Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Yeni mülteci akını bekleyen Atina, sınıra ördüğü duvarı büyütüyor ve takviye güç yığıyor

Koronavirüs salgını için alınan önlemlerin yaz aylarında hafifletilmesinin ardından yeni bir sığınmacı akını bekleyen Atina, sınıra ördüğü duvarı büyütüyor. Ayrıca bölgeye takviye güvenlik güçleri sevk etmeye başladı.

BOLD – Atina yönetimi, koronavirüs salgınına karşı alınan önlemlerin ve karantina uygulamalarının yaz aylarında gevşetilmesinin ardından Türkiye üzerinden sınıra yönelik yeni bir mülteci akını bekliyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçtiğimiz günlerde Antalya’da yerel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, pandemi nedeniyle, göçmenlerin hareketleri yavaşladığını ancak salgın nihayete erdiğinde göçmenlerin Türkiye’yi terk edeceklerini ifade etmişti.

FRONTEX SINIRA 262 GÖREVLİ DAHA GÖNDERDİ

Çavuşoğlu’nun sözleri Atina’da alarm zillerinin çalmasına neden oldu.

Türkiye-Yunanistan sınırında devriye görevlerine katılan Avrupa sınır teşkilatı Frontex de geçtiğimiz haftalarda hazırladığı bir raporda koronavirüs salgını sonrası yeni bir göç dalgası beklediğini ifade etmişti. 5 Mayıs tarihli Frontex belgesinde 262 görevlinin daha sınırda görevlendirildiği ifade edilmişti.

3 aylık aranın ardından kadın, erkek ve çocuklardan oluşan birkaç botluk ilk mülteci kafilesi de geçen hafta Midilli’ye ulaştı.

Halen Yunanistan’daki kalabalık kamplarda 37 bin sığınmacı bulunuyor.

SINIR HATTINDA TANSİYON YÜKSELDİ

Türkiye ile Yunanistan arasındaki sınırı oluşturan Meriç Nehri’nde iki ülke arasında tansiyon son günlerde yeniden yükseldi.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki doğal sınır hattını Meriç Nehri oluşturuyor. Sınır hattı, herhangi bir insan müdahalesi olmadan sürekli değişime uğruyor. Nehir yatağı zaman içinde değişim gösteriyor. Bu olağan durum nedeniyle sınırda ufak tefek değişiklikler olabiliyor. Kış aylarında nehir suyuyla kaplı olan bu bölge, yaz döneminin yaklaşması ve suların çekilmesiyle bataklık bir alana dönüşüyor. Ayrıca geçtiğimiz aylarda hava şartlarına bağlı olarak Meriç Nehri’nde oluşan bataklık daha sonra kuruyarak yaklaşık bir hektar büyüklüğünde bir adacığa dönüştü. Oluşan adacığın sınırın hangi tarafında kaldığını tespit etmek ise mümkün değil. Yunanistan, bu alanın sınırdan yasa dışı geçişler için sıkça kullanılan bir yer olmasından dolayı önlem almak istediğini söylüyor.

Son dönemde Yunanistan, Almanya ve İngiltere basınında, bu bölgede oluşan kara parçasına asker çıkararak burayı “işgal ettiği” yönünde haberler çıktı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, söz konusu haber ve iddiaların “kesinlikle yanlış” olduğunu söyledi.

MİÇOTAKİS: SINIRDAKİ DUVAR BÜYÜTÜLECEK

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye ile ülkesi arasındaki Meriç Nehri kenarında inşa edilen duvarın Ankara ile soruna neden olan bataklık bölge dahil inşasına devam edileceğini söyledi.

Miçotakis, Şubat-Mart aylardında sınıra binlerce kişinin yığıldığı krizde olduğu gibi benzeri bir durum yaşandığında duvarın hazır olmasını istediğini söyledi.

Türkiye-Yunanistan sınırında şu anda 12 kilometre uzunluğunda jiletli tel ve yüksek çitlerden oluşan bir duvar bulunuyor. Yunanistan bu duvarı 28-30 kilometre uzunluğuna çıkarmak için çalışmalarını sürdürüyor.

