Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Kanada İltica Ofisi: Hizmet mensupları ağır baskı ve işkence altında

Kanada Göç ve İltica Kurumu (İRB), Türkiye’de Hizmet hareketi ve mensuplarının maruz kaldığı baskı ve zulmü detaylarıyla anlatan geniş bir açıklamayı internet sitesinden yayınladı.

BOLD – 2016 darbe girişiminin ardından Erdoğan hükümetinin bu olayı muhalif grupları sindirmek için kullandığı görüşüne yer verilen metinde, ön binlerce Hizmet mensubu ya da sempatizanın ağır muamelelere maruz kaldığı anlatıldı.

Kanada’nın en büyük bağımsız idari jürisi konumundaki Göç ve İltica Kurumu, ülkeye göç eden ya da siyasi sığınma talebinde bulunanlarla ilgili karar alma yetkisini elinde bulunduruyor.

“İNSANLIĞA HİZMET”
Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın (JWF) yanı sıra birçok medya kuruluşu ve sivil toplum örgütünün raporlarına da yer verilen bilgilendirme yazısında, Hizmet’in faaliyet amacını “İnsanlığa hizmet” prensibiyle açıkladığı ifade ediliyor.
AKP hükümetinin 1999’dan beri ABD’de sürgünde yaşayan Fethullah Gülen ve Hizmet hareketini, 2013’te Erdoğan ve üst düzey AKP’lilerin isimlerinin karıştığı yolsuzluk soruşturmalarını planlamakla suçladığı belirtiliyor.
OHAL’LE BİRLİKTE HUKUK EROZYONA UĞRADI
Hareketin 15 Temmuz’dan sonra terör örgütü ilan edildiğine dikkat çekilirken, 7 kez uzatılan ve parlamentonun yok sayıldığı olağanüstü hal kararnamelerine (KHK) geniş yer veriliyor.
Raporda OHAL’le birlikte Türkiye’de hukukun dramatik bir erozyona uğradığı ve ülkenin insan hakları karnesinin daha da kötüleştiği vurgulanıyor.
İRB bilgilendirmede terörle mücadele yasasındaki değişiklikle birlikte hükümetin ordu, güvenlik güçleri ve kamu çalışanlarını tasfiye için geniş imkanlara kavuştuğunu aktarıyor.
HİZMET’İN TÜRKİYE’DE KURUMSAL VARLIĞI KALMADI
Kanada göçmen kuruluşu, Erdoğan hükümetinin darbe girişimi sonrası tasfiye sürecinde 20 Mart 2018 itibariyle Gülen hareketine yakınlığıyla bilinen kurumları kapattığını şu geniş listeyle anlatıyor:
1064 özel eğitim kurumu
360 özel kurs
847 öğrenci yurdu
47 özel sağlık kuruluşu
15 özel üniversite
29 sendika
1419 dernek
145 vakıf
174 medya kuruluşu
KİŞİLERİN MAL VARLIKLARINA EL KONULDU
Kanada’nın yayınladığı raporda Türk hükümetinin Hizmet hareketine yakın kişilerin mal varlıklarına ve kişisel birikimlerine el konulduğu, tutuklu yakını kişilere finansal veya gıda desteği sağlamaya çalışan kişilerin de terör suçlamasıyla cezaevine atıldığı bilgisi yer alıyor. Bu yüzden, Türkiye’de kalan ve yaşam hakkı tanınmayan hareket mensuplarının da yurtdışına çıkmanın yollarını aradığı belirtiliyor.
Tasfiye sürecinde baskı ve kovuşturmaya uğrayan kişilerin ağırlıklı meslekleri ise şu şekilde özetleniyor: “Akademisyenler, öğretmenler, gazeteciler, ev hanımları, sendika üyeleri, hâkim ve savcılar, güvenlik güçleri.”
KİTLESEL TUTUKLAMALAR YAPILDI

Farklı kaynakları referans gösteren Kanadalı yetkililer, Hizmet Hareketi’nin yapısında üyelik sistemi olmadığını, faaliyetlerin gönüllülük esasına dayalı yürütüldüğünü aktarıyor.

