Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Meclis’te Uygur Türkleri tartışması: Çin’e savaş mı açalım?

Meclis’te Uygur Türkleriyle ilgili önergenin görüşmeleri sırasında HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu ile MHP’li Erkan Akçay arasında tartışma çıktı. Gergerlioğlu’nun “50 milyar dolar anlaşma var. Uygur Türklerini sattığını düşünüyoruz” sözlerine Akçay, “Çin’e savaş mı açacağız?” dedi.

BOLD – Oylama sonucunda İyi Partinin verdiği araştırma önergesi reddedildi.

İyi Parti, “Çin Halk Cumhuriyeti yönetimi tarafından Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yönelik uygulanan sistematik baskı, zulüm ve asimilasyon politikalarından kaynaklanan sorunların araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi” amacıyla verdiği önerge dün TBMM Genel Kurulunda görüşüldü.

İyi Parti adına konuşan Samsun Milletvekili Bedri Yaşar,5 Temmuz 2009 Urumçi Katliamının 11’inci yıl dönümünü olduğunu hatırlatarak, “Dünyanın her tarafındaki katliamlara bakın, dünya bir şeyler söylerken maalesef Uygur Türklerine uygulanan katliamla ilgili hükumetimiz, Meclisimiz bir kınama bile yayınlayamamıştır” dedi.

Amerika’nın bile Doğu Türkistan’da yapılan zulmü kınadığını, kınamayan parlamentolardan birinin TBMM olduğunu ifade eden Yaşar, “Bu kürsüde 40 kişiyle Çin sarayını basan Kürşad’ın devamı olduğunu iddia eden arkadaşlarımız, esaret rüyası gören arkadaşlarımız, bütün siyasi partilerde var ama bu olayları duyup da hâlâ tepki göstermiyorsak hakikaten bizlerde de bir sorun olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Bedri Yaşar’ın konuşmasını bitirmesinin ardından MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, “Yaşar Bey, yarın gidelim 40 kişi, basalım mı Çin’i? Hazır mısın?” dedi. Yaşar, “39 kişi lazım” karşılığını verirken Akçay, “Ben hazırım” cevabı verdi.

ÇİN YETKİLİLERİ CEVAP VEREMEDİ

HDP Grubu adına konuşan Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da Uygur Türklerinin durumunun kötü olduğunu ve 3 milyon kişinin kamplarda tutulduğunu söyledi. Çok sayıda kişinin hapishanelerde işkenceyle öldüğünü belirten Gergerlioğlu, “Biz bunları uzun süredir takip ediyoruz. Genel Kurulda bu konu üzerine iki konuşma yaptım ve Çin Büyükelçiliği yetkilileri 2 defa bizi ziyaret ederek açıklama yapma ihtiyacı duydu. Kendilerine Çin zindanlarındaki 325 aydının halini sordum; cevap veremediler” dedi.

50 MİLYAR DOLAR İÇİN UYGUR TÜRKLERİNİ SATTINIZ

Türkiye ve Çin arasında geçen yıl 50 milyar dolarlık bir anlaşma imzalandığını hatırlan Gergerlioğlu, şunları söyledi: “Geçen sene temmuz ayında, Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın Çin ziyaretinde bir anlaşma yapıldı, 50 milyar dolarlık bir anlaşma ve ondan sonra, Çin siyaseti konusunda tıs, ses seda yok. Cumhur İttifakı -AK Parti ve MHP- tek kelime eleştiri yapmıyor. Neden? 50 milyar dolar anlaşma var. Ve sonrası: Bir yıldır güya -o ziyarette belirlenmişti- bir Türk heyeti Çin’e giderek toplama kamplarını inceleyecekti; bir yıldır gitmiyor arkadaşlar. HDP olarak Kürtlerin de, Uygur Türklerinin de hakkını savunan bir partiyiz ve iktidarın Uygur Türklerini sattığını düşünüyoruz. AK Parti ve MHP’siyle, 50 milyar dolar için bu satışın gerçekleştiğini net bir şeklide söylüyorum. Varsa hamaset dışında bir sözleri cevap versinler.”

NE YAPACAĞIZ? ÇİN’E SAVAŞ MI AÇACAĞIZ?

