Bizimle iletişime geçiniz

Medya

Cumhuriyet ‘tutuklu avukatlarla özgürlük’ mesajını yayınlamadı

Kendi avukatları da tutuklanan Cumhuriyet gazetesi, AKP hükumetinin hukukçulara yönelik baskı ve tacizlerini sonlandırmasını isteyen, dünya avukatlık örgütlerinin verdiği ilanı yayınlamadı.

BOLD- Türkiye, 2 gündür hükumetin baroları bölme planına karşı ‘Savunma Yürüyüşü’ yapan avukatları konuşuyor. AKP iktidarının, Avukatlık Kanunundaki değişiklik teklifiyle savunma hakkının baskı altına alınacağını savunan baro başkanları 2 gün boyunca yürümelerine izin verilmeyen Ankara girişinde oturma eylemi yapmıştı.

ADİL YARGILAMA İÇİN ÖLÜM ORUCUNDALAR

Avukatların tek sorunu bu da değil. Hükumetin yargıya müdahale ettiğini iddia eden bir çok meslek örgütü de baskı altında. Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) bunlardan biri. Aralarında ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın bulunduğu, dernek üyesi 18 avukat, gizli tanık ifadeleri gerekçe gösterilerek terör örgütü üyeliği suçlamasıyla toplam 159 yıl hapis cezası aldı. Davada adil yargılanmadıklarını iddia eden avukatlardan Ebru Timtik 174, Aytaç Ünsal ise 143 gündür ölüm orucunda.

TUTUKLAMALAR DURSUN ÇAĞRISI

Türkiye’de siyasi baskı gören avukatlara, dünyanın dört bir yanından destek yağdı. Avukatlık meslek örgütleri, BirGün ve Yeni Yaşam gazetelerinde yer alan ilanda, Türk Hükumetinin avukatlara yönelik taciz tutuklamalarına son vermesi istedi.

CUMHURİYET YAYINLAMADI

Aynı ilan gazete ve yazarlarına yönelik soruşturma kapsamında, savunma yapan avukatları da Akın Atalay, Bülent Utku ve Mustafa Kemal Güngör’ün de tutuklandığı Cumhuriyet gazetesine de verildi.

Avukat Ramazan Demir’in iddiasına göre Cumhuriyet ilanı yayınlamayı kabul etmedi. Demir’in sosyal medyadan yaptığı bilgilendirmede şu ifadeler yer aldı, ”Dünyanın her yerinden hukuk ve avukat örgütlerinin Türkiye’de avukatların maruz kaldığı saldırı ve tacizlere ilişkin @BirGun_Gazetesi ve @yeniyasamgazete gazetelerine bugün verdikleri ilan. @cumhuriyetgzt gazetesi ilanı bu haliyle yayınlamayı kabul etmemiş.”

 

 

İlk kez bir siyasetçiden ricada bulundu: İnsanlığın ölmesine izin vermeyin!

Medya

Sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili 50 sayfalık rapor yazıldı

İki yıl hapis yattıktan sonra tahliye edilen görme engelli gazeteci Cüneyt Arat’ın sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili 50 sayfalık rapor hazırlandı.

BOLD – Cemaat soruşturmaları kapsamında tutuklanıp hapis yatan gazeteci Cüneyt Arat’ın sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili yeni bir rapor hazırlandı. Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan raporda Arat’ın mağdurların sesini duyurduğu için örgüt propagandası yapmakla itham ediliyor.

Cemaat soruşturmaları kapsamına 10 Temmuz 2017’de tutuklanan ve 4 Temmuz 2019’da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan yüzde 90 görme engelli Cüneyt Arat’ın yargılanmasına Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi.

Arat’ın son 6 aylık Facebook, Twitter ve Instagram paylaşımları mahkemeye delil olarak sunuldu. Sosyal medya platformlarında, haksızlığa uğrayan başta engelliler olmak üzere mağdurların sesi olan Arat’ın Facebook paylaşımlarında örgüt propagandası yaptığı iddia edildi.

Savcı, mütalaanın yazılması için ikinci kez süre istedi. Mahkeme heyeti, duruşmayı 1 Ekim 2020 tarihine erteledi.

“ÇIK LAN DIŞARI”

Erteleme üzerine Cüneyt Arat ve mahkeme başkanı Mehmet Tufan Yücel arasında tartışma yaşandı. Cüneyt Arat, 2 Temmuz Perşembe günü yaşanan o tartışmayı sosyal medya hesabından şöyle anlattı:

“Başkana: “Bir şey söylemek istiyorum” dedim. Başkan: “Duruşma bitti Cüneyt” dedi.

