Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Rus halkından Putin’e iki dönem verilmesi için onay

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iki dönem daha görev yapmasına olanak verecek halk oylamasında oyların tamamı sayıldı. Oyamaya katılanların yüzde 77.9’u anayasada değişikliklere ‘evet’ dedi.

BOLD – Rusya’da anayasal düzenlemelere yönelik halk oylamasında oyların yüzde 99.9’unun sayıldı. Katılımın yüzde 65 olduğu oylamada vatandaşların yüzde 77.9’u ‘evet’, yüzde 21.2’si ise ‘hayır’ oyu verdi.

OYLAMA 25 HAZİRAN’DA BAŞLAMIŞTI

Rusya ve yurtdışındaki milyonlarca Rus vatandaşı anayasada teklif edilen 206 değişikliği oylamak için halk oylamasına katıldı. Salgın nedeniyle günlere yayılan ve 25 Haziran’dan beri süren oylama dün sona erdi. Oylamada vatandaşların yüzde 77.9’u ‘evet’, yüzde 21.2’si ‘hayır’ oyu verdi.

PUTİN 2 DÖNEM DAHA GÖREV YAPABİLECEK

Batı’da anayasadaki düzenlemelerin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iki dönem daha görev yapmasına olanak vereceğine dikkat çekilse de, aslında Rusya temel hukukuna bir dizi değişiklik getirecek.

ÇOK AZ İHLAL GÖRÜLDÜ

Merkez Seçim Komitesi Başkanı Ella Pamfilova, ön verilere göre, vatandaşların yüzde 65’inin katılım gösterdiğini söyledi. Pamfilova, oylama süresince çok az sayıda ihlal görüldüğünü, başkent Moskova ve Nijnıy Novorod bölgesinde internet üzerinden oy kullanma sisteminin çok yaygın olarak yararlanıldığını belirtti.

MİT haberinden sonra gazeteci Murat Ağırel’in telefonunu Turkcell üzerinden nasıl sabote ettiler?

Dünya

Lübnan’da hükumet istifa etti

Lübnan hükumeti, Beyrut patlaması nedeniyle artan tepkiler üzerine istifasını sundu. Hükumetin istifasını kabul eden Cumhurbaşkanı Mişel Avn, yeni kabine kurulana kadar mevcut yönetimin görevde kalmasını istedi.

BOLD – Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta geçen hafta gerçekleşen patlamanın ardından eleştirilerin odağında olan Başbakan Hassan Diab liderliğindeki hükumet, istifa kararı aldı.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, hükumetin istifasını kabul etti ancak yeni kabine kurulana kadar geçici olarak görevde kalmasını istedi.

Pazartesi günü televizyon kanallarında yayınlanan istifa konuşmasında “Bugün bu hükumetin istifasını ilan ediyorum” diyen Diab “değişim için mücadelede halkla birlikte olabilmek amacıyla” kendisinin ve tüm kabinesinin istifa ettiğini söyledi.

Başbakan Diab, istifasını açıklarken 4 Ağustos’taki patlamadan, yolsuzluğa karışmış siyasileri sorumlu tuttu. Kendinden önceki siyasilerin onlarca yıldır yaptığı yolsuzlukların Lübnan’ı “bu felakete” sürüklediğini söyleyen Diab, “Bugün halka ve yedi yıldır saklanan bu felaketin sorumlularından hesap sorulması yönündeki taleplerine kulak veriyorum” dedi.

Lübnan’da hükumet, İran’a yakınlığıyla bilinen Hizbullah’ın desteğiyle Ocak ayında işbaşı yapmıştı.

Hükumetin istifası öncesinde de kabineden dört bakan ve 6 milletvekili istifa etmişti.

 

Lübnan’daki kabine toplantısında toplu istifa kararı çıktı

Okumaya devam et

Dünya

Putin’in kızı tescillenen ilk Kovid-19 aşısından yaptırdı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinde geliştirilen Kovid-19 aşısının Sağlık Bakanlığınca tescillendiğini ve onay alan aşıdan kızının yaptırdığını açıkladı.

BOLD – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinde geliştirilen Kovid-19 aşısının Sağlık Bakanlığınca tescillendiğini duyurdu. Putin, Rusya’da kullanılması için onay alan aşıdan kızının da yaptırdığını aktardı.

Rusya lideri, ‘etkili ve uzun süre bağışıklık kazandıran aşının’ tüm test aşamalarının tamamlandığını belirtti. Kızlarından birinin de aşıyı yaptırdığını söyleyerek güvence verdi.

Aşının dağıtımında, sağlık çalışanları, öğretmenler ve risk altındaki kişiler öncelikli olacak.

FİLİPİNLER LİDERİ: DENEK OLMAYA HAZIRIM

Rusya’nın aşı çalışmalarına ve ülkesine yardım eli uzatmasına övgüler yağdıran Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, aşıyla ilgili endişeleri gidermek için denek olmaya hazır olduğunu duyurdu.

Koronavirüs vaka sayısı 20 milyonu geçti, ölü sayısı 750 bine yaklaşıyor

Okumaya devam et

Dünya

Beyaz Saray önünde hareketli anlar: Trump basın toplantısından çıkarıldı

ABD Başkanı Trump’ın basın toplantısı düzenlediği sırada Beyaz Saray dışında silahlı bir kişi Gizli Servis tarafından vuruldu. Trump güvenlik görevlilerince toplantı salonundan çıkartıldı.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump’ın basın toplantısı sırasında Beyaz Saray dışında silahlı bir kişi güvenlik görevlilerince vuruldu. Trump, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısını görevlilerden birinin kendisiyle konuşmasının ardından yarım bıraktı.

Gizli Servis 51 yaşındaki şahsın güvenlik memurlarına Beyaz Saray’ın bir blok ötesindeki bir noktada yaklaştığını açıkladı. Şahsın ardından silahı olduğunu söyleyerek “saldırgan” bir biçimde Gizli Servis elemanlarına doğru koştuğu ve üzerinden bir nesne çıkardığı belirtildi. Şahsın ateş edecek şekilde duruş alması üzerine gövdesinden vurulduğu ve ilk yardım müdahalesinin ardından hastaneye kaldırıldığı duyuruldu.

İKİ EL ATEŞ EDİLDİ

ABD Başkanı Trump bu sırada Beyaz Saray’da basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlıyordu. Toplantı, yaşanan olay üzerine Gizli Servis tarafından yarıda kesildi. Toplantıya giren memur Trump’a yaklaşarak kısık sesle “Efendim, lütfen benimle gelir misiniz?” dedi. Ardından Trump ekibiyle birlikte salonu terk etti. Gazetecilerin olduğu bölüm bir süre kilitli kaldı. Bu sırada Beyaz Saray etrafındaki çimenlik alanda Gizli Servis elemanlarının otomatik silahlarla çeşitli pozisyonlarda konum aldıkları görüldü. Toplamda iki el ateş edildiği bildirildi.

Başkan birkaç dakika sonra toplantı odasına geri döndü ve silahlı bir kişinin Beyaz Saray yakınında yakalandığını, bu kişinin gizli servis tarafından etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Trump, ‘‘Bir kişi hastaneye kaldırıldı. Vurulan bir kişi var, bu kişi de şüphelinin kendisi’’ dedi. Trump silahlı kişinin Beyaz Saray’ın güvenlik bariyerlerinin dışında etkisiz hale getirildiğini vurguladı.

Putin’in kızı tescillenen ilk Kovid-19 aşısından yaptırdı

Okumaya devam et

Popular