Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Dilgeş’in babaannesi Emine Erdoğan’a seslendi: Sen de bir annesin; torunun, çocuğun var!

İki kez ameliyat geçiren ve üçüncüye hazırlanan böbrek hastası Dilgeş, tutuklanan annesiyle cezaevine konuldu. Babaannesi seslendi: “Çocuklar bayramda şeker toplarken…”

BOLD – Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Rosa Kadın Derneği’ne yönelik yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan Bağlar Belediyesi Meclis üyesi Gönül Aslan, 3 yaşındaki oğlu Dilgeş ile birlikte cezaevine gönderildi. 5 gündür Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nde kalan küçük Dilgeş’in böbrek yetmezliği hastalığı bulunuyor. Bir süre önce babası Avrupa’ya gitmek zorunda kalan ve biri 7, diğeri 14 yaşında iki kardeşi daha bulunan Dilgeş, bugüne kadar iki kapalı ameliyat geçirdi.

Dilgeş’in sağlık durumundan endişe eden babaannesi Kudret Aslan, Mezopotamya Ajansı’na konuştu. Aslan, gelini ve torununun bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

ÜÇÜNCÜ AMELİYAT

“Bayram sabahı çocuklar şeker toplarken, benim çocuğum yüzünü cezaevine döndü” sözleriyle torununun yaşadıklarına dikkat çeken Aslan, Dilgeş’in annesi ile birlikte cezaevine gönderilmeseydi, bayramdan sonra yapacakları test sonucuna göre üçüncü ameliyat için hazırlık içinde olacaklarını kaydetti.

Dilgeş’in sağlık raporlarına rağmen annesi ile birlikte cezaevine gönderilmesinin kabul edilemez olduğunu söyleyen Aslan, “Çocuğum hasta, böbreklerinden biri iflas etmiş. Sürekli ilaç tedavisi görüyor. Annesi ile birlikte tutuklanmasaydı eğer ameliyat olacaktı. Tehlikeli bir ameliyat olacağı söylendi. Dilgeş’in sağlık raporları var. O raporları gerekli her yere gönderdim. Raporları Cumhurbaşkanı’na da göndereceğim” diye konuştu. Aslan, hasta torunundan 5 gündür haber alamadığını da ekledi.

NE İLAÇ NE KIYAFET ALINDI

Torununun ilaçlarını ve kıyafetlerini cezaevine gönderdiklerini, ancak cezaevi yönetiminin çeşitli gerekçelerle bunları içeriye almadıklarını aktaran Aslan, Dilgeş ve annesinin derhal serbest bırakılmasını, aksi halde sağlığının tehlikeye atılacağı uyarısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın halkın salgına karşı dikkat edilmesine dair yaptığı uyarıları anımsatan Aslan, “Madem sağlığımıza dikkat etmemizi istiyorsun, hasta bir çocuğun sabaha kadar, adliyede uyumasına nasıl müsaade edersin” diye sordu.

Aslan, Dilgeş’i tedavi eden doktora da, “Eğer Dilgeş’imin fotoğrafını gördü ise rica ediyorum ondan, ‘Bu çocuk benim hastamdır, hastamı bırakın, hastamı ameliyat edeceğim’ desin” diyerek seslendi.

‘ADLİYEDEN SESLENECEĞİM’

Gelini ve torunu için Diyarbakır Adliyesi önünden tüm dünyaya sesleneceğini söyleyen Aslan, “O savcıya sesleneceğim, 3 çocuğumu düşünsün. Dünyadaki tüm annelere sesleniyorum: Anneyim, yüreğim yanıyor. Dilgeş için bize destek versinler. Emine Erdoğan’a sesleniyorum: Sen de bir annesin, senin de torunun, senin de çocuğun var. Kendi torununu, çocuğunu düşün, bir de benim torunlarımın haline bak” diye seslendi.

Dilgeş’in 7 yaşındaki ağabeyi Miran ise, annesi ve kardeşinin bir an önce eve dönmesini istedi.

Gündem

Bir skandal da Mardin’den: 3 yaşındaki çocuğa sigara içirdiler

Kızıltepe’de yaşanan olaya ilişkin açıklama yapan savcılık, şüpheli M.K. adlı kişinin gözaltına alındığını, mağdur çocuğun rehabilite edilmesi için çalışmaların başlatıldığını bildirdi.

BOLD- Mardin Kızıltepe’de, İstanbul’da önceki gün basına yansıyan bir çocuk istismarı olayın benzeri yaşandı. M.K. adlı şüpheli akrabalık bağı bulunmayan 3 yaşındaki bir kız çocuğuna sigara içirerek sosyal medyada paylaştı. Mardin Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla görüntülerin izini süren polis, şüpheliyi bularak gözaltına aldı. Kızıltepe Emniyet Müdürlüğü’ne getirilen Mehmet K.’nin sorgusu sürüyor.

REHABİLİTE ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Savcılıktan yapılan açıklamada, gözaltına alınan şüpheli M.K.’nın çocukla akrabalık bağının olmadığı, mağdur çocuğun rehabilite edilmesi için çalışmaların başlatıldığını bildirildi.

