Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Salgın rehberi güncellendi: Sınıflar 10 kişiyi geçmeyecek

Sağlık Bakanlığı, Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ni yeniledi. Kreşler, gündüz bakımevleri ve okul öncesi eğitim kurumlarında sayı, sınıf, grup odası büyüklüğüne göre belirlenecek, 10’u aşmayacak.

BOLD – Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ni güncelleyen Sağlık Bakanlığı, yeni başlıklar ekledi. Önlem alınması gereken yerler şöyle sıralandı: Çay bahçeleri, dernek lokalleri, yürüme alanları, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı kamplar, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı gençlik merkezleri, millet kıraathaneleri, mesleki eğitim merkezleri, olgunlaşma enstitüleri, halk eğitim merkezleri, kreşler, okul öncesi eğitim kurumları, gündüz bakımevleri, müzeler, ören yerleri, kaplıcalar, hamamlar, saunalar, buhar odaları, kapalı havuzlar, jakuziler, giyim, süs eşyası pazarları, deniz kenarları, plajlar.

ATEŞ ÖLÇÜM SONUÇLARI KAYIT ALTINA ALINACAK

Kreşlerde, gündüz bakımevlerinde ve okul öncesi eğitim kurumlarında, gruptaki çocuk sayısı, sınıf ve grup odası büyüklüğüne göre belirlenerek, 10’un üzerinde olmayacak. Her gün girişte, çıkışta ve gün içinde çocukların ateş ölçümü yapılacak. Çocuk ve aile bireylerinin Kovid-19 belirtisi olup olmadığı sorgulanacak. Çocukların ateş ölçüm sonuçları hazırlanan çizelge ile kayıt altına alınacak. Ateşi 38 dereceden yüksekler, boğaz ağrısı, burun akıntısı, konjonktivit, öksürük, iştahsızlık, kırgınlık, kas ağrıları, ciltte döküntü, karın ağrısı, kusma, ishal, nefes darlığı olan, Kovid-19 vakası veya temaslısı çocuklar içeri alınmayacak. Tıbbi maske takılıp değerlendirilmek üzere sağlık kurumuna yönlendirilecek. Okulun, kuruluşun giriş ve çıkışlarında çocukların el hijyenini sağlayabilmeleri için el antiseptiği bulundurulacak. Yutma riski sebebiyle çocuklar, antiseptik kullanırken mutlaka denetlenecek.

KLİMA VE VANTİLATÖR KULLANILMAYACAK

Servislerde, sürücüler, görevliler ve 2 yaş ve üzeri öğrenciler maskeli olacak. Alkol bazlı el antiseptiği bulundurulacak. Konuşma, öksürme, hapşırma kaynaklı bulaşmayı azaltmak için çocukların, yüz yüze oturması engellenecek. Klima ve vantilatör kullanılmayacak. Çocukların, saat başı en az 10 dakika temiz havaya çıkması sağlanacak, sınıflar/grup odaları mutlaka havalandırılacak. Uygun havalarda, açıkta yapılan etkinlikler ve geçirilecek zaman artırılacak. Uyku odalarında yataklar olabildiğince birbirinden uzak, en az 1 metre (mümkünse 2 metre) uzaklıkta yerleştirilecek. Baş-ayak ucu şeklinde yatış olacak.

DSÖ: “Mutasyon yok ama daha tehlikeli olma riski var”

Gündem

Kanser hastası 6 yaşındaki Selman da baba hasretiyle vefat etti

Tutuklu KHK’lı öğretmen Rasim Çalışkan’ın 6 yaşındaki oğlu Selman, kansere yenik düştü.  

BOLD – Manisa T Tipi Kapalı Cezaevinde 4 yıldır tutuklu bulunan Rasim Çalışkan’ın 6 yaşındaki oğlu Selman’a bir yıl önce beyin kanseri teşhisi konulmuştu. 5 cm büyüklüğünde tümör tespit edilen Selman, babasını son kez göremeden vefat etti. 

15 Temmuz sonrası cemaat soruşturmaları kapsamında tutuklanan Edebiyat Öğretmeni Rasim Çalışkan, beyin kanseri teşhisi konulan oğlu Selman’ın tedavi sürecinde yanında olmadı.  

