Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

İşkence görüntüleri yayınlanan M.E.C yaşadıklarını anlattı

Emniyet’te gördüğü çıplak işkencenin görüntüleri yayınlanan M.E.C.’nin yakalanmadığı kendisinin teslim olduğu ortaya çıktı. M.E.C yaşadığı dehşeti anlattı: “Boğulacak gibi olduğumda…”

BOLD – Diyarbakır Barosu, İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Diyarbakır Temsilciliği, polis memuru Atakan Arslan’ın öldürülmesine ilişkin tutuklanan M.E.C.’nin emniyette gördüğü işkenceye dair hazırladığı raporu açıkladı. Komisyon üyelerine konuşan M.E.C., “Üstümdeki tüm kıyafetleri çıkarıp, çıplak elle ve copla işkence ediyorlardı. Boğulacak gibi olduğumda bırakıyorlardı” dedi.

AVUKATLAR 8 SAAT GÖRÜŞTÜRÜLMEDİ

Diyarbakır Barosu Adli Yardım binasındaki açıklamaya, hak savunucusu örgütlerin temsilcileri katıldı. Açıklamada konuşan Baro Başkanı Cihan Aydın, 31 Mayıs’ta avukatların M.E.C. ile yapmak istediği görüşmenin engellendiğini hatırlattı.

Önce M.E.C.’ye sağlık raporu alınacağı gerekçesiyle görüştürülmediğini belirten Aydın, “Şüphelinin avukatlarla görüşmek istemediği ve bu talebe ilişkin ellerinde şüpheli tarafından imzalanmış belge olduğu” ve görüşmenin herhangi bir hukuki dayanak olmaksızın engellenmeye devam edildiğini aktardı. Avukatların 8 saat boyunca M.E.C. ile görüştürülmediğine vurgu yapan Aydın, avukatların telefonlarını dışarıda bırakmak şartıyla görüştürüldüğünü kaydetti.

TESLİM OLDUM İŞKENCE BAŞLADI

Aydın, M.E.C.’nin avukatlara verdiği bilgileri şöyle paylaştı: “31 Mayıs’ta sabah saat 10.30 sularında teslim olmadan önce yaralanan kişinin ölüp ölmediğini, polis olup olmadığını bilmiyordum. Karakolda şahsın öldüğünü ve polis olduğunu öğrendim. Bağlar karakoluna teslim olduktan sonra 5 dakika içerisinde bir ekip geldi ve beni Oryıl’ın bitişiğinde bulunan karakola getirdiler. Bu süre zarfında teslim olmamdan itibaren her defasında darp ediyorlardı, işkence ediyorlardı. Hiç durmadılar. Oryıl’ın oradaki karakolda 5 dakika durmadan beni asayişe getirdiler. Bana en uzun süre işkence ve kötü muameleyi, Asayiş Şube Cinayet Büro Amirliği’ndeki koridorun sonunda bulunan sol odada gerçekleştirdiler. Beni, bahsini ettiğim odaya getirene kadar darp etmeye işkence etmeye devam ettiler. Herkes anneme, bacıma, aileme sinkaflı küfür ediyordu.

ŞUURUMU KAYBETTİM

Ben teslim olduğum zaman 4-5 saat ters kelepçeli bir şekilde kaldım. İşkence ettiklerinde ters kelepçeli bir şekilde etmeye devam ediyorlardı. Üstümdeki tüm kıyafetleri çıkarıp çıplak elle ve copla işkence ediyorlardı. Boğazımı sıkıp nefes almamı engelliyorlardı, boğulacak gibi olduğumda bırakıyorlardı. Bana işkence ettikleri vakit başımı eğip gözümü kapatmaya çalışıyorlardı. 1 Haziran öğleden önceye kadar şuurum yerinde değildi. Ben 31.05.2020 tarihinde ifade vermeden 15-20 dakika önce doktor beni bulunduğum yerde muayene etti. Muayene esnasında polislerden biri mevcuttu.”

