Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

HRW: Polis ve bekçilerin işkence ve kötü muamele vakaları artıyor ihlaller cezasız kalıyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü, polis ve bekçilerin uyguladığı işkence ve kötü muamele vakalarının arttığını, bu durumun da iddiaların soruşturulmadığını ya da suçların cezasız bırakıldığını ortaya koyduğunu belirtti.

BOLD – İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (Human Rights Watch – HRW) hazırladığı bir rapor Türkiye’de artış gösteren gözaltında işkence ve kötü muamele vakalarının endişe verici boyuta ulaştığına dikkat çekiyor.

“Türkiye: Polis ve Bekçi İşkence ve Kötü Muamele Yapıyor” başlığıyla bugün kamuoyu ile paylaşılan araştırma, polis ve bekçilerin şiddetine maruz kalan kişilerin yaşadıklarını mercek altına alıyor. Raporda, yaşanan hak ihlallerine dair mağdur beyanları, raporlar ve fotoğraflar yer alıyor.

HRW, polis ve gece bekçilerinin son iki ayda Diyarbakır ve İstanbul’da gerçekleşen 6 farklı olayda en az 14 kişiye yönelik ciddi hak ihlallerinde bulunduklarına dair güvenilir kanıtlar olduğunu açıkladı.

15 TEMMUZ SONRASI BELİRGİN BİR ŞEKİLDE ARTTI

Rapora göre, Türkiye’de gözaltında işkence ve kötü muamele 15 Temmuz darbe girişiminden sonra dört sene içinde belirgin bir şekilde artış gösterdi.

Raporda, “Son beş yılda, özellikle 2016 yılındaki Türkiye’deki başarısız darbe girişiminden bu yana, gözaltında polis tarafından yapılan işkence ve kötü muamele belirgin bir şekilde artmıştır. Üst düzey yetkililerin vakaları kınamaması ve iddiaları soruşturmak yerine örtbas etmeye hazır olmaları, güvenlik güçleri için yaygın bir cezasızlığa sebebiyet vermiştir. İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından son yıllarda belgelenen diğer kötü muamele ve işkence vakalarında mağdurlar adalete ulaşamamıştır. Türkiye, işkenceye tahammül etme, işkence iddialarını yüzeysel şekilde reddetme ve gözaltındaki şüphelilerin yaralanma ve ölümlerinin ne şekilde gerçekleştiğine dair ikna edici olmayan açıklamalar yapma konusunda uzun ve kötü bir geçmişe sahiptir” ifadeleri kullanıldı.

“CEZASIZLIK KÖTÜ MUAMELEYE TEŞVİK EDİYOR”

İnsan Hakları İzleme Örgütü Program Direktörü Yardımcısı Tom Porteous’a göre, güvenlik görevlilerinin uyguladığı ihlallere karşı işlenen suçların cezasız bırakılması, suçu işleyenlere yasaların üstünde olduklarına dair bir mesaj veriyor ve onları gözetimlerindeki kişilere kötü muamele etmeye teşvik ediyor.

“KAFAMI TOP GİBİ DUVARDAN SEKTİRDİLER”

Rapora göre, işkence ve kötü muamele mağdurları arasında 18 yaşından küçükler yani çocuklar da var. İstanbul’da bir polisin ölümü ve bir başka polisin yaralanması ile sonuçlanan olaya ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında 18 Temmuz’da İstanbul’da 2’si çocuk 3 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan çocuklardan biri avukatına, karakolda polis memurlarının kendisine kablo ile vurduğunu, yumruk ve tekme attığını, “kafasını top gibi duvardan sektirdiğini” anlattı. Avukatlar çocuğun kaşının yarıldığını, kafasında morluklar ve sırtında uzun kırmızı çizgiler olduğunu gördü. Emniyet tarafından yapılan açıklamada, kendine zarar veren çocuğu engellemek üzere orantılı güç kullanıldığı belirtildi.

“MAĞDURLAR ADALETE ULAŞAMIYOR”

Raporda ayrıca, “Üst düzey yetkililerin, vakaları kınamaması ve iddiaları soruşturmak yerine örtbas etmeye hazır olmaları, güvenlik güçleri için yaygın bir cezasızlığa sebebiyet vermiş, mağdurlar adalete ulaşamamıştır” tespiti yer alıyor.