Türk hükümetinin Gülen mensubu olduğunu iddia ettiği kişilerle ilgili “kriter listeleri” oluşturduğunu, kitlesel tutuklamaların da bu listelere göre düzenlendiğini anlatıyor.
Raporda listelenen ve hukuksuz suçlamalara dayanak yapılan kriterler şunlar:
 • 2016’da hükümet tarafından kapatılana kadar yasal faaliyet yürüten Bank Asya’ya para yatırmış olmak,
 • Hizmet’le ilişkili ticaret odası ya da kurumlara üye olmak,
 • Bylock gibi iletişim araçlarını kullanmış olmak,
 • Bir dönem Türkiye’nin en büyük yârdim kuruluşu olan Kimse Yok mu’ya bağışta bulunmuş olmak,
 • MİT ya da MASAK raporlarında fişlenmiş olmak,
 • Hizmet hareketine sosyal medyada destek olmak,
 • Hareketin derslerine, toplantılarına ya da organizasyonlarına katılmış olmak,
 • Himmet adı verilen bağış sisteminde para bağışlamış olmak,
 • Düzenli olarak Hizmet hareketiyle ilgili internet sitelerini ziyaret etmek,
 • İş arkadaşı ya da sosyal çevreden birisinin başka bir kişi hakkında “Hizmet mensubu olduğunu” söylemesi,
 • [Kapatılmadan önce] çocuklarını Hizmet’in okullarına göndermek,
 • Gazete ve dergilerine abone olmak.
HER GEÇEN GÜN ARTAN BASKIYA MARUZ KALIYORLAR
Raporda altı çizilen bir diğer konu da, toplumda geniş faaliyet alanı bulunan hareketle uzaktan yakından en küçük bir iletişime geçmiş herkesin baskıya uğradığı.
2019’da yayınlanan ABD Uluslararası Dini Özgürlük Komisyonu raporuna atıfla, bu baskının 2016 sonrası artarak devam ettiğini ifade ediyor Kanada göçmen kuruluşu.
Erdoğan dâhil olmak üzere üst düzey hükümet temsilcilerinin hareketi “bitirmeye” yönelik sözlerine de yer verilen raporda Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’ndan aktarılan şu ifadeler dikkat çekiyor:
“Darbe girişiminden bu yana Türk hükümeti yetkilileri Hizmet hareketi mensuplarının yaşam haklarının bulunmadığını ve cezaevlerinde ölmek için yalvaracaklarını söylüyor.”
KAÇIRMA, ZORLA KAYBEDİLME, İŞKENCELER RAPORDA
Kanada’nın yayınladığı raporda Türkiye’de baskıya uğrayan on binlerce kişinin pasaportlarının iptal edildiğini, ülkeden yasal yollarla çıkmalarına izin verilmediğini altı çiziliyor.
Yurtdışında da Erdoğan hükümetinin Gülen hareketi mensubu ya da sempatizanlarını hedef aldığı belirtiliyor.
Uluslararası hukuka aykırı şekilde Türkiye’ye iadelerin ve Ankara’nın baskısıyla Hizmet mensuplarının tutukladığı ülkeler şu şekilde listeleniyor:
Karadağ, Kosova, Moldova, Fas, Pakistan, Malezya, Azerbaycan, Bahreyn, Bulgaristan, Gürcistan, Endonezya, Kazakistan, Myanmar, Katar, Suudi Arabistan, Sudan ve Türkmenistan.
KÖTÜ MUAMELE VE İŞKENCE DETAYLI ŞEKİLDE ANLATILDI

Kanadalı yetkililer, 2016 sonrasında 28 Hizmet hareketi mensubunun kaçırıldığını, zorla kaybettirildiğini de hatırlatıyor.

İRB’nin raporunda Türkiye’de gözaltı ve cezaevlerinde yaşanan işkence ve kötü muameleye dair ayrıntılar şu şekilde özetleniyor:
 • Feci şekilde dövme
 • Cinsel taciz tehdidi ve cinsel taciz
 • Elektrik şoku verme
 • Suda nefessiz bırakma
 • Yumruklama, tekmeleme
 • Falaka
 • Fiziksel ve sözlü taciz
 • Uykusuz bırakma
 • Stres pozisyonunda uzun süre kalmaya zorlama
 • Günlerce gözlerini kapatma, kelepçeyle askıda tutma

https://www.boldmedya.com/2020/06/25/abd-disisleri-bakanligi-teror-raporunda-akp-hukumetine-gulen-hareketi-elestirisi/

Dünya

Beyrut’taki patlamada ölü sayısı 145’e çıktı: Zarar 10-15 milyar dolar

Beyrutta Salı günü meydana gelen patlamada ölü sayısı 145’e yaralı sayısı da 5 binin üzerine çıktı. Patlamanın yol açtığı zararın ise 10-15 milyar doları aşabileceği belirtiliyor. Ülkede 3 gün yas ilan edildi.

BOLD – Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hasan, son verilere göre olayda 135 kişinin hayatını kaybettiğini, yaklaşık 5 bin kişinin yaralandığını ve enkaz altında onlarca kayıp bulunduğunu açıkladı.

Kayıp olan çok sayıda kişi yakınlarını bulabilmek için sosyal medya üzerinden yardım çağrısı yapıyor.

