Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Hacettepe Üniversitesi’nde işçilere üç aydır maaşları ödenmiyor

Hacettepe Üniversitesi’nde çalışan işçilere üç aydır maaş verilmiyor. Kısa çalışma ödeneğinden faydalandırılmak üzere ücretsiz izne çıkarılan işçilere de İŞKUR ödeme yapmadı.

BOLD – Hacettepe Üniversitesi’nde çalışan 333 işçi tam üç aydır maaş alamıyor. Kısa çalışma ödeneğinden faydalandırılmak üzere ücretsiz izne çıkarılan işçilere Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞKUR) de ödeme yapmadı. Zor durumda olduklarını vurgulayan işçiler, mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor.

EVLATLARIMIZIN İHTİYAÇLARINI KARŞILAYAMIYORUZ

BirGün’den İsmail Arı’ya konuşan sözleşmeli işçi Hüseyin Üçel, “Üç aydır maaş alamıyoruz. Mağduriyetimizin giderilmesi amacıyla her gün Hacettepe Üniversitesi’ne gidip bekliyoruz. Yazışmalar yapıldı, ‘ödenek çıktı’ denildi; ama ödemeler onaylanmadı. Bakanlığa dilekçelerimizi verdik. Evlatlarımızın ihtiyaçlarını karşılayamayacak noktaya geldik. Dağ gibi borç bizi bekliyor. Mağduriyetimiz giderilsin istiyoruz” dedi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ DE ALAMADILAR

Hacettepe Üniversitesi’nde kasiyer olarak çalışan Esin Edebali de “Üniversite nisan ayı başında bizi kısa çalışma ödeneği ile ücretsiz izne çıkardı; ama ne İŞKUR ne de üniversite maaş ödedi. Bizlere ‘1 Temmuz’da işbaşı yapacaksınız’ dediler; ama şimdi ekim ayına ertelediler. Tek başına yaşıyorum. Bin TL kira veriyorum ve kredi kartı borçlarım var. Kısa çalışma ödeneğine bağlı göründüğümüz için devlet, bin TL’lik yardımı dahi vermiyor” dedi.

ÖNCE ÖDENEK ÇIKTI, SONRA KALDIRILDI

DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Ağuş da “23 Mart’ta Hacettepe Rektörlüğü İŞKUR’a kısa çalışma ödeneği için başvuru yaptı. Yasa, 60 gün içerisinde bu başvuruların sonuçlandırılacağını söylüyordu. Arkadaşlarımız bu müracaatın kabul edildiğini ve ödeneklerin çıktığını e-devlet’ten gördüler. Ancak, bir iki gün sonra e-devlet’ten bu bilgiler kaldırıldı. Arkadaşlarımız açlığa mahkûm edildi” dedi. Ağuş, sorunun bir kaç gün içinde çözülmemesi halinde İŞKUR önünde eylem yapacaklarını kaydetti.

Gazeteci Tuncer Çetinkaya: İşkencecilerimi tanıyorum, yargılanacaklar!

Ekonomi

Dünyada değer kaybeden dolar Türkiye’de rekor kırıyor

6.87 TL seviyelerine kadar gerileyen dolar kuru, Londra swap piyasalarındaki Türk lirası faizlerinde yaşanan ani yükseliş, koronavirünün getirdiği belirsizlik ve Merkez Bankası rezervlerindeki düşüşün getirdiği endişeler sonrası yeniden 7 TL’nin üzerine çıktı.

BOLD – Dolar kuru, dün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 6.97 TL seviyesinde hareket ederken, yeni güne 6.95 TL seviyesinden başladı. Dolar kuru, gün içerisinde en düşük 6.8794 TL seviyesini, en yüksek ise 7.0371 TL seviyesini gördü. Kur 7.02 TL seviyelerinde salınımını sürdürüyor.

DOLAR DİĞER PARALAR KARŞISINDA DEĞER KAYBEDİYOR

Doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi yüzde 0.39 oranında düşüşle 93.02 seviyesinde, Euro/dolar paritesi ise şu dakikalarda 1.1843 seviyelerinde bulunuyor. Euro fiyatları gün içerisinde en yüksek 8.3455 TL’yi görerek şu dakikalarda 8.3333 TL seviyesinde bulunuyor. Sterlin de aynı dakikalarda 9.2219 TL seviyesinde işlem görüyor.

Beyrut Limanındaki patlamada ölü sayısı 100 yaralı sayısı 4 bin

Okumaya devam et

Ekonomi

Geçen yıl görevden alınan MASAK Başkanı yeniden görevden alındı

Saray, geçen yıl kararname ile görevden aldığı Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanı Osman Dereli’yi yeniden görevden aldı. Dereli’nin yerine geçen yıl Hayrettin Kurt atanmıştı.

BOLD – Geçen yıl görevden alınan Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanı Osman Dereli bugün yeniden görevden alındı. Bugün Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne göre Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanı Osman Dereli görevden alındı. Ancak Osman Dereli, geçen yıl görevden alınmış, yerine Hayrettin Kurt atanmıştı.

Maliye Bakanlığında Hesap Uzman Yardımcısı olarak 1997 yılında göreve başlayan Dereli, 2008-2012 arasında Gelir İdaresi Başkanlığında Grup Başkanı olarak çalıştı. Dereli, 25 Eylül 2012’den bu yana Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. Dereli Mart 2016 itibariyle MASAK başkanı olmuştu.

PERSONELLERİNE DE OPERASYON DÜZENLENMİŞTİ

Geçen ay Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğü ekipleri, savcılığın talimatıyla MASAK personellerine operasyon düzenlemişti. 115 MASAK personeli“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Cumhuriyeti (TC) kimlik numarası ile sistemde sorgulama yapmakla” suçlanmıştı. Savcılık, Erdoğan’ın geçmişteki para hareketlerinin sorgulandığı iddiasını araştırıyor.

Beyrut Limanındaki patlamada ölü sayısı 100 yaralı sayısı 4 bin

Okumaya devam et

Ekonomi

Altın tarihte ilk kez 2 bin doları aştı

Altının onsu tarihte ilk kez 2000 doları aştı. Gram altın 454 TL’yi aşarak rekor kırdı. Altının rekor kırmasında koronavirüs vakalarının artmasıyla küresel ekonomiye dair endişeler etkili oldu.

BOLD – Altın, ABD’de güçlü gelen ekonomik veriye rağmen koronavirüs vakalarının artmasıyla küresel ekonomiye dair endişelerin risk iştahını baskılaması sonucunda rekor kırdı. Altının ons fiyatı tarihte ilk kez 2000 doları aşarken gram altın 454 TL’ye ulaştı.

ONS FİYATI 2000 DOLARI GEÇTİ

Hisse senedi gibi riskli varlıklar merkez bankalarının ve hükumetlerin canlandırma önlemleriyle geçtiğimiz aylarda yükselse de güvenli liman altın da küresel sağlık krizinin uzun dönemli etkilerine dair artan belirsizliğin bir işareti olarak yükselmeye devam etti. Altının spot piyasadaki ons fiyatı tahvil getirilerinin dip seviyeleri görmesiyle 2,030.72 dolara çıkarak rekor seviyeye yükseldi.

Beyrut limanına yanaşan havai fişek gemisinde patlama! Korkunç patlama böyle görüntülendi

Okumaya devam et

Popular