Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Pazarlığın arka planını Turhan Bozkurt yorumladı: Volkswagen Türkiye’den neden vazgeçti?

Volkswagen Türkiye yatırımını neden durdurdu? Sorusunu yorumlayan Ekonomi Yazarı Turhan Bozkurt, pazarlığın arka planını BOLD Medya YouTube kanalında anlattı.   

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne ve turizm gelirine ihtiyacı varken son dönem gerilen ilişkiler nereye varacağı merak konusu. Dolar 6,85 TL’de çakıldı. Bu rakamlar ne kadar mantıklı? Altın fiyatları yükseliyor, bu dönemde altına yatırım yapılır mı, bu noktadan altına girilir mi? Kıdem tazminatı konusunda yeni getirilmek istenen düzenleme ile hangi haklar oldu bittiye getirilerek gasp ediliyor. Türkiye’nin ekonomi gündemini gazeteciler tartıştı.  

Ekonomi

Halk sağlığı uzmanından korkutan öngörü: Eylülde patlama olacak

Türkiye’nin salgınla mücadelede başarısız olduğunu ve verilerin gizlendiğini savunan Prof. Dr. Ahmet Saltık, pandemide patlamanın gelecek ay yaşanacağını ileri sürdü.

BOLD – Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Saltık, salgınla mücadelede başarısız olan Türkiye’de verilerin gizlendiğini savundu. Prof. Dr. Saltık, eylülde yaşanacak patlama sonrasında yeni yasakların geleceğini öne sürdü.

AÇIKLANAN VERİLER GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Cumhuriyet’ten Sibel Bahçetepe’ye konuşan Saltık, test sayılarının yetersizliğine dikkat çekerek, “Örneğin Rusya 198 bin, İngiltere 246 bin test yapmış her 1 milyon nüfus için. Ölüm sayıları olarak bakıldığında ise Türkiye’nin 5 bin 748’e ulaştığını görüyoruz. Açıklanan rakamların Türkiye gerçeğini hiç yansıtmadığı gerçeği ile karşı karşıyayız. Çok değişik verilerle, kanıtlarla ortaya kondu bu. Bu durum güven bunalımı yaratıyor” dedi.

14 GÜNLÜK KAPATMAYA ZORUNLU KALACAĞIZ

İktidarın ekonomiyi durdurmak istemediğini belirten Prof. Dr. Saltık, “İktidar, 14 günlük tam kapatmanın ekonomik maliyetinin çok yüksek olduğunu düşündü. 2-3 günlük piknik ya da bayram karantinaları denebilecek alaturka yöntemlerle iktidar bu mücadeleyi götürmeye çalıştı, olmadı. Korkarım ki, eylül ortalarında ya da sonlarına doğru AVM’leri açarak geldiğimiz ölçüsüz açılım politikaları, Kurban Bayramı ve tatil yerlerinin açılması bir patlamayla yansıyacak. Belki eylül sonlarına doğru kaçındığımız, ötelediğimiz 14 günlük kapatmaya zorunlu kalacağız” dedi.

KONUŞANLARA SORUŞTURMA AÇILIYOR

PCR testlerinin duyarlığının yüzde 40’larda olduğunu hatırlatan Saltık, “Bu test için yerli dendi ve yandaş firmadan alındı. Korkunç bir fiyasko bu” dedi. Saltık, “Salgınla ilgili verileri demokratik saydam elde edemiyoruz, bu durum salgınla mücadeleyi tıkıyor. Konuşanlara soruşturma açılıyor. İktidar bilim insanlarını dinlemeli. Bilimsel danışma kurulunun durumu içler acısı hale geldi. Bilim Kurulu bu tabloyu seyredemez. ‘Danışma kuruluyuz, iktidar ne derse yapar’ diyemezler. Bu meslektaşlarımızın seslerini yükseltme zamanı geldi” dedi.

Yusuf Bilge Tunç’un kaçırılışının üzerinden 1 yıl geçti

Okumaya devam et

Ekonomi

Asgari ücret artık 1 Cumhuriyet altını bile etmiyor

Altın, rekor üstüne rekor kırarak tarihi tırmanışını sürdürüyor. Çeyrek altın 805 liraya, Cumhuriyet altını ise 3 bin 245 liraya yükseldi. 2 bin 324 lira ücret alan asgari ücretlinin maaşı ise bir Cumhuriyet altınının çok gerisinde kaldı.

BOLD – Türk lirasındaki değer kaybı her geçen gün büyüyor. Vatandaşın geçimi ise bu ölçüde zorlaşıyor. Rezervlerin yok olması pahasına doların artışı önlense de altın fiyatlarının yükselişine engel olunamıyor. Çalışanların yarısının asgari ücret aldığı Türkiye’de asgari ücret artık bir Cumhuriyet altını bile etmiyor.

3.5 CUMHURİYET ALTINI ALINABİLİYORDU

Altının onsundaki artış, iç piyasadaki gram altın fiyatını da tarihi rekora taşıdı. 467 liraya dayanan gram fiyatının etkisiyle çeyrek altın 805 lirayı gördü. Cumhuriyet altını ise 3 bin 245 lirayı aştı. 2003 senesinde asgari ücretli 14 adet çeyrek altın veya 3.5 Cumhuriyet altını alabiliyorken, bugün bu rakam 1 Cumhuriyet altını bile alınamaz hale geldi.

Korkulan oldu vaka sayısı artışa geçti!

Okumaya devam et

Ekonomi

Bakanlıktan yandaş olmayan sendikaya yetki yok

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde çoğunluğu elde eden Belediye-İş Sendikası’na 10 aydır yetki vermediği ortaya çıktı.

BOLD – Yandaş olmayan sendikalara bakanlık yetki belgesi vermiyor. Sendikalara toplu sözleşme için gerekli olan yetkinin siyasi makam olan bakanlık tarafından verilmesi eleştiri konusu oldu.

SENDİKALAR YANDAŞ OLMAYA ZORLANIYOR

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ı haberine göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Belediye-İş Sendikası’na 10 aydır yetki verilmemesinin “hakkın suistimali” olduğuna işaret eden Girne Amerikan Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Dr. Engin Ünsal, “Yetki sorunu sendikacılığımızın üzerinde Demokles’in kılıcıdır. Sendikalarımız özgür değildir ve adeta iktidar partisinin yandaşı olmaya zorlanmakta” dedi.

SON DERECE YANLIŞ BİR DÜZENLEME

Sendikaların yetki için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvurmak zorunda olduklarını anlatan Ünsal bunun son derece yanlış bir düzenleme olduğunu belirterek, “Bunun son örneği İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde yaşandı. İşçilerin çoğunluğunu örgütlemiş ve AKP yandaşı olmayan Belediye-İş Sendikası’na yetki verilmemesi açıkça bir hakkın suistimalidir” diye konuştu.

YETKİ KONUSUNDA BAKANLIK ARADAN ÇIKMALI

Ünsal, yetki konusunda bakanlığın aradan çıkması gerektiğini söyledi. Bu konuda iki düzenlemenin akla geldiğine işaret eden Ünsal, “Birincisi Almanya’da olduğu gibi kendini çoğunluk sahibi gören sendika doğrudan işverene başvurup sözleşme yapma isteğini iletir. İşveren yanaşmazsa sendikanın grev hakkı vardır” dedi.

 

Korkulan oldu vaka sayısı artışa geçti!

Okumaya devam et

Popular