Instagram’da açılan “Locating Victims Beirut” ”Beyrut Kurbanlarının Yerini Bulma” başlıklı hesap, kayıp olan kişilerin fotoğraflarıyla doldu. Kayıp ya da yaralıların isimleri gece boyunca radyo spikerleri tarafından okundu. Çok sayıda Lübnanlı, yaşadıkları apartman dairelerinin patlamada hasar görmesi nedeniyle arkadaşlarının ya da akrabalarının yanına sığındı. Hastanelerin acil vakalarla dolması nedeniyle çok sayıda yaralı, tedavilerini kendileri yapmak zorunda kaldı.

GIDA SIKINTISI

1 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan Lübnan aynı zamanda gıda güvenliği sorunuyla da karşı karşıya.

Beyrut’ta havadan çekilen görüntülerde patlamanın tahıl depolanan silolarda gedik açtığını ve büyük miktarda tahılın enkaz üzerine boşaldığını gösteriyor. Patlama nedeniyle dev bir çukurun açıldığı da görülüyor. ABD Tarım Bakanlığı’na göre Lübnan’da tüketilen buğdayın yüzde 80’i ithal.

Bazı tahminlere göre Lübnan’ın sahip olduğu tahılın yüzde 85’i, hasar gören silolarda depolanıyordu.

Lübnan’ın devlet kontrolundaki Ulusal Haber Ajansı, Ekonomi ve Ticaret Bakanı Raoul Nehme’nin, depolarda saklanan buğdayın kullanılamaz halde olduğunu ancak ülkenin acil ihtiyaçları karşılayacak miktarda buğdayının bulunduğu ve gerektiğinde ithal edebilecek durumda olduğunu söylediğini bildirdi.

Patlamadan sonra bazı ülkeler Lübnan’a yardım taahhüdünde bulundu. Hatta Lübnan’ın uzun yıllardır çatışma içinde olduğu İsrail de insani yardım sağlamayı teklif etti.

SORUMLULARA EV HAPSİ

Lübnan hükümeti, Beyrut’taki patlamaya sebep olduğu tahmin edilen amonyum nitratın denetiminden sorumlu olan kişilerin ev hapsinde tutulması ve yurt dışına çıkış yasağı getirilmesi için harekete geçti.

Enformasyon Bakanı Manal Abdul Samed, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, limandaki bir depoda tutulan amonyum nitratın Haziran 2014’ten patlama gününe kadarki muhafazasından ve belge kontrollerinden sorumlu olan herkesin ev hapsine alınması ve yurt dışına çıkış yasağı için ilgili askeri birimden talepte bulunulduğunu duyurdu.

Söz konusu kişiler soruşturma tamamlanıp olaydan sorumlu olanlar belirleninceye kadar önümüzdeki 5 gün ev hapsinde kalacak.

İçişleri Bakanı Muhammed Fehmi patlamayla ilgili soruşturmanın 5 gün süreceğini, şeffaf olacağını ve sorumlulardan hesap sorulacağını söyledi.

Lübnan kabinesi ayrıca Beyrut’ta iki haftalığına acil durum ilan etti ve başkentin güvenliğinden ordunun sorumlu olacağını açıkladı.

Enformasyon Bakanı Abdul Samed, patlamanın nedenlerini araştırmak üzere kurulan bir komisyonun beş gün içinde kabineye rapor sunacağını duyurdu.

Lübnan Başbakanı Hasan Diab, ülkede 3 gün yas ilan etti.

ZARAR 10-15 MİLYAR DOLAR

Beyrut Valisi Mervan Abbud patlamanın yol açtığı zararın 10 ila 15 milyar doları aşabileceğini belirtti.

“Hasar çok büyük. Doğrudan ve dolaylı zararın 10 ila 15 milyar doları aştığını tahmin ediyoruz” diyen Abbud, patlamayı “Lübnan’ın modern çağda yaşadığı en büyük kriz ve felaket” olarak nitelendirdi.

Patlama sonrası 300 bin kişinin de evsiz kaldığı kaydedildi.

LÜBNAN’A YARDIMLAR

Beyrut’ta patlama sonrası ülkeler ve uluslararası kurumlar Lübnan’a destek için harekete geçti.

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, Lübnan’a acil durum ihtiyaçları için ilk etapta 33 milyon avro destekte bulunulacağını bildirdi.

Avrupa ülkeleri Beyrut’a, 100 itfaiyeci, arama ve kurtarma faaliyetleri için uzman köpeklerle malzeme gönderiyor. İngiltere 6.6 milyon dolarlık yardım paketi sözü verdi. Rusya, Lübnan’a koronavirüs test laboratuvarı ve maske ve diğer yardım malzemelerinin olduğu üç uçak gönderme kararı aldı. Avustralya da 1.5 milyon dolarlık yardımda bulunacağını açıkladı.

