Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Yargının sopası son 10 yılda uzadı: Savcılıklarda dosya oranı yüzde 53

Adalet Bakanlığı 2019 istatistiklerine göre Cumhuriyet başsavcılıklarına son 10 yılda gelen dosya sayısı yüzde 52,9, başsavcılıklara gelen ilamlar 290,2 arttı. Her yıl daha çok vatandaşa soruşturma açıldı.

BOLD – Türkiye’deki yargı problemi devletin resmi verileri ile daha görünür hale geldi. Adalet Bakanlığı 2019 Adalet İstatistikleri’ne göre Cumhuriyet başsavcılıklarına son on yılda gelen dosya sayısı yüzde 52,9 düzeyinde arttı. Başsavcılıklara ulaşan ilamlardaki ivme ise yüzde 290,2 şeklinde kayıtlara geçti.

2012’DE 7 BİN 853 HÂKİM VARKEN SAYI 2019’DA 14 BİN 131’E ERİŞTİ

Birgün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre her yıl daha çok kişi hakkında soruşturma açılırken bunların davaya dönüşme oranı aynı ölçüde gerçekleşmedi. Hâkim başına düşen dava sayısı da geriledi. Adli yargıda bir hâkime düşen dava sayısı son 10 yılda yüzde 29,5, idari yargıda 30,2 azaldı. Adli hâkime düşen yıllık dava sayısı 2010’da bin 142 iken 2019’da 805’e geriledi. İdari mahkemelere 2010’da gelen dava sayısı 585 binden 2019’da 578 bin 228’e düştü. Bir hâkimin baktığı dava sayısı 616’dan 430’a indi. Ceza mahkemelerindeki dava sayısı da aynı dönem yüzde 0,6 azaldı. 2010’daki dava sayısı 3 milyon 129 bin 326’yken on yılda 3 milyon 110 bin 71’e geriledi. Öte yandan Hâkimler ve Savcılar Kurulunun (HSK) 22 Haziran 2012 tarihli verilerine göre Türkiye geneli 7 bin 853 hâkim vardı. 3 Eylül 2019 itibarıyla sayı 14 bin 131’e çıktı.

YARGITAY’IN ÖNÜNDEKİ DOSYA SAYISI 10 SENEDE AZALDI

Ara itiraz mekanizmasının devreye sokulması ile Yargıtay’ın iş yükü de hafifledi. Dava dosya sayıları 10 senede azaldı. Oranlar tabloya şöyle yansıdı: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı: Yüzde 22 Ceza Genel Kurulu ve Ceza Daireleri: Yüzde 4 Hukuk Genel Kurulu ve Hukuk Daireleri: Yüzde 30,9.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gelen dosya sayısı sayısı da yıllara göre şu şekilde: 2010: 732 bin 934 2019: 571 bin 766.

Yargıtay dosyalarının 2019 durumu: Karara bağlanan: 241 bin 266 2020’ye devredilen: 330 bin 500.

Savcılıklara gelen dosya sayısı: 2010: 6 milyon 111 bin 102 2019: 9 milyon 342 bin 676.

Kaboğlu’ndan “Parti kolluğu bitti, sıra fişlemede” çıkışı

Gündem

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan AKP’li meclis üyelerine çay fırlattı

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Meclis toplantısındaki oylama sırasında ısrarla söz isteyen AKP’li üyelere, “İlla Cumhurbaşkanı gibi mi yapayım sizi sakinleştirmek için?” diyerek masasının altında bulunan poşet çayları fırlattı.

BOLD – Bolu Belediyesi Olağan Meclis Toplantısı sırasında Belediye Başkanı alınan kararları oylamaya sundu. Oylama sonrası Özcan, söz isteyen AKP sıralarına ise sakin olmaları konusunda uyarıda bulundu.

AKP sıralarından yükselen seslere karşı Özcan, “Cumhurbaşkanı gibi mi yapayım? alın size çay” diyerek masasının altındaki poşet çayları AKP sıralarına fırlattı.

Son günlerde adından çokça söz ettiren Tanju Özcan, geçen haftaya damga vuran Afgan göç dalgası sonrası sıradışı açıklamalara imza atmıştı. Bolu da barınan mültecilerin su ve vergi giderlerine 10 kat zam yaptığını açıklayan Özcan, aldığı desteğin yanı sıra büyük tepki de çekti.

