Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Floyd’u katleden polisi 13 yıl önce şikayet eden kadın konuştu!

Los Angeles Times, George Floyd’u öldüren polis memuru Derek Chauvin hakkında, 13 yıl önce şikayette bulunan Melissa Borton’un yaşadıklarını aktardı. Emniyet Müdürlüğü olayla ilgili ayrıntı vermedi.

BOLD – Siyahi George Floyd’un, polis memuru Derek Chauvin’ca boğularak öldürülmesi sonrası başlayan protestolar başta ABD, dünya genelinde sürerken yeni gelişmeler de yaşanıyor. Los Angeles Times, Chauvin hakkında, 13 yıl önce ‘kötü muamele’ şikayetinde bulunan Melissa Borton’ın sözlerine yer verdi. Habere göre Ağustos 2007’de, 2 aylık bebeği ve Alman kurdu köpeğiyle alışverişten dönen Borton’ın aracını, biri Derek Chauvin olan iki polis durdurdu. Polisler, hiç bir şey söylemeden arabanın içine uzandı ve kapının kilidini açıp emniyet kemeri takılı kadını dışarı çekmeye çalıştı.

VERİLEN BİR EŞKALE UYDUĞU GİBİ ŞEYLER DİLLENDİRİLDİ

Sonunda polislerin, kemerini de açıp onu aracın dışına sürüklediğini ileri süren Melissa Borton, “Bütün bunlar olurken benimle hiç konuşmadılar” iddiasını dillendirdi. Olay esnasında 2 aylık bebeğinin ‘deli gibi ağladığını’ ve köpeğinin havladığını hatırladığını söyledi. Polis aracının, arka koltuğuna oturtulan kadın, neden gözaltına alındığını sorunca, polislerden biri ‘verilen eşkale uyduğu’ gibi şeyler söyledi.

AVUKATI VE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ AÇIKLAMA YAPMADI

Borton, 15 dakika sonra başka açıklama yapılmadan bırakıldığını anlattı. Ertesi gün Minneapolis Emniyet Müdürlüğü’ne giderek şikayetçi olan kadın aylarca kendisine ulaşılmadığını belirtti. 6 ayı aşan süre sonunda tekrar Emniyet Müdürlüğü’ne gidip şikayeti hakkında hangi işlemlerin yapıldığını korduğunu kaydeden Melissa Borton’a, bir memura disiplin cezası verildiği söylenmiş, başka ayrıntı verilmemiş. LA Times, Chauvin’in avukatının haberle ilgili soruları cevaplamadığını, Minneapolis Emniyet Müdürlüğü’nün de, olaya karışan ikinci polisin adını açıklamadığını bildirdi.

Kanada Başbakanı Trudeau diz çöktü ama Trump’ı eleştiremedi

Dünya

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ‘tatil’ için Almanya’ya gitti

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Alman dostlarımız Türkiye’ye tatile gelmek istiyor” diyerek Berlin’den seyahat kısıtlamasını kaldırmasını istedi. Alman mevkidaşı, “Başka adımlar da olacaktır” diyerek Çavuşoğluna umut verdi.

BOLD – Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği AB dönem başkanı Almanya’nın başkenti Berlin’de mevkidaşı Heiko Maas’la bir araya geldi. AB’nin zorunlu olmayan seyahat kısıtlamalarının 1 Temmuz itibariyle kaldırılmasının tavsiye edildiği listede Türkiye’nin olmaması ana gündem maddesiydi.

Görüşme sonrası iki bakan basın toplantısı düzenlendi. Çavuşoğlu, “Almanya’nın seyahat uyarısını gözden geçirmesi gerekiyor. Alman dostlarımız da Türkiye’ye tatile gelmek istiyor. Almanya turizm sektörü için de çok önemli” dedi. Maas ise “Seyahat kısıtlamalarının kaldırılması açısından önemli bir adım atıldı. Bir liste hazırlandı, bu bir adımdır. Daha başka adımlar da olacaktır” diye konuştu.

Okumaya devam et

Dünya

Rus halkından Putin’e iki dönem verilmesi için onay

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iki dönem daha görev yapmasına olanak verecek halk oylamasında oyların tamamı sayıldı. Oyamaya katılanların yüzde 77.9’u anayasada değişikliklere ‘evet’ dedi.

