Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Turizmde büyük kriz bekleyen Yunanistan’da endişe hakim

Yunanistan, en önemli gelir kaynağı turizm sektöründe bu sene büyük kriz bekliyor. Geçen yıl yaz aylarında 34 milyon yabancı turist ağırlayarak kendi rekorunu kıran ülke 20 milyar euro gelir sağlamıştı.

BOLD – Koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkileri ülkeler bazında görülmeye başlandı. En önemli gelir kaynağı turizm olan Yunanistan, pandemi sebebiyle bu yıl sektöre ilişkin büyük kriz bekliyor. 2019’da, 34 milyon yabancı turist gelen ülkeyi bu sene ziyaret edecek sayısının 3 milyona kadar düşeceği tahmin ediliyor.

EN İYİ SENARYO YÜZDE 50’NİN ALTINA DÜŞMEMESİ OLACAK

BBC Türkçe’den Stelyo Berberakis’in haberine göre geçimini turizmle sağlayan Yunan adalarında da büyük hayal kırıklığı var. Girit Otelciler Birliği Başkanı Nikos Chalkidakis, durumu şu sözlerle tarif etti: “Bu yaz sezonunda otellerimizin ancak yarısı açık kalacak. Bu şartlar altında en iyi senaryo, açılacak otellerin doluluk oranının yüzde 50’nin altına düşmemesi olacak. Yüzde 50 üzeri mucize olur.”

ANLAŞMALARIN KRİZ DALGASINI KIRABİLECEĞİNE İNANÇ AZ

Yunanistan hükumetinin, turizm sektörünü güçlendirme amaçlı aldığı önlemler arasındaki ‘koronavirüs vakalarının en az görüldüğü ülkelerle yaptığı anlaşmaların’ ise beklenen kriz dalgasını kırabileceğine inananların sayısı çok değil. Otelciler Odası Başkan Yardımcısı Christina Tetradi de bu kişilerden.

İŞSİZ KALACAKLARA DEVLET MALİ DESTEK VERMELİ

Tetradi, “Hükumetin Bulgaristan, Avusturya, Kıbrıs ve İsrail’le yürüttüğü turizm anlaşmalarının, sektörü kurtaracak düzeye ulaşması mümkün değil. İngiliz, Alman, Fransız, İtalyan, Rus ve Çin turistlerin yerini, hükumetin anlaştığı Bulgaristan, İsrail, Kıbrıs ve Avusturya’dan gelecek turistler dolduramaz. Bu yıl işsiz kalacak sektör çalışanlarına devletin mali destek vermesi şart” dedi.

AĞUSTOS SONU EYLÜL BAŞI REZERVASYONLARI BİLE İPTAL EDİLİYOR

Ülkenin orta kesimindeki, en çok ziyaret edilen Meteora bölgesinde, rezervasyon iptallerinin 100 bini geçtiğini açıklayan Meteora Otelciler Birliği Başkanı Sotiris Pansis, ‘Ağustos sonu ve Eylül başı rezervasyonlarının bile arka arkaya iptal edildiğine’ dikkat çekti.

BAKANLIK YETKİLİSİ NAZİ İŞGALİ DÖNEMİNE BENZETTİ

Sezonu ‘1940 Nazi işgali altındaki Yunanistan’a benzeten Turizm Bakanlığı Genel Sekreteri Kostas Loulis, “Bu pandemi karşısında 1-2 ay sonrasının ne olacağını kestirmek mümkün değil” diye konuştu. Loulis, Turizm Bakanlığı’nın Sağlık Bakanlığı ile sürekli işbirliği yaptığını ve uçaklarda, gemilerde, lokanta ve plajlarda uygulanacak protokollerin hazırlandığını belirtti.

MİÇOTAKİS’İN SLOGANI ÖNCE SAĞLIK SONRA EKONOMİ

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ise “Bu yıl Avrupa çapında küçülen turizm pastasının en büyük parçasını almak için üstün gayretler gösterileceği” açıklamasına rağmen “Önce sağlık sonra ekonomi” ilkesini her fırsatta dile getirmeyi ihmal etmiyor.

Koronadan kurtulup yemek daveti verince şehirdeki vaka sayısı patladı

Dünya

New York polisinin sırf siyahi diye gözaltına aldığı adam FBI ajanı çıkınca…

Protestoların giderek büyüdüğü New York’ta polisinin, protestolarla ilgisi olmadığı halde  gözaltına almaya çalıştıkları siyahi bir ABD’nin FBI çalışanı olduğu anlaşılınca olanlar oldu.