Erdoğan’ın fırlattığı çayın dönüşü sert oldu

Okumaya devam et

Gündem

El bombası silah ve uyuşturucuyla yakalandı dediği saatte çıktı: Soylu ile fotoğrafları gündem oldu

Suç örgütü lideri olduğu ileri sürülen Sadık Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 18 kişi İzmir’de gözaltına alındı. Üzerlerinde 2’si uzun namlulu 8 silah, 1 el bombası ve bir miktar uyuşturucu bulunan Yıldırım ve arkadaşları 2 saat sonra serbest bırakıldı. Instagram hesabından serbest kalacağı saati açıklayan ve kendisini gözaltına alan memuru tehdit eden Yıldırım’ın Süleyman Soylu ve Binali Yıldırım ile fotoğrafları olduğu ortaya çıktı.

BOLD – Çete lideri olduğu iddia edilen Sadık Yıldırım ve 17 kişi, 1 el bombası, 3’ü ruhsatsız 6 tabanca, 2 uzun namlulu ve bir miktar uyuşturucu ile İzmir’de gözaltına alındı.

Bornova Merkez karakoluna götürülen Yıldırım iddiaya göre, burada polis memuru Tolga Akpınar ile tartıştı.

GÖZALTINDA STORY

Gözaltındayken Instagram hesabından story paylaşan Sadık Yıldırım, üzerlerinde yakalanan bomba, uyuşturucu ve ruhsatsız silaha rağmen 2 saat sonra serbest kalacağını duyurdu.

Alaycı ifadeler kullanan ve kısa süre sonra serbest bırakılan Sadık Yıldırım bir story daha paylaşarak kendisini gözaltına alan polis Tolga Akpınar’ı tehdit etti.


Akpınar’ın ismini yazdığı elini fotoğraflayan Sadık Yıldırım, “Kalabalıkta yapılan artistliğin tenhada özrü olmaz” notuyla paylaştı.

AKP’LİLERLE YANYANA

Sadık Yıldırım’ın daha sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başta olmak üzere AKP’li siyasilerle fotoğrafları olduğu ortaya çıktı.

Olayı sosyal medyada paylaşan TBMM Adalet komisyonu üyesi ve CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, “Adı Sadık Yıldırım. 3 tabanca, 3 tüfek ve uyuşturucuyla yakalandığını söylüyor. 18 kişilik çetesiyle gezerken gözaltına alınıyor. ‘2 saate çıkarım’ dedikten sonra hemen çıkıyor. Onu gözaltına alan polisi açık şekilde tehdit ediyor. Süleyman Soylu polisin yanında olacak mısın?” dedi.

“Dünya bizi konuşuyor” haberleri pahalıya patladı: A Haber ve TRT ekibine dayak

 

Okumaya devam et

Gündem

Üç maaşlı RTÜK Başkanı’ndan medyaya yangın sansürü

Birden fazla yerden maaş alan Radyo Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin, medya kuruluşlarına sansür yazısı gönderdi. Sadece yanan alanları gösteren medya kuruluşlarına ağır cezalar verileceğini açıkladı.

BOLD – RTÜK Başkanlığının yanı sıra Halkbank ve Basın İlan Kurumu yönetim kurulu üyeliklerinden maaş alan Şahin, gazete, televizyon ve internet sitelerine orman yangınlarının haberleştirilmesi hakkında bir yazı gönderdi.

VATANDAŞIN MORALİNİ BOZMAYIN

Yazıda “Medyamızın sorumluluk bilinci içinde duyarlılıkla hareket etmesi, vatandaşlarımızın ve yangın söndürme ekiplerinin moral ve motivasyonu açısından çok önemlidir” denildi.

YANAN ALANLARI ISRARLA EKRANA TAŞIMAYIN

RTÜK, “130 farklı noktada çıkan yangınlar acil müdahale ekipleri tarafından başarıyla söndürülmüşken buraları hiç görmeksizin sadece yanan alanların ısrarla ekranlara taşınması, kaos havası beklentisinde olan çevrelerin istediği yönde bir yayıncılıktır” ifadelerini kullandı.

AĞIR CEZA VERECEĞİZ

RTÜK’ün yazısı “Söz konusu yayın ilkelerini hiçe sayan medya hizmet sağlayıcılara en ağır müeyyidelerin uygulanması kaçınılmaz hale gelecektir” ifadeleriyle sona erdi.

RTÜK’ün rahatsız olduğu görüntülerde vatandaş kendi imkanlarıyla yangın söndürmeye çalışıyor.

Okumaya devam et

Popular

Shares