Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Embrace Relief’ten sürgündeki ihtiyaç sahibi ailelere bağış kampanyası!

Embrace Relief, Türkiye’deki insan hakları ihlalleri nedeniyle yurtdışında sürgün hayatı yaşayan ve korona nedeniyle zor durumda olan aileler için bağış kampanyası başlattı.  

BOLD – ABD merkezli Embrace Relief yardım kuruluşu, korona salgını nedeniyle yurtdışında özellikle de ABD’de zor durumda olan aileler için “Stronger Togetherişimli yardım kampanyası başlattı. 15 Temmuz’dan sonra Türkiye’deki insan hakları ihlalleri nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kalan ailelerden, oturum almamış ve çalışma izni olmayanların başta gıda olmak üzere maddi yardıma ihtiyaçları olduğu belirtildi.  

ABD’de korona nedeniyle işini kaybeden ve çalışma izni olmayan 240 aile tespit ettiklerini belirten Embrace Relief, gıda almada problem yaşayan 47 aileye 400 dolar yardımda bulunulduğunu aktardı. İhtiyaç sahibi ailelere yardımı devam ettirebilmek amacıyla “Stronger Together” yardım kampanyası düzenleyen Embrace Relief, 5 Mayıs günü (bugün) saat 19 ile 22 arasında online bağış kampanyası yapacak.  

Embrace Relief, bu bağış kampanyasıyla ABD’de yapılan yardım faaliyetleri hakkında da bilgi verecek. Ünlü NBA oyuncusu Enes Kanter’inStronger Together” kampanyasının partneri olacağı belirtildi. ABD’li sentör ve milletvekillerinin de online bağış kampanyasında konuşmacı olarak katılacağı vurgulandı.  

Saat 19 ile 22 arasında gerçekleştirilecek olan oline bağış kampanyasını aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz.  

Programa Katilim icin canli yayin linki: https://tinyurl.com/ER-stronger-together-live 

Dünya

Hollanda Başbakanı Rutte’den Erdoğan’a tepki: Kabul edilemez

Hollanda Başbakanı Rutte, Erdoğan’ın Geert Wilders hakkında suç duyurusunda bulunmasını “kabul edilemez” diye değerlendirdi. Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok da, Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Şaban Dişli’yi arayarak ülkesinin tepkisini iletti.

BOLD – Hollanda Başbakanı Mark Rutte, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders hakkında kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmasını “kabul edilemez” diye değerlendirdi.

Başbakan Rutte, parlamentoda gazetecilerin Wilders hakındaki suç duyurusunu anımsatması üzerine, Erdoğan’a bir mesaj göndermek istediğini söyledi.

Hollanda Başbakanı, Erdoğan’a “Mesajım çok basit; Hollanda’da biz düşünce özgürlüğünü en önemli değer olarak görüyoruz ve buna politikacıların karikatürleri de dahil” diye seslendi.

DIŞİŞLERİ BAKANI, ŞABAN DİŞLİ’YE TEPKİSİNİ İLETTİ

Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok da, Erdoğan’ın ana muhalefet partisi lideri Wilders’e yönelik açıklamalarını, “tamamen uygunsuz” diye değerlendirdi.

Blok, koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle bakanlığa çağırmak yerine Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Şaban Dişli’yi telefonla arayarak, Erdoğan’ın açıklamalarından duydukları rahatsızlığı ilettiğini belirtti. Hollanda Dışişleri Bakanı, Erdoğan’a, “Hollandalı bir milletvekilinin ifade özgürlüğünü kısıtlamaya çalışmanın kabul edilemez olduğu” mesajını ilettiğini açıkladı.

Hollandalı bakan, Erdoğan’ın açıklamalarının, diplomatik ilişkilere “balyoz darbesi” vurduğunu söyledi.

ERDOĞAN-WİLDERS ATIŞMASI

PVV lideri Wilders, Twitter hesabından Erdoğan’ı kafasında el bombasıyla tasvir eden bir karikatürü paylaşarak, “terörist” ifadesine yer vermişti. Wilders’a “faşist” diye hitap eden Erdoğan, aşırı sağcı liderin düşünce özgürlüğü sınırlarını aştığını belirterek avukatı aracılığıyla hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Aşırı sağcı lider Geert Wilders, Erdoğan’ın hakkında suç duyurusunda bulunmasına Twitter üzerinden verdiği yanıtta, “Yani bana faşist diyen, daha önce bütün Hollanda’yı Nazi kalıntısı ve faşist olarak nitelendiren adam bana karşı dava mı açıyor? Dünya tersine döndü. Ezik”ifadelerini kullanmıştı.

Fransız Charlie Hebdo’dan Erdoğan’ı kızdıracak karikatür

Okumaya devam et

Dünya

Fransa’dan AB zirvesinde Türkiye’ye yaptırım çağrısı

Fransa, Avrupa Birliği (AB) liderlerine, Türkiye’ye yönelik yaptırım uygulanması çağrısında bulundu. Fransa Dış Ticaret Bakanı, boykotun etkisinin sınırlı olduğunu Türkiye’nin Fransa’ya ihtiyacının daha fazla olduğunu söyledi. ABD ise itidal çağrısı yaptı.

BOLD – Fransa Dış Ticaret Bakanı Franck Riester, Meclis’te yaptığı konuşmada, “Fransa birlik içinde, Avrupa birlik içinde. AB, gelecek liderler zirvesinde, Avrupa, çıkarlarını ve Avrupa değerlerini daha iyi savunmak ve Türkiye ile güç dengesinin artırılmasına imkan verecek kararlar almak zorunda kalacak.” ifadesini kullandı.

