Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Dış ticaret açığı katlanarak büyüyor

Koronavirüs salgınıyla birlikte mayıs ayında dış ticaret açığı 1 milyar 687 milyon dolardan 3 milyar 420 milyon dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 88,1’den yüzde 74,6’ya geriledi.

BOLD – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayı dış ticaret açığı istatistiklerini yayınladı. Verilere göre ihracat Mayıs 2020’de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 40,9 azalarak 9 milyar 967 milyon dolar, ithalat yüzde 27,8 azalarak 13 milyar 387 milyon dolar olarak gerçekleşti.

İHRACATIN İTHALATI KARŞILAMA ORANI GERİLİYOR

Genel ticaret sistemine göre ihracat 2020 yılı ocak-mayıs döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19,7 azalarak 61 milyar 586 milyon dolar, ithalat yüzde 5,2 azalarak 82 milyar 591 milyon dolar olarak gerçekleşti. Mayıs ayında dış ticaret açığı yüzde 102,7 artarak 1 milyar 687 milyon dolardan, 3 milyar 420 milyon dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2019 Mayıs ayında yüzde 90,9 iken, 2020 Mayıs ayında yüzde 74,5’e geriledi.

5 AYLIK AÇIK 21.5 MİLYAR DOLAR

Ocak-Mayıs döneminde ise dış ticaret açığı yüzde 102,8 artarak 10 milyar 358 milyon dolardan, 21 milyar 5 milyon dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2019 Ocak-Mayıs döneminde yüzde 88,1 iken, 2020 yılının aynı döneminde yüzde 74,6’ya geriledi.

İHRACATI İMALAT SANAYİ SIRTLANDI

Ekonomik faaliyetlere göre ihracatta, 2020 Mayıs ayında imalat sanayinin payı yüzde 93,8, tarım, ormancılık ve balıkçılık sektörünün payı yüzde 3,7, madencilik ve taşocakçılığı sektörünün payı yüzde 1,9 oldu. 2020 Ocak-Mayıs döneminde ekonomik faaliyetlere göre ihracatta imalat sanayinin payı yüzde 94,2, tarım, ormancılık ve balıkçılık sektörünün payı yüzde 3,6, madencilik ve taşocakçılığı sektörünün payı yüzde 1,7 oldu.

İTHALATTA ÇİN, İHRACATTA ALMANYA İLK SIRADA

Mayıs ayında ihracatta ilk sırayı Almanya aldı. Almanya’ya yapılan ihracat 919 milyon dolar olurken, bu ülkeyi sırasıyla; 882 milyon dolar ile ABD, 603 milyon dolar ile Irak, 560 milyon dolar ile Birleşik Krallık ve 416 milyon dolar ile Fransa takip etti. İthalatta ise Çin ilk sırayı aldı. Mayıs ayında Çin’den yapılan ithalat 1 milyar 863 milyon dolar olurken, bu ülkeyi sırasıyla; 1 milyar 231 milyon dolar ile Almanya, 1 milyar 172 milyon dolar ile Rusya, 764 milyon dolar ile ABD ve 483 milyon dolar ile İtalya izledi.

KHK’lıların sembol ismi Haluk Savaş hayatını kaybetti

Ekonomi

İLBANK’tan 48 taksitle değerli arsa satışı

Belediyelere kaynak oluşturmak için taşınmazlarını satmaya devam eden İLBANK, 4 kentte konut ve ticaret alanı konumundaki 22 değerli taşınmazını daha satışa çıkardı. Arsayı alanlar 48 taksitle ödeyebilecek.

BOLD – Yerel yönetimlere kentsel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla uluslararası standartlarda proje üretmek ve geliştirmek, kredi sağlamak, danışmanlık yapmak ve teknik destek vermek amacıyla kurulan İller Bankası (İLBANK), çeşitli kentlerdeki 22 taşınmazını daha satışa çıkardı. 181 bin 60 metrekarelik taşınmazlar için istenilen muhammen bedel toplamı da 641.7 milyon lira. Büyük bölümü konut ve ticaret alanı taşınmazların satışa çıkarılması tepki çekti.

