Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

İtalyan-Alman ortak yapımı Türkiye’nin yerli otomobiline 250 milyon euroluk tasarım

Yerli oto için fabrika yeri belli olurken Habertürk yazarı Fatih Altaylı, “yerli ve millî” diye duyurulan Türkiye’nin ilk otomobilinin tasarımının Alman şirkete 250 milyon euroya yaptırılacak olmasına tepki gösterdi.

BOLD – AKP hükumetinin Bursa’nın İnegöl ilçesinde kurmayı planladığı yerli otomobil fabrikasında imal edilecek otomobillerin içinin Alman, dışının ise İtalyan olacağı ortaya çıktı. Alman şirkete tasarım için ise 250 milyon euro verileceği belirlendi.

250 MİLYON EUROLUK TASARIMA ELEŞTİRİ

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, “yerli ve millî” diye duyurulan Türkiye’nin ilk otomobilinin tasarımının Alman şirkete yaptırılacağına işaret etti. Altaylı bugün yayımlanan makalesinde, “Üstelik de çeyrek milyar (250 milyon) euro vererek. Sonra da sanki marifet yapılmış gibi bir de bunu duyuruyorsunuz” eleştirisini yöneltti.

DIŞI İTALYAN, İÇİ ALMAN YERLİ OTOMOBİL

Altaylı, “Bu yerli ve milli anlaşma ve hamle için TOGG’u (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu) ve yöneticilerini kutluyorum. Yerli ve milli, dışı İtalyan, içi Alman otomobilimiz için gösterdikleri çabaya minnettarım” ifadelerini kullandı.

KIRAÇ ORTAKLIKTAN AYRILMIŞTI

TOGG’un ortaklık yapısında Turkcell, Vestel (Ahmet Nazif Zorlu), Anadolu Grubu (Tuncay Özilhan), BMC (Ethem Sancak) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yer alıyor. Bursa’da minibüs ve midibüs imal eden Karsan’ın ortağı olan ve Vehbi Koç’un kızı Suna Kıraç ile evli olan İnan Kıraç hisselerini geçen yıl devretmişti.

Adalet Ağaoğlu: 15 Temmuz’u yazsaydım nelerden geçilerek bu hale geldiğini anlatırdım

Ekonomi

Türk lirası kayıplarda: Dolar 7,37’yi, Euro 8,73’ü aştı

Euro ve doların Türk lirası karşısındaki değer artışı devam ediyor. Saat 14:44 itibarıyla dolar 7,3787, euro ise 8,7192 seviyesini gördü. Euro gün içinde 8,7379 ile tarihi düzeye çıktı ki en son 10 Ağustos’ta 8,7373’e kadar tırmanmıştı.

BOLD – Kurban Bayramı sonrası dalgalı seyir ile Türk lirası karşısındaki gücünü artıran döviz bugün de mesaiye artışla başladı. Amerikan doları gün içinde 7,3787 ile zirve seviyesini yeniledi. Euro ise 8,7379 ile dört gün önceki 8,7373 rekorunu kırdı.

EN FAZLA DEĞER KAYBEDEN ÜÇÜNCÜ PARA

Yıl başından bu yana dolar karşısındaki kaybı yüzde 23’ü bulan lira, Bloomberg’in takip ettiği 24 gelişen piyasa parası içinde ‘en fazla değer kaybeden üçüncü’sü konumuna geldi. Kurdaki bir aylık tarihi volatilite (oynaklık) yüzde 15,17, ima edilen volatilite yüzde 22,14 şeklinde ortaya çıktı.

MERKEZ BANKASI VE TÜİK’E GÖRE RAKAMLAR İYİ

Öte yandan yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haziran cari işlemler dengesini ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) sanayi üretimi endeksini açıkladı. Buna göre sanayi üretim endeksi, salgın normalleşme döneminin başladığı Haziran’da aylık bazda yüzde 17,6, yıllıkta 0,1 arttı. Cari işlemler dengesi aynı ayda 2,93 milyar dolar ile tahminin altında açık verdi.

Merkez’in yıl sonu dolar beklentisi güncel kurun gerisinde

Okumaya devam et

Ekonomi

Korona THY’nin kanadını kırdı: 6 aylık zarar 4 milyar 257 milyon TL

Türk Hava Yolları, 2020’nin ikinci çeyreğinde de zarar etti. Ocak, Şubat, Mart döneminde 2 milyar 23 milyon lira kayıp yaşayan şirket, Nisan, Mayıs, Haziran’ı kapsayan ikinci çeyrekte 2 milyar 234 milyondan oldu. Böylece salgın sebebiyle yılın ilk yarısındaki tutar 4 milyar 257 milyona ulaştı.

BOLD – Dünyayı kasıp kavuran Kovid-19 pandemisi birçok ülke ekonomisi gibi Türkiye’yi de vurdu. Köklü şirketlerden Türk Hava Yolları (THY) senenin ilk çeyreğinden sonra ikincisinde de zarar açıkladı. Ocak, Mart, Nisan’daki 2 milyar 23 milyon liralık kayıp, Nisan, Mayıs, Haziran’da 2 milyar 234 milyona çıktı. THY, 2019’da ikinci çeyrekte 133 milyon net kâr, ilk yarıda 1 milyar 120 milyon lira net zarar ilan etmişti. Salgın sebebiyle yurt içi ve yurt dışı seferlerini nisan ve mayısta yapamamış, haziranda sınırlı sayıda uçuşa başlamıştı.

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu: Milyonlar sefalete itiliyor

Okumaya devam et

Ekonomi

Merkez’in yıl sonu dolar beklentisi güncel kurun gerisinde

Merkez Bankası, bir önceki anket döneminde 7,02 olan yıl sonu dolar beklentisini bu anket döneminde 7,34’e yükseltti. Merkez Bankasının açıkladığı rakamın güncel dolar kurunun gerisinde yer alması dikkat çekti.

BOLD – Merkez Bankası (TCMB) ağustos ayı beklenti anketi sonuçlarını açıkladı. Cari yıl sonu dolar/TL kuru beklentisi bir önceki anket döneminde 7,02 iken, bu anket döneminde 7,34’e yükseldi. Temmuz anketinde 7,26 TL olan 12 ay sonrası dolar kuru beklentisi Mayıs anketinde 7,68 TL oldu.

DARALMA VE ENFLASYON BEKLENTİSİ DE ARTTI

GSYH 2020 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde -1,3 iken, bu anket döneminde yüzde -1,6’ya geriledi. Cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 10,22 iken, bu anket döneminde yüzde 10,82’ye yükseldi. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 9,33 iken, bu anket döneminde yüzde 9,70 oldu. Gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 7,98 iken, bu anket döneminde yüzde 9,79 olarak gerçekleşti.

Bir ‘failleri yok etme’ yöntemi: Balistik inceleme yaptırmama!

Okumaya devam et

Popular