Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Gözaltına alınan bebekli anne sayısı dörde çıktı

Gözaltında bulunan bebekli annelere bir yenisi daha eklendi. Münevver Tekin sabah tutuklandı. Gözaltındaki Melike Aktepe ve Şerife Erol’dan sonra Dönüş İzgi’nin de gözaltında olduğu öğrenildi.

BOLD – Cemaat soruşturmaları kapsamında bu sabah Adana’da yapılan operasyonlarda gözaltına alınan anne sayısı dörde çıktı. Münevver Tekin, 6 aylık bebeği Elif Erva ile sabah saatlerinde tutuklanıp cezaevine gönderildi. Reyyan (3) ve Muhammed Fatih’in (7) annesi Melike Aktepe ve en küçüğü 22 aylık Cemile Meva olan 3 çocuk sahibi Şerife Erol’dan sonra 2 çocuk sahibi Dönüş İzgi’nin gözaltında da olduğu öğrenildi.

EŞLERİ DE TUTUKLU

Adana merkezli üç şehirde, aralarında ihraç polislerin de yer aldığı 63 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Operasyonun nedeni ihtiyaç sahibi ailelere para ve erzak yardımı olduğu belirtildi.

Alınanlar arasında yer alan Münevver Tekin tutuklanıp 6 aylık bebeği Elif Erva ile birlikte Tarsus Cezaevine gönderildi. Reyyan (3) ve Muhammed Fatih (7) adında iki çocuğu olan ev hanımı Melike Aktepe ile üç çocuklu Şerife Erol’dan sonra 2 çocuklu Dönüş İzgi’nin de gözaltında olduğu akşam saatlerinde ortaya çıktı.

SÜTTEN KESİLMEMİŞ ÇOCUKLARI VAR

Eşi de tutuklu olan Şerife Erol’un sütten kesilmemiş kızı Cemile Meva dışında 12 ve 7 yaşında iki çocuğu daha bulunuyor. Eşi 1,5 yıldır Kahramanmaraş’ta cezaevinde olan Dönüş İzgi’nin kızı Şeyma 8 yaşında, oğlu Enes ise 1,5 yaşında. Enes de anne sütüyle besleniyor. 

Gözaltındaki Şerife Erol’un 22 aylık kızı Cemile Meva henüz sütten kesilmemiş bir bebek.

Dönüş İzgi’nin 1,5 yaşındaki oğlu Enes de anne sütüyle besleniyor. 

Dönüş İzgi’nin 8 yaşındaki kızı Şeyma.

Melike Aktepe’nin kızı Reyyan 3 ve oğlu Muhammed Fatih 7 yaşında.

Melike Aktepe oğlu Muhammed Fatih ile.

Münnevver Tekin, 6 aylık kızı Elif Erva ile şu anda Tarsus Cezaevinde.

CEZASI ONAYLANDIĞI İÇİN

Bold Medya’ya konuşan Münevver Tekin’in ailesinin verdiği bilgiye göre Tekin, yardım gerekçesiyle değil, cezası onandığı için tutuklandı. Tekin, Cemaat soruşturmaları kapsamında daha önce de gözaltına alınıp serbest bırakılmıştı. Tutuksuz yargılanıyordu. 6 yıl 3 ay verilen ceza Yargıtay tarafından onaylandığı için aynı operasyonlar kapsamında tutuklandı.

Yeni çıkan infaz yasasına göre bebekli annelerin tutuklanmaması gerekiyor. Ancak bu kanun Cemaat soruşturmaları kapsamında alınan annelere uygulanmıyor. En son Kasım 2019’da yapılan resmi açıklamaya göre Türkiye cezaevlerinde 0-6 yaş arası 780 bebek ve çocuk anneleriyle birlikte hapis yatıyor. Koronavirüs salgınının cezaevlerine de bulaştığı bir dönemde böylece bir bebek daha hapse girmiş oldu.

