Bizimle iletişime geçiniz

Analiz

A’dan Z’ye VPN hakkında her şey

VPN, dünyada farklı, Türkiye gibi ülkelerde farklı şekillerde kullanılıyor. Peki nedir bu VPN ve nasıl çalışıyor? VPN ile ilgili bilmeniz gereken tüm ayrıntılar bu yazıda…

BERK SABANCI

BOLD ANALİZ – VPN, Sanal Özel Ağ (Virtual Private Network) olarak tanımlanan bir ağ iletişim protokolüdür. Kullanıcılara internete gizli ve güvenli bir şekilde bağlanabilmeleri için özel bir sanal ağ sağlar. Esasen, bir VPN’nin nihai amacı özel bilgilerinizi gizli tutmaktır. Aslında bunun dışında birçok işlevi var. Nasıl çalıştığını kavrarsanız farklı amaçlar için işlevlendirebilirsiniz.

 • Her türlü gizlilik ve güvenlik: Veri alışverişinde şifrelenme, kimliğin gizlenmesi vs.
 • Uzaktan iç ağa bağlanabilme (iş, ev, okul vb. ağları)
 • Dosya indirme, gönderme vs. (Torrent gibi erişimi yasaklı yahut kısıtlı sayfalara erişim sağlar)
 • Yasaklı platformlara erişebilmenizi sağlar.

Global anlamda erişim engeli, Türkiye’deki gibi olmadığından genelde anonim olmak (kimliğinizin gizli olması), veri güvenliği, cihaz güvenliği vb. amaçlar için kullanılır. Fakat Türkiye ve benzeri ülkelerde erişim engellerini atlamaya yarayan by-pass işlevi yoğun olarak kullanılmaktadır.

VPN nasıl çalışır?

VPN, cihazınızın internet bağlantısını internet servis sağlayıcınız (ISS1) yerine seçtiğiniz VPN’nin özel sunucusu üzerinden yönlendirerek çalışır, böylece verileriniz internete aktarıldığında, veri paketleri bilgisayarınız yerine VPN’den gelir. VPN, internete bağlandığınızda bir tür aracı görevi görür, böylece IP adresinizi gizler (ISS’nizin cihazınıza verdiği sayı dizisi) ve kimliğinizi korur. Ayrıca, verileriniz bir şekilde ele geçirilirse, nihai hedefine ulaşana kadar okunamaz olacaktır. VPN, cihazınızdan internete özel bir “tünel” oluşturur ve hayati verilerinizi şifreleyerek üçüncül tarafların okumasına engel olur. *PPTP protokolünü kullanan VPN’ler hariç. En yaygın protokollerden olmasının yanı sıra şifrelenme olmayan bir protokol olduğunu belirtmekte fayda var.

VPN çeşitleri

VPN güvenli midir?

Öncelikle ortaya çıkma amacı gizlilik ve veri güvenliğiniz olsa da tersine mühendislik dediğimiz olay ile lehimize olması için yaptığımız işlem aleyhimize dönebiliyor. Bir genelleme yapmak yerine spesifik olarak çeşitlerini analiz etmemiz gerekir. Unutmayın ki kullandığınız web tabanlı bir VPN servisi kayıtlarınızı kötü amaçlı kullanmasa da kötü amaçlı hacker VPN servisinin kayıtlarına erişim sağlayarak veri gizliliğini tehlikeye sokabilir. Buradan çıkacak sonuç kullandığınız VPN’in çeşidine, kullandığı protokole, firmaya vb. birçok opsiyona göre güvenli ya da Truva atı olarak görebilirsiniz.

VPN ile tamamen anonim olur muyum?

Aklınızdan asla çıkarmamanız gereken bir husus var: Reel hayatta olduğu gibi burada da sonsuz değişken var. Eğer sonsuz değişken varsa kesinlik yoktur. Henüz tespit edilemeyen varyasyonlarla anonimliğiniz bozulabilir. Bu yüzden yapmaya çalıştığımız bizim kimliğimizi öğrenmeye çalışanların saldırılarını bertaraf etmek. Düşmanı ne kadar iyi tanırsanız o kadar verimli stratejiler gerçekleştirebilirsiniz. Biz de kötü niyetli attackerlardan korunmamız için saldırı yöntemlerine göre savunma adımları atarız. Yani neticeye gelecek olursak yüzde 100 anonimlik mümkün değil.

VPN servisleri kapatılabilir mi?

