Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Rusya’nın siber saldırı ve casusluk faaliyetlerine karşı Batı’nın rahatsızlığı artıyor

Almanya Dışişleri Bakanlığı, beş yıl önce Federal Meclis’in internet ağına düzenlenen siber saldırı nedeniyle Rusya’ya sert bir nota verdi. Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) de Rusya kaynaklı siber casusluk faaliyetlerine karşı özel şirketleri ve devlet kurumlarını uyardı.

BOLD – Almanya Dışişleri Bakanlığı, beş yıl önce Federal Meclis’in internet ağına düzenlenen siber saldırı nedeniyle Rusya’ya sert bir nota verdi. Saldırının arkasında Rus askeri istihbaratının olduğu sanılıyor. Berlin’deki Rusya Büyükelçisi Sergey Neçayev, beş yıl önce Alman Federal Meclisi’ne düzenlenen siber saldırı ile ilgili olarak bugün Almanya Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada Neçavey’e Rusya kaynaklı olduğu düşünülen saldırıyla ilgili “en sert notanın” verildiği ifade edildi.

Notanın Almanya Dışişleri Bakanlığı Müsteaşarı Miguel Berger tarafından verildiğini ve Berger’in siber saldırıyı “en sert şekilde” kınadığını belirten Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, “olayın baş şüphelisinin saldırının düzenlediği sırada Rus askeri istihbarat servisi GRU mensubu olduğuna ilişkin güçlü işaretler tespit edildiğini” kaydetti.

RUS VATANDAŞI BADİN HAKKINDA YAKALAMA KARARI

Olayla ilgili olarak Federal Savcılığın başlattığı soruşturmanın devam ettiğine dikkat çeken sözcü, Rus büyükelçiye “savcılığın Rus vatandaşı Dmitri Badin hakkında 5 Mayıs 2020 tarihinde yakalama kararı çıkardığı ve saldırının sorumlularına AB’nin siber yaptırım rejiminin uygulandığı” bilgisinin de verildiğini aktardı.

Sözcü, Badin’in APT28 adlı bir Rus hacker grubunun bir üyesi olarak Federal Alman Meclisi’ne 2015 yılının Nisan ve Mayıs aylarında düzenlenen siber saldırılardan birincil derecede sorumlu tutulduğu ifade ederek yakalama kararının “isimleri şimdiye belirlenmemiş kişilerle birlikte yabancı bir gücün gizli servisi için Federal Almanya Cumhuriyeti’ne karşı gizli istihbari faaliyetlerde bulunmak” suçlamasına dayandırıldığını belirtti.

ALMANYA’YA KARŞI SİBER SALDIRILAR

Siber saldırı ile ilgili olarak Almanya Başbakanı Angela Merkel de Rusya’ya uyarılarda bulunmuştu. Merkel, siber saldırı ile ilgili olarak Rusya’ya yönelik ağır suçlamaların söz konusu olduğunu belirterek bunun sonuçları olacağını söylemişti.

Almanya’da 2015 yılında Federal Alman Meclisi’ne yapılan saldırı sonrası meclisin IT sistemi değiştirilmek zorunda kalmıştı. Şubat ayında kamuoyuna yansıyan siber saldırı ise Alman Dışişleri ve Savunma Bakanlıklarını hedef almıştı. Alman güvenlik makamları saldırıdan, arkasında yine Rus istihbaratının olduğundan şüphelenilen bir hacker grubunu sorumlu tutmuştu.

NSA’DEN SİBER CASUSLUK UYARISI

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) Perşembe günü bazı özel şirketleri ve bunların ortağı olan devlet kurumlarını Rusya’nın sanal bilgisayar korsanlığı operasyonuna karşı uyardı.

Uyarıda bilgisayar korsanlarının özel bir müdahale tekniği aracılığıyla çoğunlukla sanayi firmaları tarafından bilgisayar altyapısını yönetmek için kullanılan operasyon sistemlerini hedef aldıkları belirtildi.