GERGERLİOĞLU: “ÇIKARILAN YASAYI PUT MU SANDINIZ?”

Bir bebeğin daha hapsedilmesinin kanunlara aykırı olduğunu belirten HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Çıkarılan yasayı helvadan put mu sandınız? @adalet_bakanlik @abdulhamitgul Canınız istediğiniz zaman yiyorsunuz? Münevver Tekin, bebeği 1.5 yaşına gelene dek infaz erteleme almalıydı! Tutuklandı! Ne yasa ne hukuk ne vicdan, hiçbir şey umurunuzda değil!” ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e hatırlatmada bulunan Gergerlioğlu, “Syn @abdulhamitgul 5275 Say. Kanun 16/4’te : “Gebe olan veya doğurduğu tarihten itibaren 1yıl 6ay geçmemiş bulunan kadınlar serbest bırakılır.” maddesine rağmen hamile ve bebeği 1,5 yaşını doldurmamış kadınlar cezaevinde! Bu Savcı ve Hakimleri dilekçeyle HSK’ya şikayet ediyorum!” dedi. 

“YASANIN ÜSTÜNDE TEPİNİYORLAR”

Gergerlioğlu, Adana KOM ekipleri tarafından koç başlarıyla evlerin kapıları kırılarak yapılan insanlık dışı bu gözaltılara da tepki gösterdi. Kanunlara rağmen yapılan gözaltı ve tutuklamaların hukuksuz olduğunu belirten Gergerlioğlu şöyle dedi: “Kapıyı kırıyor! “Çocuk var” diyor ama kimsenin umurunda değil! Aldığı annenin ise bebeğinden dolayı infaz erteleme alması gerekirdi. Ama hem böyle gözaltı hem de yasaya aykırı tutuklama! Yasanın üstünde tepiniyorlar!”

3 ve 7 yaşında iki çocuk sahibi Melike Aktepe de gözaltında

Münevver Tekin 6 aylık bebeği ile tutuklandı

Gündem

Liselinin Erdoğan’ın İnsan Hakları Eylem Planı’yla imtihanı

Erdoğan’ın yeni ve sivil bir Anayasa ile sonuçlanacağını söylediği İnsan Hakları Eylem Planı’nın açıklanmasının üzerinden 24 saat geçmeden bir lise öğrencisi sosyal medya paylaşımları yüzünden gözaltına alındı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Uzun süredir üzerinde çalışıldığını söylediği İnsan Hakları Eylem Planı’nı dün açıkladı.

Çalışmanın nihai hedefinin yeni ve sivil Anayasa olduğunu belirten Erdoğan planın 9 amaç, 50 hedef ve 393 faaliyet içerdiğini anlattı.

Plan gözaltılar konusunda da şüpheli lehine değişiklikler içeriyor. Erdoğan bunu “Hiç kimse, başkalarının kişilik haklarına saygı göstermek suretiyle yaptığı eleştirileri veya düşünce açıklamaları nedeniyle özgürlüğünden yoksun bırakılamaz” diyerek vurguladı.

EVİNDE GÖZALTINA ALINDI

Öte yandan Erdoğan’ın ‘İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıklamasının üzerinden 24 saat geçmeden Bursa’da bir liseli sosyal medya paylaşımları nedeniyle evine giden polisler tarafından gözaltına alındı.

Liseli Genç Umut’tan yapılan açıklamada arkadaşlarının evinden gözaltına alındığı, gözaltındaki liselinin avukat talebine polislerin karşı çıktığı duyuruldu. Liseli gencin savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

https://twitter.com/Liseli_GencUmut/status/1367069307293868032/photo/1

Okumaya devam et

Gündem

Metin Feyzioğlu kimdir: Cuntacılıktan AKP yandaşlığına…

AKP iktidarını en sert eleştirenlerin başında gelirken son yıllarda iktidarla birlikte hareket etmeye başlayan TBB Başkanı Feyzioğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’nı öve öve bitiremedi.