Bold Medya’dan konuşan annesi Emine Çalışkan “Oğlum belki babam gelir diye 40 gün dayandı. Gitti şimdi oğlum. Cenazesine gelecek babası.” dedi.

Selman’ın baba hasretiyle vefat etmesine tepki gösteren HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Maalesef az evvel kaybettik! KHK’lı Rasim Çalışkan’ın beyin kanseri olan oğlu 6 yaş Selman Çalışkan ruhunu teslim etti. Rasim bey onlarca defa tahliye talep eden dilekçeler vermişti, kabul edilmedi!!! Annesi bu süreçte eşi olmadan çocuğunu hastanelerde takip etti Büyük bir acı” paylaşımında bulundu.  

Okumaya devam et

Gündem

Mesut Yılmaz’dan kötü haber

Yurt gazetesi yazarlarından İsmet Orhan, sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunarak özel bir hastanede 5 Mayıs’ta beyin ameliyatı geçiren eski başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın sağlığından umudun kesildiğini iddia etti.

BOLD – Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kültür-Turizm Başdanışmanı ve Yurt Gazetesi yazarı İsmet Orhan, sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunarak özel bir hastanede 5 Mayıs’ta beyin ameliyatı geçiren eski başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın sağlığından umudun kesildiğini açıkladı.

DOKTORLARINDAN ÖĞRENDİM

Orhan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi: “Her şeye rağmen, Medeni duruşu vardı… Cumhuriyet değerlerine saygılıydı… Eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın sağlığından umut kesildiğini öğrendim doktorlarından…”

NESRİN NAS’TAN “DİRENÇLİDİR” AÇIKLAMASI

Yılmaz ailesine de yakın olan eski ANAP Milletvekili Nesrin Nas, Mesut Yılmaz’ın durumunun kötüye gittiği yönündeki iddiaları yalanladı. Haberleri “Umut falan kesilmedi” sözleriyle yalanlayan Nas, “Ağır operasyon sonrası iyileşme süreci devam ediyor. Mesut Bey dirençlidir. Bunu da atlatacaktır” dedi.

3 YIL ÖNCE OĞLUNU KAYBETMİŞTİ

2017 yılında oğlu Yavuz Yılmaz’ı kaybeden Mesut Yılmaz, bu sene beyin ameliyatı geçirmiş ve sağlık durumunun iyi olduğu ifade edilmişti. 72 yaşındaki Mesut Yılmaz Anavatan Partisi kurucu üyeleri arasında yer almıştı.

Kanser hastası 6 yaşındaki Selman’da baba hasretiyle vefat etti

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye’de toplam koronavirüs vaka sayısı 300 bini geçti

Türkiye’de son 24 saatte bin 538 yeni vaka tespit edildi. Toplam vaka sayısı 301 bin 348’e yükseldi. Salgın nedeniyle ölenlerin sayısı ise 7 bin 445 oldu.

BOLD – Türkiye’de son 24 saatte koronavirüs nedeniyle 68 yurttaş yaşamını yitirdi. Bin 538 yeni vaka tespit edildi. Bugünkü tabloya göre ağır hasta sayısı bin 432’ye ulaştı. Toplam vaka sayısı ise 300 bini aşarak 301 bin 348’e yükseldi. Açıklamaya göre, yapılan test sayısı 97 bin 416 olurken, bin 538 yeni tanı konuldu. Bugün koronavirüsten 68 kişi yaşamını yitirdi. Son 24 saatte bin 312 kişi ise iyileşti. Ağır hasta sayısı ise önceki güne göre 30 artarak bin 432’ye yükseldi. Twitter hesabından güncel verilere ilişkin açıklama yapan Bakan Koca, “Bugün ağır hasta sayımız 1.432’ye ulaştı. Sağlık çalışanlarımızın en büyük mücadelesi ağır hastalarımızı iyileştirmeye yönelik. Ağır hasta sayımızı azaltmak elimizde. Tedbirlere uymamız için bu uyarılar bize yetmeli. Birlikte mücadele edelim” dedi.

Okumaya devam et

Popular