Gergerlioğlu’nun konuşması üzerine söz alan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Gergerlioğlu’nu hadsiz konuşma yapmakla suçladı. Akçay, şunları söyledi: “Konuşmacının, kürsüde yaptığı bu hadsiz lafları iade ediyorum, reddediyorum ve kınıyorum. Kim kimi satmış? Utanmadan Çin’in yaptığı zulümlerle Türkiye’dekini aynı ölçüde değerlendiriyor. Yani, bu grup önerisinin bile ne kadar istismar edildiğini açıkça ortaya koyan görüşler ifade edildi burada. Türkiye Cumhuriyeti -biraz sonra, sıram geldiğinde konuşmamı da yapacağım- elinden gelen gayreti de göstermektedir. Ne yapacağız? Çin’e savaş mı açacağız? Yani, bu istismardan başka bir amaç taşımamaktadır.”

Meclis Genel Kurulunda yaşanan tartışma tutanaklara şu şekilde yansıdı:

TÜH SENİN YÜZÜNE

Ömer Faruk Gergerlioğlu (HDP) – Ben Türkiye’nin Çin politikasını uzun yıllardır takip ediyorum ve belgelerle konuşuyorum, sizin gibi hamasetle değil.

Mustafa Hidayet Vahapoğlu (MHP) – Hamaset değil, iftira atıyorsun sen.

Ömer Faruk Gergerlioğlu (HDP) – Bakın, şu anda 50 milyar dolar için Uygur Türkleri gerçekten satılmıştır.

Erkan Akçay (MHP) – Tüh yüzüne senin!

Ömer Faruk Gergerlioğlu (HDP) – Daha öncesinde Berat Albayrak’ın 3,6 milyar dolarlık aldığı kredi sonrasında Uygur Türkleri satılmıştı. Bakın, raporları inceleyerek biz bunları söylüyoruz, İnsan Hakları İzleme Derneğinin raporlarını inceleyerek söylüyoruz.

Mustafa Hidayet Vahapoğlu (MHP) – Hangi rapor, hangi?

Ömer Faruk Gergerlioğlu (HDP) – Birleşmiş Milletler “Kitlesel bir soykırım vardır.” diyor ve sadece sadece üç kuruşluk ekonomik menfaatiniz için susuyorsunuz.

Mustafa Hidayet Vahapoğlu (MHP) – Amerika’nın sesi misin sen?

ÜÇ KURUŞLUK MENFAAT İÇİN SUSUYORSUNUZ

Ömer Faruk Gergerlioğlu (HDP) – Çin’deki uygulamalara üç kuruşluk menfaat için susuyorsunuz. Bakın, bir dakika dinleyin de ben sizinle belgelerle konuşayım. Çin zindanlarındaki bir insan Kayrat Samarkand ne diyor?

Metin Gündoğdu (AK Parti) – ABD’nin maşalığını yapıyor.

Ömer Faruk Gergerlioğlu (HDP) – Bakın, ben belgelerle konuşuyorum, Çin zindanlarından bir belge, Kayrat Samarkand: “Sorgulama sırasında ağır işkence gördük. Ufacık hücrelerde çok sayıda insan bir arada tutulduk ve kimilerini intihara sürükleyen parti rejiminin acımasız uygulamalarına maruz kaldık.” diyor. Biz, Çin’de başörtüsünün yasaklandığını söylüyoruz. Türkiye’de başörtüsü istismarı yapanlar Çin’deki başörtüsü yasaklamasına karşı tek bir kelime etmiyor. Neden? Üç kuruş para için, utanın ya, utanın!

Erkan Akçay (MHP) – Biz Çin’de, Doğu Türkistan’da, Çin’in yaptığı zulümler -o son birkaç yıldır yaptığı zulümler değil ki- elli yıldır, altmış yıldır, yetmiş yıldır yaşattığı zulümleri; ciğerinde, yüreğinde hisseden, bunu adeta varlık sebebi hâline getirmiş insanlarız biz. Hiç kimse bunu emperyal provokasyonların emeli doğrultusunda, bir propaganda ve provokasyon meselesi yapamaz ve yaptırtmayız.

CHP, çoklu baroya AYM’de iptal davası açacak: Emsal kararlar var

Politika

CHP yeni MYK oluştu: Eski muhalif Böke genel sekreter, KHK’lı Taşkın üye

Ana muhalefet CHP’de kurultay sonrası yeni Merkez Yönetim Kurulu şekillendi. Üye sayısı 19’dan 16’ya indirildi. Kadın, dış politika, tarım ve basın alanları boş bırakıldı. Enerji ve altyapı projeleri adıyla yeni birim oluşturuldu. Eski muhalif Selin Sayek Böke genel sekreterliğe getirilirken KHK mağduru Yüksel Taşkın MYK’da yer aldı.