SINIRA TAKVİYE GÜÇ 

Yunan Ordusu ve Polis Teşkilatı da Türkiye ile artan gerilim ve yeni bir mülteci akını ihtimaline karşı alarma geçirildi.

Sınırın kritik noktalarında 400 civarında polis ve asker gönderildi. Sınıra termal kameralar ve gözetleme kameraları yerleştirildi. Önümüzdeki günlerde 400 asker ve polise ek, güvenlik güçlerinin de bölgeye gönderileceği açıklandı.

Komşu ile Meriç gerilimi: Oldubittiye izin verilmeyecek!

Dünya

Dünyada koronavirüsün bulaştığı insan sayısı 11 milyonu geçti

Koronavirüs nedeniyle dünyayı hayatını kaybedenlerin sayısı 524 bini geçti. Vaka sayısı ise 11 milyon bin 23’e ulaştı. 6 milyon kişi de virüsü yenmeyi başardı.

BOLD – Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısı 11 milyonu aştı. Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan koronavirüs (Kovid-19) salgınında enfekte olanların sayısı hızla artıyor. Kovid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği “Worldometers” internet sitesine göre 3 Temmuz itibariyle dünya genelinde koronavirüsten 524 bin 406 kişi öldü. İyileşenlerin sayısı dünya genelinde 6 milyonu aştı. En fazla vaka ve ölümün görüldüğü ABD’de 2,8 milyonu aşkın kişide Kovid-19 tespit edildi, virüs nedeniyle 131 bin 483 kişi yaşamını yitirdi.

Okumaya devam et

Dünya

Fransa Başbakanı Edouard Philippe gerekçe açıklamadan istifa etti

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, istifa sebebini açıklamadan görevinden ayrıldı. Yerel seçimlerde partisi hezimete uğrayan Cumhurbaşkanı Macron, kabinede değişiklik sinyali vermişti.

BOLD – Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada Fransa Başbakanı Edouard Philippe’nin istifa ettiği bildirildi. Yeni bir hükumet kurulana kadar Philippe’nin görevine devam edeceği belirtildi.

İstifa kararı, Fransa’da haziran ayı sonunda düzenlenen yerel seçimlerde Yeşiller Partisinin (EELV) Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un merkez sağ partisi Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi (LREM) karşısında elde ettiği başarının ardından geldi. Kısa süre önce Fransa’da düzenlenen yerel seçimlerde, partisi LREM’in hezimete uğramasının ardından Fransa Cumhurbaşkanı Macron, kabinede ‘değişikliğe gidileceğini’ açıklamıştı.

Kabine atamaları öncesinde istifasını sunan Philippe, kabinede yapılacak değişikliklerle beraber görevine yeniden atanabilir.

Okumaya devam et

Dünya

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ‘tatil’ için Almanya’ya gitti

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Alman dostlarımız Türkiye’ye tatile gelmek istiyor” diyerek Berlin’den seyahat kısıtlamasını kaldırmasını istedi. Alman mevkidaşı, “Başka adımlar da olacaktır” diyerek Çavuşoğluna umut verdi.

BOLD – Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği AB dönem başkanı Almanya’nın başkenti Berlin’de mevkidaşı Heiko Maas’la bir araya geldi. AB’nin zorunlu olmayan seyahat kısıtlamalarının 1 Temmuz itibariyle kaldırılmasının tavsiye edildiği listede Türkiye’nin olmaması ana gündem maddesiydi.

Görüşme sonrası iki bakan basın toplantısı düzenlendi. Çavuşoğlu, “Almanya’nın seyahat uyarısını gözden geçirmesi gerekiyor. Alman dostlarımız da Türkiye’ye tatile gelmek istiyor. Almanya turizm sektörü için de çok önemli” dedi. Maas ise “Seyahat kısıtlamalarının kaldırılması açısından önemli bir adım atıldı. Bir liste hazırlandı, bu bir adımdır. Daha başka adımlar da olacaktır” diye konuştu.

Okumaya devam et

Popular