Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Cezaevinde işkence ve kötü muameleye uğradılar fakat onlar birbirinden hiç vazgeçmedi!

Betül ve Mustafa Koç çifti, tenkil sürecinin mağdurlarından. Cezaevinde evlenen Koç çifti, maruz kaldıkları işkence ve kötü muameleye rağmen birbirinden vazgeçmedi.  

BOLD – 15 Temmuz’dan sonra cemaat soruşturmaları kapsamında yüzbinlerce insan sevdiklerinden ayrılmak zorunda bırakıldı. Kimisi cezaevinde kimisi ise sürgünde ayrılık acısını tattı. Çiçeği burnunda Betül ve Mustafa Koç çifti, evlilik hazırlığı yaptıkları sırada 26 Mayıs 2018’de Eskişehir’de gözaltına alındı.  

Cemaat soruşturmalarına gerekçe yapılan suçlamalara maruz kalan Betül Koç, emniyette polis tarafından “İtiraf et örgüt üyesi olduğunu” baskısıyla karşılaştı. Polisin sıkıştırması üzerine Mustafa Koç müdahale etmeye çalıştı. Ancak polisler tarafından darp edildi ve elleri ters kelepçelendi. 

TEK KİŞİLİK HÜCREDE BİR YIL SÜREN İŞKENCE 

 Kronos Haber’den Yavuz Genç’in yazdığı habere göre, Eskişehir Emniyeti’nde kötü muamele gören Betül Koç, üniversite okuduğu ve Gülen Cemaati’ne ait bir yurtta müdürlük yaptığı Giresun’a götürüldü. Mustafa Koç ise Eskişehir 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ‘sivil imam olduğu’ gerekçesiyle 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mustafa Koç, Eskişehir Cezaevi’nde bir yılını, avukatıyla dahi görüşmesine izin verilmeden, tek kişilik hücrede, MİT’ten geldiğini söyleyen kişilerin işkenceli, dayaklı sorgulara maruz kaldı. 

Betül ve Mustafa Koç çifti Giresun Cezaevinde evlendi

CEZAEVİNDE EVLENDİLER 

Betül Koç, Giresun 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 8 yıl 6 ay hapsi cezasına çarptırıldı. Mustafa Koç ise bir yılın sonunda Giresun’a nakil olunca Betül’le cezaevinde nikâh kıydılar. Evlilikleri de öyle kolay olmadı Koç çiftinin. Uzun uğraşlar, dilekçeler, başvurular, bin bir emek ve zahmetle ancak evlenebildiler. Ancak çiftin uğradığı eziyet bundan sonra da devam etti. Güçlükle evlenip aynı cezaevine gelebilen Koç çifti şimdilerde de koronavirüs salgını nedeniyle görüşemiyor. 

ERKEK GARDİYANLARCA İÇ ÇAMAŞIRINA KADAR ARAMA 

Betül Koç’un yakınlarının verdiği bilgilere göre; Eskişehir’de gözaltı sırasında başlayan kötü muamele Giresun Kapalı Cezaevi’nde devam ediyor. K1 koğuşunda erkek gardiyanlar, kadın mahpusları iç çamaşırlarına kadar aramaya maruz bırakıyor. Sözlü tacizler, hakaretler, küfürler ise hiç eksik olmuyor. Mustafa Koç ise aynı cezaevinin erkekler bölümünde adli bir mahpusun demir çubuklu saldırısına uğradı. Yaklaşık 40 dakika boyunca boğuşan Mustafa Koç’un yardımına seslenmesine, bağırmasına rağmen kimse yetişmedi, gardiyanlar müdahale etmedi. 

