tarif edilip, gazetecileri hedef gösteren bir zihniyet hakimdir ‘ denildi.

Cezaevindeki meslektaşlarımız Dünyayı sarsan Koronavirüs COVID-19 salgının ölümcül sonuçları ile karşı karşıya kaldığının hatırlatıldığı açıklamada ayrıca çıkartılan eşitlikten uzak ‘İnfaz indirimi’ yasasındaki adaletsizliğin bir an önce giderilmesi istendi

İşte IJA “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı” vesilesiyle yaptığı açıklamanın tam metni

BASINA VE KAMUOYUNA

Dünyanın her yerinde, “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı”, bu yıl da Bütün emekçilerle birlikte basın emekçileri için de yaşam ve çalışma şartlarının daha da zorlaştığı bir ortamda kutlanıyor ve anılıyor …

Dünyadaki bir çok ‘otokratik ‘ ülkede olduğu gibi Türkiye’de “Gazetecilik ‘suç’ olarak tarif edilip, gazetecileri hedef gösteren bir zihniyet hakimdir . Basın emekçileri bu zihniyetin getirdiği her türlü baskıyı maalesef iliklerine kadar hissediyor. Cezaevlerine atılıyor, işsiz bırakılıyor , Türkiye’den sürgün edilip başka ülkelerde yaşamak zorunda bırakılıyor.
Şu an da Türkiye’de Gazete sahibinden, matbaa işçisine , Köşe yazarından ,Gazete dağıtıcısına kadar 175 kişi sırf işlerini yaptığı için cezaevlerinde tutulmaktadır.
Cezaevine girip tahliye edilen , hakkında dava açılan , soruşturma yürütülen , en temel hakları ellerinden alınan , işsiz bırakılan basın emekçisi sayısı binleri çoktan geçmiştir .
OHAL kapsamında yüzlerce Basın kuruluşu gazete, televizyon,radyo ,dergi kapatıldı.

2020 Türkiye’sinde bir çok meslektaşımız örgütlenme hakkından iş güvencesinden, sosyal güvenlik haklarından mahrum çalışmaya zorlanıyor

Şu günlerde başta Cezaevindeki meslektaşlarımız Dünyayı sarsan Koronavirüs COVID-19 salgının ölümcül sonuçları ile karşı karşıyadır. Çıkartılan eşitlikten uzak ‘İnfaz indirimi’ yasasında ‘Kişilere karşı’ işlenen suçlar kapsam içine alınıp Başta gazeteciler olmak üzere İnsan Hakları savunucuları Muhalif tutuklular kapsam dışında bırakılmıştır. Ünlü Mafya Babalarının serbest bırakılıp gazetecilerin tutuklu kalması utanç verici, hukuka ve vicdana aykırı bir eksikliktir . Bu eksikliğin bir an önce giderilmesini Başta İktidar sahiplerinden ve Anayasa Mahkemesi’nden talep ediyoruz

Türkiye’den ayrılmak zorunda kalmış ve Dünya’nın dört bir yanında zor şartlarda mesleklerini icra etmek için uğraşan gazeteciler olarak, Türkiye”de hapiste tutulan meslektaşlarımız ve arkadaşlarımız ve aileleri ile , Türkiye’de işsiz bırakılmış, açlığa mahkum edilen Gazeteciler ile dayanışma içinde olduğumuzu belirtmek istiyoruz.

Ayrıca şu günlerde çalışan meslektaşlarımız COVID-19 salgının tehlikesini sağlık emekçileri birlikte en çok hisseden gruplardandır. Her an işlerinin başında olmak zorunda kalan Basın çalışanları için de gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir Krizin sonunda virüsün kesin tedavisi bulunsa dahi, küresel çaptaki sosyal ve ekonomik etkilerinden yine bütün emekçiler gibi Basın emekçileri de etkilenecek . Hükümetlere çağrımız alınan tedbirlerden, açılan paketlerde basın emekçilerinin de unutulmamasıdır

“İnternational Journalist A. (Uluslararası Gazeteciler derneği ) olarak; Türkiye’de ve Dünya’da gazetecilik mesleğini suç gören anlayıştan vazgeçilmesini, tutuklu gazetecilerin özgür bırakılmasını, gazetecilerin çalışmasının ve örgütlenmesinin önündeki engellerin kaldırılmas gerektiğini Bir 1 Mayıs ta daha ifade etmek istiyoruz.

