Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Ukrayna rehine krizini Earthlings belgeseli çözmüş

Ukrayna’da yaşanan rehine krizinde saldırgan Maksym Kryvosh’un isteği üzerine Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy’nin Earthlings belgeselini halka önermeyi kabul etti, saldırgan teslim oldu.

BOLD– 21 Temmuz Salı günü Ukrayna’da Maksym Kryvosh isimli bir saldırgan bir otobüste bulunan 13 kişiyi rehin aldı. Önce üç kişiyi serbest bırakan saldırganın daha sonra polis tarafından teslim alındığı bildirildi ama işin içinde başka bir hikaye çıktı.


REHİNECİNİN İLGİNÇ İSTEĞİ

Ukrayna’nın Lutsk kentinde Maksym Kryvosh isimli eski bir hükümlü, bir otobüsü ele geçirdikten sonra otobüsü patlayıcıyla donattığını söyledi. Kryvosh’un ilk isteği bazı hükûmet yetkililerinin terörist olduklarını itiraf etmesiydi.

Hükûmet ve Maksym Kryvosh arasındaki müzakerelere Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy de katıldı. Cumhurbaşkanı ile görüşen Kryvosh üç saldırgan serbest bıraktıktan sonra ilginç bir istekte daha bulundu.


BELGESEL HALKA ÖNERİLİNCE TESLİM OLDU

Aynı zamanda bir hayvan hakları savunucusu olan Maksym Kryvosh, Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy’den ünlü aktör Joaquin Phoenix’in seslendirdiği ve insanların hayvanlara uyguladığı zulümleri konu alan Earthlings belgeselini halka tavsiye etmesini istedi. Bunun üzerine Zelenskiy, Facebook hesabından “2005’ten Earthlings filmi. Herkes izlemeli.” notuyla bir video paylaştı.

Cumhurbaşkanının mesajı paylaşmasının ardından Maksym Kryvosh polise teslim oldu. Kryvosh teslim olunda Cumhurbaşkanı söz konusu mesajı kaldırarak yerine polislere teşekkür ettiği bir videoyu koydu.

Dünya

Fransa ile Kıbrıslı Rumlar arasındaki savunma iş birliği anlaşması yürürlüğe girdi

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile Fransa arasında 2017’de imzalanan savunma iş birliği anlaşmasının bu ayın başında yürürlüğü girdiği açıklandı.

BOLD – Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden yapılan açıklamada, 4 Ağustos 2017’de imzanlanan anlaşmanın 1 Ağustos itibarıyla yürürlüğe girdiği duyuruldu.

Anlaşma ile enerji sektörü ve deniz güvenliği alanlarının yanı sıra kriz yönetimi ile terör ve korsanlıkla mücadele gibi alanlarda iş birliği hedefleniyor.

Anlaşma, askeri düzeyde, teçhizat ve savunma konusunda iş birliği, ortak personel eğitimi ile arama ve kurtarma tatbikatlarının yürütülmesini de öngörüyor.

Fransa ve GKRY özellikle Doğu Akdeniz’de birçok alanda ortak faaliyetlerde bulunurken, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) karşıtı ittifakların da başını çekiyor.

AP’de Erdoğan’ın sözcüsü gibi hareket eden Polonyalı milletvekiline yolsuzluk soruşturması

Okumaya devam et

Dünya

ABD: IŞİD, Türkiye’yi para transferi ve bölgesel geçiş merkezi olarak kullanıyor

ABD Hazine Bakanlığı’nın son açıkladığı raporlar, terör örgütü IŞİD’in para transferinin önemli bir bölümünü Türkiye üzerinden yürüttüğünü ortaya koydu.

BOLD – ABD Hazine Bakanlığı’nın son açıkladığı raporlar, terör örgütü IŞİD’in para transferinin önemli bir bölümünü Türkiye üzerinden yürüttüğünü ortaya koydu. ABD Savunma Bakanlığı Genel Müfettişi’nin hazırladığı raporda ise IŞİD’in Türkiye’yi bölgesel geçiş merkezi olarak kullandığı ifade edildi.

PARA TRANSFERİNDE “RAWİ AĞI” FAKTÖRÜ

ABD Hazine Bakanlığı, IŞİD’e para transferinde aracı rol oynadığı belirtilen Türkiye merkezli Rawi Ağı’na geçen yıl dikkati çekmişti.

ABD Hazine Bakanlığı Dış Varlıklar Kontrol Dairesi Başkanlığı (U.S. Department of the Treasury’s Office of Foreign Assets Control -OFAC), 2019 yılı Temmuz ayında Rawi Ağı’nın İŞİD’e para trafiğinin önemli bir bölümünü Türkiye üzerinden gerçekleştirdiğini açıklamıştı.

