Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Eşi tutuklanınca kendi işini kurdu

Zeynep Aslan, eşi tutuklanınca unlu mamuller işine girdi ve kendi fırınının sahibi oldu. Çocuklarıyla beraber yıllardır esnaf olarak hayatına devam ediyor.

BOLD – Aydın’ın Germencik ilçesinde bulunan Ortaklar Mahallesi’nde Zeynep Aslan (44), çocuklarıyla birlikte unlu mamuller fırını işletiyor. Sahur saati 03.00’de fırına gelerek çıtır simit, ekmek, kumru, poğaça, kurabiye gibi çok sayıda unlu mamulü hazırlıyor. Mahallenin tek kadın fırın işleteni olan Aslan, yaşam hikâyesini Mezopotamya Ajansı’na anlattı.

27 yıldır Ortaklar’da yaşayan Aslan, birlikte işlettikleri fırının sorumluluğunu eşi cezaevine girdikten sonra tek başına üstleniyor. Kendi ayakları üstünde durmak için çalışan Aslan, “Fırınımızda birçok çeşit un mamullerini yapıyorum. Hepsini kendimiz açıyor ve pişiriyoruz. Siparişini de kendimiz teslim ediyoruz. Zaman geliyor kendim çıkıyorum servise, oğlum ve kızım da yardımcı oluyor” dedi.

KADIN OLARAK ZORLUKLARLA KARŞILAŞTI

Aslan, kadınların bu tür sektörlerde yaşamış olduğu zorluklara dikkat çekti. Aslan, “Önceki ustalarımız erkekti ve kadın olduğum için sanki ben onlara mecburmuşum gibi davranıyorlardı. Onlara devrediyordum, gelip baktığımda mekan kapalı bana hiç sorma gereği dahi duyulmuyordu. Yani kadınsanız bir nevi her alanda olduğu gibi yok sayılıyorsunuz. Bunu kabul etmedim, sonra kendi kendime ‘Zeynep sen bu değilsin, kendi kabuğundan sıyrıl, kendi işini kendin yap’ dedim ve ekmeğimi de poğaçamı da kendim pişirmeye başladım. Zor oldu ama dört elle sarıldım ve başardım. Bir kadın isterse her şeyi yapar” dedi.

Erkek esnaflardan olumsuz tepiler aldığını aktaran Aslan, olumsuz söylemlere rağmen ayakta kalmaya devam ettiğini belirtti. Çevrede bulunan birçok esnafın kendisine, “Kadındır en fazla bir ay ayakta kalabilir” dediğini söyleyen Aslan, “Ben 25 yıldır esnaflık yapıyorum. Türkiye’de ataerkil bir toplum hâkim ve bu yüzden kadınların işi daha zordur. Kadın önüne konulan setleri yıktıktan sonra dağdan suyu bile aşırır. Tüm kadınlar güçlüdür. İnanç ve azimle her şeyin üstesinden gelebilir” diye konuştu.

Gündem

TOKİ şantiyesinde korona şoku, işçiler tedirgin

TOKİ’nin Elazığ Meryem Dağı mevkiinde yapımı devam eden deprem konutları şantiyesinde çalışan 5 işçide koronavirüs saptandı. Diğer işçilerle ilgili önlem alınmadan çalıştırılmaları ise tepki çekti.

BOLD – Yaklaşık bin işçinin çalıştığı TOKİ’nin Elazığ Meryem Dağı mevkiinde yapımı devam eden deprem konutları şantiyesinde 5 işçide koronavirüs tespit edildi. Aynı çalışma ortamı ve aynı yatakhaneyi paylaştıkları arkadaşlarıyla ilgili önlem alınmaması diğer işçileri tedirgin etti.

İŞÇİLER FENALAŞINCA DOKTOR GELMİŞ

Cumhuriyet’ten Kübra Köklü’nün haberine göre Elazığ Meryem Dağı mevkiinde Egemen İnşaat ve Dost İnşaat’ın ortaklığıyla yapılan konutların inşaatında çalışan işçilerde koronavirüs görüldüğü iddia edildi. Önceki gün 87 kişinin koronavirüs tanısıyla hastaneye kaldırıldığını belirten bir işçi, “Hiçbir şey olmamış gibi çalışmaya devam ediyoruz. Karantina yok. Ölüm korkusuyla çalışıyoruz. Aslında hastaneye kaldırılan arkadaşlarımız bir süredir şantiyede karantinadaydı. Ancak durumları fenalaşınca doktorlar geldi” dedi.

