Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

“Hakkınız ödenmez dediler, ödemediler!”

Sağlık çalışanları, 3 ay süreyle verileceği açıklanan ek ödemenin maaşlara tam yansımadığı iddiasıyla protesto gösterileri düzenledi. İstanbul Taksim Eğitim Araştırma Hastanesi önünde toplananların taşıdığı “Hakkınız ödenmez dediler, ödemediler” yazılı döviz dikkat çekti.

BOLD – Koronavirüs salgını sürecinde yaşanılan hak kayıplarını protesto eden bir grup sağlık çalışanı, Taksim Eğitim Araştırma Hastanesi önünde bir araya geldi. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’na (SES) üye çalışanlar, ‘Hakkınız ödenmez dediler, ödemediler’, ‘İş ve ücret güvencesi sağlansın’, ‘Ek ödeme adaletsizliğini kabul etmiyoruz’, ‘Geceleri ağır şartlarda çalışıyorum’ yazılı dövizler taşıdı. Hastane önünden geçen kimileri, çalışanlara alkışla destek verdi. İstanbsul harici Ankara, İzmir, Diyarbakır, Urfa, Mersin, Hatay, Antalya, Adana Manisa ve Batman’da da protesto gösterileri yapıldı.

Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Şehir Hastanesi ve İbn-i Sina Hastanesi’nde görev yapan SES üyeleri de başkentteki eylemlerinde ‘İnsanca yaşamak istiyoruz’, ‘Biz sadaka değil, insanca yaşayacak kadar ücret istiyoruz’ sloganları attı. Salgın sürecinde, önlem yetersizliğine bağlı, birçok sağlık çalışanının enfekte olduğuna, bir kısmının hayatını kaydettiğine dikkat çeken SES üyeleri, haklarının ödenmediğini, performans adaletsizliğinin yıllardır süre geldiğini vurguladı. Talepler şöyle sıralandı:

Temel ücret, en düşüğü yoksulluk sınırı üstünde yükseltilmeli, yapılan-yapılacak tüm ek ödemeler maaşa ve emekliliğe yansıtılmalı.

Fiili Hizmet Süresi Zammı (yıpranma payı), sağlık ve sosyal hizmet işkolundaki bütün emekçileri ve geçmiş çalışma sürelerini kapsayacak şekilde, fiili çalışma süresi şartı kaldırılarak 5 yıla 1 yıl yıpranma payı şeklinde yeniden düzenlenmeli. Salgın dönemi kaynaklı artı 1 yıl yıpranma payı hakkı verilmeli.

Yeni atamalar kadrolu, güvenceli yapılmalı, 4B 4C 4D sözleşmeli, taşeron, ücretli, vekil vb. istihdam modelleriyle çalıştırılanlar 4A kadrosuna geçirilmeli. KHK ile ihraç edilen ve güvenlik soruşturmaları bahanesiyle ataması yapılmayan sağlık emekçileri ivedilikle işe başlatılmalı.

657 sayılı kanunun, ekli 1 sayılı cetvelde düzenlenen ek gösterge rakamlarının sağlık ve sosyal hizmet iş kolundaki tüm emekçileri kapsayacak, en az 3600 ek gösterge olacak şekilde kademeli yükseltilmesi düzenlenmeli ve 1 derece verilmeli.

Kovid–19 geçiren sağlık emekçisinin zararını tanzim için ‘mesleki risklere bağlı ortaya çıkan hastalık’ kabulü yapılmalı, iş kazası/meslek hastalığı olduğuna dair düzenleme derhal yapılmalı.

En iyi ihtimal 2021’in başına kadar maske takacağız

Gündem

Tayyip affıyla çıkan suç makinesi telefonu meşgul diye tartıştığı eşini öldürdü

AKP ve MHP oylarıyla Meclisten geçirilen düzenlemeyle serbest bırakılan çeşitli suçlardan 44 sabıka kaydı bulunan Ahmet Ö. telefonu meşgul diye tartıştığı eşini öldürdü.

BOLD- Olay Konya’nın Merkez Meram ilçesine bağlı Yeni Bahçe Mahallesi, 17194 Sokak’ta akşam dün saatlerinde meydana geldi. AKP ve ve MHP oylarıyla Meclis’ten geçirilen infaz düzenlemesiyle cezaevinden çıkan çeşitli suçlardan 44 kaydı bulunan Ahmet Ö. (36) iddiaya göre dini nikahlı eşi Nargül Yıldız (47) ile 2 gün önce kavga ederek şiddet uyguladı. Dün akşam tekrar eve gelen Ahmet Ö., Yıldız’la telefonunun sürekli meşgul olduğunu bahane ederek yeniden tartışmaya başladı.

MOTORUNDA SAKLADIĞI POMPALIYLA VURDU

Tartışmanın büyümesi üzerine Ahmet Ü., motosikletiyle taşıdığı pompalı tüfekle Nargül Yıldız’a ateş açtı. Başının ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan Yıldız, kanlar içinde yerde kaldı. Silah seslerini duyup sokağa çıkan Yıldız’ın yakınları, talihsiz kadını kanlar içerisinde buldu. Bu sırada Ahmet Ü. de havaya ateş açarak kaçtı. İhbar üzerine olay yerine gelen sağlık ekiplerinin yaptığı kontrolde Nargül Yıldız’ın hayatını kaybettiği belirlendi.