Birçok yöntem ile VPN Servisleri engellenebilir fakat VPN servisleri de engellemeleri atlayabilir. Örneğin tüm VPN servislerini engellemek isterseniz internet sitenize gelen VPN kullanan ip adreslerinin erişimini engellersiniz yahut kalıcı yönlendirmeyle engellendiklerini bildiren bir sayfaya yönlendirirsiniz. Fakat VPN kullandığımı anlamamanız için tor ile birlikte Obfsproxy kullanarak siteye erişim sağlayabilirim. Siz engelledikçe ben tıkanan yolu by-pass ederek erişim sağlarım. Kesin kapatabilmek için VPN servisini fiziksel olarak ortadan kaldırabilirsiniz. Fakat genelde sistemi kapatmak yerine el koyarak verileri ele geçirme politikası kullanılıyor. Sonuç olarak VPN servisinin lokasyonu ve engellemeleri aşma beceri ve çabasına bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.

VPN’nin avantajları

 • Anonimlik ve internette gizlilik.
 • Veri Güvenliği (Mesela Wi-Fi ağlarına bağlandığınızda VPN kullanarak ağdakilerden ve kötü niyetli attackerlardan veri trafiğinizi gizleyebilirsiniz.)
 • Erişim engellerini aşmanızı sağlaması.

VPN’nin dezavantajları

 • VPN’de güvenlik arttıkça hız düşer VPN’lerin en büyük dezavantajıdır.
 • Yüksek korunaklı VPN servislerinde video izlemek zordur.
 • MPLS, Hibrit ve IPsec VPN’lerde yanlış yapılandırmalar olması halinde; sisteminize kötü niyetli kişiler sızabilir.

VPN seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar

 • Seçeceğiniz VPN, bilgilerinizi ve tarama geçmişinizi kaydetmemeli.
 • VPN servisi sizin verilerinizi koruyor mu kullanıyor mu buna dikkat etmelisiniz.

Okumaya devam et
Reklamlar

Analiz

Millet İttifakı’nın çözmesi gerek 5 sorun

Yerel seçimlerde büyük başarı sağlayan Millet İttifakı’nı oluşturan partiler büyük sorunlarla uğraşıyor. CHP’de Muharrem İnce ayrılığı yaşanırken, İyi Partide kongreden bu yana işler iyi gitmiyor. DP ve Saadet’in ne yapacağı ise kesinleşmedi. İttifakı son seçimlerde dışardan destekleyen HDP ise kapanmanın eşiğinde.

BOLD – Son genel seçimlere CHP, İyi Parti, Demokrat Parti (DP) ve Saadet Partisi (SP) ittifak halinde girdi. Seçimde ittifak büyük başarı sağlayamasa da barajı geçemeyecek Saadet Partisi 2 vekil CHP listesinden, Demokrat Partisi 1 vekil İyi Parti listesinden seçildi. Seçimden sonra 3 vekil partilerine geri döndü. Genel seçimlerin ardından DP ve SP ittifaktan ayrıldı.

YEREL SEÇİMLERDE BÜYÜK BAŞARI

Bir sonraki yıl yapılan 2019 Yerel Seçimlerinde ise HDP’nin dışarıdan desteklediği Millet İttifakı tarihi başarıya imza attı. 21 büyükşehirde ortak aday çıkarma kararı alan CHP ve İyi Parti, yıllarca AKP tarafından yönetilen İstanbul ve Ankara başta olmak üzere bir çok büyükşehir belediyesini kazandı.

CHP’DE AYRILIKLAR DURACAK MI?

Millet İttifakı içindeki partiler ve destekçileri zor günler geçiriyor. İttifakın en büyük oy oranına sahip CHP’den istifa eden Muharrem İnce, Memleket Hareketi’nin partileşme sürecine hız verdi. İnce’nin çalışmaları en çok CHP’nin başını ağrıtıyor. Partisinden istifa eden CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy ve Yalova Milletvekili Özcan Özel Memleket Hareketi’ne katılacağını duyuruldu. Son olarak da CHP eski milletvekillerinden Mevlüt Dudu ve Hakkı Akalın da CHP üyeliğinden istifa ederek İnce’nin Memleket Hareketi’ne katıldı.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 3 milletvekiliyle istifalarını vermeden önce yaptığı görüşme dışında herhangi bir adım atmadı.