Fransız bakan, bu konuda ayrıntıya girmekten kaçındı. Riester, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “bütün Avrupa, Fransa ile birlikte Erdoğan davranışlarını kınıyor.” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a yönelik sert açıklamaları ve Fransa’ya yönelik boykot çağrısına destek vermesi iki ülke arasındaki gerginliğin tırmanmasına yol açmıştı.

“BOYKOTUN ETKİSİ SINIRLI”

Fransa Dış Ticaret Bakanı Riester, Türkiye ve Müslüman dünyasında Paris’e karşı başlatılan boykotun ülke ekonomisine olan etkisinin şu anda “sınırlı” olduğunu ve bunun da gıda sektörünün dışına çıkmadığını söyledi.

Riester, “Türkiye’nin Avrupa’ya ve Fransa’ya ihtiyacı bizim onlara olan ihtiyacımızdan daha fazla” dedi.

ABD’DEN İTİDAL ÇAĞRISI

Bu arada ABD, iki ülkeye gerginliğin yatıştırılması çağrısında bulundu ve krizin tırmanmasının NATO’nun düşmanlarını sevindireceği görüşünü dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “ABD, NATO üyesi iki ülke arasındaki gerginliğin sadece ittifakın düşmanlarının yararına olacağı inancını ciddi bir şekilde taşımaktadır” denildi.

AB Komisyonu: Boykot çağrısı Türkiye’yi AB’den daha da uzaklaştırıyor

Okumaya devam et

Dünya

Fransız Charlie Hebdo’dan Erdoğan’ı kızdıracak karikatür

Hz. Muhammed’in tepki çeken karikatürlerinin yayınladığı Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo, bu sefer AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı çizdi. Karikatüre Ankara’dan sert tepki geldi.

BOLD – Fransız Charlie Hebdo dergisi, yayımladığı AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan karikatürüyle sert tepkilere yol açtı.

Dergi, 29 Ekim 2020 tarihli kapağını sosyal medya hesabından paylaştı.

Karikatürde iç çamaşırlarıyla bir koltukta oturan Erdoğan’ın, yanında duran elinde bir tepsi içinde iki şarap kadehi bulunan tesettürlü bir kadının eteğini havaya kaldırdığı görülüyor.

Türkiye ile Fransa arasında gerilimin tırmandığı dönemde Fransız Charlie Hebdo dergisinin yayımladığı Erdoğan karikatürü sert tepkilere yol açtı.

Erdoğan’ın eteği havaya kaldıran eliyle yaptığı işaret ise beyaz ırkın üstünlüğünü savunan ırkçıların işaretine benziyor. Karikatürün başlığında ise “Erdoğan özel yaşamda çok komiktir” ibaresi yer alıyor.

“İĞRENÇ YAYINCILIK”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun Erdoğan’ı hedef alan karikatürüne sert tepki gösterdi. Kalın, “Sağduyu sahibi herkes bu iğrenç yayıncılığı kınamalı ve reddetmelidir” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, Charlie Hebdo’nun hiçbir inanç, kutsal ve değere karşı saygısı olmadığını belirterek, Fransız dergisinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili yayınını kınadıklarını söyledi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül “Avrupa’nın insanlık değerlerinden nasipsiz faşistleri, ifade özgürlüğü nedir bilmiyorsunuz” dedi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de, Charlie Hebdo için “Fransız dergisi nefret üretim merkezi haline gelmiştir. Cumhurbaşkanımızla ilgili ahlaksız yayınlarını şiddetle kınıyoruz. Bu yayın anlayışı fikir özgürlüğü değil inanç düşmanlığıdır. Bu zihniyet tiksinti verici bir noktaya ulaşmıştır” dedi.

KÜLTÜR BAKAN YARDIMCISINDAN KÜFÜRLÜ TWEET

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam ise karikatüre Twitter hesabından Fransızca küfür ederek tepki gösterdi.

Çam, Fransızca attığı Tweet’te “P…siniz, o… çocuğusunuz” ifadelerini kullandı.

KÜFÜRLÜ TWEET FRANSA’DA TEPKİ ÇEKTİ

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam’ın küfürlü paylaşımı, Fransa’da tepki uyandırdı. Çam’ın paylaşımı, 10 binden fazla cevap ve yorum aldı.

Twitter’dan çok sayıda Fransızın yanı sıra milletvekilleri de kullanılan ifadelere tepki verdi.

İktidardaki Republique En Marche Partisi vekillerinden Sonia Krimi, “Beyefendi, bu sözler bir bakan yardımcısına yakışmıyor. Türk halkı kendini yönetenlerden daha iyisini hak ediyor” ifadelerini kullandı.

Milletvekili Florent Boudie ise, “Ne kadar nefret ve düşmanlıkla dolu olursa olsun, İslamcılığın bu yüzüyle yılmadan ve tereddüt etmeden mücadeleye devam etmeliyiz” açıklamasında bulundu.

Avrupa Parlamentosu’nda vekillik yapan Jerome Riviere, “Erdoğan’ın provokasyonlarının ardından, Türk Kültür Bakanından iğrenç bir tweet. Macron ve Castex, Fransa’da görev yapan (ve yukarıdakilerin emrinde olan) 150 Türk imamı sınır dışı etmek için ne bekliyor? Bu kadar zayıflık ve uysallık yeter” şeklinde bir ileti paylaştı.

Fransa’da sosyal medyada Türk mallarına boykot kampanyası

Okumaya devam et

Popular