Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Polisler işkence yapıp yayınladı hakim yine de işkenceyi göremedi

Köylüleri işkenceden geçiren, kanlar içindeki kafalarını tuvalete dayayıp fotoğraf paylaşan polislerin yaptığı işkenceyi mahkeme göremedi. İşkenceciler kurtuldu.

BOLD – Van’da Gevaş İlçe Emniyet Müdürlüğüne yönelik 9 Haziran 2017 tarihinde gerçekleştirilen saldırı sonrası, mantar toplamaktan dönen 4 köylü, ilçe merkezinde polislerce gözaltına alınarak saatlerce işkenceden geçirildi. Polis işkence fotoğraflarını sosyal medyada paylaştı. Fotoğraflarda yüzleri kanlar içindeki köylülerin yüz üstü kafalarının tuvalete dayandığı görülüyordu. Köylülerin şikayeti üzerine başlayan yargılamada mahkeme işkence olayını kapattı. Erzurum İstinaf Mahkemesi, polis O.Ş’nin “yeniden suç işlemeyeceği kanaatine varılarak” 3 bin TL para cezasının hükmünü geriye bıraktı.

İŞKENCE DEĞİL ZOR KULLANMA YETKİSİNİN SINIRINI AŞMA CEZASI

Köylülerin polisler hakkında açtıkları davada sadece bir polis hakkında dava açıldı. Gevaş Asliye Ceza Mahkemesi beraat kararı verirken Erzurum İstinaf Mahkemesine gönderilen dosya için yeniden yargılama kararı verildi. Davanın yeniden görülmesi üzerine dosyayı tekrar inceleyen Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 7. Ceza Dairesi, polis memuru O.Ş’ye “zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması suretiyle kasten yaralama” suçundan ödül gibi bir ceza verdi.

3 BİN TL ADLİ PARA CEZASI

Davanın yeniden görülmesi üzerine dosyayı inceleyen Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 7. Ceza Dairesi, polis O.Ş.’ye “Zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması suretiyle kasten yaralama” suçuna ilişkin gerekçeli kararını açıkladı. polis memuru O.Ş.’nin dosya kapsamında anlaşılan sosyal ilişkileri, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki gözlemlenen davranışları, cezanın sanığın üzerindeki olası etkileri gözetilerek 150 gün karşılığı toplam 3 bin TL adli para cezası verdi. Mahkeme ardından, polis O.Ş.’ye ceza miktarı, sabıkasız oluşu, polisin ileride yeniden suç işlemeyeceği konusunda mahkemece olumlu kanaat oluşması, suç nedeniyle oluşan bir zararın bulunmaması, sanığın kabulü gözetilerek Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına (HAGB) karar verdi.

GÖRÜNTÜ AYRIT EDİLMEDİ!

Ödül gibi ceza veren mahkeme gerekçesinde, “Suç konusu eyleme ilişkin kamera kayıtlarının istinaf incelemesi sırasında katılan huzurunda duruşmada izlendiği, sözü geçen görüntü kayıtlarında mağdurun kullandığı bildirilen aracın sol tarafında yerde iki kişinin bulunduğu, bu kişinin üzerinde kolluk görevlisi olduğu değerlendirilen iki kişinin bulunmakta olduğu, çevrede silah taşıyan kolluk görevlilerinin görüldüğü, yerde bulunmakta olan kişilere aralıklı olarak darp eyleminde bulunan kişilerin izlendiği, aracın sol arka kısmında yerde bulunan kişiye iki farklı kişinin darp eyleminde bulunduğu, yerde bulunan kişilerin kaldırılması sırasında darp eylemlerinin sürdürüldüğü, gece karanlık olması ve görüntünün uzaklığı nedeniyle ayrıt edici özelliklerin az olduğu” ifadelerine yer verdi.

İŞKENCEYE YİNE CEZA YOK

Verilen bu kararla bir işkence dosyası daha cezasızlıkla sonuçlanırken, davanın avukatı karara itiraz etti.

NE OLMUŞTU?

Van’da Gevaş İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne yönelik 9 Haziran 2017 tarihinde gerçekleştirilen saldırı sonrası, mantar toplamaktan dönen 4 köylü ilçe merkezinde polislerce gözaltına alınmıştı. Haklarında “Gevaş Emniyet Müdürlüğü’ne saldırı düzenleyen 4 terörist yakalandı” başlıklı haber servis edilen Abdulselam Aslan (32), Cemal Aslan (53), Halil Aslan (48) ve Nejdet Beysüm (29), gözaltında tutuldukları süre boyunca polisin ağır işkencelerine maruz kalmıştı. Saldırıyla ilişkileri tespit edilemeyen köylüler, daha sonra serbest bırakılmıştı. Köylülerin gözaltında gördükleri işkencenin kanıtı olan fotoğrafları ise, uzun süre kamuoyunun gündemine oturmuştu.

Gündem

Bakan Koca, Konya İl Sağlık Müdürünü yalanladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Konya İl Sağlık Müdürü Mehmet Koç’un koronavirüsle ilgili “Eğer bu hızda giderse bir şehir hastanesi daha olsa yetmez” açıklamasını yalanladı.  