BOLD- Minneapolis’te başlayan ve ülke geneline sıçrayan ırkçılık karşıtı olaylarla ilgili, ABD’de gözaltına alınanların sayısı 2 bine yaklaştı. Olayları sıçradığı New York’da da polis gözaltılarda hız kesmiyor.

Bugün Floyd için düzenlenen protestolarda, New York Belediye Başkanı Bill de Blasio’nun kızı Chiara de Blasio da gözaltına alındı.

Öte yandan, New York’ta 2 polis memuru sırf siyahi olduğu için bir şüpheliyi gözaltına almaya çalıştı. Polisler protestolarla ilgisi olmadığını anlatmaya çalışan adamı dinlemedi. Üst araması yapan polisler, ters kelepçe yaptıkları şüphelinin cebinde Federal Polis Bürosu (FBI) kimliğini buldu.

HEPİNİZ APTALSINIZ

Kelepçeli ajan polislere ‘Hepiniz aptalsınız üstlerinizle konuşmak istiyorum’ diyerek kelepçelerin çözülmesini istedi. Polislerin amirini yanına çağıran FBI ajanı bir süre daha polisleri azarlayarak olay yerinden ayrıldı. Bir ABD vatandaşının kaydedip paylaştığı görüntüler de sosyal medyada milyonlarca kez izlendi.

 

https://twitter.com/i/status/1267261034408132614

 

48 gün sonra çalışmalara başlayacak TBMM’nin ilk gündemi bekçilere yetki ve zam

Okumaya devam et

Dünya

Eğlence sektörünün devlerinden “ırkçılığa hayır” mesajı

Sinema ve TV sektörünün büyük firmaları siyahi George Floyd’un Minneapolis’te polis şiddeti sonucu öldürülmesinin ardından başlayan ırkçılık karşıtı harekete destek verdi.

BOLD– Netflix, YouTube, Amazon, Hulu, HBO, Disney, Warner Bros. gibi çok sayıda büyük şirketin yanı sıra Oscar ödüllerini dağıtan Akademi de ırkçılığa ve faşist şiddete karşı kararlı bir duruş sergileyerek takdir topladı.

Polis şiddeti sonucu ölen George Floyd

IRKÇILIĞA SESSİZ KALMADILAR

George Floyd isimli Afro-Amerikan şahsın elleri kelepçeli olmasına rağmen boğazına bastırılarak öldürülmesinin ABD’de yarattığı tepki katlanarak artıyor. Olayın ardından başlayan gösteriler neredeyse tüm ülkeye yayıldı. 25 kentte sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

ABD’nin ve tüm dünyanın eğlence sektörüne yön veren dev kuruluşlar da bu insanlık suçuna karşı sessiz kalmadı. Büyük yapım ve yayın firmalarından peş peşe verilen mesajlar sinema ve TV dünyasının ırkçılığa karşı tek tavır içinde olduğunu gösterdi.

Neredeyse bütün kuruluşlar hesaplarını karartarak profillerine “Black lives matter” (Siyahların yaşamı değerlidir) ifadesini koydu.

Netflix’in, “Sessiz kalmak suça katılmaktır. Siyahların yaşamı değerlidir. Siyah üyelerimize, siyah çalışanlarımıza, siyah yaratıcılarımıza karşı sorumluluğumuz var.” mesajının ardından Amazon, Twitter ve Instagram sayfalarına şu mesajı koydu: “Siyah toplumun yanındayız. Irkçılık ve adaletsizliğe karşı iş arkadaşlarımız, sanatçılarımız, yazarlarımız, yapımcılarımız ve seyircilerimizle bu mücadelede birlikteyiz.”

Sektörün yeni ama güçlü ismi Hulu “Bugün ve her zaman siyahların yanındayız. Görülüyorsunuz, sesiniz duyuluyor.” mesajını yayımlarken, Oscar ödüllerini dağıtan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nden adalet çağrısı yapıldı.

Okumaya devam et

Dünya

Astronotlar SpaceX’e ait Crew Dragon kapsülünden Uluslararası Uzay İstasyonu’na geçti

Amerikalı astronotlar Doug Hurley ve Bob Behnken’i taşıyan SpaceX’in uzay aracı Crew Dragon, Uluslararası Uzay İstasyonu’yla kenetlendi. Ardından Astronotlar Crew Dragon’dan Uluslararası Uzay İstasyonu’na sorunsuz bir şekilde geçti.