SUÇ MAKİNESİ ÇIKTI

Olaydan sonra çalışma başlatan Cinayet Büro Amirliği ekipleri, Nargül Yıldız’ı pompalı tüfekle vurarak kaçan Ahmet Ü.’nün peşine düştü. Ahmet Ü.’nün olay yerine yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki halasının evine kaçtığını tespit eden ekipler, evin etrafını sardı. Evden çığlıklar gelmesi üzerine polis baskın yaparak, suç aletiyle birlikte Ahmet Ö.’yü gözaltına aldı. Ahmet Ü.’nün gasp, yaralama, tehdit, hırsızlık ve uyuşturucu satıcılığı gibi suçlar başta olmak üzere 44 suç kaydının olduğu belirlendi. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Silivri’de bir koğuş daha komple Kovid 19

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Hamile kadınlar tutuklandı: 3 çocuk annesiz babasız kaldı

Dün gözaltına alınan hamile kadınlar Sehat Sarı ve Ümmiye Kara eşleriyle birlikte tutuklandı. Üç yıl önce 3 aylık bebeğini düşüren Sehat Sarı’nın düşük riski bulunuyor.

BOLD ÖZEL – Hamile kadınlar, çekirdek aileler hep birlikte tutuklanmaya devam ediyor. Ankara’da dün sabah yapılan baskınlarda birçok ev hanımı ve 2 hamile kadın gözaltına alınmıştı. 5 aylık hamile Sehat Sarı ile 7 aylık hamile Ümmiye Kara bugün eşleriyle birlikte tutuklandı. Anne-baba tutuklu ailelere böylece iki aile daha eklendi. Sehat Sarı (28) ve eşi Samet Sarı (29) çiftinin 1 yaşındaki Mustafa Vedat adlı oğulları, Kara çiftinin ise 1 kız, 1 erkek çocukları bir anda hem annesiz hem babasız kaldı.

Cemaat soruşturmaları kapsamında gözaltına alınan Sarı çifti, Ankara Sulh Ceza Mahkemesinde saat 15.00’te görülen duruşmadan sonra tutuklanıp Aksaray Cezaevine gönderildi. 5 yıllık evli olan Sehat Sarı kimya, eşi ise beden eğitim öğretmeniydi. Üç yıl önce 3 aylık bebeğini kaybeden Sehat Sarı’nın düşük riski bulunuyor. Daha önce tutuklanan hamile kadınlardan bazıları cezaevinde bebeğini kaybetmişti.

Gözaltına alınanlar arasında bulunan 6 aylık bir bebeği ve 3 yaşında oğlu olan Bircan Erdem dün akşam üzeri serbest bırakıldı. Yine gözaltına alınanlar arasında bulunan 16 aylık bir kız çocuğu sahibi olan Özlem Ağsak da serbest bırakıldı.

Sarı çiftinin 1 yaşındaki oğulları Mustafa Vedat babaannesine kaldı.

Okumaya devam et

Gündem

“Yeri olmamakla birlikte ‘mutlaka aleni idam edilmeleri’ gerekiyor”

Adalet Bakanlığı personeli Hakim Selami Turabi, cemaat soruşturmalarına yönelik kitap hazırladı. Tutuklanan binlerce masum insanı işaret ederek “İdamla cezalandırılmalı ve ibreti alem için aleni infaz edilmeliler” dedi.

BOLD – 15 Temmuz’dan sonra yürütülen cemaat soruşturmalarında binlerce masum insan ‘örgüt üyesi’ olmak suçlamasıyla tutuklandı ve cezaevine gönderildi. AKP’nin ‘prototip’ hâkim ve savcılarına emanet adalet, Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerinde çıtayı yükseltti.  

AKP döneminde yıldızı parlayan ve kritik görevlere getirilen Doç. Dr. Hâkim Selami Turabi’nin ‘Terör Örgütleri ve Terör Suçları’ başlık kitabında skandal bir ifade kullandığı ortaya çıktı. Hakim Turabi kitabında cemaat soruşturmalarına yönelik “FETÖ/PDY terör örgütü soruşturmalarıyla ilgili slogan haline getirdiğimiz duruş şöyledir: ‘Ne merhamet, ne eziyet illa adalet, illa adalet.’ Bu örgütün panzehirinin adalet olduğunu düşüncesindeyiz. Ne küçümseyerek azılı üyelerinin cezasız kalması, ne de eziyet edilerek haksız konuma düşülmesi taraftarız” ifadesini kullanıyor. 

Hukukçu kimliğiyle yazdığı kitabında zihnindeki adalet duygusunu paylaşan Hakim Turabi, Nazilere özenircesine “Hatta yeri olmamakla birlikte bu tarz devletine ve milletine ihanet edenlerin behemehâl ‘idam cezasıyla cezalandırılması’ ve ibreti alem için aleni infaz edilmesinin ‘gerçek adaletin’ gereği olduğu düşüncesindeyiz.” sözleri dikkat çekti.  

Adalet Bakanlığında Genel Müdür Yardımcısı, Dış İlişkileri ve AB Genel Müdürlüğü, Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Doçenti, Anayasa Mahkemesi Eski Raportörü titrine sahip olan Hakim Selami Turabi’nin skandal ifadesi sosyal medyada eleştiri konusu oldu.  

 

Okumaya devam et

Popular