BOLD – Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın dün açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’nın yıldızlara erişmeyi sağlayacak bir plan ve yol haritası olduğunu söyledi.

“PLANIN OLUŞMASINA KATKI SUNDUK”

Avukatların da planın hazırlık sürecinde görüşlerini aktardığını hatırlatan Feyzioğlu, planın olgunlaşmasına katkı sunduklarını bildirdi. Feyzioğlu, eylem planında öngörülen düzenlemelerin vatandaşların hayatına dokunduğunu söyledi. Feyzioğlu, “İnsan Hakları Eylem Planı, sokaktaki insanımıza, hane halkına dokunuyor. Yıldızları tarif eden bir eylem planı değil, o yıldızlara erişmemizi sağlayacak bir eylem planı. Ciddi bir yol haritası” dedi.

ERDOĞAN’LA GİRDİĞİ POLEMİKLERLE GÜNDEMDEYDİ

AKP iktidarının büyük kısmında Erdoğan’la girdiği polemiklerle gündeme gelen Feyzioğlu, son yıllarda ise Erdoğan’ın yanından ayrılmayan bir kişiye dönüştü. 2014 yılı Mayıs ayında Danıştay töreninde yaptığı konuşmada dönemin Başbakanı Erdoğan’ı eleştirince “edepsiz” olmakla suçlanmış ve Erdoğan’ın töreni terk etmesi günlerce konuşulmuştu. Törende Feyzioğlu’nun konuşmasını bölen Erdoğan, “Yanlış konuşuyorsun. Böyle bir edepsizlik olmaz ki’ diye tepki göstermişti. Konuşması devam eden Feyzioğlu, Erdoğan’ın bu sözleri üzerine kürsüden; “Edepsizlik yapan ben değilim sayın Başbakan” diye yanıt vermişti.

AYASOFYA CAMİİ’NİN AÇILIŞINA DA KATILDI

Son yıllarda Erdoğan’ın en yakınındaki isimlerden biri haline gelen, ve “saray hukukçusu” olarak nitelendirilen Feyzioğlu, pandeminin zirve yaptığı bir dönemde Ayasofya Camii’nin açılışına katılarak AKP eski Amasya Milletvekili Haluk İpek ile fotoğraf çektirdi. Ayasofya hatırasını, kişisel Twitter hesabından paylaşan İpek, “Rabbime şükürler olsun. Cumhurbaşkanımıza sonsuz teşekkürler” dedi. Feyzioğlu’nun Ayasofya’daki mutluluğu ise dikkat çekti.

CUNTACI DEDESİ YETİŞTİRDİ

Aslen Kayserili olan Metin Feyzioğlu, CHP eski Milletvekili Turhan Feyzioğlu’nun torunu. 1969 yılında annesi Saide Feyzioğlu, doğum esnasında hayatını kaybedince dedesi Turhan Feyzioğlu ve anneannesi tarafından evlat edinildi. Dedesi Turhan Feyzioğlu her dönemin cuntacıları ile yakın ilişkileri olan bir hukuk profesörü. Darbe dönemlerinde Millî Eğitim Bakanlığı, Başbakan yardımcılığı ve 5 saat Başbakanlık yapan dede Feyzioğlu, darbecilerle işbirliğini “milli ruh ve şuur” sahibi olmasına bağlıyordu.

“DERİNLERİN ADAMI MISINIZ” SORUSUNA ÖLÜRÜM DE SÖYLEMEM

Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu, canlı yayında “Derin devletin adamı mısınız” sorusuna “Ben devletin menfaatlerini hukuk çerçevesinde korumakla görevli bir örgütün başkanıyım. Amerikan Barolar Birliği de Alman Barolar Birliği de bunu yapar. Siz Alman Barolar Birliğinin Alman devletinin milli politikasına, milli duruşuna karşı tek bir cümlesini duyamazsınız. Benden de duyamazsınız. Ölürüm de bunu söylemem” dedi.