İYİ PARTİ HDP GERGİNLİĞİ

Millet İttifakı’nın 2. büyük partisi İyi Parti’de de işler biraz karışık. Parti kongresinde Koray Aydın’ın başrol oynadığı liste krizinin ardından İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ kendi partisinin İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’yu Fetöcü diyerek suçladı. İhraç edilen Özdağ mahkeme kararıyla geri döndü.

İyi Parti asıl sınavı ittifakı dışarıdan destekleyen HDP konusunda verdi. Akşener, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için terörle iç içe ifadesini kullandı. Bu ifadeler HDP’yi rahatsız etti. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Gara Operasyonu sonrası görüşmek için randevu talep edeceklerini açıkladıkları İyi Parti ziyaretinden vazgeçtiklerini açıkladı. Yaşananlar ittifakın geleceğini etkileyecek gibi görünüyor.

HDP’YE KAPATMA DAVASI İHTİMALİ

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP ile ilgili inceleme başlattı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Bürosu inceleme kapsamında 108 sanıklı Kobani iddianamesi ve HDP’li milletvekilleri hakkında hazırlanan fezlekelerin örneği Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan istedi.

hdp mithat sancar

İnceleme sonucu HDP’nin “örgüt eylemlerinin odağı” olduğu tespit edilirse parti hakkında kapatma davası açılması gündeme gelebilecek. İttifaka yerel seçimlerde verdiği destekle başarıda büyük pay sahibi olan HDP’nin önümüzdeki günlerde çözmesi gereken öncelikli sorunu kapatma davası olacak.

SAADET HANGİ İTTİFAKTA YER ALACAK

SP Lideri Temel Karamollaoğlu genel seçimlerin ardından hiçbir ittifakın içerisinde yer almadıklarını söyledi. SP’yi Millet İttifakı’na kaptırmak istemeyen Erdoğan, yeni yılın ilk günlerinde, ittifak ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den ardından, ikinci ev ziyaretini SP Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı Oğuzhan Asiltürk’e yaptı. Erdoğan görüşme sonrası ittifak konusu konuşulduğunu açıkladı.

AKP ile bir işbirliğine sıcak bakmayan Karamollaoğlu’na rağmen Erdoğan’la ittifak konusunda anlaştığı söylenen Asiltürk’e partinin genç isimlerinden tepki yağdı. Saadet Partisi’nin Millet İttifakı’nı mı yoksa Cumhur İttifakı’nı mı seçeceğini zaman gösterecek.

YENİ PARTİLER VE DP

Cumhuriyet’in haberine göre, yeni kurulan DEVA ve Gelecek partilerinin 2023’teki seçimlerde Millet İttifakı’ndan bağımsız bir araya gelerek Meclis’te yeni bir grup kurabileceği konuşuluyor. Bugüne dek Millet İttifakı bileşeni içinde yer almayı tercih eden DP’nin de 2023 seçimlerinde Millet İttifakı bloku içinde yer almak istemediği, milletvekili aday listelerini ve kendi cumhurbaşkanı adayını çıkaracağı belirtiliyor. Bunda en büyük etkenin, son günlerde kapatılması ve Hazine yardımının kesilmesi tartışmalarıyla gündeme gelen HDP’nin, doğrudan ya da dolaylı şekilde Millet İttifakı’na destek verebileceği olasılığı olduğu iddia ediliyor. CHP ve İyi Parti, ‘DP krizini aşıp yeni partileri ittifaka katabilir mi?’ sorusu gündeme geliyor.

Metin Feyzioğlu kimdir: Cuntacılıktan AKP yandaşlığına…

Okumaya devam et

Analiz

Damat Berat Albayrak’ın ekonomi karnesi ‘çokomelli’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ekonomide başarılıydı” dediği damadı Berat Albayrak’ın yeniden bakan olacağı konuşuluyor. Peki 2 yıl 4 ay ekonominin dümeninde bulunan Albayrak’ın karnesi nasıl?

BOLD ANALİZ – Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak 10 Temmuz 2018’de Hazine ve Maliye Bakanı oldu. 8 Kasım 2020’de bakanlıktan istifa ettiğini sosyal medya hesabından duyurdu. 10 Kasım 2020’de kayınpederi Erdoğan tarafından ‘af talebi’ kabul edildi. Aradan geçen 3 ay boyunca damat Albayrak hiç açıklama yapmadı, tek bir görüntü vermedi. Erdoğan da istifanın üzerinden aylar geçtikten sonra damadıyla alakalı 22 Şubat 2021 tarihinde ilk açıklamasını yaptı. Erdoğan, “Berat Bey’in ifa ettiği görevlerdeki en büyük talihsizliği ‘damat’ sıfatının, birikimi, gayreti ve başarısının önüne geçirilmiş olmasıdır” diyerek Albayrak’ın başarılı olduğunu söyledi.

