Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Vatandaş güvenli liman olarak doları görüyor

Dolar kurundaki hareketlilik devam ediyor. Dolar 7.26 TL seviyelerinden 6.80’ler seviyesine kadar gerilemesine karşın vatandaşların dövize yönelişi sürüyor. Son bir haftada döviz mevduatları 349 milyon dolar arttı.

BOLD – Haftalık banka ve para istatistiklerine göre 30 Mayıs-5 Haziran haftasında vatandaşların yabancı para mevduatları 349 milyon dolar artış gösterdi. Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatları ise 202 milyar 4 milyon dolara yükseldi.

DÖVİZ HESAPLARINDAKİ ARTIŞ SÜRÜYOR

Merkez Bankası Haftalık Banka ve Para İstatistikleri’ni açıkladı. Buna göre yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatları 5 Haziran ile biten haftada, 29 Mayıs ile biten haftaya göre 1 milyar 795 milyon dolar artarak, 200 milyar 209 milyon dolardan 202 milyar 4 milyon dolara yükseldi. Söz konusu dönemde vatandaşların döviz hesaplarında artış görüldü. 5 Haziran ile biten haftada vatandaşların döviz hesapları, 29 Mayıs ile biten haftaya göre 349 milyon dolar artarak, 120 milyar 910 milyon dolardan, 121 milyar 259 milyon dolara yükseldi.

TSK kontrolü altındaki bölgelerdeki insan hakları ihlallerinden sorumlu tutulabilir

Ekonomi

Gözüne kestirdikleri her şeyi yağmaladılar

AKP, son yirmi yılda Türkiye’nin neyi var ne yok sattı. Sanayi kuruluşları, madenler, bankalar derken ülkenin toprakları da duyuruyla parça parça satılıyor. Bold Medya, AKP’nin özelleştirme adı altında yaptığı yağmayı derledi.

BOLD – Özelleştirmeyle 1986’da tanışan Türkiye’nin, her şeyi AKP’nin iktidarda olduğu son 20 yılda satıldı. 2002’den bugüne kadar AKP hükümeti döneminde 80 yıllık tarım ve sanayi birikiminin neredeyse tamamını kaybetti.

Şeker fabrikalarından Tekel’e, Sümer Holdingden SEKA’ya kadar halkın tırnaklarıyla kazıyarak inşa ettiği tesisler ya satıldı ya da kapatıldı. 16 yılda 8 milyar dolarlık özelleştirme yapıldı.

Özelleştirmeyi devletin işleyişi konusunda gerekli gören liberaller bile AKP’nin özelleştirme adı altında yağma yaptığını söyledi. AKP sadece fabrikaları satmadı. Resmi Gazetede yatırımcıya duyuru adı altında ülke toprakları yabancılara satılıyor.

Bold Medya, AKP’nin yok ettiği kalkınmanın ve istihdamın yükünü çeken dev sanayi kuruluşlarının akıbetini takipçileri için derledi.

“Her yerdeyiz” diyen TÜGVA’lılar haklı çıktı: Mahkemeden sonra TBMM de kalkan oldu

Okumaya devam et

Ekonomi

Merkez’in kararı sonrası kamu bankaları faiz oranlarını indirdi

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın isteği doğrultusunda Merkez Bankası’nın geçen hafta 200 baz puan faiz indirimi yapmasının ardından hükumet kontrolündeki kamu bankaları da kredi faizlerinde indirime gitti.

BOLD – Son yıllarda görev zararları artan kamu bankaları, görev zararlarını artıracak yeni bir karara imza attı. Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararı sonrası kamu bankaları Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından kredi faiz oranlarında ürün ve vade yapısına göre 200 baz puana kadar değişen oranlarda indirime gidildi.

FAİZ İNDİRİMLERİ YARINDAN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

Üç kamu bankasının yaptığı ortak açıklamaya göre, 22 Ekim 2021 tarihi itibarıyla kurumsal kredi faiz oranlarında ürün ve vade yapısına göre 200 baz puana kadar indirim yapıldı. Konut kredileri faiz oranlarında ise 26 Ekim 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 1 milyon TL altı tutarlarda yüzde 1,29, 1 milyon TL üzerindeki tutarlarda ise yüzde 1,34 faiz oranları uygulanmaya başlanacak.

KONUT KREDİLERİNDE İNDİRİME GİDİLDİ

3 kamu bankasının yaptığı ortak açıklamada “22 Ekim 2021 tarihi itibarıyla kurumsal kredi faiz oranlarında ürün ve vade yapısına göre 200 baz puana kadar indirim yapılmıştır. Konut kredileri faiz oranlarında ise 26 Ekim 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 1 milyon TL altı tutarlarda yüzde 1,29, 1 milyon TL üzerindeki tutarlarda ise yüzde 1,34 faiz oranları uygulanmaya başlanacaktır. Bankalarımız, bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da ülkemiz ekonomisinin ve istihdamının güçlendirilmesine katkı sağlamaya, müşterilerimizin ve firmalarımızın yanında olmaya devam edecektir” denildi.

SON YILLARDA GÖREV ZARARLARI ARTTI

Kamu bankalarının görev zararları her geçen yıl artıyor. 2014 yılında 1.7 milyar lira kamu zararı açıklayan kamu banklarının zararı 2015 yılında 2.2 milyar lira, 2016 yılında 2.8 milyar lira, 2017 yılında 3.3, 2018 yılında 3.8 milyar lira, 2019 yılında 5.4 milyar lira ve geçen yıl ise 7.5 milyar lirala ulaştı. Bu yılın ilk 6 ayında 3.4 milyar lira kamu zararı açıklayan kamu bankalarının faiz indirimi sonrasında oluşacak zararla birlikte bu yılki kamu zararının iki haneli rakamlara ulaşması bekleniyor.

Ankesör hukuksuzluğu komutanlara sıçradı: 1’i general 18 subaya gözaltı

Okumaya devam et

Ekonomi

Dolar 10’a AKP sona koşuyor

Erdoğan’ın 10 büyükelçiyi ‘istenmeyen adam’ ilan etmesinin etkileri yurt dışı piyasalarının açılmasıyla görüldü. Bir hafta içinde 3. kez atağa geçen dolar 9,76 TL’ye kadar yükseldi.

BOLD – Türkiye, Merkez Bankasının faiz kararı, Türkiye’nin FATF tarafından terörü finanse eden ülkelerinin bulunduğu gri listeye alınması ve Erdoğan’ın 10 büyükelçiyi ‘istenmeyen adam’ ilan etmesi sonrası, son bir hafta içerisinde 3. kez döviz kuru şokunu yaşıyor.

Erdoğan’ın son olarak 10 büyükelçi ile ilgili açıklamaları sonrası dolar yeni bir rekor kırdı. Dolar kuru yurtdışı piyasaların açılmasıyla 9.76’yı gördü.

Doların yükselişi sosyal medyada da yankı buldu. Dahi Bilal adlı kullanıcının “Dolar 10’a AKP sona koşuyor” paylaşımı ise oldukça beğeni topladı.

Yıllar sonra ortaya çıkan Zarrab’ın Erdoğanlara verdiği mesaj ne?

Okumaya devam et

Popular

Shares