Hazine Bakanlığı, IŞİD’nin Türkiye’de döviz bürolarının bulunduğunu belirtmiş ve İŞİD’in para trafiğini yöneten Irak merkezli Rawi ailesine ait ‘Rawi Network’ün Türkiye’de Samsun, Şanlıurfa ve İstanbul’da döviz büroları olduğu tespitinde bulunmuştu. Rawi Ağı’nı yöneten ailenin Türkiye, Belçika, Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren altı üyesi kara para aklamak ve para transferinde IŞİD’in finansmanında oynadığı rol nedeniyle ABD tarafından yaptırım listesine alındı.

LİSTEYE BU YIL ALINAN YENİ İSİM

Geçen yılki bu gelişmenin ardından, ABD Hazine Bakanlığı son olarak, salı günü itibariyle Rawi Ağı’nın ve ailenin kilit isimlerinden olan Adnan Muhammed Emin el Rawi’yi yaptırım listesine aldı ve Emin el Rawi’yi, ‘Türkiye’de IŞİD’e para transferinden sorumlu isim’ olarak nitelendirdi.

Hazine Bakanlığı’na göre, yaptırım listesine alınan Adnan Muhammed Emin el Rawi, IŞİD’in Türkiye’deki para transferinden sorumlu kişi olarak tanımladı. Hazine Bakanlığı, Rawi’nin, IŞİD’i maddeten desteklediğini, sponsorluğunu yaptığını ve örgüte finansal, teknolojik, materyal destek sağladığını belirtti ve bir önceki finans emiri Fawaz el Rawi’nin koalisyon tarafından 2017’de düzenlenen hava saldırısında öldürüldüğünü hatırlattı.

Rawi ailesi, pek çok ülke ve hükümeti tarafından yakından bilinirken, uzmanlar bu ağın IŞİD Karşıtı Koalisyon’un bir üyesi olan Türkiye’de faaliyet göstermeye devam ettiğini sorguluyor.

PENTAGON RAPORU: TÜRKİYE, İŞİD İÇİN BÖLGESEL GEÇİŞ MERKEZİ

ABD Savunma Bakanlığı Genel Müfettişi’nin hazırladığı raporda ise NATO ve IŞİD’le Mücadele Koalisyonu üyesi Türkiye IŞİD için “bölgesel geçiş merkezi” olarak adlandırıldı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Genel Müfettişliği, Irak ve Suriye’deki ABD askeri misyonuna ilişkin 136 sayfalık rapor yayınladı. Raporda ABD’nin Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı’nın (EUCOM) Türkiye ile ilgili bazı ifadelerine de yer verildi.

Raporda, EUCOM’un Türkiye için IŞİD mensupları, finansmanı ve silahları için “büyük kolaylaştırma merkezi” ifadesini kullanıldığı dile getirildi. Ancak EUCOM’un Türkiye’nin Suriye ve Irak sınırında IŞİD savaşçılarının ve malzemelerinin geçişini engelleme konusunda son dönemde gayretlerini arttırdığını kabul ettiği de dile getirildi.

AB liderleri, Türkiye ve Çin’le ilişkileri görüşmek için eylülde “olağanüstü zirve” planlıyor

Okumaya devam et

Dünya

Beyrut’u ziyaret eden Macron: Lübnan’a koşulsuz yardım öncelikli olmalı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Beyrut Limanı’ndan önceki gün meydana gelen ve en az 145 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan patlamanın ardından bugün resmi ziyaret kapsamında Beyrut’a gitti.

BOLD – Beyrut Limanı’nda yaşanan patlamanın ardından destek ziyareti için Lübnan’a giden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Lübnan siyasi ve ekonomik bir krizle karşı karşıya ve buna acil müdahale edilmesi gerekiyor” dedi.

Macron’u, Lübnanlı mevkidaşı Mişel Avn karşıladı. Patlamanın gerçekleştiği bölgeye giden Macron, yetkililerden bilgi aldı. Emmanuel Macron, Lübnan’a “koşulsuz” yardıma öncelik verilmesi gerektiğini belirtti.

“Lübnan’ın yalnız olmadığını” söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı, “Şu anda Lübnan’a koşulsuz şekilde yardıma öncelik verilmesi gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Lübnan’a destek amacıyla uluslararası bir kampanya koordine etmek istediklerini de söyleyen Macron, “Bu dostluğu, ülkemizin kardeş sevgisini Lübnan halkına getirmek için burada olmalıydım. Ayrıca dinleyebilir, anlayabilir, Beyrut’a ve Lübnan halkına uluslar arası yardım ve destek organize edebilirim” ifadelerini kullandı.

Lübnan, 1943’te Fransa’nın manda yönetiminden kurtularak bağımsızlığına kavuştu ancak iki ülke arasındaki yakın ekonomik ve siyasi ilişkiler bulunuyor.

Mısır ve Yunanistan, Münhasır Ekonomik Bölge Anlaşması imzaladı

Okumaya devam et

Popular