“BU KOĞUŞTA NEDEN HİÇ SORUN ÇIKMIYOR” HAKARETİ 

Betül Koç’un bulunduğu koğuşa gelen Cezaevi Müdürü, o koğuşta ‘neden hiç sorun çıkmadığını’ sorarak mahpuslara hakaret etti. “Aranızdan su sızmıyor, hiç yer değiştirmek istemiyorsunuz. Demek ki örgütsünüz. Koğuşunuzda hiç sorun çıkmıyor, hiç şikâyet etmiyorsunuz, örgütlü hareket ediyorsunuz” dedi. Cezaevi Müdürü, koğuşta bulunan kadınlara galiz şekilde hakaretler yağdırdı. Mahpus yakınları, cezaevi müdürünün “kendi kanunlarını” uyguladığından şikâyetçi. 

KINASI VE MEZUNİYET TÖRENİ BİR ARADA YAPILDI 

Betül Koç, Giresun Üniversitesi Edebiyat Bölümü mezunu. Cezaevindeyken İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi, mezun oldu. Şu anda ise çocuk gelişimi okuyor. Evlenmeden önce Betül Koç’un kınası ve mezuniyet töreni birlikte, cezaevinde birlikte kaldığı koğuş arkadaşlarınca yapıldı. Sırtında tümör olan tutuklu öğretmen Sevgi Sezer‘in de kaldığı kalabalık ve ağır koğuş şartları ailesini üzüyor ve endişelendiriyor. Fakat koğuştaki kadınlar boncuktan işleme bilezik yüzük, çiçek buketi, yaka mendili gibi el ürünleri yapıyor. 

Van’dan Bayern’e bir mülteci avukatın nefes kesen yolculuğu

Gündem

Maske takmayan gence linç

AVM’ye maskesiz girmek isteyen gençle güvenlik arasında başlayan tartışma tekme tokat kavgaya dönüştü. O anlar AVM ziyaretçileri tarafından kaydedildi.

BOLD – Antalya’da bir AVM’ye iddiaya göre, maskesiz girmek isteyen bir kişi güvenlik tarafından uyarıldı. Uyarısı sonrası başlayan tartışma tekme tokat kavgaya dönüştü. Diğer güvenlik personellerinde de girmesiyle kavga büyüdü. Onlarca güvenlik tarafından tekme tokat dövülen genç, yere düşmesine rağmen linçten kurtulamadı. O anlar AVM ziyaretçileri tarafından saniye saniye kaydedildi.

Emniyet’in cepten yaptığı siyaset kokan skandal paylaşımına tepki yağdı

Okumaya devam et

Gündem

Emniyet’in cepten yaptığı siyaset kokan skandal paylaşımına tepki yağdı

Emniyet Müdürlüğünün, son bir ayda 9 kadının daha az öldürülmesini başarı olarak kabul ederek, bunu İstanbul Sözleşmesine bağladığı skandal paylaşımı tepki topladı.

BOLD – Emniyet Müdürlüğünün sosyal medya hesabından kadın cinayetlerine yönelik skandal bir paylaşıma imza attı. Paylaşımlarda Türkiye’deki kadın cinayetlerinin İstanbul Sözleşmesi öncesi ve sonrasının istatistikleri yer aldı.

Verilen tabloda, İstanbul Sözleşmesinin yürürlükte olduğu 13 Şubat-19 Mart tarihlerinde 34 kadının , yürürlükte kaldırıldıktan sonraki bir aylık dönemde ise 25 kadının katledildiği yer aldı.

Tayyip Erdoğan’ın bir gece yarısı kararnamesi ile çekildiği uluslararası bir sözleşme olan İstanbul Sözleşmesi muhalefet ile iktidar arasında büyük tartışmalara yol açmıştı.

KATLEDİLENLER İÇİN TEPKİ ÇEKEN İFADE

Polisin bu paylaşımla siyaset yaptığı savunan sosyal medya kullanıcıları skandal paylaşıma tepki gösterdi.

Polisin hayatını kaybeden kadınlar için ‘rakam’ ifadesi kullanması da eleştirilerin hedefi oldu.