DOKTORLAR POLİS GÖZETİMİNDE RAPOR YAZIYOR

M.E.C.’nin yakalanmasına ilişkin başlatılan operasyon kapsamında Şeyhmus ve Menice çiftinin uğradığı köpekli işkenceye de açıklamasında yer veren Aydın, “Ulusal ve uluslararası mevzuatta işkence suçu mutlak olarak yasaklanmıştır. Buna karşılık son olayda da görüldüğü üzere işkence yasağına aykırı davranılmıştır. Bu yasağa rağmen son dönemlerde Diyarbakır’da özellikle ilk yakalama anında polisin kapı çalmadan doğrudan kapıları kırarak konutlara girmesi yaygın bir idari pratik haline gelmiştir. Birçok olayda şüphelinin yanı sıra konutta kalan kişilere de işkence ve kötü muamelede bulunulduğu iddia edilmektedir” diye konuştu.

Bu tür olayları takip eden avukatların ve işkence mağdurlarının avukata erişimi engellendiğini dile getiren Aydın, rapora konu vakada da olduğu gibi bazı vakalarda muayeneler sağlık kuruluşu yerine kolluk biriminde ve polislerin refakatinde yapıldığı, bulguların gerçeğe uygun bir şekilde rapor edilemediğini ifade etti.

TESPİTLER ŞÖYLE SIRALANDI

İşkence Komisyonun yaptığı birebir görüşmeler, adli raporlar, ayrıntılı anlatımlar, gözlem ve incelemeler sonucu yaptığı tespitlerle, gözaltına alınan şüphelinin teslim olduğu andan itibaren sistematik bir şekilde işkence ve kötü muameleye maruz kaldığının doğrulandığı vurgulandı. Komisyon raporunda, şu tespitlerine yer verdi: “Şahısla yapılan görüşmede çekilen şahsa ait fotoğraflarda şahsın vücudunun çeşitli yerlerinde yoğun şekilde ekimozların olduğu görülmektedir. Şüpheli kendi iradesi ile kolluk birimine teslim olmasına karşın elleri arkadan bağlanarak yüzüstü yatırılıp görevli emniyet personelleri tarafından işkenceye maruz bırakılmıştır. Ters kelepçe işleminin yapıldığı basına yansıyan görüntülerle de sabittir. Alınan başvurulardan da görülmüştür ki M.E.C.’nin ikamet ettiği evin bulunduğu binadaki evlerin kapıları kırılarak polisler tarafından bina sakinlerine işkence yapılmıştır. Şüphelinin gözaltında kaldığı süre boyunca işkencenin yanı sıra hakarete uğradığı ve ağır bir psikolojik baskı altında bırakıldığı kanaatine ulaşılmıştır. Yapılan ev baskınlarında çocuğun yüksek yararı ilkesi çerçevesinde yaklaşılması gerekirken, korku ve panik yaratılarak eziyet ve kötü muamele eylemlerinde bulunulması, kolluk personelinin tutumu ve çocukların yaşananlara şahit olmaları nedeniyle çocuklar üzerinde travma yaratıldığı tespit edilmiştir.”

YETKİLİLER YANLIŞ BİLGİ PAYLAŞTI

Raporda, adli ve idari yetkililerin işkence iddialarına kayıtsız kaldığı, kamuoyuna yanlı ve yanlış bilgiler servis ettiği tespiti dikkati çekti.

Gündem

Halk otobüsü şoförü maske takmayan yolcuyu bıçakladı

Bursa’da halk otobüsüne maskesiz binmek isteyen bir yolcu, kapıyı kapattığı için kavga ettiği otobüs sürücüsü tarafından kol ve sırtından bıçaklanarak hastanelik oldu.

BOLD- Bursa’nın Osmangazi ilçesi, İstanbul Yolu Caddesi’nde öğlen saatleri meydana gelen olay iddiaya göre şöyle gelişti: Annesi ile birlikte durakta otobüs bekleyen Savaş B. (30), Demirtaş-Heykel arasında sefer yapan 17-D numaralı halk otobüsüne maskesiz binmek istedi. Otobüs şoförü İzzet Ç. (42), Savaş B.’yi maskesi olmadığı için, kapıları kapatarak otobüse almadı. Otobüs şoförü yolcuya maskesini takmasını söyledi.