BOLD – Türkiye yayılma hızı yeniden yükselen korona salgını nedeniyle uzmanlardan ardı ardına uyarılar gelmeye başladı. Konya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç’un bugün yaptığı açıklama basında geniş yer buldu.  

Salgın sürecinde kent olarak yoğun dönemden geçtiklerini belirten Mehmet Koç, “Pandemiyi güzel yönetiyoruz ancak vatandaşlarımızdan ricamız; maske, sosyal mesafe ve temizliğe dikkat edelim. Eğer bu hızda giderse bir şehir hastanesi daha olsa yetmez. Dikkatli olmalıyız” dedi. 

Konya İl Sağlık Müdürü Koç’un açıklamalarının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya üzerinden iddiaları yalanladı. Konya’daki hastaneleri kast ederek açıklama yapan Koca, “Yüzde yüz doluluk iddiaları, yüzde yüze varan bir kasıt taşımaktadır’ dedi.  

Konya’daki hastanelerin doluluk oranlarını paylaşan Koca, “Servis yatağı doluluk oranımız %48, yoğun bakım doluluk oranımız %76, ventilatör doluluk oranımız %42. Yüzde yüz doluluk iddiaları, yüzde yüze varan bir kasıt taşımaktadır. Hastalığı önemsiz gösterenlerle hastaneleri çaresiz gösterenlerin iddialarını dikkate almayın.” ifadesini kullandı.  

Korkulan oldu vaka sayısı artışa geçti!

 

Okumaya devam et

Gündem

Korkulan oldu vaka sayısı artışa geçti!

Türkiye’de korona salgının yeniden artmasından endişe ediliyordu. Korkulan oldu ve vaka sayısı bini geçerek 1178 olarak açıklandı.  

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin 5 Ağustos Türkiye Günlük Korona Tablosunu Twitter’dan paylaştı. Bakan Koca’nın açıkladığı tabloya göre, son 24 saatte bin 178 pozitif vaka tespit edildi. Salgın nedeniyle son 24 saatte 19 kişi yaşamını kaybetti.  

Tabloya göre bin 15 kişi sağlığına kavuşurken ağır hasta sayısının 582 olduğu Türkiye’de, ilk günden bu yana 5 bin 784 kişi virüse yenik düşerek yaşamını yitirdi. 

Vakalardaki hızlı artışa dikkat çeken Fahrettin Koca, “Yeni hasta sayımız, dün önceki güne göre 88, bugünse düne göre 95 arttı. Son 24 saatteki test sayımız yaklaşık 54.000. Toplam test sayısı 5 Milyonu geçti. Bayram ve tatildeki riskin yeni sonuçlara yol açmasını önlemeliyiz. Tedbirde birliğe ihtiyacımız var açıklaması yaptı. 

Bilim Kurulu Üyesinden endişe veren açıklama: Rakamlar 1500’e uzanabilir!

Okumaya devam et

Gündem

Bilim Kurulu Üyesinden endişe veren açıklama: Rakamlar 1500’e uzanabilir!

Türkiye’de korona salgını nedeniyle vaka sayısının artacağından endişe duyduğunu vurgulayan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, vakaların 1500’e çıkabileceğini ifade etti.  

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın günlük açıkladığı korona vaka sayısındaki artışı değerlendiren Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “13 gündür bir artış eğilimi vardı. Son 7 gündür 950’nin üzerine çıktı, 1000 oldu. Gelecek hafta maalesef yine binlerin üzerinde seyreder. 4 gün tatil, önümüzdeki 10-15 gün için belirleyici olacak. Bu rakamlar 1500’e uzanır diye endişem var. ‘Daha üzerine çıkmaz’ diye de açık açık dua ediyorum” dedi. 

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan

 CNN Türk canlı yayına katılan Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Kurban Bayramı’nda bayramlaşma, kurban kesimi ve tatilde kurallara uyumun istenen düzeyde olmadığını belirtti. 

İlhan, “13 gündür bir artış eğilimi vardı. Son 7 gündür 950’nin üzerine çıktı, 1000 oldu. Gelecek hafta maalesef yine binlerin üzerinde seyreder. 4 gün tatil, önümüzdeki 10-15 gün için belirleyici olacak” dedi.  

“Bu rakamlar 1500’e uzanır diye endişem var.” diyen İlhan,  “Daha üzerine çıkmaz diye de açık açık dua ediyorum. Gelecek hafta değil ama bir sonraki hafta bilim kurulları bu konuyu çok konuşmak zorunda kalacaklar. Hem Toplum Bilimleri Kurulu hem de Koronavirüs Bilim Kurulu. Zaten şu anda konuşuyoruz, aramızda tartışıyoruz. Vatandaşlarımız bu kadar uyarıya rağmen neden kurallara uymaktan imtina ediyor, anlamaya çalışıyoruz. Anlamlandıramıyorum bir hekim olarak açıkçası. Çünkü çok açık ve net” ifadesini kullandı.  

Her 4 kişiden 3’ü Cumhurbaşkanlığına güvenmiyor

 

Okumaya devam et

Popular