Damat Berat Albayrak’ın ekonomi karnesi ‘çokomelli’

Okumaya devam et

Gündem

Vücudumda 898 yara vardı: Sıradan bir şeymiş gibi işkence yaptılar!

OHAL döneminde kaçırıldıktan sonra Ankara’da 6 ay işkence edilen Ayten Öztürk, dün mahkemede kendisine yapılan işkenceleri tekrar anlattı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’nda “İşkenceye sıfır tolerans” tanındığını söylerken aynı saatlerde Ankara’da 6 ay işkence gören Ayten Öztürk, mahkemede bir kez daha yaşadıklarını anlattı.

Ağırlaştırılmış müebbet hapisle üç yıldır tutuklu yargılanan Öztürk dün hakim karşısına çıktı. İstanbul 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşma, Öztürk’ün tahliyesine ilişkin beyanlarda bulunmasıyla başladı. Öztürk, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevinden mahkeme salonuna getirildi.

“BENİ ORADA ÖLDÜRMEK İSTEDİLER”

Öztürk yaptığı savunmada, “Bana çok sıradan bir işmiş gibi işkence yapıldı ama dinleyenlerin sıradan bir olaymış gibi dinlemesini istemiyorum. Ben doktorla görüşmeden önce TEM şubeden biri geliyor ve doktorla görüşüyordu. Bu yüzden doktorlar kafasını kaldırıp bakmıyordu bile. İşkenceye ilişkin hiçbir soruşturma açılmadı bugüne kadar. Ben adres veremiyorsam işkencenin olmadığını mı gösteriyor? İnsan hayatı bu kadar ucuz mu? Serbest bırakıldığım dosyada, şimdi ağır müebbetle yargılanıyorum” ifadelerini kullandı. Öztürk, Ankara’da bir senaryo oluşturulduğunu ve mahkeme heyetinin oluşturulan bu senaryoya göre hareket ettiğini belirtti.

Öztürk, “Beni orada öldürmek istemişlerdi öldüremediler şimdi hapishanede öldürmeye çalışıyorlar. 898 yara vardı benim vücudumda ruhumdakileri saymıyorum” diyerek tahliyesini talep etti. Avukat Seda Şaraldı, müvekkili Öztürk’ün tahliyesini talep etti. Savunmasında, iddianamede ve mütalaada tutukluluğunu gerektirecek bir olayın olmadığını vurgulan Öztürk, tutukluluğu ile yaşadığı işkencenin örtbas edilmeye çalışıldığını söyledi.

Müvekkilinin tedavi olması gerektiğini söyleyen Ayten Öztürk’ün avukatı Seda Şaraldı, Öztürk’ün tutuklu kaldığı zaman zarfı içerisine telafisi mümkün olmayacak sağlık sorunları yaşayabileceğini söyleyerek, müvekkili Öztürk’ün tahliyesini talep etti. Ayten Öztürk hakkında oy çokluğu ile tutukluluğunun devamına karar veren Mahkeme Heyeti, bir sonraki duruşma 19 Mart tarihine ertelendi.

OHAL DÖNEMİNDE KAÇIRILMIŞTI

OHAL döneminde kaçırıldığı bilinen tek kadın Ayten Öztürk 8 Mart 2018’de yaşadığı Lübnan’da Türkiye yetkililerine teslim edilmiş, Ankara’da 6 boyunca işkence görmüştü. Birlikte yargılandığı diğer sanığın beyanına dayanarak tutukluluğu devam eden Öztürk’e DHKP-C üyeliği iddiası yöneltiliyor. Öztürk, mahkeme karşısına ancak bir yıl sonra çıkarıldı ve maruz kaldığı işkence nedeniyle ömür boyu kullanacağı ilaçlara bağlı yaşıyor.

Ankara’daki işkence merkezinde 6 ay işkence gören Ayten Öztürk her şeyi anlattı

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0