NSA’in siber güvenlik işbirliği merkezi müdürü Doug Cress, ‘‘Bu aktif şekilde suistimal edilen bir zafiyet. Bunun geniş ölçekte siber güvenlik çevreleri tarafından dikkate alınmasını istiyoruz’’ dedi.

NSA, bilgisayar korsanlığı faaliyetinin Rus askeri istihbaratı GRU’ya bağlı Özel Teknolojiler Ana Merkezi ile doğrudan bağlantılı olduğunu kaydetti.

Rus medyası: Türkiye Libya’ya hava köprüsü kurdu, askeri nakliye uçakları uçuyor

Dünya

Dünyada koronavirüsün bulaştığı insan sayısı 11 milyonu geçti

Koronavirüs nedeniyle dünyayı hayatını kaybedenlerin sayısı 524 bini geçti. Vaka sayısı ise 11 milyon bin 23’e ulaştı. 6 milyon kişi de virüsü yenmeyi başardı.

BOLD – Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısı 11 milyonu aştı. Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan koronavirüs (Kovid-19) salgınında enfekte olanların sayısı hızla artıyor. Kovid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği “Worldometers” internet sitesine göre 3 Temmuz itibariyle dünya genelinde koronavirüsten 524 bin 406 kişi öldü. İyileşenlerin sayısı dünya genelinde 6 milyonu aştı. En fazla vaka ve ölümün görüldüğü ABD’de 2,8 milyonu aşkın kişide Kovid-19 tespit edildi, virüs nedeniyle 131 bin 483 kişi yaşamını yitirdi.

Okumaya devam et

Dünya

Fransa Başbakanı Edouard Philippe gerekçe açıklamadan istifa etti

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, istifa sebebini açıklamadan görevinden ayrıldı. Yerel seçimlerde partisi hezimete uğrayan Cumhurbaşkanı Macron, kabinede değişiklik sinyali vermişti.

BOLD – Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada Fransa Başbakanı Edouard Philippe’nin istifa ettiği bildirildi. Yeni bir hükumet kurulana kadar Philippe’nin görevine devam edeceği belirtildi.

İstifa kararı, Fransa’da haziran ayı sonunda düzenlenen yerel seçimlerde Yeşiller Partisinin (EELV) Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un merkez sağ partisi Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi (LREM) karşısında elde ettiği başarının ardından geldi. Kısa süre önce Fransa’da düzenlenen yerel seçimlerde, partisi LREM’in hezimete uğramasının ardından Fransa Cumhurbaşkanı Macron, kabinede ‘değişikliğe gidileceğini’ açıklamıştı.

Kabine atamaları öncesinde istifasını sunan Philippe, kabinede yapılacak değişikliklerle beraber görevine yeniden atanabilir.

Okumaya devam et

Dünya

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ‘tatil’ için Almanya’ya gitti

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Alman dostlarımız Türkiye’ye tatile gelmek istiyor” diyerek Berlin’den seyahat kısıtlamasını kaldırmasını istedi. Alman mevkidaşı, “Başka adımlar da olacaktır” diyerek Çavuşoğluna umut verdi.

BOLD – Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği AB dönem başkanı Almanya’nın başkenti Berlin’de mevkidaşı Heiko Maas’la bir araya geldi. AB’nin zorunlu olmayan seyahat kısıtlamalarının 1 Temmuz itibariyle kaldırılmasının tavsiye edildiği listede Türkiye’nin olmaması ana gündem maddesiydi.

Görüşme sonrası iki bakan basın toplantısı düzenlendi. Çavuşoğlu, “Almanya’nın seyahat uyarısını gözden geçirmesi gerekiyor. Alman dostlarımız da Türkiye’ye tatile gelmek istiyor. Almanya turizm sektörü için de çok önemli” dedi. Maas ise “Seyahat kısıtlamalarının kaldırılması açısından önemli bir adım atıldı. Bir liste hazırlandı, bu bir adımdır. Daha başka adımlar da olacaktır” diye konuştu.

Okumaya devam et

Popular