Yine bu vesile ile Türkiye’de anti demoratik yönetim tarafından mağdur ettiği bütün emekçilerin de “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı”nı kutluyoruz

Kamuoyuna saygılarımızla

www.internationaljournalists.org

Medya

Kılıçdaroğlu’nun Rus elçi Karlov gibi öldürüleceğini söyleyen Fuat Uğur hakkında suç duyurusu

Ekrem İmamoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Rus Büyükelçi gibi öldürülüp yerine kendisinin getirileceğini iddia eden Fuat Uğur hakkında suç duyurusunda bulundu.

BOLD – İktidar yanlısı haber yapan Türkiye Gazetesi yazarı Fuat Uğur, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Rus Büyükelçi Karlov gibi suikasta kurban gideceğini yazdı.

Cemaatin suikast düzenleyeceğini iddia eden Uğur, suçun da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye yakınlığıyla bilinen ve Kılıçdaroğlu’na daha önce tehdit mektupları yazan mafya lideri Alaattin Çakıcı’nın üzerine atılacağını iddia etti.

Bu iddialarla yetinmeyen Uğur, Kılıçdaroğlu’dan sonra CHP’nin başına da Ekrem İmamoğlu’nun getirileceğini yazdı. Uğur’a gerek iddiaları gerekse de kullandığı hakarete varan ifadeleri yüzünden her kesimden tepki yağdı.

Bu sözlerin ardından İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu suç duyurusunda bulundu. Uğur’un, “Suç işlemeye tahrik” ve “hakaret” suçlarından cezalandırılmasını isteyen İmamoğlu’nun dilekçesinde:

“Şüpheli, sadece hissiyatlarına dayanarak müvekkili suçlu olarak gösteremez, amaç müvekkilin kamuoyundaki güvenilirliğini zedelemekten başka bir şey değildir. Şüpheli, hissiyatlarıyla yaptığı suç ithamlarını kamuoyuna toplumsal birer gerçek olarak yansıtmıştır. Türkiye Cumhuriyeti yargı makamları tarafından verilen bir karar bulunmadıkça hiç kimse suçlu olarak gösterilemeyecektir. Özellikle müvekkilin Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu gözetildiğinde kendisi hakkında yapılan dayanaksız terör örgütüne destek suçlamalarının kamuoyu nezdinde ne denli büyük etkiler yaratacağı açıktır.

(…)

Köşe yazısında müvekkil düşman olarak gösterilmiş ve müvekkilin düşman gibi muamele görmesi gerektiği yönünde kamuoyuna bir nevi çağrı yapılmıştır. Aradan yalnızca kısa bir süre geçtikten sonra müvekkil hakkında suikast hazırlığı yapıldığı emniyet müdürlüğü tarafından açıklanmıştır. Şüphelinin bu durum dan bilgisinin olup olmadığı acilen sorulmalıdır.

(…)

Bu tür içerikler sosyal medya paylaşım siteleri üzerinde yayılmakta, toplumun belirli bir kesiminin kin ve düşmanlığının daha da artmasına ve müvekkilin can ve mal güvenliğine yönelik suçların gerçekleştirilmesi hususunda cesaret bulmalarına yol açmaktadır. Özellikle müvekkilin son dönemlerde sıklıkla tehdit suçunu oluşturan fiillere maruz kalması hususu da göz önünde bulundurulduğunda bu içeriklerin üretenlerin ve yayanların cezalandırılması gerektiği açıktır” ifadelerine yer verdi.

Sağlık Bakanlığı verilerinin elbette doğru olma ihtimali var ama milyarda bir

Okumaya devam et

Medya

Habertürk RTÜK’ün cezasına böyle isyan etti: İnfaz kararıdır

RTÜK’ün yayın durdurma ve para cezasına tepki gösteren Habertürk yönetiminden, “Mesele demokratik, çoğulcu ve katılımcı yayıncılığın ülkemizdeki geleceğiyle ilgilidir” açıklaması geldi.

BOLD – Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Kurul Başkanı Ebubekir Şahin başkanlığında 28 Kasım tarihinde Habertürk’te yayınlanan “Gerçek Fikri Ne” isimli yayını görüştü.

Yayında, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır Tank Palet Fabrikası’nın Katar’a satılmasını ima ederek “Cumhuriyet tarihinde ilk kez devletin ordusu Katar’a satılmış” ifadelerin kullanmıştı. Milli Savunma Bakanlığının da tepkisini çeken olay yargıya taşındı.

Yaşanan gelişmelerin ardından RTÜK Üst Kurul da yayının yapıldığı kanal için harekete geçti. Üst Kurul, İzleme ve Değerlendirme Dairesi uzmanlarının hazırladığı raporu masaya yatırdı.