Paylaşımı alıntılayan Türk Feminist Hareketi, “Türk Polis Teşkilatı’nın görevi cinayetler üzerinden kıyas yapıp övünmek değil hayatını kaybeden kadınların bu topraklarda güvenli bir şekilde yaşayamamasına yönelik topluma hesap vermektir. Vazgeçmiyoruz, haykırıyoruz: İstanbul Sözleşmesi kadın haklarının teminatıdır!” ifadeleriyle paylaşıma tepki gösterdi.

PAYLAŞIM CEP TELEFONUNDAN YAPILDI

Emniyet teşkilatının cinayetlerle ilgili son paylaşımını Iphone’ndan yapması da dikkatlerden kaçmadı. Paylaşımın kimin cep telefonundan yapıldığı da merak konusu.

https://mobile.twitter.com/karaoglanbey/status/1385243216346234880

https://twitter.com/Samet52Sar/status/1385264548647739394

Beyaz sandalyede ölüme savcılıktan takipsizlik

Okumaya devam et

Gündem

Beyaz sandalyede ölüme savcılıktan takipsizlik

Gümüşhane E Tipi Kapalı Cezaevi’nde konulduğu tek kişilik karantina hücresinde beyaz plastik sandalyede ölü bulunan KHK’lı komiser yardımcısı Mustafa Kabakçıoğlu’nun ölümüyle ilgili soruşturmada savcılık takipsizlik kararı verdi. Avukat Çiğdem Koç, taleplerinin dikkate alınmadığını belirterek, “Bu işin peşini bırakmayacağız” dedi.

BOLD – Hükümlü bolundu Gümüşhane Cezaevinde bir sandalyenin üstünde ölü bulunan komiser yardımcısı Mustafa Kabakçıoğlu’nun ölümüyle ilgili başlatılan soruşturmada savcılığın takipsizlik kararı verdiği belirtildi.

Karara tepki gösteren Avukat Çiğdem Koç, “İncelenmesini talep ettiğimiz hiçbir hususun dikkate alınmadığı ve hiç bir somut açıklama olmadan tekrarla doldurulmuş bu karara itiraz edeceğiz” dedi. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün olayın araştırılması için müfettiş görevlendirdiğini kaydeden Koç, Ortada bir rapor olmadığını da belirteyim. Bu işin peşini bırakacak değiliz” ifadelerini kullandı.

Beyaz sandalye üzerinde hayatını kaybeden Mustafa Kabakçıoğlu’nun olay yeri fotoğrafı.

KARANTİNA HÜCRESİNDE ÖLÜME TERK EDİLDİ

Giresun Emniyet Müdürlüğü’nde Komiser Yardımcısı’yken 1 Eylül 2016 tarihli KHK ile ihraç edilen Mustafa Kabakçıoğlu, 7 yıl 6 aylık hapis cezası nedeniyle Gümüşhane E Tipi Cezaevinde hükümlü bulunuyordu. Kabakçıoğlu, 29 Ağustos 2020’de tek başına tutulduğu karantina hücresinde plastik beyaz sandalye üzerinde hayatını kaybetmişti. 44 yaşındaki ihraç polisin öldüğü gün çekilen olay yeri fotoğrafları, cezaevi doktoruna yazdığı son dilekçe ve 4 yıldır tuttuğu günlükler ortaya çıkmıştı. Bold Medya’nın yayınladığı günlüklerde astım ve şeker hastası Kabakçıoğlu’nun, hastaneye sevki için cezaevi idaresine defalarca dilekçe yazdığı, sağlık durumunu anlattığı ancak tedavisinin ve sevkinin yapılmadığı kaydediliyordu. Ölüm olayının haber olmasının ardından Gümüşhane Başsavcılığı, Kabakçıoğlu’nun, 27 Ağustos 2020 tarihinde durumunun kötü olması üzerine hastaneye sevk edildiği ancak kendisinin gitmek istemediğini iddia eden bir açıklama yaptı. Başsavcılığın açıklaması soruları daha da artırırken tepkiler üzerine Adalet Bakanı Gül, sorumluların araştırılması için iki müfettiş görevlendirmişti.

Karantina hücresinden cenazesi çıktı: Plastik sandalyede ölüm!

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0