Muhalefetin işkence ve kötü muamele iddialarıyla ilgili verdiği soru önergelerinin çoğunun cevapsız bırakıldığı belirtilerek, “İçişleri Bakanlığı, Şanlıurfa’da 55 erkek ve kadına işkence edilmesi iddialarına ilişkin bir soruyu ‘güvenlik güçlerine karşı asılsız ifadeler ve karalama kampanyaları’ olarak niteleyerek reddetti” deniyor. Şanlıurfa Barosu, Mayıs 2019’da polisin Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde 55 erkek ve kadına gözaltında cinsel istismar, elektrik şoku ve dayak yoluyla işkence ve kötü muamelede bulunduğu bir olayı belgelemişti.

TÜRKİYE, AİHS’Yİ EN ÇOK İHLAL EDEN DEVLET

İnsan Hakları İzleme Örgütü raporunda, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni en çok ihlal eden Avrupa Konseyi üyesi devlet olma rekorunu koruduğu vurgulanarak, “İhlal kararlarının yüzlercesinde insanlık dışı, aşağılayıcı muamele ve işkence ihlalleri ile bu ihlallerin soruşturulmadığı tespit ediliyor” deniyor.

HRW’nin açıklamasının devamında, “Türk makamları, İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün 2017 yılında yayınlanan bir raporda belgelediği vakalara ilişkin etkili soruşturma yürütmekte de başarısız oldu. Van’ın Gevaş ilçesinde gözaltına alınan dört kişinin 2017 yılının Haziran ayında yedi polis memuru tarafından işkence gördüğü olaya ilişkin soruşturma, sadece bir memurun yargılanması ile sonuçlandı” değerlendirmesi yer aldı.

Telegraph: Türkiye’deki Uygur Türkleri üçüncü ülkelere oradan da Çin’e gönderiliyor

Dünya

Fransa ile Kıbrıslı Rumlar arasındaki savunma iş birliği anlaşması yürürlüğe girdi

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile Fransa arasında 2017’de imzalanan savunma iş birliği anlaşmasının bu ayın başında yürürlüğü girdiği açıklandı.

BOLD – Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden yapılan açıklamada, 4 Ağustos 2017’de imzanlanan anlaşmanın 1 Ağustos itibarıyla yürürlüğe girdiği duyuruldu.

Anlaşma ile enerji sektörü ve deniz güvenliği alanlarının yanı sıra kriz yönetimi ile terör ve korsanlıkla mücadele gibi alanlarda iş birliği hedefleniyor.

Anlaşma, askeri düzeyde, teçhizat ve savunma konusunda iş birliği, ortak personel eğitimi ile arama ve kurtarma tatbikatlarının yürütülmesini de öngörüyor.

Fransa ve GKRY özellikle Doğu Akdeniz’de birçok alanda ortak faaliyetlerde bulunurken, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) karşıtı ittifakların da başını çekiyor.

AP’de Erdoğan’ın sözcüsü gibi hareket eden Polonyalı milletvekiline yolsuzluk soruşturması

Okumaya devam et

Dünya

ABD: IŞİD, Türkiye’yi para transferi ve bölgesel geçiş merkezi olarak kullanıyor

ABD Hazine Bakanlığı’nın son açıkladığı raporlar, terör örgütü IŞİD’in para transferinin önemli bir bölümünü Türkiye üzerinden yürüttüğünü ortaya koydu.

BOLD – ABD Hazine Bakanlığı’nın son açıkladığı raporlar, terör örgütü IŞİD’in para transferinin önemli bir bölümünü Türkiye üzerinden yürüttüğünü ortaya koydu. ABD Savunma Bakanlığı Genel Müfettişi’nin hazırladığı raporda ise IŞİD’in Türkiye’yi bölgesel geçiş merkezi olarak kullandığı ifade edildi.

PARA TRANSFERİNDE “RAWİ AĞI” FAKTÖRÜ

ABD Hazine Bakanlığı, IŞİD’e para transferinde aracı rol oynadığı belirtilen Türkiye merkezli Rawi Ağı’na geçen yıl dikkati çekmişti.

ABD Hazine Bakanlığı Dış Varlıklar Kontrol Dairesi Başkanlığı (U.S. Department of the Treasury’s Office of Foreign Assets Control -OFAC), 2019 yılı Temmuz ayında Rawi Ağı’nın İŞİD’e para trafiğinin önemli bir bölümünü Türkiye üzerinden gerçekleştirdiğini açıklamıştı.

Hazine Bakanlığı, IŞİD’nin Türkiye’de döviz bürolarının bulunduğunu belirtmiş ve İŞİD’in para trafiğini yöneten Irak merkezli Rawi ailesine ait ‘Rawi Network’ün Türkiye’de Samsun, Şanlıurfa ve İstanbul’da döviz büroları olduğu tespitinde bulunmuştu. Rawi Ağı’nı yöneten ailenin Türkiye, Belçika, Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren altı üyesi kara para aklamak ve para transferinde IŞİD’in finansmanında oynadığı rol nedeniyle ABD tarafından yaptırım listesine alındı.

