Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Kanada İltica Ofisi: Hizmet mensupları ağır baskı ve işkence altında

Kanada Göç ve İltica Kurumu (İRB), Türkiye’de Hizmet hareketi ve mensuplarının maruz kaldığı baskı ve zulmü detaylarıyla anlatan geniş bir açıklamayı internet sitesinden yayınladı.

BOLD – 2016 darbe girişiminin ardından Erdoğan hükümetinin bu olayı muhalif grupları sindirmek için kullandığı görüşüne yer verilen metinde, ön binlerce Hizmet mensubu ya da sempatizanın ağır muamelelere maruz kaldığı anlatıldı.

Kanada’nın en büyük bağımsız idari jürisi konumundaki Göç ve İltica Kurumu, ülkeye göç eden ya da siyasi sığınma talebinde bulunanlarla ilgili karar alma yetkisini elinde bulunduruyor.

“İNSANLIĞA HİZMET”
Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın (JWF) yanı sıra birçok medya kuruluşu ve sivil toplum örgütünün raporlarına da yer verilen bilgilendirme yazısında, Hizmet’in faaliyet amacını “İnsanlığa hizmet” prensibiyle açıkladığı ifade ediliyor.
AKP hükümetinin 1999’dan beri ABD’de sürgünde yaşayan Fethullah Gülen ve Hizmet hareketini, 2013’te Erdoğan ve üst düzey AKP’lilerin isimlerinin karıştığı yolsuzluk soruşturmalarını planlamakla suçladığı belirtiliyor.
OHAL’LE BİRLİKTE HUKUK EROZYONA UĞRADI
Hareketin 15 Temmuz’dan sonra terör örgütü ilan edildiğine dikkat çekilirken, 7 kez uzatılan ve parlamentonun yok sayıldığı olağanüstü hal kararnamelerine (KHK) geniş yer veriliyor.
Raporda OHAL’le birlikte Türkiye’de hukukun dramatik bir erozyona uğradığı ve ülkenin insan hakları karnesinin daha da kötüleştiği vurgulanıyor.
İRB bilgilendirmede terörle mücadele yasasındaki değişiklikle birlikte hükümetin ordu, güvenlik güçleri ve kamu çalışanlarını tasfiye için geniş imkanlara kavuştuğunu aktarıyor.
HİZMET’İN TÜRKİYE’DE KURUMSAL VARLIĞI KALMADI
Kanada göçmen kuruluşu, Erdoğan hükümetinin darbe girişimi sonrası tasfiye sürecinde 20 Mart 2018 itibariyle Gülen hareketine yakınlığıyla bilinen kurumları kapattığını şu geniş listeyle anlatıyor:
1064 özel eğitim kurumu
360 özel kurs
847 öğrenci yurdu
47 özel sağlık kuruluşu
15 özel üniversite
29 sendika
1419 dernek
145 vakıf
174 medya kuruluşu
KİŞİLERİN MAL VARLIKLARINA EL KONULDU
Kanada’nın yayınladığı raporda Türk hükümetinin Hizmet hareketine yakın kişilerin mal varlıklarına ve kişisel birikimlerine el konulduğu, tutuklu yakını kişilere finansal veya gıda desteği sağlamaya çalışan kişilerin de terör suçlamasıyla cezaevine atıldığı bilgisi yer alıyor. Bu yüzden, Türkiye’de kalan ve yaşam hakkı tanınmayan hareket mensuplarının da yurtdışına çıkmanın yollarını aradığı belirtiliyor.
Tasfiye sürecinde baskı ve kovuşturmaya uğrayan kişilerin ağırlıklı meslekleri ise şu şekilde özetleniyor: “Akademisyenler, öğretmenler, gazeteciler, ev hanımları, sendika üyeleri, hâkim ve savcılar, güvenlik güçleri.”
KİTLESEL TUTUKLAMALAR YAPILDI

Farklı kaynakları referans gösteren Kanadalı yetkililer, Hizmet Hareketi’nin yapısında üyelik sistemi olmadığını, faaliyetlerin gönüllülük esasına dayalı yürütüldüğünü aktarıyor.