KOL VE SIRTINDAN BIÇAKLADI

Şoför İzzte Ç., gencin maskesini takması üzerine kapıyı açarak, yeniden yolcu almaya devam etti. Savaş B. otobüse bindiği sırada kendisine maskesiz olduğu için kapıyı kapan İzzet Ç. ile tartışmaya başladı. İkili arasında başlayan maske tartışması, Barış B.’nin şoföre attığı tokatla kavgaya dönüştü. İzzet Ç. yanındaki bıçakla, Savaş B.’yi kol ve sırtından bıçakladı. Yaralanan Savaş B., otobüsten inip durakta kanlar içinde yere yığıldı. Savaş B.’nin yaralandığını görerek, sinir krizi geçiren annesi yolcular tarafından güçlükle sakinleştirildi.

KANLAR İÇİNDE YIĞILDI

İhbar üzerine olay yerine çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Savaş B., sağlık ekiplerince olay yerine yapılan ilk müdahalenin ardından Çekirge Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak, tedaviye alındı. Olay yerinde bekleyen İzzet Ç. ise polis tarafından gözaltına alındı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Kavgaya ilişkin otobüs kamerasına yansıyan görüntüler de sosyal medyada dolaşıma girdi.

GÖREVDEN ALINDI

Yaşanan olayın ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, İzzet Ç.’nin görevinden alındığı ve hakkında idari soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Son 24 saatte 65 kişi daha koronavirüsten hayatını kaybetti.

Okumaya devam et

Gündem

Son 24 saatte 65 kişi daha koronavirüsten hayatını kaybetti.

Sağlık Bakanlığının koronavirüs salgınına ilişkin açıkladığı güncel verilere göre, Türkiye’de bugün hayatını kaybeden 65 kişiyle beraber toplam can kaybı 7 bin 639 oldu.

BOLD- Sağlık Bakanlığı koronavirüs salgınına ilişkin güncel verileri paylaştı. Yeni verilere göre, Türkiye’de bugün hayatını kaybeden 65 kişiyle beraber toplam can kaybı 7 bin 639 oldu. Bugün yapılan testler sonucunda ise bin 692 yeni vaka tespit edildiği belirtildi.

Bugün sağlığına kavuşan sayısı bin 265 olarak açıklanırken yükselişi süren ağır hasta sayısının bin 522 olduğu kaydedildi.

Sosyal medya hesabından verileri değerlendiren Koca yaptığı paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Ağır hasta sayımız 1.522’ye ulaştı. Zatürre oranında düşüş devam ediyor. Bugün 1.692 yeni hastamız var. Tedbirlere uygun hareket ederek gecesi gündüzü bizim için çalışmakla geçen sağlık çalışanlarımıza destek verelim. Birlikte başaracağız.”

Oğlunun düğünü için yasak tanımayan AKP’li vekilin cezası belli oldu

Okumaya devam et

Gündem

Oğlunun düğünü için yasak tanımayan AKP’li vekilin cezası belli oldu

Türkiye genelinde ilan edilen düğün yasağına rağmen, oğlu için bin 500 davetlinin katıldığı düğün organize eden Cemil Yaman’a 6 bin 360 lira ceza kesildi.

BOLD- Koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek amacıyla, 81 ilde ilan edilen düğün yasaklarını ihlal eden AKP Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman’ın cezası belli oldu.

Oğlunun düğününe 1500 davetli çağıran, süre sınırını aşan ve yasak olmasına rağmen yemek servisi yaptırdığı saptanan Yaman’a en üst limitten ceza verildi.

CEZASI 2’YE KATLANDI

Cemil Yaman’a 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 282. maddesi uyarınca Hıfzıssıhha Kurulu kararına dayalı olarak 3 bin 180 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi. Ayrıca Yaman’a, düğünler ile nikahlarda toplu yemek verilmesi de dahil olmak üzere her türlü yiyecek içecek servisi ya da ikramının yasaklanmasına rağmen, düğünde davetlilere toplu yemek verildiği için aynı tutardaki idari para cezası iki kez uygulandı ve ceza 6 bin 360 liraya yükseldi.

İŞLETMELER DE CEZALANDIRILDI

Dilovası Kaymakamlığı da, düğünün yapıldığı işletmenin bağlı olduğu Karayolları Genel Müdürlüğü’ne 6 bin 360 lira ve yemek firmasına da 3 bin 180 lira idari para cezası uyguladı.

İş insanları Ali ve Sofu Altınbaş’a operasyon

 

Okumaya devam et

Popular