BOLD – Amerikan uzay araştırmaları tarihinde ilk defa bir özel şirketin katılımıyla uzaya fırlatılan uzay aracının mürettebatı Uluslararası Uzay Üssü’ne (ISS) ulaştı.

NASA ve SpaceX ortaklığında, Falcon-9 roketi ile uzaya fırlatılan Crew Dragon isimli uzay aracı ISS Uzay Üssü’ne kenetlendi.

Pazar günü Türkiye saati ile 17.16’da kenetlenmeyi başaran Crew Dragon, böylece bu işlemi planlanandan 12 dakika erken başarmış oldu. Söz konusu uzay aracı ile ISS’e giden ABD’li astronotlar Doug Hurley ve Bob Behnken’in burada Rus kozmonotlarla birlikte, önümüzdeki dört ay boyunca bilimsel çalışmalar yapması planlanıyor.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), kapsülün Uluslararası Uzay İstasyonu’yla kenetlenmesini ve astronotların Uluslararası Uzay İstasyonu’na girişini sosyal medya hesaplarından canlı yayımladı.

Crew Dragon Cumartesi günü Falcon-9 roketiyle Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılmıştı.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) astronotları ilk kez özel bir şirketin kapsülüyle uzaya gitti.

Doug Hurley ve Bob Behnken, yaklaşık 19 saat süren yolculuk sonrası kapsülde yapılan bazı kontrollerin ardından Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlara ve Rus kozmonotlara katıldı.

Önce Çarşamba günü planan sefer olumsuz hava koşulları nedeniyle fırlatmaya 16 dakika kala durdurulmuştu.

NASA, İLK KEZ ÖZEL BİR ŞİRKETİN ROKETİYLE GÖNDERDİ

NASA, uzay araçlarını emekli ettiği 2011’den bu yana Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronotları Rus Soyuz aracıyla gönderiyordu. Daha önce hiç uzay yolculukları için özel bir şirketle anlaşmamıştı.

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketi ile NASA 2,6 milyar dolarlık sözleşme yaptı. Sözleşme kapsamında şirket uzay istasyonuna altı astronot seferi düzenleyecek.

Hurley ve Behnken’in misyonları başarılı olursa bir sonraki uzay yolculuğu Ağustos ayı sonunda gerçekleşecek.

Boeing şirketi de NASA ile bir sözleşme yaptı ama zamanlama olarak SpaceX’in bir yıl gerisinden geliyor.

ABD Başkanı Donald Trump da, iki astronotu taşıyan Falcon-9 roketinin fırlatılış anını yerinde izlemişti.

Fırlatmanın yapıldığı Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi, 1969 yılında dünyanın uydusu Ay’a gönderilen ilk uzay aracının da fırlatıldığı yer olması bakımından Amerikan uzay araştırmaları tarihi için çok önemli bir yere sahip.

Falcon-9’un fırlatılışı ile dokuz yıl aranın ardından ilk kez ABD’den uzaya insanlı bir roket yollanmış oldu.

ELON MUSK

Uzaya roket gönderen ilk özel şirket olan SpaceX’in kurucusu ve sahibi Elon Musk, dünyanın en önemli girişimcilerinden biri. PayPal ve Tesla gibi şirketlerin de kurucuları arasında yer alan Musk, 2002 yılında, o ana de biriktirdiği yüzlerce milyon dolarlık serveti ile, henüz 31 yaşında iken SpaceX’i kurmuştu.

2006 ve 2008 yıllarında uzaya araç gönderme girişimleri başarısız olan SpaceX, 28 Eylül 2008’de ilk kez dünya yörüngesine insansız bir roket göndermeyi başarmıştı. 2012’de ISS Uzay Üssü’ne yine insansız bir araçla iaşe gönderen SpaceX, bu alanda da ilk özel şirket olma niteliğini kazanmıştı.

SpaceX’in ürettiği roketlerin en önemli özelliğinden biri de, dünyaya dönerek bir platform üzerine iniş yapabilmeleri. Bu sayede şirket, roketleri yeniden kullanarak çok önemli miktarda tasarruf sağlayabilecek.

Rusya, Akdeniz’deki askeri varlığını arttırıyor: Suriye’de yeni üs kuruyor

Okumaya devam et

Popular