Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Çarkları çeviremeyen esnaf, nakit yardımı bekliyor

Pandemi sonrası normalleşme devam ediyor ancak zor günler geçiren milyonlarca esnaf hükumetten destek bekliyor. Esnafın talepleri TESK tarafından Bakan Pekcan’a iletildi.

BOLD – Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın kredi borçlarının tekrar ertelenmesini ve çarkların dönmesi için asgari düzeyde yardım yapılmasını talep etti.

PANDEMİDEN EN ÇOK ETKİLENEN KESİM ESNAFLAR

Palandöken, konfederasyonun her ay birlik ve federasyon başkanlarıyla yaptığı Mesleki Eğitim Kurul toplantısına, video konferansla katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a esnafın sorun ve taleplerini iletti.Esnafın pandemi sürecinden en çok etkilenen kesim olduğunu dile getiren Palandöken, çözülmesini istedikleri bazı talepleri olduğunu aktardı.

ESNAFA NAKİT YARDIM YAPILMALI

Sıkıntıdaki esnafı rahatlatmak için kredi borçlarının tekrar ertelenmesini talep eden Palandöken, “Motorlu taşıtlara ticari akaryakıt verilmeli, ÖTV ve KDV kaldırılmalı. Bununla birlikte çek ve senetler de ötelenmeli. Sınavların olduğu saatlerdeki sokağa çıkma kısıtlaması esnasında lokanta ve restoranlara paket servis yapabilme imkanı tanınmalı. Esnafımızın tamamına, çarkların dönmesi için asgari ücret düzeyinde nakit yardımı yapılmalı” dedi.

BİRÇOK DEVLET DESTEK SAĞLIYOR

Esnafa bu dönemde birçok devlet desteğinin sağlandığına işaret eden Palandöken, destekleyici yardımların daha da artması, esnafın kaldıramayacağı yüklerin ise azaltılması gerektiğini belirtti.

AKP bürokratına 2 günde iki üst düzey görev!

Ekonomi

İLBANK’tan 48 taksitle değerli arsa satışı

Belediyelere kaynak oluşturmak için taşınmazlarını satmaya devam eden İLBANK, 4 kentte konut ve ticaret alanı konumundaki 22 değerli taşınmazını daha satışa çıkardı. Arsayı alanlar 48 taksitle ödeyebilecek.

BOLD – Yerel yönetimlere kentsel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla uluslararası standartlarda proje üretmek ve geliştirmek, kredi sağlamak, danışmanlık yapmak ve teknik destek vermek amacıyla kurulan İller Bankası (İLBANK), çeşitli kentlerdeki 22 taşınmazını daha satışa çıkardı. 181 bin 60 metrekarelik taşınmazlar için istenilen muhammen bedel toplamı da 641.7 milyon lira. Büyük bölümü konut ve ticaret alanı taşınmazların satışa çıkarılması tepki çekti.

TAŞINMAZLAR TAKSİTLE SATILACAK

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre 2018 ve 2019’da da taşınmazlarını satışa çıkaran İLBANK, İstanbul, Ankara, Samsun ve Van’daki 22 taşınmazını daha açık artırma ile satışa çıkardı. İhale 17 Temmuz saat 15.00’te İLBANK Genel Müdürlüğü’nde. Satışa çıkarılan yerler Ankara Çankaya ve Yenimahalle, İstanbul Beylikdüzü, Silivri, Zeytinburnu, Samsun Atakum ve Van Tuşba’da. Vadeli olarak satın alma talep edilmesi halinde ise arsa bedelinin yüzde 20’lik kısmı sözleşme imzalanmadan önce, kalan yüzde 80’lik kısmı ise aylık taksitler halinde 48 ayda ödenecek.

KADASTRO MÜHENDİSLERİNDEN ODASINDAN SATIŞA TEPKİ

İLBANK’ın değerli taşınmazlarını satışa çıkarmasına TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi sert tepki gösterdi. Çok yüksek değerlere sahip bu taşınmazların ne amaçla satışa çıkarıldığının açıklanmadığına dikkat çeken şube, ekonomik krizin “halkın parsellerinin satışı ile” çözülemeyeceğini vurguladı. Şube, “Halkın parselleri satılık değildir” diyerek tepkisini dile getirdi.

27 yıl sonra tahliye: İşkencecim mahkemede hakimdi

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Tarlada üretim maliyetlerindeki artış hız kesmiyor

Döviz kurlarındaki artış başta olmak üzere birçok sebepten dolayı üretim maliyetlerindeki artış hız kesmiyor. Çiftçiler bu girdileri karşılamakta zorlanırken, bu artışlar fiyatlara zam olarak yansıyor.

BOLD – Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım-ÜFE) Haziran 2020 verileri, üretim maliyetlerindeki artışın sürdüğünü ortaya koydu. Üreticiler her geçen gün artan bu maliyeti karşılamakta zorlanıyor.