“Sürekli rüyalarımda gözaltına alınıyorum, tutuklanıyorum ve mahkemelerde savunma yapıyorum. Savcı bey bana zulmediyor. Aylardır bir mütalaayı yazmadı. Devlete nasıl küsmeyeyim” dedim.

Başkan: “Bunun devlete küsme ile ne ilgisi var?” dedi.

“Sürekli zulme uğruyorum.” dedim. “Dışarı çık” dedi.

“Allah kahretsin, yazıklar olsun” dedim. “Çık lan dışarı” dedi.

“Bana lan diyemezsiniz. Başkansanız başkanlığınızı bilin” dedim. “Hakaret ediyorsun, farkında mısın?” dedi.

“Bana lan diyemezsiniz ve başkansanız başkanlığınızı bilin dememin neresi hakaret? Hakaret ediyorsam tutanak tutarsınız” dedim.”

Görme engelli gazeteci Cüneyt Arat: Benden terörist olur mu?

Okumaya devam et

Medya

RTÜK cezaları usta gazeteciyi isyan ettirdi: Bunda sonra Seda Sayın tadında…

RTÜK’ün 5 gün karartma cezası verdiği Halk TV’de program yapan Ayşenur Arslan, “Beni sevsinler, kapatmasınlar istiyorum. Artık Seda Sayan tadında program yapacağım” dedi.

BOLD – Radyo Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK), oy çokluğuyla aldığı karara göre Halk TV ve TELE 1 televizyonları, RTÜK’ün belirlediği 5 gün boyunca karartılacak. Kanallar aynı maddeden bir kere daha ceza alırsa lisansları iptal edilecek. RTÜK’ün bu ağır bir cezası tartışma konusu oldu. Muhalif kanalların susturulmaya çalışıldığını iddia eden gazeteciler, RTÜK’ün program durdurma yerine, karartma cezası vermesini eleştirdi.

NE DİYORSUN BACIM

Öte yandan, Halk TV’de gündüz kuşağında haber programı yapan, deneyimli gazeteci Ayşenur Arslan da RTÜK’ün kararını eleştirdi. Bundan sonra magazinsel programlar yapacağını söyleyen Arslan, ”Seda Sayan tadında program yapacağım. Onun tam kelimelerini ezberlemem lazım. Mesela ‘Bacım sen ne diyorsun’ diyor. Ara sıra ben bakarım magazine ama hakim olmam lazım” dedi.

KAPATMAZLAR ÇİÇEK GÖNDERİRLER

Arslan’ın konuğu avukat Celal Ülgen de, ”Tam siyasi iktidarın hoşlanacağı program olur. Bundan sonra kapatmazlar, çiçek gönderirler” diyerek Arslan’ın kararını destekledi.

Polis ağzını açana cezayı kesti: Hem sosyal mesafeye uyma hem de bize müdahale et!

 

Okumaya devam et

Medya

Halk TV ve TELE 1 ekranları 5 gün kararacak: Lisansları da iptal olabilir

RTÜK’ün yayın cezası verdiği Halk TV ve TELE 1 kanallarının, aynı maddeden bir kez daha ceza almaları halinde lisansları iptal edilecek

BOLD- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) genel yayın türünde, ulusal düzeyde yayın yapan kanallara mevcut yasa kapsamında ilk kez ekran karatma cezası uygulayacak.

RTÜK EMİR TELAKKİ ETTİ

Program durdurma yerine ekran karartma cezası verilmesine tepki gösteren RTÜK üyesi İlhan Taşçı, konuyla ilgili şunları kaydetti, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “medya virüsünden kurtulacağız” sözlerini RTÜK’te kendisine “emir telakki eden” anlayış muhalif, özgün ve özgür yayıncılık yapmaya çalışan televizyon kanallarının sesini kesmeye dönük operasyonun bugün ikinci ayağını gerçekleştirdi. Televizyonların kapatmayla sonuçlanabilecek ceza maddelerinden yaptırım kararı verilmesi bu sürecin ilk aşamasıydı. Bugünkü Üst Kurul toplantısında, TELE 1 ve Halk TV’ye 5 (beş) gün yayın durdurma cezası verildi. Karar oy çokluğuyla alındı.”

LİSANSLARI İPTAL EDİLEBİLİR

Taşçı açıklamasının devamında, ”Ağır ceza kadar vahim olan diğer bir nokta ise bu televizyon kanallarının aynı maddeden 1 (bir) kez daha ceza almaları halinde bu kez kanalların lisansları iptal edilecek” dedi.

Ekran karartma cezası RTÜK’ün belirleyeceği tarihler arasında uygulanacak. 5 gün boyunca bu televizyonların ekranları karartılacak.

Gençlerden ‘Sosyal medyama dokunma’ kampanyası: ‘Sakin ol şampiyon’

Okumaya devam et

Popular