Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

BM Raporu: Tüm siyasi tutukluları bırakın

BM Özel Raportörü Agnes Callamard, korona nedeniyle cezaevlerindeki durumla ilgili bir rapor yayınladı. Siyasi tutukluların serbest bırakılması dahil bir dizi önlem talep edildi.

BOLD – BM Hukuk Dışı, Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, Kovid-19 bağlamında devletlerin tutukluluk ve ceza infaz kurumlarındaki sorumluluklarına ilişkin bir rapor yayınladı.

Callamard, #NoCurfewOnHumanRights etiketiyle paylaşılan raporda önemli uyarılarda bulundu. Gözaltındaki ve tutuklu kişiler kendilerini Kovid-19 bulaşmasından koruyamadığına, bu kişilerin temel sağlık durumu Kovid-19’dan daha fazla ölüm riski anlamına geldiğine, etnik azınlık ve sosyoekonomik olarak dezavantajlı bireyler hem ceza adaleti sisteminden hem de Kovid-19’dan farklı şekilde etkilendiğine, gerekli hijyen, sanitasyon ve tıbbi malzeme ve hizmetlerin eksikliğine işaret etti. Devletlerin tüm tutukluların yaşam hakkını koruması ve tutukluları keyfi ölümden korumak için yeterli önlemler alması gerektiği, tutuklu olan kişilere karşı daha fazla bakım sorumluluğu bulunduğu, ayrımcılık yapmadan sağlık hizmetlerini yeterli bir şekilde sağlanması gerektiği, ayrıca, sağlık hizmetlerine erişimin sürekliliğini sağlama yükümlülüğü bulunduğuna değindi.

TÜM TUTUKLU SİYASİ MAHKUMLARI BIRAKIN

Özel Raportör, tavsiyeler bölümünde ise tüm siyasi tutukluların derhal serbest bırakılması dahil bir dizi önlem istendi:

  • Tüm çocuklar, vicdan mahkumları, dini mahkumlar ve siyasi mahkumlar da dahil olmak üzere, hapsedilmesi uluslararası hukuka göre yasa dışı veya keyfi olan tüm mahkumların derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması.
  • Cezaevi nüfusunun gözden geçirilmesi ve cezaevine hapis cezasına alternatif cezalar verilmesi yoluyla cezaevi nüfusunun toplam büyüklüğünü azaltın ve aşırı kalabalıkla mücadele edilmesi.
  • Kefalet, adli kontrol altında serbest bırakma veya diğerleri gibi mahkeme öncesi tutukluluğa alternatiflerin hayata geçirilmesi,
  • Kefaletle geçici olarak serbest bırakılmayı veya herhangi bir suçlama yapılmaksızın ve yargılanmaksızın tutuklanan ve cezalandırılmayı bekleyen kişiler gibi çeşitli cezai olmayan gerekçelerle tutulan kişilerin serbest bırakılması.
  • Cezaevinde kalan herkesin gözaltı koşullarının uluslararası insan hakları standartları seviyesine getirilmesi.
  • Dolgunluğun resmi kapasiteyi aşmamasını ve resmi kapasitenin, bir bütün olarak genel nüfusa verilen standart rehberliğe uygun olarak sosyal mesafenin uygulanması.
  • Gözaltında tutulan herkese, tutukluların bir bütün olarak nüfusun erişimine açık olması için yeterli sağlık ve hijyen tesisleri, ekipman, malzeme ve personel sağlanması.
  • Tüm tutukluların alınan tüm tedbirler, süreleri ve nedenleri hakkında güvenilir, doğru ve güncel bilgi hakkında bilgi verilmesi.
  • Cezaevi personeli ve mahkumlar için kişisel koruyucu ekipman dağıtılması ve testlerin yapılması.

Dünya

Rusya’dan üstü kapalı “Türkiye, Libya’da ateşkes istemiyor” açıklaması

Rusya ile Türkiye’nin Libya’da acilen ateşkes üstünde anlaşılması için çalıştığını söyleyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, buna karşın Türkiye’nin desteklediği Ulusal Mutabakat Hükumeti’nin ateşkes yerine askeri çözüme bel bağlamış göründüğünü öne sürdü.

BOLD – Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Türk meslektaşlarımız ile Rusya ve Türkiye devlet başkanlarının onayını almış olan diyaloğumuz kapsamında, Libya’da acilen ateşkes ilan edilmesine olanak verecek bakış açıları üstünde anlaşılması için çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

“ATILMASI GEREKEN ADIM ASKERİ EYLEMLERİN DURDURULMASI”

Rusya’nın Libya’daki tarafların hepsiyle görüşmelerini sürdürdüğü hatırlatmasını yapan Rus Dışişleri Bakanı, “Tarafların her birine ilettiğimiz sinyal açık: Atılması gereken ilk ve alternatifsiz adım, askeri eylemlerin tamamıyla durdurulduğunun ilan edilmesidir” vurgusunu yaptı. Lavrov şöyle devam etti: “Türk meslektaşlarımız da Ulusal Mutabakat Hükümeti ile bu yönde çalışmaktadır. Umuyorum ki mevcut koşullardaki tek doğru çözüme ulaşabilirler.”