Türk hükümetinin Gülen mensubu olduğunu iddia ettiği kişilerle ilgili “kriter listeleri” oluşturduğunu, kitlesel tutuklamaların da bu listelere göre düzenlendiğini anlatıyor.
Raporda listelenen ve hukuksuz suçlamalara dayanak yapılan kriterler şunlar:
 • 2016’da hükümet tarafından kapatılana kadar yasal faaliyet yürüten Bank Asya’ya para yatırmış olmak,
 • Hizmet’le ilişkili ticaret odası ya da kurumlara üye olmak,
 • Bylock gibi iletişim araçlarını kullanmış olmak,
 • Bir dönem Türkiye’nin en büyük yârdim kuruluşu olan Kimse Yok mu’ya bağışta bulunmuş olmak,
 • MİT ya da MASAK raporlarında fişlenmiş olmak,
 • Hizmet hareketine sosyal medyada destek olmak,
 • Hareketin derslerine, toplantılarına ya da organizasyonlarına katılmış olmak,
 • Himmet adı verilen bağış sisteminde para bağışlamış olmak,
 • Düzenli olarak Hizmet hareketiyle ilgili internet sitelerini ziyaret etmek,
 • İş arkadaşı ya da sosyal çevreden birisinin başka bir kişi hakkında “Hizmet mensubu olduğunu” söylemesi,
 • [Kapatılmadan önce] çocuklarını Hizmet’in okullarına göndermek,
 • Gazete ve dergilerine abone olmak.
HER GEÇEN GÜN ARTAN BASKIYA MARUZ KALIYORLAR
Raporda altı çizilen bir diğer konu da, toplumda geniş faaliyet alanı bulunan hareketle uzaktan yakından en küçük bir iletişime geçmiş herkesin baskıya uğradığı.
2019’da yayınlanan ABD Uluslararası Dini Özgürlük Komisyonu raporuna atıfla, bu baskının 2016 sonrası artarak devam ettiğini ifade ediyor Kanada göçmen kuruluşu.
Erdoğan dâhil olmak üzere üst düzey hükümet temsilcilerinin hareketi “bitirmeye” yönelik sözlerine de yer verilen raporda Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’ndan aktarılan şu ifadeler dikkat çekiyor:
“Darbe girişiminden bu yana Türk hükümeti yetkilileri Hizmet hareketi mensuplarının yaşam haklarının bulunmadığını ve cezaevlerinde ölmek için yalvaracaklarını söylüyor.”
KAÇIRMA, ZORLA KAYBEDİLME, İŞKENCELER RAPORDA
Kanada’nın yayınladığı raporda Türkiye’de baskıya uğrayan on binlerce kişinin pasaportlarının iptal edildiğini, ülkeden yasal yollarla çıkmalarına izin verilmediğini altı çiziliyor.
Yurtdışında da Erdoğan hükümetinin Gülen hareketi mensubu ya da sempatizanlarını hedef aldığı belirtiliyor.
Uluslararası hukuka aykırı şekilde Türkiye’ye iadelerin ve Ankara’nın baskısıyla Hizmet mensuplarının tutukladığı ülkeler şu şekilde listeleniyor:
Karadağ, Kosova, Moldova, Fas, Pakistan, Malezya, Azerbaycan, Bahreyn, Bulgaristan, Gürcistan, Endonezya, Kazakistan, Myanmar, Katar, Suudi Arabistan, Sudan ve Türkmenistan.
KÖTÜ MUAMELE VE İŞKENCE DETAYLI ŞEKİLDE ANLATILDI

Kanadalı yetkililer, 2016 sonrasında 28 Hizmet hareketi mensubunun kaçırıldığını, zorla kaybettirildiğini de hatırlatıyor.

İRB’nin raporunda Türkiye’de gözaltı ve cezaevlerinde yaşanan işkence ve kötü muameleye dair ayrıntılar şu şekilde özetleniyor:
 • Feci şekilde dövme
 • Cinsel taciz tehdidi ve cinsel taciz
 • Elektrik şoku verme
 • Suda nefessiz bırakma
 • Yumruklama, tekmeleme
 • Falaka
 • Fiziksel ve sözlü taciz
 • Uykusuz bırakma
 • Stres pozisyonunda uzun süre kalmaya zorlama
 • Günlerce gözlerini kapatma, kelepçeyle askıda tutma

https://www.boldmedya.com/2020/06/25/abd-disisleri-bakanligi-teror-raporunda-akp-hukumetine-gulen-hareketi-elestirisi/

Dünya

Gazze Şeridi’ne kara operasyonu

İsrail ordusu Gazze’ye kara harekatına başladı. Gazze Şeridi’nin kuzey kesimine kara, hava ve denizden yoğun şekilde saldırı düzenledi. Netanyahu, operasyonların ‘bir süre’ daha devam edeceğini açıkladı.

BOLD – Gazze’nin kuzey kesiminin doğu ve batı bölgelerinde bulunan farklı hedefler İsrail güçlerince top atışlarının yanı sıra hava ve denizden de eş zamanlı olarak yoğun biçimde bombalandı. Saldırılar nedeniyle kentin kuzeyinde elektrik kesintileri yaşanırken, İsrail ordusunun bombaladığı bölgelerden alevlerin yükseldiği görüldü. Söz konusu bölgelere ambulans ve sivil savunma ekipleri sevk edildi.

Öte yandan İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, hava ve kara kuvvetlerinin şu saatlerde Gazze Şeridi’ne saldırı düzenlediği belirtildi. Saldırıda ölen ya da yaralanan olup olmadığı ise henüz bilinmiyor.