Peki Albayrak gerçekten başarılı mı? Rakamlar ne söylüyor?

İŞSİZLİK ARTTI

Albayrak’ın Türkiye ekonomisinin en tepesine geldiği Temmuz 2018’de Türkiye’de işsizlik yüzde 10,8 seviyesindeydi. İşsiz sayısı ise 3 milyon 531 bin kişiydi. Görevi devrettiğinde yüzde 12,9’a yükselen resmi işsizlik oranına göre işsiz sayısı da 4 milyon 6 bin kişiye yükseldi. AKP tarafından maniple edildiği için gerçek rakamları açıklayamayan Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre bile işsiz sayısı 469 bin kişi arttı. Göreve geldiğinde her 100 gençten 17’si işsiz gezerken, Albayrak veda ettiğinde her 100 gençten 25’i işsiz kaldı.

VATANDAŞIN ENFLASYONU FIRLADI

Göreve geldiğinde Tüketici Fiyatları Endeksi 12 aylık ortalaması yüzde 12 seviyesindeydi. Albayrak’ın istifa ettiği kasım 2020’de 12 aylık enflasyon ortalaması 12,04’a yükseldi. Ancak vatandaşın gerçek enflasyonu yüzde 15’lerden yüzde 35’lere fırladı.

FAİZİ DÜŞÜRDÜ

Albayrak göreve geldiğinde Merkez Bankası’nın politika faizi yüzde 17,75 idi. Merkez Bankası’nın başına arkadaşı Murat Uysal’ı getiren Albayrak üst üste faiz indirimine gitti. Görevi bıraktığında politika faizi yüzde 10,25’e indi. Ancak bunun bedeli döviz şoklarıyla ödendi.

Albayrak döneminde satılan Merkez Bankası’nın 128 milyar doları hala aranıyor.

DOLARLA MI MAAŞ ALIYORSUNUZ?

Dolar kurundaki yükselişlere “Dolarla mı maaş alıyorsunuz? Ben dolara bakmıyorum” cevabı veren damat Albayrak, ekonominin dümenine geçtiğinde dolar/TL 4,70 seviyesindeydi. Dümeni bıraktığında dolar iki katı değerlenmiş olarak 8,48 TL’ye çıktı.

1 EURO 10 LİRA OLDU

Albayrak koltuğuna oturduğunda Avrupa Birliği para birimi 1 Euro 5,51 TL ediyordu. Görevi bıraktığında vatandaşlar 1 Euro alabilmek için 10,08 TL vermeye başladı.

ÇEYREK ALTIN 305 LİRAYDI

Ekonomiyi yönetmeye başladığında altının gramı 185 liraydı. Vatandaşlar çeyrek altını 305 liraya alabiliyordu. Görevi bıraktığında altının gramı 527 liraya yükseldi. Düğün veya yatırım yapmak isteyenler çeyrek altını 920 liraya almak zorunda kaldı.

REZERVLER 102 MİLYAR DOLARDI

Albayrak göreve geldiğinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası rezervleri 22,9 milyar TL’si altın, 79,09 milyar TL’si döviz olmak üzere toplam 102 milyar 23 milyon dolardı. İstifa ettiğinde ise Merkez Bankası rezervleri eksi 47 milyar dolara geriledi.

MİLLETİN KEFEN PARASI ‘YEDEK AKÇEYİ’ DE KULLANDI

Milletin kefen parası savaş ve deprem gibi zor zamanlar için Merkez Bankası’nın kasasında tutulan yedek akçe de sıfırlandı. 2019 ve 2020 yıllarında Merkez’in tarihinde görülmemiş bir adım atıldı ve 41 milyar liralık yedek akçesi Hazine’nin açığını karşılamak için kullanıldı.

BÜTÇE AÇIĞI REKORLAR KIRDI

Albayrak göreve geldiği 2018 yılında ocak-temmuz bütçe açığı 45 milyar TL seviyesindeydi. Görevi bıraktığı 2020 kasım da açık 132.1 milyar liraya fırladı.