TARLADAKİ MALİYET ARTIYOR

TÜİK’e göre Tarım-ÜFE, 2020 Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0.45, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 8.49, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14.50 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 14.29 arttı. Haziranda tarladaki maliyeti en fazla artan ürün, yüzde 10.36 ile taze fasulye oldu. Bunu yüzde 10 ile barbunya, yüzde 9.28 ile kabuklu yerfıstığı, yüzde 6.62 ile yeşil mercimek, yüzde 4.60 ile sivribiber ve yüzde 3.01 ile çilek izledi. Maliyet artışından dolayı çiftçiyi zorlayan diğer ürünler arasında nohut ve antepfıstığı yer aldı.

TARIMSAL GİRDİLERİN BÜYÜK KISMI İTHAL

Üretim maliyetlerindeki artış, yüksek döviz kurlarından dolayı hız kesmiyor. Türkiye’de tarımsal girdi maliyetlerinin yaklaşık yüzde 90’ı ithal edildiği için, çiftçi bu girdileri karşılamakta zorlanıyor. Sektörlerde bir önceki aya göre değişim; tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 0.40, ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 1.58 ve balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde yüzde 1.74 artış gerçekleşti. Ana gruplarda bir önceki aya göre değişim, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 0.35 ve çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 2.96 artış olarak gerçekleşti.

 

63 yaşındaki tutukluya mahkeme yolunda 16 saat kelepçeli eziyet

Okumaya devam et

Ekonomi

Özelleştirme ucuz, kesintisiz elektrik getiremedi

Ucuz, kaliteli ve sürekli elektrik getireceği için yapılan elektrik dağıtımı özelleştirmeleri vatandaşa pahalılık, kalitesiz ve kesinti olarak yansıdı. Vatandaş tüketmese de şimdi daha çok kayıp, kaçak parası ödüyor.

BOLD – Hükumetin uyguladığı enerji politikaları birilerini zengin ederken, halkı yoksullaştırıyor. “Elektrik dağıtım bölgelerinde varlıkların daha verimli işletileceği, maliyetlerin azalacağı, kayıp kaçağın düşürüleceği” iddialarıyla yapılan özelleştirmeler vatandaş için tam bir hayal kırıklığı oldu.

FATURASINI ÖDEYEMEYENLERİN ELEKTRİKLERİ KESİLİYOR

Türkiye’ye ucuz, kaliteli ve sürekli elektrik değil; tam tersine pahalı, kalitesiz ve büyük kesintilere yol açan bir yapı hakim oldu. Sözcü’de yer alan haberde son günlerde çiftçilerin ve faturalarını ödeyemeyen vatandaşların elektriklerinin kesilmesiyle enerji sektörü yeniden gündeme geldi. Özelleştirme süreciyle birlikte vatandaşın hem kesintisiz hem de daha ucuz elektrik alacağı ifade edilmesine rağmen, enerji sektöründe sorunlar bitmiyor. 2011 yılında elektrik piyasası tam serbest olacak denildi ancak geçen süre içinde piyasa şartları tam oturmadığı için tüketici pahalı elektriğe mahkum kaldı.

TİCARETHANE ELEKTRİK FİYATLARI YÜZDE 130 ARTTI

Mesken ulusal tarife elektrik fiyatları Aralık 2017’den günümüze yüzde 74 oranında arttı. 2017’nin Aralık ayında dağıtım ve vergiler dahil mesken elektrik fiyatı kilovatsaat (kWh) başına 0.4075 TL iken, Temmuz 2020’de bu rakam 0.7102 TL’ye çıktı. Elektrikte en büyük yük ise iş insanlarının omuzlarına yüklendi. Ticarethane ulusal tarife elektrik fiyatları Aralık 2017’den günümüze yüzde 130 yükseldi. Aynı dönemde ticarethane elektrik fiyatları 0.415 TL’den, 0.9445 TL’ye çıktı.

SANAYİ FİYATLARI DAHA DÜŞÜK OLURDU

Enerji Uzmanı Çağaday Kırım, piyasada denge oturmadığı için yatırımcının değil, tüketicinin zararı karşılayacağını söyledi. Halen sanayicinin meskenlerden daha pahalı elektrik kullandığını ifade eden Kırım, “Denge kurulmadığı sürece elbette tüketici zarar edecektir. Yatırımcı zarar etmeyecektir. İki tarafın da dengede olması gerekiyor. Bunun için serbest piyasa dinamiklerinin oluşturulması gerekiyor. Sanayici her gün o yüzden isyan ediyor. Bir tarafın açığını sanayicinin üzerine yüklemek doğru değil. Sanayici fiyatları normalde evlerden daha düşük olurdu” dedi.

SERBEST TÜKETİCİNİN SADECE ADI VAR

Elektrik piyasasındaki serbest tüketici sistemi de verimli çalışmıyor. 2017 Kasım ayında toplam serbest tüketici sayısı 4.7 milyon seviyesindeyken, bu rakam 2019 Şubat ayında 130 bine düştü. Devam eden aylardaki yükseliş trendi ile 2020 yılının Temmuz ayında serbest tüketici sayısı 703 bin oldu. Tüketicideki güven kaybı nedeniyle burada rakamların düştüğünü söyleyen Kırım, şu anda bu güvenin yeniden oluşmaya başladığını belirtti. Kırım, “Tedarikçi değiştirme piyasası şu an için evler için olmasa da işyerleri için önemli bir tasarruf sağlıyor” dedi.

Okumaya devam et

Popular