İSRAİL’E FIRSAT SAĞLAYAN SİSTEM

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Gazze Şeridi’ne yönelik operasyonun bir süre daha süreceğini söyledi. DW Türkçe’nin aktardığına göre İsrail’in hava savunma birliklerini ziyareti sırasında açıklama yapan Netanyahu, Gazze Şeridi’ne yönelik operasyon “Bir süre daha sürecek, ancak hem savunmada hem de ataklarda büyük bir kararlılıkla, İsrail devletinde huzuru yeniden sağlama hedefimize ulaşacağız” iddiasında bulundu. İsrail hava savunma sistemi Demir Kubbe’nin, İsrail’e saldırılar için fırsat yarattığına işaret eden Netanyahu, Filistinlilere ait binden fazla hedefin vurulduğunu kaydetti.

HAMAS’TAN HAVALİMANINA SALDIRI

Hamas da İsrail’e yönelik roket saldırılarını perşembe günü de sürdürerek, Kızıldeniz kıyısındaki Eilat kenti yakınlarındaki Ramon Havalimanı’na saldırı düzenledi. Hamas’ın askeri kanadı Kassam Tugayları tarafından yapılan açıklamada, İsrail’in “Bütün havalimanlarına uluslararası uçuşların durdurulması” talep edildi. Saldırı öncesinde, İsrailli yetkililer Tel Aviv’deki Ben Gurion Havalimanı’na planlanan uçuşları Ramon Havalimanı’na yönlendirmişti.

İSRAİL’DE 7, FİLİSTİN’DE 83 CAN GİTTİ

İsrail tarafından verilen bilgilere göre, Hamas ve İslami Cihad militanları Pazartesi akşamından bu yana İsrail topraklarına bin 600’den fazla roket saldırısı düzenledi. Pazartesi akşamından bu yana İsrail’de biri çocuk, 7 kişi yaşamını yitirdi. Filistin tarafından verilen bilgilere göre, 17’si çocuk 83 kişinin öldüğü bildirildi.

RİVLİN: BUNA İZİN VEREMEYİZ

Uluslararası düzeyde taraflara şiddete son verme çağrılarına rağmen, İsrail ve militan Filistinliler arasında tansiyon yükseliyor. İsrail kentlerinde de İsrailli Yahudiler ile Araplar arasında yaşanan gerginlikler endişeyle karşılanıyor. İsrail sokaklarındaki şiddete son verilmesi çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, “Dün tanık olduğumuz şiddet olayları, İsrail’in egemenliği için gerçek bir tehdit. Buna izin veremeyiz” açıklamasında bulundu.

ŞİDDETİN BOYUTU ÇOK BÜYÜK

AFP’ye konuşan polis sözcüsü Micky Rosenfeld, “İsrail içinde yaşanan şiddet, on yıllardır görülmeyen bir boyuta ulaştı” dedi. İsrailli Arapların yoğun olarak yaşadığı Kafr Kasım kentinde göstericilerin otomobil lastikleri yaktığını ve polis araçlarını ateşe verdiğini anlatan Rosenfeld, kente yaklaşık bin polislik takviye güç gönderildiğini ve 400’den fazla kişinin gözaltına alındığını belirtti.

Ultra milliyetçi Yahudiler ile İsrailli Araplar arasında Çarşamba akşamı da çatışmalar çıkmış, Bat Yam kentinde Arap olduğu tahmin edilen bir kişi göstericiler tarafından darp edilmişti. Lod kentinde de, pazartesi akşamı İsrailli bir Arap’ın öldürülmesinin ve bir sinagogun ateşe verilmesinin ardından ilan edilen olağanüstü hal sürüyor.

RUSYA VE MISIR ARA BULMAYA ÇALIŞIYOR

İsrail ve Filistinliler arasındaki şiddetin sona erdirilmesi için arabuluculuk girişimleri de sürüyor. Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, “Farklı ülkeler çaba göstererek, tarafların itidalli bir tutum izlemesi için bağlantılarını kullanıyor, Rusya da aynısını yapıyor” dedi. Ayrıntılı bilgi vermeyen Peskov, İsrail ve Filistinlilerin diplomatik çözümden başka bir seçeneğin olmadığını görmeleri gerektiğini vurguladı.

Mısır’dan bir heyetin taraflarla görüşmek üzere Tel Aviv’e gittiği bildirildi.

Okumaya devam et

Dünya

İtalya Başbakanı Mario Draghi maaş almadan çalışıyor

İtalya Başbakanı Mario Draghi’nin bu görev için herhangi bir ücret almadığı açıklandı. Draghi daha önce Avrupa Merkez Bankası başkanlığı görevinde bulunmuştu.