VATANDAŞIN VERGİ YÜKÜ ARTTI

Albayrak döneminde vergilere de zam üstüne zam yapıldı. Göreve geldiğinde 2018 yılında Maliye’nin vergi gelirleri 54,4 milyar lira idi. İstifa ettiğinde ise vatandaşın cebinden çıkan vergiler ise 99 milyar 248 milyon liraya fırladı.

EKMEĞE YÜZDE 25 ZAM GELDİ

Yoksulun sofrasındaki ekmek Albayrak gelmeden 1,25 liraya satılıyordu. Albayrak görevi bıraktığında yüzde 25 zamlanarak 1,50 liraya satılır oldu.

AKARYAKIT FİYATLARI

Göreve geldiğinde benzin 6,89 lira, motorin 6,26 liraydı. LPG 3,83 liraydı. Bıraktığında benzin litresi 6,59 lira, motorin 5,99 liraya inmişti. Yoksul vatandaşların kullandığı LPG ise Albayrak döneminde zamlanarak 3,96 liraya yükseldi.

Okumaya devam et

Analiz

Türkiye’nin koronavirüs skandalları

Türkiye’nin koronavirüs yılı skandallarla dolu. Hibe bekleyen halka IBAN gönderilmesi, satışı yasaklanan maskenin dağıtılamaması, ölüm ve vaka satılarında şeffaflığın yitirilmesi, aracı firmanın aşı vurgunu ve son olarak da kontrollü normalleşmede risk haritası skandalı…İşte koronavirüsün birinci yılında geride kalanlar.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dünkü Kabine Toplantısı sonrası koronavirüs kısıtlamaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs yasaklarının sona erdiği şehirleri belirleyen haritanın Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki toplantının ardından değiştiği ortaya çıktı. Hasta sayısına göre sarı kategoride yer alan Uşak, Diyarbakır, Şanlıurfa gibi şehirler maviye boyandı.

İller, koronavirüs salgınının son durumuna göre renk renk kategorilere ayrıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 10 gün önce yaptığı açıklamada Kovid-19 yasaklarının kaldırılacağı illerin risk haritasına göre belirleneceğini açıkladı. Şehirler vaka sayısına göre dört renge ayrıldı. Yüz binde 10’un altında vaka görülen illerin mavi (düşük riskli), yüz binde 11-35 arası vaka olan illerin sarı (orta riskli), yüz binde 36-100 arası vakası bulunan illerin turuncu (yüksek riskli), yüz binde 100’ün üstünde vaka seyri görülen illerin ise kırmızı (yüksek riskli) olarak belirlendi.

İKİ HARİTA BİRBİRİNİ YALANLADI

Ancak Sağlık Bakanlığı’nın 20-26 Şubat haftası ‘İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı Haritası’ 100 binde 10’un altında vaka görülen mavi renkli ve düşük riskli il sayısının sadece dört olduğunu gösteriyor. Normalleşmenin başlaması gereken bu iller Mardin, Şırnak, Batman, Hakkari. Yine Sağlık Bakanlığı’nın 20-26 Şubat tarihli ‘İllere Göre Risk Durumu Haritasında’ ise sarı kategoride yer alan 100 binde 20 vakaya kadar olan şehirler de maviye boyandı.

SAKLANAN ÖLÜMLER

Koronavirüs skandalları pandeminin resmen ülkede görülmeye başlandığı Mart 2020’de başladı. Kara Kuvvetleri eski komutanı Aytaş Yalman İran gezisi sonrası, 15.03.2020 tarihinde kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Yalman’ın ölüm nedeninin koronavirüs olduğu doktor raporuna girdi.

Fakat Sağlık Bakanı Fahretin Koca, koronavirüs kaynaklı ilk ölümün Yalman’ın ölümünden 3 gün sonra gerçekleştiğini duyurdu. 18 Mart 2020 tarihinde Çin temaslı 89 yaşındaki bir eczacının hayatını kaybettiği açıklandı.

Yalman’ın ölümüyle koronavirüsün, açıklanan resmi tarihten çok daha önce Türkiye’ye girdiği ortaya çıktı.

YARDIM BEKLENİRKEN IBAN VERDİ

Salgının Avrupa ve ABD’de de hızla yayılmaya başlandığı tarihlerde, ülkeler birbiri ardına milyarlarca euroluk yardım paketleri açıklamaya başladı. Türkiye’de de hakta aynı beklentiler oluştu. 30 Mart 2020’de canlı yayında vatandaşlara seslenen Erdoğan’ın mali yardım paketi açıklayacağını düşünenler yanıldı. Erdoğan IBAN vererek halktan yardım istedi. Muhalefetten Erdoğan’ın açıklamalarına çok sert tepki geldi.