ÜST SINIRDAN CEZA

Raporda, yayındaki ifadelerin Türkiye Cumhuriyeti devletini ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ni aşağıladığı görüşünü onaylayan RTÜK, 6112 sayılı Kanun’un 8. maddesinin 1.fıkrasının (a) bendinde yer alan “Türkiye Cumhuriyeti Devletinin varlık ve bağımsızlığına, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne …aykırı olamaz” ilkesinin ihlali nedeniyle yayıncı kuruluş hakkında 5 kez program durdurma ve en üst sınırdan idari para cezası müeyyidesi uygulanmasına karar verdi.

Habertürk hakkında, kanundaki aynı maddeyi bir yıl içerinde yeniden ihlal etmesi durumunda 10 gün yayın durdurma cezası verilebilecek. Aynı yıl içerisinde üçüncü tekrarda ise yayıncının lisansı iptal edilebilecek.

HABERTÜRK’TEN SERT TEPKİ

RTÜK Üst Kurulunun kararının ardından Habertürk yönetiminden çok sert bir yazılı açıklama geldi. Yapılan yazılı açıklamada

“RTÜK’ün bugün CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın canlı yayınlanan tartışma programında kullandığı ve kanalımızın görüşlerini yansıtmayan ifadeler dolayısıyla Habertürk TV’ye verdiği ceza, programı izleyen her hakkaniyet sahibi izleyicinin kabul edeceği gibi, sadece haksız ve hukuka aykırı olmakla kalmayıp aynı zamanda katılımcı demokrasiye ve çoğulcu yayıncılığa yönelik bir infaz kararıdır.

Habertürk TV sürdürdüğü tarafsız, objektif ve çoğulcu yayıncılık anlayışı gereğince katılımcı demokrasinin hakkıyla işleyebilmesi için farklı siyasal görüşteki konukları ile ülke gündemindeki meseleleri tartışan bir yayın organıdır. Yayınlarımızda yayıncılık ile ilgili Anayasal, yasal ve ahlaki ilkelere maksimum özen gösterilmekte ve ayrıca evrensel yayıncılık ilkeleri de her zaman göz önüne alınmaktadır. Nitekim bu özelliğimiz kamuoyu tarafından takdir ve tasvip edilmekte ve bu sebeple de her yıl ülkenin en çok izlenen haber kanalları arasında zirvede yer almaktayız.

Belirtmek isteriz ki RTÜK’ün verdiği bu karar sadece Habertürk TV’ye uygulanan haksız bir müeyyideden ibaret değildir. Mesele özü itibarıyla demokratik, çoğulcu ve katılımcı yayıncılığın ülkemizdeki geleceği ile ilgilidir.

Bu bilinçle; bu haksız, hukuka aykırı ve antidemokratik müeyyideye karşı her türlü yargısal denetime başvuruda bulunacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz” denildi

Karar tepki gösteren RTÜK Üyesi Okan Konuralp de sosyal medya hesabından “Yaptırıma dayanak olan uzman raporunun eksik olması, bazı ifadelerin değerlendirilmesinde yanlışlıklar bulunduğu gerekçeleriyle kurulun oy çokluğuyla aldığı karara katılmadım. Karar, hukuki ve vicdani dayanaktan yoksun bir karardır.

Katar’a satışların araştırılmasına AKP ve MHP engeli

Okumaya devam et

Medya

Canlı yayında annesinin vefat haberini aldı

Halk TV’deki yayında annesinin vefat haberini alan sunucusu Fatih Ertürk, İyi Partili İsmail Tatlıoğlu ve gazeteci Necdet Saraç’ı ağırladığı programı terk etmek zorunda kaldı.

BOLD – Halk TV sunucu Fatih Ertürk canlı yayın sırasında acı bir haberle sarsıldı. İyi Parti Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu ve gazeteci yazar Necdet Saraç’ı konuk alan Ertürk, canlı yayında annesinin vefat ettiği haberini aldı.

Duygu dolu anlar yaşayan Ertürk: “Aslında tabi yayın devam edecek ama ben öbür kısmında yokum çünkü annemi kaybettim. İyi akşamlar” diyerek yayını sonlandırdı. Ertürk’ün gözyaşlarına zor hakim olduğu görüldü.

Ertürk’ün ardından yayına bir başka sunucu ile devam edildi.

Meclis’te polis gerginliği: Meclis’e nasıl müdahale edebilir?

Okumaya devam et

Popular