Türkiye’den Lübnan’a yardım malzemeleri ve personel ulaştıracak Türk Silahlı Kuvvetlerine ait uçak Beyrut’a ulaştı. Bölgeye, Sağlık Bakanlığınca 21 UMKE personeli, iki acil müdahale ünitesi, 3 personel barınma çadırı, ilaç ve tıbbi malzeme, AFAD tarafından 10 personel, ekipman, bir kurtarma aracı ve Türk Kızılayına ait 3 personel, arama kurtarma ekibi, sağlık ve insani yardım malzemesi gönderiliyor.

Bu arada bugün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Lübnan’a destek ziyaretinde bulunarak siyasi liderlerle bir araya gelecek.

Beyrut patlaması aşırı sağcı politikacıyı mutlu etti: Muhteşem bir havai fişek gösterisi seyrettik

Okumaya devam et

Dünya

SpaceX’in ‘Mars gemisi’ prototipi 150 metrelik deneme uçuşunu başaıyla tamamladı

SpaceX’in yeni nesil uzay aracı Starship’in (Yıldız Gemisi) prototipi 150 metrelik uçuş testini başarıyla geçti. İnsansız bir şekilde yapılan denemede araç yerden yükseldikten yaklaşık 1 dakika sonra ayaklarını açarak geri iniş yaptı.

BOLD – Geliştirilmeye çalışılan Raptor adlı motorun, Yıldız Gemisi ile gelecekte insanları Ay ve Mars’a götürmesi planlanıyor.

Sıvı metan ve sıvı oksijenle çalışan Raptor motorunun gelecekte dünya dışı yolculuklarda kullanılması hedefleniyor. Yıldız Gemisi’nde bu motorlardan altı adet bulunacak. Uzay aracı tek seferde 100 kişiyi taşıyabilecek.

Dünyanın yer çekimini yenebilmesi için Starship’i başka bir araç yörüngeye taşıyacak. Super Heavy (Süper Ağır) adlı bu araçta da 31 adet Raptor motoru bulunacak.

NASA, 2020’lerde insanları Ay’a götürmek için üç potansiyel araç belirlemişti. Bu araçlaran birisi de Yıldız Gemisi.

Test uçuşundan kısa bir süre sonra Twitter’da paylaşımda bulunan Elon Musk, “Mars gerçekçi bir hedef” dedi.

Facebook Trump’ın çocuklarla ilgili koronavirüs açıklamasını kaldırdı

Okumaya devam et

Dünya

Facebook Trump’ın çocuklarla ilgili koronavirüs açıklamasını kaldırdı

Facebook, Başkan Trump’ın çocukların koronavirüse karşı neredeyse bağışıklık sahibi olduklarını söylediği bir videoyu sosyal medya platformundan kaldırdı.

BOLD – Facebook, Trump’ın Çarşamba sabahı Fox News’a verdiği röportajın videosunun, Facebook’un koronavirüsle ilgili yanlış bilgi paylaşılmasına karşı kurallarını ihlal ettiğini bildirdi.

Facebook sözcülerinden biri ‘‘Bu video, bir grubun koronavirüse karşı bağışıklığı olduğu şeklinde yanlış iddialar içeriyor. Bu da koronavirüsle mücadeleye zararlı, yanlış bilgilerin yayılmasını önleme politikamızı ihlal ediyor’’ dedi. Sözcü şirketin ilk kez Başkan’a ait bir videoyu koronavirüse karşı yanlış bilgi yaydığı gerekçesiyle kaldırdığını kaydetti.

Okulların yeni eğitim döneminde yüz yüze eğitime geçmesine her fırsatta destek veren Trump, Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında bu konu gündeme getirildiğinde bir kez daha ‘‘Okulların açıldığını görmek istiyorum’’ dedi.

Cumhuriyetçi bölgelerin okulların açılmasını istediğini söyleyen Trump, Demokratlar’ınsa 3 Kasım’daki başkanlık seçimlerinden önce okulların açılmasını istemediklerini kaydetti. Trump, ‘‘Bunun siyasi olarak kendileri için iyi olacağını sanıyorlar’’ dedi.

Trump, bir kez daha çocukların koronavirüsü çok kolay atlatabildiklerini söyledi ve ‘‘Hastalığa yakalanabilirler, ancak onları çok etkilemeyecektir. Çocukların bağışıklık sistemi çok güçlü ve bununla çok iyi baş ediyorlar’’ diye konuştu.

Koronavirüs salgını nedeniyle ölenlerin sayısı 700 bini aştı

Okumaya devam et

Popular