Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Havalar serin gidince karpuz fiyatları düştü

Türkiye genelinde havaların serin gitmesi sonucu karpuz tüketimi azaldı. Bunun sonucunda daha önce tarlada 2.5 liradan kiradan satılan karpuzun kilosu 1 TL’ye kadar geriledi. Çiftçiler fiyatların daha da düşmemesini umuyor.

BOLD – Çukurova yöresinin önemli ürünlerinden olan, tadı, aroması ve rengiyle ünlü Adana karpuzunun hasadı devam ediyor. Türkiye’nin karpuz üretiminin yaklaşık yüzde 20’sinin yapıldığı Adana’da, karpuz fiyatları tüketimin havaların serin gitmesi nedeniyle 1 liraya kadar düştü.

ADANA KARPUZDA MARKA ŞEHİR HALİNE GELDİ

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, Türkiye’nin Çin’den sonra en fazla karpuz üreten ülke olduğunu söyledi. Türkiye’nin karpuz üretiminin yaklaşık yüzde 20’sinin Adana’da gerçekleştirildiğini belirten Doğru, “Türkiye’de ilk Adana karpuzu hasat edilir. Adana’da, Akdeniz kıyısındaki Karataş ve Yumurtalık ilçelerinde ilk hasat mayısın ortasından itibaren başlar, temmuz sonuna kadar hasat sürer. İlk hasadın kentte yapılması nedeniyle Adana, karpuz açısından marka şehir haline gelmiştir” dedi.

AŞIRI YAĞIŞLAR VERİMİ DÜŞÜRDÜ

Geçen seneye göre karpuz ekim alanında azalış olduğunu ifade eden Doğru, “Geçen yıl 123 bin dekar alanda 867 bin ton karpuz yetiştirilmişti. Bu sene yaklaşık 110 bin dekar ekim alanı, 800 bin tonun biraz altında rekolte bekliyoruz. Kış aylarındaki aşırı yağışlar, baharda seraların açıldığı dönemde dolu ve sağanaklar sebebiyle verimde biraz düşüş tahmin ediyoruz” dedi. Diğer bölgelerde ürün hasadının başlamasına karşın tarlada karpuz fiyatlarının 1 TL’den satılmaya devam ettiğini belirten Doğru, “İnşallah sezon sonuna kadar böyle devam ederse üreticimiz emeklerinin karşılığını alacak” dedi.

BM’den cemaat soruşturmaları kararı: Tutuklamalar keyfi, gecikmeksizin serbest bırakın!

Ekonomi

Deprem konutlarının inşasını da yandaşa vermişler

Elazığ’da deprem konutları yapım işi yabancıya gitmedi! Cumhurbaşkanlığı Sarayı gibi çok sayıda projeyi inşa eden Rönesans Holding’e Elazığ’da 258 milyon TL’lik, Kolin İnşaat’a da 169 milyon TL’lik konut projesinin ihalesi verildi.

BOLD – Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ), Elazığ depreminin ardından inşa ettirdiği konut projeleri Saray’a yakın şirketlere verdiği ortaya çıktı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı gibi çok sayıda projeyi inşa eden Rönesans Holding’e Elazığ’da 258 milyon TL’lik, Kolin İnşaat’a da 169 milyon TL’lik konut projesinin ihalesi verildi.

RÖNESANS BİN 72 KONUT İHALESİ ALDI

Kamu İhale Kurumu’ndan edinilen bilgiye göre, TOKİ 24 Nisan’da “Elazığ İli Merkez İlçesi Yemişlik Mahallesi, birinci etap bin 72 adet konut, 30 adet dükkân ve bir adet cami inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi işlerinin” yapılması için ihale düzenledi. BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, toplam yedi şirketin katıldığı ama sadece üç şirketin geçerli teklif verdiği ihaleyi, 258 milyon 480 bin TL teklif veren Rönesans Holding’e bağlı Rec Uluslararası İnşaat Yatırım Şirketi’nin kazandığı açıklandı. Ayrıca projenin 240 günde tamamlanması da istendi.