LİSTEYE BU YIL ALINAN YENİ İSİM

Geçen yılki bu gelişmenin ardından, ABD Hazine Bakanlığı son olarak, salı günü itibariyle Rawi Ağı’nın ve ailenin kilit isimlerinden olan Adnan Muhammed Emin el Rawi’yi yaptırım listesine aldı ve Emin el Rawi’yi, ‘Türkiye’de IŞİD’e para transferinden sorumlu isim’ olarak nitelendirdi.

Hazine Bakanlığı’na göre, yaptırım listesine alınan Adnan Muhammed Emin el Rawi, IŞİD’in Türkiye’deki para transferinden sorumlu kişi olarak tanımladı. Hazine Bakanlığı, Rawi’nin, IŞİD’i maddeten desteklediğini, sponsorluğunu yaptığını ve örgüte finansal, teknolojik, materyal destek sağladığını belirtti ve bir önceki finans emiri Fawaz el Rawi’nin koalisyon tarafından 2017’de düzenlenen hava saldırısında öldürüldüğünü hatırlattı.

Rawi ailesi, pek çok ülke ve hükümeti tarafından yakından bilinirken, uzmanlar bu ağın IŞİD Karşıtı Koalisyon’un bir üyesi olan Türkiye’de faaliyet göstermeye devam ettiğini sorguluyor.

PENTAGON RAPORU: TÜRKİYE, İŞİD İÇİN BÖLGESEL GEÇİŞ MERKEZİ

ABD Savunma Bakanlığı Genel Müfettişi’nin hazırladığı raporda ise NATO ve IŞİD’le Mücadele Koalisyonu üyesi Türkiye IŞİD için “bölgesel geçiş merkezi” olarak adlandırıldı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Genel Müfettişliği, Irak ve Suriye’deki ABD askeri misyonuna ilişkin 136 sayfalık rapor yayınladı. Raporda ABD’nin Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı’nın (EUCOM) Türkiye ile ilgili bazı ifadelerine de yer verildi.

Raporda, EUCOM’un Türkiye için IŞİD mensupları, finansmanı ve silahları için “büyük kolaylaştırma merkezi” ifadesini kullanıldığı dile getirildi. Ancak EUCOM’un Türkiye’nin Suriye ve Irak sınırında IŞİD savaşçılarının ve malzemelerinin geçişini engelleme konusunda son dönemde gayretlerini arttırdığını kabul ettiği de dile getirildi.

AB liderleri, Türkiye ve Çin’le ilişkileri görüşmek için eylülde “olağanüstü zirve” planlıyor

Okumaya devam et

Dünya

Beyrut’u ziyaret eden Macron: Lübnan’a koşulsuz yardım öncelikli olmalı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Beyrut Limanı’ndan önceki gün meydana gelen ve en az 145 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan patlamanın ardından bugün resmi ziyaret kapsamında Beyrut’a gitti.

BOLD – Beyrut Limanı’nda yaşanan patlamanın ardından destek ziyareti için Lübnan’a giden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Lübnan siyasi ve ekonomik bir krizle karşı karşıya ve buna acil müdahale edilmesi gerekiyor” dedi.

Macron’u, Lübnanlı mevkidaşı Mişel Avn karşıladı. Patlamanın gerçekleştiği bölgeye giden Macron, yetkililerden bilgi aldı. Emmanuel Macron, Lübnan’a “koşulsuz” yardıma öncelik verilmesi gerektiğini belirtti.

“Lübnan’ın yalnız olmadığını” söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı, “Şu anda Lübnan’a koşulsuz şekilde yardıma öncelik verilmesi gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Lübnan’a destek amacıyla uluslararası bir kampanya koordine etmek istediklerini de söyleyen Macron, “Bu dostluğu, ülkemizin kardeş sevgisini Lübnan halkına getirmek için burada olmalıydım. Ayrıca dinleyebilir, anlayabilir, Beyrut’a ve Lübnan halkına uluslar arası yardım ve destek organize edebilirim” ifadelerini kullandı.

Lübnan, 1943’te Fransa’nın manda yönetiminden kurtularak bağımsızlığına kavuştu ancak iki ülke arasındaki yakın ekonomik ve siyasi ilişkiler bulunuyor.

Mısır ve Yunanistan, Münhasır Ekonomik Bölge Anlaşması imzaladı

Okumaya devam et

Popular