TAŞINMAZLAR TAKSİTLE SATILACAK

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre 2018 ve 2019’da da taşınmazlarını satışa çıkaran İLBANK, İstanbul, Ankara, Samsun ve Van’daki 22 taşınmazını daha açık artırma ile satışa çıkardı. İhale 17 Temmuz saat 15.00’te İLBANK Genel Müdürlüğü’nde. Satışa çıkarılan yerler Ankara Çankaya ve Yenimahalle, İstanbul Beylikdüzü, Silivri, Zeytinburnu, Samsun Atakum ve Van Tuşba’da. Vadeli olarak satın alma talep edilmesi halinde ise arsa bedelinin yüzde 20’lik kısmı sözleşme imzalanmadan önce, kalan yüzde 80’lik kısmı ise aylık taksitler halinde 48 ayda ödenecek.

KADASTRO MÜHENDİSLERİNDEN ODASINDAN SATIŞA TEPKİ

İLBANK’ın değerli taşınmazlarını satışa çıkarmasına TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi sert tepki gösterdi. Çok yüksek değerlere sahip bu taşınmazların ne amaçla satışa çıkarıldığının açıklanmadığına dikkat çeken şube, ekonomik krizin “halkın parsellerinin satışı ile” çözülemeyeceğini vurguladı. Şube, “Halkın parselleri satılık değildir” diyerek tepkisini dile getirdi.

27 yıl sonra tahliye: İşkencecim mahkemede hakimdi

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Tarlada üretim maliyetlerindeki artış hız kesmiyor

Döviz kurlarındaki artış başta olmak üzere birçok sebepten dolayı üretim maliyetlerindeki artış hız kesmiyor. Çiftçiler bu girdileri karşılamakta zorlanırken, bu artışlar fiyatlara zam olarak yansıyor.

BOLD – Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım-ÜFE) Haziran 2020 verileri, üretim maliyetlerindeki artışın sürdüğünü ortaya koydu. Üreticiler her geçen gün artan bu maliyeti karşılamakta zorlanıyor.

TARLADAKİ MALİYET ARTIYOR

TÜİK’e göre Tarım-ÜFE, 2020 Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0.45, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 8.49, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14.50 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 14.29 arttı. Haziranda tarladaki maliyeti en fazla artan ürün, yüzde 10.36 ile taze fasulye oldu. Bunu yüzde 10 ile barbunya, yüzde 9.28 ile kabuklu yerfıstığı, yüzde 6.62 ile yeşil mercimek, yüzde 4.60 ile sivribiber ve yüzde 3.01 ile çilek izledi. Maliyet artışından dolayı çiftçiyi zorlayan diğer ürünler arasında nohut ve antepfıstığı yer aldı.

TARIMSAL GİRDİLERİN BÜYÜK KISMI İTHAL

Üretim maliyetlerindeki artış, yüksek döviz kurlarından dolayı hız kesmiyor. Türkiye’de tarımsal girdi maliyetlerinin yaklaşık yüzde 90’ı ithal edildiği için, çiftçi bu girdileri karşılamakta zorlanıyor. Sektörlerde bir önceki aya göre değişim; tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 0.40, ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 1.58 ve balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde yüzde 1.74 artış gerçekleşti. Ana gruplarda bir önceki aya göre değişim, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 0.35 ve çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 2.96 artış olarak gerçekleşti.

 

63 yaşındaki tutukluya mahkeme yolunda 16 saat kelepçeli eziyet

Okumaya devam et

Ekonomi

Özelleştirme ucuz, kesintisiz elektrik getiremedi

Ucuz, kaliteli ve sürekli elektrik getireceği için yapılan elektrik dağıtımı özelleştirmeleri vatandaşa pahalılık, kalitesiz ve kesinti olarak yansıdı. Vatandaş tüketmese de şimdi daha çok kayıp, kaçak parası ödüyor.

