Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

“İşsizlik hem ekonomik hem de sosyal patlamalara sebep olabilecek boyutlara gidiyor”

Ülkenin gerçek gündeminin çığ gibi büyüyen işsizlik olduğuna dikkat çeken CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, işsizliğin hem ekonomik hem sosyal patlamalara sebep olabilecek boyutlara gittiğini kaydetti.

BOLD – CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, ülkenin gerçek gündeminin çığ gibi büyüyen işsizlik olduğunu belirtti. Sadece son iki yılda 3 milyon 500 bin kişinin işsiz kaldığını söyledi. Budak, “İşsizlik Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olmaya devam ediyor. İşsizlik hem ekonomik hem sosyal patlamalara sebep olabilecek boyutlara gidiyor” dedi.

İSTİHDAMDA YAŞANAN SIKIŞMA DEPREME YOL AÇTI

TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyen Budak, “Bütün veriler, istihdamda uzun süredir yaşanan sıkışmanın artık bir depreme dönüştüğünü gösteriyor. Türkiye birkaç yıldır ciddi bir istihdam daralması yaşıyor. Başkanlık sistemi altında son iki yılda 3 milyon 500 bin kişi işini kaybetti. Tarım, sanayi, inşaat ve hizmetler sektöründe yüz binlerce kişi işsiz kaldı. İstihdam kaybı yaşamayan sektör yok” dedi.

ASIL ETKİ İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI KALKINCA GÖRÜLECEK

İş aramayan ancak iş bulsa çalışacak kişi sayısının 4 milyon 460 bine yükseldiğinin altını çizen Budak, “Bugünkü iktidarın yönetimi altında, TÜİK’in rakamlarına göre 4 milyon 460 bin kişi geleceğe olan inancını kaybetti. Cumhuriyet tarihi boyunca böyle bir durum görülmedi. Geçen sene bu rakam 2 milyon 285 bin kişiydi. Bir yılda iki kat artmış durumda. Asıl büyük etki kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağının kaldırılmasıyla görülecek” dedi.

İKTİDARIN VATANDAŞA LAYIK GÖRDÜĞÜ DESTEK GÜNLÜK 18 TL DE

İktidarın pandemi sırasında işsiz kalanlara hak ettiği desteği vermediğini ifade eden Budak, “Nisan-Haziran 2020 döneminde, ücretsiz izne çıkarılan çalışanlara nakdi ücret desteği kapsamında toplam 1 milyon 705 bin 147 kişiye, 2 milyar 801 milyon 754 bin TL ödeme yapıldı. Kişi başı ortalama aylık 548 lira, günlük 18 lira. Tek adam rejiminin işte vatandaşına layık gördüğü destek bu. Günlük 18 TL!” dedi.

ALT LİMİTTEN BİLE DAHA DÜŞÜK ÖDEME YAPILMIŞ

Mevzuat gereği, kısa çalışma ödeneğinin alt limitinin brüt asgari ücretin yüzde 60’ı olan 1.752 TL’den az olamayacağını vurgulayan Budak, “Ancak, İŞKUR’un işsizlik fonu Haziran ayı bülteninde, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında kısa çalışma ödeneği alan kişi ve toplam ödeme rakamları verilmiş. Bültende verilen rakamlara göre, bir kişiye Nisan ayında 1.573 TL, Mayıs ayında 1.694 TL, Haziran ayında ise, 1.336 TL ödeme yapılmış. Nasıl oluyor da yapılan ödemenin ortalaması alt limitten daha düşük çıkabiliyor?” dedi.

Adalet Ağaoğlu: 15 Temmuz’u yazsaydım nelerden geçilerek bu hale geldiğini anlatırdım

Ekonomi

Türk lirası kayıplarda: Dolar 7,37’yi, Euro 8,73’ü aştı

Euro ve doların Türk lirası karşısındaki değer artışı devam ediyor. Saat 14:44 itibarıyla dolar 7,3787, euro ise 8,7192 seviyesini gördü. Euro gün içinde 8,7379 ile tarihi düzeye çıktı ki en son 10 Ağustos’ta 8,7373’e kadar tırmanmıştı.

