Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

SPK 7 aracı kurum ve 18 yatırımcıya ceza yağdırdı

SPK, 7 aracı kurum ile 18 yatırımcıya açığa satış işlemleri nedeniyle 16,7 milyon lira ceza verdi.

BOLD – Sermaye Piyasası Kurulundan konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Kurulumuzca; sermaye piyasasında yatırım yapan yatırımcıların güvenli bir ortamda yatırım yapabilmelerini teminen, piyasada gerçekleştirilen işlemlerin gözetim ve denetimleri sürekli olarak yapılmakta olup;

– Söz konusu gözetim ve denetim faaliyetleri neticesinde Telegram v.b. uygulamalarda oluşturulan üyelik bazlı kapalı gruplar üzerinden yapılan işlemlerde 6362 sayılı SPK’nın 107/1 maddesinde sayılan fiilleri işlediğine dair makul şüphe bulunan şahıslar hakkında sermaye piyasası mevzuatı uyarınca 14.07.2020 tarihinden başlamak üzere borsalarda 6 ay süreyle geçici işlem yasağı uygulanmasına karar verildiği, Facebook, Twitter gibi sosyal medya mecraları ile Whatsapp, Telegram vb. uygulamalarda oluşturulan üyelik bazlı gruplar üzerinden yatırımcıların yönlendirilerek mağdur edilmeye çalışıldığı ve söz konusu gruplara üye olan yatırımcıların bu grupları yönlendiren kişiler tarafından işlenen suçlara iştirak kapsamında sorumluluklarının doğabileceği…

– 25.02.2020 tarihinden sonra sermaye piyasası düzenlemelerine aykırı şekilde gerçekleştirilen açığa satış işlemlerinde sorumluluğu tespit edilenler hakkında, aynı tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7222 sayılı Kanun’un 36 ncı maddesi ile değiştirilen 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 103 üncü maddesinin birinci fıkrası hükmünde öngörülen cezai yaptırımların uygulanacağı, hususlarının yatırımcılara hatırlatılmasında fayda görülmektedir. Diğer taraftan; sermaye piyasası düzenlemelerine aykırı olarak gerçekleştirilen açığa satış işlemlerine ilişkin yapılan incelemeler sonucunda, Kurulumuz tarafından 7 aracı kurum ve 18 yatırımcıya toplam 16.711.762 TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.”

Ekonomi

Türk lirası kayıplarda: Dolar 7,37’yi, Euro 8,73’ü aştı

Euro ve doların Türk lirası karşısındaki değer artışı devam ediyor. Saat 14:44 itibarıyla dolar 7,3787, euro ise 8,7192 seviyesini gördü. Euro gün içinde 8,7379 ile tarihi düzeye çıktı ki en son 10 Ağustos’ta 8,7373’e kadar tırmanmıştı.

BOLD – Kurban Bayramı sonrası dalgalı seyir ile Türk lirası karşısındaki gücünü artıran döviz bugün de mesaiye artışla başladı. Amerikan doları gün içinde 7,3787 ile zirve seviyesini yeniledi. Euro ise 8,7379 ile dört gün önceki 8,7373 rekorunu kırdı.

EN FAZLA DEĞER KAYBEDEN ÜÇÜNCÜ PARA

Yıl başından bu yana dolar karşısındaki kaybı yüzde 23’ü bulan lira, Bloomberg’in takip ettiği 24 gelişen piyasa parası içinde ‘en fazla değer kaybeden üçüncü’sü konumuna geldi. Kurdaki bir aylık tarihi volatilite (oynaklık) yüzde 15,17, ima edilen volatilite yüzde 22,14 şeklinde ortaya çıktı.

MERKEZ BANKASI VE TÜİK’E GÖRE RAKAMLAR İYİ

Öte yandan yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haziran cari işlemler dengesini ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) sanayi üretimi endeksini açıkladı. Buna göre sanayi üretim endeksi, salgın normalleşme döneminin başladığı Haziran’da aylık bazda yüzde 17,6, yıllıkta 0,1 arttı. Cari işlemler dengesi aynı ayda 2,93 milyar dolar ile tahminin altında açık verdi.

Merkez’in yıl sonu dolar beklentisi güncel kurun gerisinde

Okumaya devam et

Ekonomi

Korona THY’nin kanadını kırdı: 6 aylık zarar 4 milyar 257 milyon TL

Türk Hava Yolları, 2020’nin ikinci çeyreğinde de zarar etti. Ocak, Şubat, Mart döneminde 2 milyar 23 milyon lira kayıp yaşayan şirket, Nisan, Mayıs, Haziran’ı kapsayan ikinci çeyrekte 2 milyar 234 milyondan oldu. Böylece salgın sebebiyle yılın ilk yarısındaki tutar 4 milyar 257 milyona ulaştı.

BOLD – Dünyayı kasıp kavuran Kovid-19 pandemisi birçok ülke ekonomisi gibi Türkiye’yi de vurdu. Köklü şirketlerden Türk Hava Yolları (THY) senenin ilk çeyreğinden sonra ikincisinde de zarar açıkladı. Ocak, Mart, Nisan’daki 2 milyar 23 milyon liralık kayıp, Nisan, Mayıs, Haziran’da 2 milyar 234 milyona çıktı. THY, 2019’da ikinci çeyrekte 133 milyon net kâr, ilk yarıda 1 milyar 120 milyon lira net zarar ilan etmişti. Salgın sebebiyle yurt içi ve yurt dışı seferlerini nisan ve mayısta yapamamış, haziranda sınırlı sayıda uçuşa başlamıştı.

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu: Milyonlar sefalete itiliyor

Okumaya devam et

Ekonomi

Merkez’in yıl sonu dolar beklentisi güncel kurun gerisinde

Merkez Bankası, bir önceki anket döneminde 7,02 olan yıl sonu dolar beklentisini bu anket döneminde 7,34’e yükseltti. Merkez Bankasının açıkladığı rakamın güncel dolar kurunun gerisinde yer alması dikkat çekti.

BOLD – Merkez Bankası (TCMB) ağustos ayı beklenti anketi sonuçlarını açıkladı. Cari yıl sonu dolar/TL kuru beklentisi bir önceki anket döneminde 7,02 iken, bu anket döneminde 7,34’e yükseldi. Temmuz anketinde 7,26 TL olan 12 ay sonrası dolar kuru beklentisi Mayıs anketinde 7,68 TL oldu.

DARALMA VE ENFLASYON BEKLENTİSİ DE ARTTI

GSYH 2020 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde -1,3 iken, bu anket döneminde yüzde -1,6’ya geriledi. Cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 10,22 iken, bu anket döneminde yüzde 10,82’ye yükseldi. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 9,33 iken, bu anket döneminde yüzde 9,70 oldu. Gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 7,98 iken, bu anket döneminde yüzde 9,79 olarak gerçekleşti.

Bir ‘failleri yok etme’ yöntemi: Balistik inceleme yaptırmama!

Okumaya devam et

Popular