BOLD – Hükumetin uyguladığı enerji politikaları birilerini zengin ederken, halkı yoksullaştırıyor. “Elektrik dağıtım bölgelerinde varlıkların daha verimli işletileceği, maliyetlerin azalacağı, kayıp kaçağın düşürüleceği” iddialarıyla yapılan özelleştirmeler vatandaş için tam bir hayal kırıklığı oldu.

FATURASINI ÖDEYEMEYENLERİN ELEKTRİKLERİ KESİLİYOR

Türkiye’ye ucuz, kaliteli ve sürekli elektrik değil; tam tersine pahalı, kalitesiz ve büyük kesintilere yol açan bir yapı hakim oldu. Sözcü’de yer alan haberde son günlerde çiftçilerin ve faturalarını ödeyemeyen vatandaşların elektriklerinin kesilmesiyle enerji sektörü yeniden gündeme geldi. Özelleştirme süreciyle birlikte vatandaşın hem kesintisiz hem de daha ucuz elektrik alacağı ifade edilmesine rağmen, enerji sektöründe sorunlar bitmiyor. 2011 yılında elektrik piyasası tam serbest olacak denildi ancak geçen süre içinde piyasa şartları tam oturmadığı için tüketici pahalı elektriğe mahkum kaldı.

TİCARETHANE ELEKTRİK FİYATLARI YÜZDE 130 ARTTI

Mesken ulusal tarife elektrik fiyatları Aralık 2017’den günümüze yüzde 74 oranında arttı. 2017’nin Aralık ayında dağıtım ve vergiler dahil mesken elektrik fiyatı kilovatsaat (kWh) başına 0.4075 TL iken, Temmuz 2020’de bu rakam 0.7102 TL’ye çıktı. Elektrikte en büyük yük ise iş insanlarının omuzlarına yüklendi. Ticarethane ulusal tarife elektrik fiyatları Aralık 2017’den günümüze yüzde 130 yükseldi. Aynı dönemde ticarethane elektrik fiyatları 0.415 TL’den, 0.9445 TL’ye çıktı.

SANAYİ FİYATLARI DAHA DÜŞÜK OLURDU

Enerji Uzmanı Çağaday Kırım, piyasada denge oturmadığı için yatırımcının değil, tüketicinin zararı karşılayacağını söyledi. Halen sanayicinin meskenlerden daha pahalı elektrik kullandığını ifade eden Kırım, “Denge kurulmadığı sürece elbette tüketici zarar edecektir. Yatırımcı zarar etmeyecektir. İki tarafın da dengede olması gerekiyor. Bunun için serbest piyasa dinamiklerinin oluşturulması gerekiyor. Sanayici her gün o yüzden isyan ediyor. Bir tarafın açığını sanayicinin üzerine yüklemek doğru değil. Sanayici fiyatları normalde evlerden daha düşük olurdu” dedi.

SERBEST TÜKETİCİNİN SADECE ADI VAR

Elektrik piyasasındaki serbest tüketici sistemi de verimli çalışmıyor. 2017 Kasım ayında toplam serbest tüketici sayısı 4.7 milyon seviyesindeyken, bu rakam 2019 Şubat ayında 130 bine düştü. Devam eden aylardaki yükseliş trendi ile 2020 yılının Temmuz ayında serbest tüketici sayısı 703 bin oldu. Tüketicideki güven kaybı nedeniyle burada rakamların düştüğünü söyleyen Kırım, şu anda bu güvenin yeniden oluşmaya başladığını belirtti. Kırım, “Tedarikçi değiştirme piyasası şu an için evler için olmasa da işyerleri için önemli bir tasarruf sağlıyor” dedi.

Okumaya devam et

Popular