BOLD – Kurban Bayramı sonrası dalgalı seyir ile Türk lirası karşısındaki gücünü artıran döviz bugün de mesaiye artışla başladı. Amerikan doları gün içinde 7,3787 ile zirve seviyesini yeniledi. Euro ise 8,7379 ile dört gün önceki 8,7373 rekorunu kırdı.

EN FAZLA DEĞER KAYBEDEN ÜÇÜNCÜ PARA

Yıl başından bu yana dolar karşısındaki kaybı yüzde 23’ü bulan lira, Bloomberg’in takip ettiği 24 gelişen piyasa parası içinde ‘en fazla değer kaybeden üçüncü’sü konumuna geldi. Kurdaki bir aylık tarihi volatilite (oynaklık) yüzde 15,17, ima edilen volatilite yüzde 22,14 şeklinde ortaya çıktı.

MERKEZ BANKASI VE TÜİK’E GÖRE RAKAMLAR İYİ

Öte yandan yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haziran cari işlemler dengesini ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) sanayi üretimi endeksini açıkladı. Buna göre sanayi üretim endeksi, salgın normalleşme döneminin başladığı Haziran’da aylık bazda yüzde 17,6, yıllıkta 0,1 arttı. Cari işlemler dengesi aynı ayda 2,93 milyar dolar ile tahminin altında açık verdi.

Merkez’in yıl sonu dolar beklentisi güncel kurun gerisinde

Okumaya devam et

Ekonomi

Korona THY’nin kanadını kırdı: 6 aylık zarar 4 milyar 257 milyon TL

Türk Hava Yolları, 2020’nin ikinci çeyreğinde de zarar etti. Ocak, Şubat, Mart döneminde 2 milyar 23 milyon lira kayıp yaşayan şirket, Nisan, Mayıs, Haziran’ı kapsayan ikinci çeyrekte 2 milyar 234 milyondan oldu. Böylece salgın sebebiyle yılın ilk yarısındaki tutar 4 milyar 257 milyona ulaştı.

BOLD – Dünyayı kasıp kavuran Kovid-19 pandemisi birçok ülke ekonomisi gibi Türkiye’yi de vurdu. Köklü şirketlerden Türk Hava Yolları (THY) senenin ilk çeyreğinden sonra ikincisinde de zarar açıkladı. Ocak, Mart, Nisan’daki 2 milyar 23 milyon liralık kayıp, Nisan, Mayıs, Haziran’da 2 milyar 234 milyona çıktı. THY, 2019’da ikinci çeyrekte 133 milyon net kâr, ilk yarıda 1 milyar 120 milyon lira net zarar ilan etmişti. Salgın sebebiyle yurt içi ve yurt dışı seferlerini nisan ve mayısta yapamamış, haziranda sınırlı sayıda uçuşa başlamıştı.

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu: Milyonlar sefalete itiliyor

Okumaya devam et

Ekonomi

Merkez’in yıl sonu dolar beklentisi güncel kurun gerisinde

Merkez Bankası, bir önceki anket döneminde 7,02 olan yıl sonu dolar beklentisini bu anket döneminde 7,34’e yükseltti. Merkez Bankasının açıkladığı rakamın güncel dolar kurunun gerisinde yer alması dikkat çekti.

BOLD – Merkez Bankası (TCMB) ağustos ayı beklenti anketi sonuçlarını açıkladı. Cari yıl sonu dolar/TL kuru beklentisi bir önceki anket döneminde 7,02 iken, bu anket döneminde 7,34’e yükseldi. Temmuz anketinde 7,26 TL olan 12 ay sonrası dolar kuru beklentisi Mayıs anketinde 7,68 TL oldu.

DARALMA VE ENFLASYON BEKLENTİSİ DE ARTTI

GSYH 2020 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde -1,3 iken, bu anket döneminde yüzde -1,6’ya geriledi. Cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 10,22 iken, bu anket döneminde yüzde 10,82’ye yükseldi. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 9,33 iken, bu anket döneminde yüzde 9,70 oldu. Gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 7,98 iken, bu anket döneminde yüzde 9,79 olarak gerçekleşti.

Bir ‘failleri yok etme’ yöntemi: Balistik inceleme yaptırmama!

Okumaya devam et

Popular