Sosyal medyada da ‘#ZIRNIKYOK’, ‘#IBAN’ gibi etiketlerle Erdoğan’ın açıklamasına tepki yağdı. Yapılan eleştirilerin büyük çoğunluğu, tüm halkın, iş insanlarının ve diğer tüm kesimlerin Erdoğan’ın açıklayacağı ‘karşılıksız’ yardım paketleri beklentisinde olduğu ancak Erdoğan’ın IBAN numaraları vererek milletten para istediği yönünde yapıldı

MASKE DAĞITIMI

6 Nisan 2020 tarihinde yapılan Kabine Toplantısı sonrası kameraların karşısına geçen Erdoğan: “Kesinlikle parayla maske satışı yasaktır. Salgın bitene kadar tüm vatandaşlarımıza yetecek stoğumuz ve üretim planlamamız var” dedi.

Erdoğan’ın dediği gibi olmadı. Sokağa maskesiz çıkmak yasaklanırken, parasıyla bile maske alamayan vatandaşlar aylarca maske dağıtılmasını bekledi. 7 Mayıs 2020’de maske satışı serbest bırakıldı. Türk Eczacıları Birliği, maskelerin marketler, eczaneler, tıbbi cihaz satışı yapan medikal firmalar ve elektronik ticaret platformları üzerinden 1 lira tavan fiyatıyla satılacağı duyuruldu.

Vatandaşın maske, sağlıkçıların da ekipman sıkıntısı yaşadığı günlerde AKP hükumetinin yurtdışına maske ve ekipman gönderdiği ortaya çıktı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 18 Nisan 2020’de yaptığı açıklamada 116 ülkenin Türkiye’den yardım talebinde bulunduğunu ve bunların 44’üne yardım gönderildiğini söyledi.

VAKA SAYILARINDA ŞEFFAFLIK

Pandemi boyunca muhalefet liderleri ve milletvekilleri AKP hükumetini şeffaf olmamakla eleştirdi. CHP’li Murat Emir vaka sayılarının açıklanandan 20 kat fazla olduğunu söyledi. Bu iddialar hükumet ve Sağlık Bakanlığı tarafından yalanlandı.

25 Kasım 2020 tarihinde ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, semptomlu ve semptomsuz vaka ayrımını anlatarak, o güne kadar açıklanmayan semptomsuz vaka sayılarının da artık açıklanacağını duyurdu. Böylece 6 binlerde olan vaka sayısı o gün 28 binin üzerinde açıklandı.

ÇELİŞKİLİ ÖLÜM SAYISILARI VE İBB RAKAMLARI

Koronavirüs salgınına bağlı olarak hayatını kaybedenlerin sayısı ile ilgili açıklanan bilgiler de Kasım ayında tekrar tartışma konusu oldu. Sağlık Bakanlığı’nın son bir haftada açıkladığı Kovid-19’a bağlı Türkiye genelinde vefat eden kişilerin sayısı günlük olarak 80-90 arasında değişirken, İBB Mezarlıklar Müdürlüğü’ne “bulaşıcı hastalık” kodu ile bildirilen vefat sayısının ise her gün 130’lar civarında olduğu görüldü.

Gelişmenin ardından İBB de her gün bulaşıcı hastalık kaynaklı ölüm sayılarını paylaşmaya başladı.

TRT MUHABİRİNİN HATIRA POZU YALANLADI

Geçen Kasım ayının sonlarında Erdoğan, Çinli aşı firması Sinovac ile 50 milyon doz aşı üzerinde anlaştıklarını duyurdu. Konuyla ilgili detaylı bilgi veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, aşıların Devlet Malzeme Ofisi (DMO) tarafından direk alınacağını, aracı firma olmadığını söyledi.

TRT muhabirinin Pekin Gümrüğünde bekletilen aşı kolileriyle çektirip sosyal medyada paylaştığı fotoğraf Bakan Koca’yı yalanladı. Kolilerin üzerinde ‘Keymen İlaç’ etiketi olduğu görüldü.

12 MİLYON DOLARLIK VURGUN

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, aracı firmanın Çin’den bedelsiz aldığı halde 12 milyon dolarlık fatura kestiği 1 milyon doz aşı için TBMM kürsüsünden savcılığı göreve çağırdı.

Saray koronavirüs haritasını da değiştirdi

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0