BOLD – Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki CHP’de 37. Olağan Kurultay sonrası yeni Merkez Yönetim Kurulu (MYK) belli oldu. Partinin A takımında 18 üye, bir genel sekreterden, 15 üye bir genel sekreter sistemine geçildi. Kurulun kadın, dış politika, tarım ve basın alanları boş bırakıldı. Enerji ve altyapı projeleri ismiyle yeni alan ihdas edildi.

PARTİ MECLİSİ’NE GİREMEYEN SARIBAL VE EMRE YOK

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre kurultayda parti meclisine (PM) giremeyen 4 ismin yanı sıra MYK listesindeki üyelerden Orhan Sarıbal ile Yunus Emre de yer almadı. Eski muhaliflerden Selin Sayek Böke genel sekreterlik koltuğunun yeni sahibi. Ahmet Akın ve Ali Öztunç da ilk kez MYK’ya girdi. KHK mağduru Yüksel Taşkın da görev alan isimlerden.

AYLİN NAZLIAKA TOPLANTILARA KATILACAK

Kadın politikaları alanının Kadın Kolları Genel Başkanlığı üzerinden dış politika ile basının ise atanacak başdanışmanlar aracılığıyla yürütüleceği belirtildi. Kadın kolları genel başkanlığına seçilen Aylin Nazlıaka’nın MYK toplantılarına katılıp bu alanda aktif çalışılacağı kaydedildi. Yine Ünal Çeviköz’ün dış politika, Tuncay Özkan’ın basın başdanışmanlığı yapacağı öğrenildi. İşte kuruldaki değişiklikler:

BALIKESİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI ADAYLIĞINDAN ÇEKİLMİŞTİ

PM’ye giremeyen Aykut Erdoğdu’dan boşalan işveren sendikaları ve sosyal politikalar alanı ikiye bölündü. İşveren sendikaları ekonomi ile birleştirilip aynı zamanda parti sözcüsü Faik Öztrak’a bağlandı. Sosyal politikalar alanında Yüksel Taşkın görevlendirildi.

Kurulda enerji ve altyapı projeleri ismiyle oluşturulan yeni alana Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanlığını da yürüten Ahmet Akın getirildi. Akın, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi başkan adaylığından ittifak kapsamında geri çekilmişti.

MYK’da mevcut üç üyenin görevi değişti. Kadın politikalarından sorumlu Lale Karabıyık eğitim politikalarına, insan haklarından sorumlu Gökçe Gökçen gençlik politikalarına, doğa hakları-çevreden sorumlu Gülizar Biçer Karaca insan hakları alanına kaydırıldı.

KADIN ÜYE ORANI PARTİ KOTASINA YAKLAŞTI

Kurultayda PM’ye giremeyen mevcut 4 MYK üyesi yanında 2 isim daha kurulu dışı kaldı. Gençlik politikaları sorumlusu Yunus Emre ile tarım politikaları sorumlusu Orhan Sarıbal, görev alamadı. Yunus Emre’nin Parti Okulu başına getirileceği öğrenildi.

MYK kadın temsiliyet oranı arttı. Önceki kurulda yüzde 21’lik oran (19 üyenin 4’ü) yenisinde partinin cinsiyet kotası yüzde 33’e yaklaştı. Üye sayısı değişimiyle yüzde 31,25’e (16 üyenin 5’i) çıktı.

Kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu listesini delen hiç kimse MYK’da görev alamadı. İstanbul ağırlığı sürdü. İstanbul’dan 6, İzmir’den ve Ankara’dan 1’er kişi kurula girdi.

SEÇİM İŞLERİ MUHARREM ERKEK PARTİ ÖRGÜTÜ OĞUZ KAAN SALICI

MYK’yı oluşturan isimler şöyle: Selin Sayek Böke (Genel Sekreter), Faik Öztrak (Ekonomi Politikaları ve İşveren Örgütleri-Parti Sözcüsü), Veli Ağbaba (İşçi Sendikaları, Esnaf-Sanatkâr ve Sivil Toplum Kuruluşları), Yüksel Taşkın (Sosyal Politikalar), Oğuz Kaan Salıcı (Parti Örgütü, Örgüt Yönetimleri ve Yurt dışı Örgütlenme), Seyit Torun (Yerel Yönetimler), Muharrem Erkek (Hukuk ve Seçim İşleri), Gamze Akkuş İlgezdi (Tanıtım ve Halkla İlişkiler), Bülent Kuşoğlu (İdari ve Mali İşler), Gülizar Biçer Karaca (İnsan Hakları), Lale Karabıyık (Eğitim Politikaları) Gökçe Gökçen (Gençlik Politikaları), Ali Öztunç (Doğa Hakları-Çevre), Onursal Adıgüzel (Bilgi ve İletişim Teknolojileri), Fethi Açıkel (Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu), Ahmet Akın (Enerji, Altyapı Projeleri)

AKP’li Ünal: Yerli sosyal ağ yerine yabancıyı tercih eden bir akılla karşı karşıyayız

Okumaya devam et

Politika

Durmuş Yılmaz: IMF’ye borç yalan!