İŞÇİLER MASKELERİ KENDİLERİ ALIYOR

İşçiler, konutların yapımında bin işçinin çalıştığını ve birçoğunun maske takmadığını ve dezenfektanın olmadığını savunarak, “İşyeri sahibi bizlere maske vermiyor. Kendi maaşımla maske ve dezenfektan alıyorum. Yemek yediğimiz alan yeterince büyük olmadığı için sosyal mesafeye dikkat edemiyoruz. 3 katlı konteynerlar da kalıyoruz bir katı boşaltılarak arkadaşlarımız hastaneye götürüldü” dedi.

“TEŞHİS KONULAN İŞÇİLER ÇALIŞANLARIMIZ DEĞİL”

Egemen İnşaat ve Dost İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Aysan Çelik ise koronavirüs teşhisi konulan işçilerin kendi çalışanları olmadığını öne sürdü. Çelik, deprem konutlarını yaptıklarını ve 3 ay sonra evleri teslim etmek zorunda olduklarını söyleyerek, “25 değil, 5 işçide koronavirüs görüldü. Bu işçiler de temizlik için dışarıdan gelenlerdir. İnşaatın başından beri koronavirüse karşı tedbirleri aldık. 1000 kişi çalışıyor. Türkiye genelinde birçok işyerinde de koronavirüs vakası görülüyor. İş güvenliği uzmanı şantiyede 24 saat çalışıyor. Alınan önlemler sürekli denetleniyor” dedi.

GENAR: AKP’nin oyları CHP’yle eşitleniyor

Okumaya devam et

Gündem

Polisten Roman düğününe sosyal mesafe baskını

Polis ekipleri, Ataşehir ilçesi Yeni Sahra Mahallesinde, dün akşam saatlerinde başlayan Roman vatandaşların düğüne, koronavirüs tedbirlerine muhalif edildiği gerekçesiyle baskın yaptı.

BOLD- Roman vatandaşların sokak düğününde sosyal mesafe ve maske takma kuralına riayet edilmediği ihbarı alan Ataşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri olay yerine gitti. Tedbirlerin hiçe sayıldığını yerinde tespit eden polisler davul zurna eşliğinde düğün yapan vatandaşları evlerine gönderdi.

DÜĞÜN SONLANDIRILDI

Düğün sahibine Umumi Hıfzısıhha Kanunu uyarınca 3 bin 150 lira para cezası uygulandı. Ayrıca maskesi olmayan 10 kişiye de cezai işlem yapıldı. Düğünün sonlandırılmasına ve ceza kesilmesine tepki gösteren Romanlar ile polis arasında gergin anlar yaşandı.

Sosyal mesafenin hiçe sayıldığı düğünün görüntüleri, çevredeki vatandaşların da cep telefonu kameralarına yansıdı. İşte o görüntüler;

Okumaya devam et

Gündem

Bir skandal da Mardin’den: 3 yaşındaki çocuğa sigara içirdiler

Kızıltepe’de yaşanan olaya ilişkin açıklama yapan savcılık, şüpheli M.K. adlı kişinin gözaltına alındığını, mağdur çocuğun rehabilite edilmesi için çalışmaların başlatıldığını bildirdi.

BOLD- Mardin Kızıltepe’de, İstanbul’da önceki gün basına yansıyan bir çocuk istismarı olayın benzeri yaşandı. M.K. adlı şüpheli akrabalık bağı bulunmayan 3 yaşındaki bir kız çocuğuna sigara içirerek sosyal medyada paylaştı. Mardin Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla görüntülerin izini süren polis, şüpheliyi bularak gözaltına aldı. Kızıltepe Emniyet Müdürlüğü’ne getirilen Mehmet K.’nin sorgusu sürüyor.

REHABİLİTE ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Savcılıktan yapılan açıklamada, gözaltına alınan şüpheli M.K.’nın çocukla akrabalık bağının olmadığı, mağdur çocuğun rehabilite edilmesi için çalışmaların başlatıldığını bildirildi.

BENZERİ İSTANBUL’DA YAŞANDI

İstanbul’da, sosyal medya hesabından canlı yayın yapan Betül Aşçı (19) adlı kişi, 3 yaşındaki kuzeni Z.E.K’ye zorla sigara içirmeye çalışmıştı. Sosyal medyada, büyük tepki çeken yayın yüzünden Aşçı’nın bulunması için kampanya başlatıldı. Aşçı, savcılığın talebiyle adresi tespit edilerek gözaltına alınmıştı.

Canlı yayında 3 yaşındaki kuzenine zorla sigara içiren Betül Aşçı gözaltında

 

Okumaya devam et

Popular