KOLİN DE 689 KONUT İNŞA EDECEK

TOKİ’nin 7 Mayıs tarihinde düzenlediği ‘Elazığ İli Merkez İlçesi Zafran Mahallesi 689 adet konut, 35 adet dükkân ve bir adet cami inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi işlerinin’ ihalesi de yine kamuoyunun yakından tanıdığı bir isme gitti. İhaleyi, 169 milyon 923 bin TL teklif veren Kolin İnşaat’ın kazandığı açıklandı. TOKİ ile Kolin İnşaat arasında projenin 200 günde tamamlanması için sözleşme imzalandı.

63 yaşındaki tutukluya mahkeme yolunda 16 saat kelepçeli eziyet

Okumaya devam et

Ekonomi

Saman fiyatları 400 liradan 650 liraya fırladı besiciler isyanda

Geçen ay fiyatı 400 lira olan samanın tonu, gelen zamlar sonrası 650 liraya kadar çıktı. Hasat dönemi olmasına rağmen saman fiyatlarındaki artışlar besicileri isyan ettirdi. Besiciler bakanlığın duruma el koymasını istiyor.

BOLD – Besicilerin hayvanlarını beslemek için almak zorunda oldukları samanın fiyatı el yakıyor. Besiciler, 1 ay öncesine kadar 400 lira olan saman fiyatının bir anda 650 liraya kadar yükselmesine tepki gösterdi.

BÖYLE GİDERSE BESİCİLİK YAPMAKTAN VAZGEÇERİZ

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesine bağlı Bostanbaşı Mahallesinde yıllardır besicilik ile uğraşan Özay Dursun, hayvanları için aldıkları samanın tonunun 650 liraya yükseldiğini ifade ederek, “Besicilerin sesini duysunlar istiyoruz. Tarım Bakanlığı bir an evvel bu soruna el atmalı” dedi. Hayvancılık yaparak hem geçimlerini sağladıklarını hem de ülkeye ekonomisine katkı da bulunduklarını dile getiren Özay, “Böyle giderse artık hayvan beslemekten, besicilik yapmaktan vazgeçeriz. Çünkü başta saman olmak üzere yem fiyatları bizim belimizi büküyor” dedi.

HASAT ZAMANI DAHA UCUZ OLMALIYDI

Saman fiyatlarının aşırı artışında, bazı illerdeki saman üreticilerinin stok yapmasından kaynaklandığı iddia eden Özay, stokçuların kontrol altına almasını istedi. Özay, “Harman zamanı saman fiyatları daha ucuz olması gerekirken tam tersi oluyor. Bu ülke sahipsiz değildir. Tarım Bakanlığımızın bu haksız kazanca dur diyeceğine, üretici ve besicilerin bu sorunumuzu çözeceğine inanıyoruz” diye konuştu.

63 yaşındaki tutukluya mahkeme yolunda 16 saat kelepçeli eziyet

Okumaya devam et

Ekonomi

BDDK’dan Akbank’a 155 milyon liralık Kovid-19 cezası

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bilgi veren Akbank, Kovid-19 talimatlarına uymadıkları için BDDK’nın 155 milyon 500 bin lira tutarında ceza kestiğini açıkladı.

BOLD – Akbank tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bilgilendirmede BDDK tarafından 155 milyon 500 bin TL tutarında ceza kesildiği açıklandı. Bankadan yapılan açıklamada “İdari para cezasının bankamız finansal tabloları üzerinde önemli bir etkisi olmayacaktır” denildi.

Açıklamanın tamamı şöyle: “Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından; Kovid-19 Etkilerinin Sınırlandırılması Hakkındaki Kurum talimatına aykırı işlem tesis edilmesi gerekçesiyle bankamıza 155.500.000 TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir. Söz konusu idari para cezası yasal haklarımız saklı kalmak koşuluyla 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 17/6. maddesi gereğince %25 peşin ödeme indiriminden yararlanılarak ödenecektir. İdari para cezasının Bankamız finansal tabloları üzerinde önemli bir etkisi olmayacaktır.”

Okumaya devam et

Popular