Eski Merkez Bankası Başkanı ve İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz, Tayyip Erdoğan’ın “IMF bizden borç istedi” sözlerine cevap verdi. Yılmaz, “Bulabildiğim kelime yalan! IMF bizden borç istemedi” dedi.

BOLD – Yılmaz, sosyal medya hesabından Erdoğan’ın AKP hükumetinin 2013’te IMF’ye borç verdiği iddiasıyla ilgili açıklama yaptı. Yılmaz, “Şu IMF’ye 5 milyar dolar borç verme konusu. En ağır kelimeyi kullanmak için çok zorladım, bulabildiğim kelime YALAN. Konu çok teknik. Kısacası IMF bizden borç istemedi. İhtiyati bir fona TAAHHÜTTE bulunuldu. Taahhüt gerçekleşmedi. İspatı: MB bilançosunda böyle bir bir borç kaydı yok” ifadesini kullandı.

Merkez Bankası’ndan yeni likidite kararı

Okumaya devam et

Politika

AKP’li Ünal: Yerli sosyal ağ yerine yabancıyı tercih eden bir akılla karşı karşıyayız

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Meclis’ten geçen sosyal medya düzenlemesi sonrası Twitter, Facebook ve Instagram’a ilk uyarının 1 Ekim’de yapılacağını söyledi. “30 gün içinde bir geri dönüş olmazsa yasada belirtilen yaptırımlar uygulamaya geçirilecek” dedi.

BOLD – Vatandaşların yerli sosyal ağları kullanması gerektiğini savunan AKP’li Ünal, “Benim verilerim Türkiye yerine ABD’de, Hollanda’da olsun diye düşünen, yerli bir sosyal ağ kullanmak yerine yabancı bir sosyal ağı kullanmayı tercih eden bir akılla da karşı karşıyayız. Muhalif olmayı Türkiye karşıtlığına kadar taşıyan garip bir akıl ortaya çıktı” dedi.

Partisinin 19. kuruluş yıl dönümü kutlamalarıyla ilgili düzenlediği basın toplantısında sosyal medya yasasıyla ilgili açıklama yapan AKP’li Mahir Ünal,  Meclis’ten geçen yasanın 1 Ekim’de yürürlüğe gireceğini kaydetti. Ünal, “Görüşmeleri BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) yapacak. Bu görüşmelerin herhangi bir siyasal ya da parlamento ayağı söz konusu değil. 1 Ekim’e kadar bu görüşmeler gerçekleştirilecek. 1 Ekim’de ilk uyarı, tebliğ yapılacak. Ondan sonraki 30 gün içinde bir geri dönüş olmazsa yasada belirtilen yaptırımlar uygulamaya geçirilecek” şeklinde konuştu.

YERLİ YERİNE YABANCIYI TERCİH EDEN BİR AKIL VAR

Çin’in Tik Tok uygulamasını ABD’nin milli güvenlik meselesi olarak değerlendirdiğini belirten Ünal, şunları söyledi: “Meseleyi çok masum bir şekilde Twitter, Facebook, Instagram ve diğer sosyal ağlardan ibaret görmemiz doğru değil. Mesele her birimizin kullanıcı olarak internet coğrafyasında online işlemlerde ortaya çıkan verilerimizin kimler tarafından nasıl kullanıldığı. Bu bizim tüketim alışkanlıklarımızdan oy verme davranışlarımıza, özel hayatımızın gizliliğinden kişisel verilerimizin korunmasına kadar birçok alanı etkilemektedir. Benim verilerim Türkiye yerine ABD’de, Hollanda’da olsun diye düşünen, yerli bir sosyal ağ kullanmak yerine yabancı bir sosyal ağı kullanmayı tercih eden bir akılla da karşı karşıyayız. Muhalif olmayı Türkiye karşıtlığına kadar taşıyan garip bir akıl ortaya çıktı.”

Babacan’dan Erdoğan’a IBAN’lı cevap: Bugün halktan yardım isteyen yönetim var

Okumaya devam et

Popular