BOLD – İtalya Hükumeti’nin internet sitesinde yayımlanan ‘şeffaf yönetim’ belgesinde, “Mario Draghi, bu görevle bağlantılı olarak herhangi bir ücret almadığını beyan eder” deniliyor.

Eski Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, İtalya’da bir önceki koalisyon hükumetinin çökmesi üzerine geçen Şubat ayında Cumhurbaşkanı tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilmişti.

İtalya Başbakanı Mario Draghi

Parlamento üyesi olmayan Draghi’nin kısmen teknokratlar kısmen de siyasetçilerden oluşan geniş çaplı koalisyon hükumeti 13 Şubat’ta göreve başlamıştı. Hükumetin şeffaflık beyanına göre 73 yaşındaki Mario Draghi geçen yıl yaklaşık 581 bin euro gelir beyan etti. Draghi’nin mal varlığı da kimisi ortaklı 10 gayrimenkul ve 6 arsa olarak açıklandı.

ESKİ BAŞBAKAN CONTE MAAŞINI AZALTMIŞTI

Eski Başbakan Giuseppe Conte de yıllık 114 bin euroluk başbakan maaşında kesinti yaparak 91 bin euro maaş almıştı. Conte’nin 2018’de başbakanlığa geldiğindeki yıllık geliri ise 1,2 milyon euro civarındaydı. Conte’nin Jaguar marka otomobili de beyanları arasında yer alıyordu. Mario Draghi’nin ise üzerine kayıtlı bir otomobili görünmüyor. İtalya’da bir başbakanın yıllık geliri açısından rekor ise Silvio Berlusconi’ye ait. Berlusconi’nin en yüksek gelir beyanı, 2006’da yıllık 139 milyon euronun üzerindeydi.

Almanya’da İsrail’i eleştiren Türk kökenli siyasetçi istifa etti

Okumaya devam et

Dünya

Damadını özel asistanı olarak atayan Avrupalı parlamentere soruşturma

Damadını özel asistanı olarak atayan Avrupa Parlamentosu Üyesi Toine Manders hakkında soruşturma açılacak. Parlamento kuralları gereği parlamenterler aile üyelerini ve yakınlarını işe alamıyor.

BOLD – Avrupa Parlamentosu’nda (AP) en büyük grup olan Avrupa Halk Partisi üyesi Toine Manders’in, damadını özel asistanı olarak işe aldığının ortaya çıkması tartışma yarattı. AP kuralları gereği, üye parlamenterler aile üyelerini ve yakınlarını işe alamıyor.

DAMADININ İŞİNE SON VERDİ

Manders, tepkiler üzerine damadının işine son vereceğini açıkladı. Ancak Hollanda’da iktidar ortağı Hristiyan Demokrat Parti (CDA), üyesi Manders’in davranışının çok ciddi olduğunu belirterek, konuyla ilgili soruşturma başlatılacağını açıkladı.

Hollanda medyasına göre, 1999 yılından bu yana Avrupa Parlamentosu üyesi olan ve çeşitli görevlerde bulunan deneyimli politikacıya, çalışanlarının giderleri için ayda 25 bin 620 Euro bütçe tahsis ediliyor.

Manders, bu bütçeden Brüksel ve Strasbourg’daki resmi çalışanlarının yanı sıra, seçim bölgesi Hollanda’daki personelin de maaşını ödüyor.

PARAYI İADE ETMEK ZORUNDA KALABİLİR

Hollanda’da özel asistanı olarak işe aldığı isim ise damadı Elmar Eckstein. Hollandalı politikacı, ‘yerel asistan’ adı altında her ay damadına maaş veriyor.

Ancak 2009 yılında alınan bir karar uyarınca, AP üyelerinin, aile bireyleri ve yakınlarını işe almaları yasak. AP, üyelerine, “çıkar çatışmasına yol açabilecek faaliyetlerden kaçınmaları” çağrısı yapıyor.

Hollanda ve Belçika medyasına göre, “yerel çalışan” olan damat Eckstein’in tam olarak ne yaptığı da açık değil. CDA Brüksel heyetine göre ise haftada 14 saat çalışan Eckstein, Avrupa Birliği’nde iç pazar alanında uzman.

Hollandalı parlamenterin, damadını işe alırken, bu konuda partisine bilgi vermediği de ortaya çıktı. CDA lideri Marnix van Rij, konunun çok ciddi olduğunu ve parlamenterlerin her türlü çıkar çatışmasından kaçınması gerektiğini vurgulayarak, Manders hakkında soruşturma açılacağını söyledi.

Manders de, tepkiler üzerine, damadının sözleşmesini feshedeceğini açıkladı. Soruşturma sonunda partiden ihraç edilme olasılığı bulunan Hollandalı politikacının, damadına ödediği maaşı AP’ye iade etmesi de söz konusu.

Almanya’da İsrail’i eleştiren Türk kökenli siyasetçi istifa etti

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0