“ULUSAL MUTABAKAT HÜKUMETİ ATEŞKESE YANAŞMIYOR”

Rusya Dışişleri Bakanı, “Şu anda (General Halife Hafter liderliğindeki) Libya Ulusal Ordusu, bizim değerlendirmelerimize göre askeri eylemlerin derhal sonlandırılmasını içeren bir belge imzalamaya hazır. Ancak artık Trablus’taki hükumet (Ulusal Mutabakat Hükumeti) bunu yapmak istemiyor ve askeri çözüme bel bağlamış görünüyor” dedi.

6 yıl önceki patlamada can veren işçinin eşine 1.8 milyon liralık dava

Okumaya devam et

Dünya

ABD’den Alman Deutsche Bank’a 150 milyon dolarlık ‘Epstein’ cezası

Cezaevinde ölü bulunan pedofili ve fuhuş ağı suçlusu ABD’li milyarder Jeffrey Epstein’in şüpheli para transferlerini tespit edemediği gerekçesiyle Alman Deutsche Bank’a 150 milyon dolar ceza kesildi.

BOLD – New York Finansal Hizmetler Departmanından yapılan açıklamada, Deutsche Bank’ın mevzuatları yerine getirmemesinin Epstein’e milyonlarca dolarlık yüzlerce işlem yapmasına olanak sağladığı belirtildi. Bankanın 150 milyon dolar cezaya çarptırıldığı duyuruldu.

Bankanın, Epstein tarafından yapılan birçok şüpheli işlemi daha önceki cinsel taciz suç kayıtlarına rağmen tespit edemediği vurgulandı. Açıklamada, Epstein’in para transferleriyle fuhuş ağındaki suç ortaklarına ve Rus modellere para ödediği ve Doğu Avrupa’dan birçok kadının otel masraflarını karşıladığı vurgulandı.

Öte yandan, Jeffrey Epstein’ın suç ortağı olmakla suçlanan kız arkadaşı Ghislaine Maxwell geçen hafta New Hampshire’de gözaltına alındıktan sonra pazartesi günü New York’ta bir hapishaneye transfer edilmişti. Maxwell, hakkındaki suçlamaları reddetmişti.

ABD’de kız çocuklarına yönelik cinsel istismar ve fuhuş ağı oluşturmakla suçlanan milyarder Epstein, tutuklu olduğu New York Manhattan Metropolitan Merkez Hapishanesindeki hücresinde 10 Ağustos 2019’da ölü bulunmuştu. Yetkililer, Epstein’ın ölüm sebebi olarak intihar ettiği bilgisini paylaşmıştı. Ölümünden birkaç hafta önce de Epstein, hücresinde gardiyanlar tarafından baygın halde bulunmuş, boynunda görülen çürük izleri intihar teşebbüsü veya diğer mahkumların saldırısına uğradığı şüphelerini gündeme getirmişti.

66 yaşındaki Jeffrey Epstein, en küçüğü 14 olmak üzere 18 yaş altındaki onlarca kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmak ve fuhuş ağı oluşturmak suçlamalarıyla yargılanıyordu.

Epstein’in kardeşi tarafından ölümünü araştırmak üzere özel görevlendirilen New York Adli Tıp Kurumu eski otopsi uzmanı Dr. Michael Baden ise Epstein’ın vücudunda intihar ile çelişen ve cinayete dair işaretler olduğunu söylemişti. Michael Baden, o gece intihar riskine karşı Epstein’ı her yarım saatte kontrol etmesi gereken iki gardiyanın uyuyakalması ve güvenlik kameralarının da arızalanmasının cinayet şüphesini güçlendirdiğini belirtmişti.

Okumaya devam et

Dünya

DSÖ uyardı: Salgın hızlanıyor ve zirve noktasına ulaşmadık!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, hafta sonu dünya genelinde 400 binden fazla koronavirüs vakası rapor edildiğini açıkladı. “Kovid-19 salgını hızlanıyor ve zirve noktasına ulaşmadık” dedi.

BOLD – DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan merkezinde video konferans yöntemiyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Ghebreyesus, salgının hızla yayıldığını ve ölümcül olduğunu vurguladı. Salgının patlak vermesinden 3 ay sonra tüm dünyada vaka sayının 400 bine ulaştığını anımsatan Ghebreyesus, “Sadece hafta sonu ise dünya genelinde 400 binden fazla vaka vardı. Şu anda 11,4 milyon Kovid-19 vaka sayımız var ve 535 binden fazla kişi yaşamını yitirdi. Kovid-19 salgını hızlanıyor ve açık şekilde pandeminin zirve noktasına ulaşmadık. Ölü sayısı küresel olarak dengelenmiş gibi görünse de gerçekte bazı ülkeler ölüm sayısını azaltmada önemli ilerleme kaydetmişken, diğer ülkelerde ölümler hala artıyor” diye konuştu.

Ghebreyesus, virüsün hafife alınamayacağı, çok ciddi olduğu ve hiçbir ülkenin güvende olmadığı uyarısını yaptı. Son birkaç aydır Kovid-19’un kaynağının tartışıldığını belirten Ghebreyesus, DSÖ ekibinin virüsün kaynağını Çinli meslektaşlarıyla birlikte “tanımlamak” üzere hafta sonu Çin’e gideceğini söyledi. Ghebreyesus, DSÖ liderliğindeki misyonun, virüsün hayvandan insana nasıl geçtiğini de araştıracağını kaydetti.

Okumaya devam et

Popular