BOLD – Rusya’da anayasal düzenlemelere yönelik halk oylamasında oyların yüzde 99.9’unun sayıldı. Katılımın yüzde 65 olduğu oylamada vatandaşların yüzde 77.9’u ‘evet’, yüzde 21.2’si ise ‘hayır’ oyu verdi.

OYLAMA 25 HAZİRAN’DA BAŞLAMIŞTI

Rusya ve yurtdışındaki milyonlarca Rus vatandaşı anayasada teklif edilen 206 değişikliği oylamak için halk oylamasına katıldı. Salgın nedeniyle günlere yayılan ve 25 Haziran’dan beri süren oylama dün sona erdi. Oylamada vatandaşların yüzde 77.9’u ‘evet’, yüzde 21.2’si ‘hayır’ oyu verdi.

PUTİN 2 DÖNEM DAHA GÖREV YAPABİLECEK

Batı’da anayasadaki düzenlemelerin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iki dönem daha görev yapmasına olanak vereceğine dikkat çekilse de, aslında Rusya temel hukukuna bir dizi değişiklik getirecek.

ÇOK AZ İHLAL GÖRÜLDÜ

Merkez Seçim Komitesi Başkanı Ella Pamfilova, ön verilere göre, vatandaşların yüzde 65’inin katılım gösterdiğini söyledi. Pamfilova, oylama süresince çok az sayıda ihlal görüldüğünü, başkent Moskova ve Nijnıy Novorod bölgesinde internet üzerinden oy kullanma sisteminin çok yaygın olarak yararlanıldığını belirtti.

MİT haberinden sonra gazeteci Murat Ağırel’in telefonunu Turkcell üzerinden nasıl sabote ettiler?

Okumaya devam et

Dünya

BM’den küresel turizm uyarısı: Kayıp 3.3 trilyon dolar olacak

Birleşmiş Milletler, küresel turizmin bu yıl salgın nedeniyle 1,2 trilyon dolar kayıp yaşayabileceğini öngörerek, salgının gelecek yıl mart ayına kadar sürmesi halinde bu kaybın 3.3 trilyon dolara kadar çıkabileceği uyarısında bulundu.

BOLD – Birleşmiş Milletler (BM) Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) son 4 ayda sebep olduğu ekonomik gerilemenin etkisiyle dünya turizm sektörünün bu yıl 1,2 trilyon dolar kayıp yaşayabileceğini duyurdu.

TURİZMDEKİ KAYIP 1.2 TRİLYON DOLAR

UNCTAD’ın yeni yayımladığı bir raporda, Kovid-19’un dünya genelinde turizme etkisine ilişkin tahminler paylaşıldı. Raporda, salgının mart ayından bu yana sebep olduğu ekonomik gerilemenin etkisiyle dünya turizm sektörünün 2020’de 1,2 trilyon dolar kayıp yaşayabileceği, bunun da küresel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 1,5’ine denk geldiği belirtildi.

SALGIN BİR YIL SÜRERSE KAYIP 3’E KATLANIR

Raporda, uluslararası turizmdeki söz konusu durgunluğun 8 ay daha sürmesi halinde sektördeki küresel kaybın, 2,2 trilyon dolara yükselebileceği uyarısı yapıldı. UNCTAD, uluslararası turizmde 12 aylık bir aranın (2021 Mart ayına kadar) ise en kötümser senaryoda 3,3 trilyon dolar (Küresel GSYİH’nın yüzde 4,2’si) kayıp anlamına gelebileceği tahmininde bulundu.

YOLCU TALEBİ YÜZDE 91.3 DÜŞTÜ

Öte yandan, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ise yaptığı açıklamada, küresel taşımacılıkta yolcu talebinin mayıs ayında bir önceki yıla göre yüzde 91,3 düştüğünü bildirdi. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’ne (UNWTO) göre son 20 yılda büyüklüğünü 3 kat artıran ve birçok ülke ekonomisinin bel kemiği durumundaki turizm, dünya çapında milyonlarca insanın geçim kaynağı konumunda bulunuyor.

Bahçeli, Twitter’a veda edince MHP’liler de hesaplarını askıya aldı

Okumaya devam et

Popular