BENZERİ İSTANBUL’DA YAŞANDI

İstanbul’da, sosyal medya hesabından canlı yayın yapan Betül Aşçı (19) adlı kişi, 3 yaşındaki kuzeni Z.E.K’ye zorla sigara içirmeye çalışmıştı. Sosyal medyada, büyük tepki çeken yayın yüzünden Aşçı’nın bulunması için kampanya başlatıldı. Aşçı, savcılığın talebiyle adresi tespit edilerek gözaltına alınmıştı.

Canlı yayında 3 yaşındaki kuzenine zorla sigara içiren Betül Aşçı gözaltında

 

Okumaya devam et

Gündem

Motosikletle hız yaparken ata çarptı: Ne olacak benim hayvanım

Şile’de emniyet şeridinde hızlı ilerleyen motosikletli önüne aniden çıkan at arabasına çarptı. Motosiklet sürücüsü yaralı kurtulurken at sahibi ölen hayvanı için feryat etti.

BOLD- Şile’deki geçen pazar günü meydana gelen kazada, emniyet şeridinde hızla ilerleyen Serhat A.’nın önüne yolun karşısına geçmeye çalışan at arabası çıktı. Hızlı olan Serhat A. fren yapmasına rağmen ata çarptı ve savruldu. Kazada motosiklet sürücüsü Serhat A. yaralanırken, çarptığı at ise olay yerinde öldü.

Olay yerine gelen ambulansla yaralı sürücüye ilk müdahale yapıldı. Hastaneye kaldırılan sürücünün durumunun iyi olduğu öğrenildi. Kaza anı ve sonrası Serhat A.’nın kask kamerasına yansıdı.

NE YAPIYORSUN KARDEŞİM

Görüntülerde kaza anının yanı sıra, Serhat A. yaralı halde yardım beklerken, at sahibi kadının, Ne yapıyosun kardeşim! Benim hayvanım ne olacak şimdi’ serzenişi yer alıyor.

Üsküdar sahilinde çekirdek çitleme yasaklandı

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye’deki 59 gölden 7’si kuruduğu için artık göl değil

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Türkiye’deki 59 gölden 7’sinin geri dönüşü olmayan bir noktaya geldiğine dikkat çekerek, 36 gölün ise ciddi oranda kuraklık tehdidi yaşadığının altını çizdi.

BOLD – CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Türkiye’deki göllerle ilgili bir rapor hazırladı. Rapora göre Türkiye’de tüm dünyaya göre göllerin iklim krizi nedeniyle daha büyük zarar gördüğü belirtildi. Zarara uğradığı belirlenen toplam 59 gölden 7’sinin geri dönüşü olmayan bir noktaya geldiğine dikkat çekildi.

7 GÖL KURUDU, 8’İ DE KURUMAK ÜZERE

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre CHP’li Karaca, Türkiye genelindeki 100’ün üzerindeki gölden 59’unda yaşanan olumsuzlukları tespit etti. CHP MYK’de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na sunulan rapora göre, toplam 59 göl içerisinde toplam 7’si artık geri dönüşü olmayan ya da çok zor olan bir noktada, 8’i planlanmakta olan bir proje ya da yanlış su politikası yüzünden tehlikede, 36’sının ise yaşadığı kuraklık tehdidi ciddi bir noktaya doğru ilerliyor. 8 göldeki kuraklık tehdidi de başlangıç aşamasında bulunuyor.

SU FAKİRLİĞİNE KARŞI POLİTİKALAR GELİŞTİRİLMELİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Karaca, göllerin kuruma tehlikesinden kurtulması için yapılması gerekenlerle ilgili şunları dile getirdi: “Sulak alanların yönetim planları, iklim krizi, su fakirliği, biyoçeşitlilik gibi öncelikler gözetilerek yapılmalıdır. Sulu tarım yerine daha az veya hiç su tüketmeyen ürünlerin havza bazında yaygınlaşması gerekmektedir. Kapalı sistem yeme dayalı hayvancılık yerine açık mera hayvancılığının yaygınlaşması gerekmektedir.”

MEKE GÖLÜ’NDE BİR DAMLA SU BİLE KALMADI

Konya’nın Karapınar ilçesinde, “Dünyanın nazar boncuğu” olarak bilinen krater bir yapıya sahip Meke Gölü’nde bir damla bile su kalmadı. Meke Gölü, 5 milyon yıl önce volkanik patlamayla meydana gelen kraterin, zamanla suyla dolması, 9 bin yıl önce ise gölün ortasında ikinci patlamanın olması ve buranın da suyla dolması sonucu oluştu. Yağışlar nedeniyle ilkbahar aylarında mikroorganizmalardan kaynaklanan, kırmızı renge boyanan ve neredeyse bir avuç su bulunan gölde şimdi sıcaklığın artıp buharlaşmanın etkisiyle bir damla bile su kalmadı.

BİRÇOK GÖL KURUMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA

Rapora göre, göllerin tehdit altında olmalarının ana nedenleri arasında, endüstriyel faaliyetler, havzalar arası su transferi, barajlar ve HES’ler, yanlış tarımsal uygulamalar, çöp doldurma alanları, tehlikeli atık işleme, yapılaşma, maden işleme artığı, kömür işleme yer alıyor. Rapor, Göller Bölgesi’nde yer alan Eğirdir, Beyşehir, Akşehir, Burdur gibi göllerin kuruma ve kirlilik tehdidi ile karşı karşıya olduğu belirtildi.

“Türkiye siyasi tarihinin en önemli ve en muhteşem seçimi olacak”

Okumaya devam et

Popular