Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

BM Raportörleri: Ayasofya açılışı Türk halkını ve diğer halkları ‘ayrıştırdı’

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi uzmanlarınca hazırlanan bir raporda, Türkiye’ye, Ayasofya’nın tekrar camiye dönüştürülmesi konusunda uyarılarda bulunuldu.

BOLD – BM İnsan Hakları Konseyi’nce atanan iki bağımsız raportörünün hazırladığı Ayasofya raporunda, Türkiye’nin Ayasofya üzerinden hem kendi halkını hem de diğer halkları “ayrıştırdığı” belirtilerek, Türkiye’ye, böyle bir yaklaşım izlemek yerine birleştirici bir rol oynaması çağrısı yapıldı.

Raportörler Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın kılıçla verdiği hutbenin daha da endişe yarattığını belirterek, Türk hükümetini Ayasofya konusunda tüm paydaşlarla diyalog kurmaya davet etti.

“BİRLEŞTİRMEK YERİNE AYRIŞTIRMAK TARİHİ BİR HATA”

BM insan hakları uzmanları, Türkiye’nin dini ve kültürel grupları birleştirmek yerine birbirinden ayrıştıran adımlar atmasının küresel çapta tarihi bir hata olacağını kaydetti. Raporda uzmanlar, Türkiye’nin 1500 yıllık kültürel bir dünya mirası olan Ayasofya’yı “kültürel bir buluşma yeri” olarak kullanması çağrısında bulundu.

Karima Bennoune ve Ahmed Shaheed adlı özel raportörler tarafından hazırlanan raporda, olağanüstü bir evrensel değeri olan Ayasofya’nın korunması gerektiğine vurgu yapıldı.

İki uzman, tekrar camiye dönüştürme kararının Ayasofya konusunda hem Türk halkını hem de Türkiye’nin ötesindeki halkları ayrıştırdığı görüşünü dile getirerek, “Ayasofya’nın kubbesi herkesi kapsayacak kadar büyük olmalı” ifadesini kullandı.

İnsan hakları uzmanları hazırladıkları raporda şu ifadeleri kullandı: “Ayasofya Hıristiyanlar ve Müslümanlar da dahil olmak üzere tüm başka inançlara sahip kişiler, hatta dini inançları olmayanlar tarafından hem dini inançlar hem de kültürlerarası diyaloğa örnek teşkil edecek şekilde yıllardır yaygın bir şekilde kullanıldı. Türkiye’nin 10 Temmuz’da Ayasofya’nın statüsünü değiştiren bu kararı acilen uygulamaya koyması bizi endişeye sevk etti. 1972 UNESCO Dünya Mirası Sözleşmesi kuralları çerçevesinde Türkiye’nin yükümlülüklerini ihlal edebileceğinden endişe ediyoruz. Ayrıca hükümetin aldığı son Ayasofya kararıyla hem kendi halkını hem Türkiye dışındaki halkları dini ve kültürel olarak birleştirmek yerine ayrıştırması tarihi bir evrensel hata olacaktır.”

“İSTİŞARE EDİLMEDEN ALINMIŞ BİR KARAR”

Uzmanlar, evrensel bir küresel miras olan Ayasofya’nın camiye dönüştürülme kararının aceleyle alındığı değerlendirmesini yaparak, “Olağanüstü evrensel değere sahip olan Ayasofya’nın camiye dönüştürülme kararı acele etmek yerine istişare edilerek alınmalıydı. Herkesin insan haklarına saygı gösterilmesini sağlamak için tüm paydaşlarla önceden bilgi paylaşımında bulunulması ve istişare edilmesi gerekirdi. Ayasofya, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen cazibe merkezi ve küresel öneme sahip bir yer” ifadelerine yer verdi.

KILIÇLA HUTBE ENDİŞE YARATTI

BM insan hakları uzmanları, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Ayasofya’daki kılıçlı hutbesinin kendilerini daha da endişeye sevk ettiğini belirterek, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı namazda, devletin diyanet işleri başkanını fetih sembolü olarak yorumlanabilecek kılıçla verdiği hutbe bizi daha da endişeye sevk etti. Ayasofya, birçok sembolü bir araya getiren bir yerdir. Tek bir amaç için kullanılamaz. Bu gördüklerimiz Ayasofya’nın tek bir amaç için kullanılacağı yönündeki endişelerimizi arttırıyor” dedi.

“AYASOFYA ARAÇ OLARAK KULLANILDI”

Uzmanlar, Ayasofya’nın araç olarak kullanıldığı endişesinde olduklarını belirterek, “Herkesin kültürel miraslara erişme ve bunlardan yararlanma hakları var. İnançlar arası birlikte yaşama ve laik alanların, Hıristiyanlar da dahil olmak üzere tüm dini azınlıkların eşitlik ve güvenliğinin sağlanması konusunda büyük bir endişe duyuyoruz. Evrensel değerlerde ayrımcılık yapılmamalıdır. Türk hükümetini diğer paydaşlarla diyalog kurmaya davet ediyoruz. Ayasofya’nın Hıristiyan, Müslüman ve laik miraslarını yansıtarak kültürel haklardan herkesin yararlanabileceği bir alan olmaya devam etmesi için çağrıda bulunuyoruz. Ayrıca Ayasofya’nın, Türkiye’deki herkesi bir araya getiren bir sembol olmaya devam etmesini sağlamak çok önemlidir” dedi.

Almanya’da göçmen karşıtı Thilo Sarrazin SPD’den ihraç edildi

Dünya

Almanya’da enflasyon sıfırın altına düştü

Salgın döneminde Türkiye dahil pekçok ülkede enflasyon yükselirken Almanya’da oran, dört yıldan bu yana ilk kez sıfırın altına düştü.

BOLD – Almanya’da enflasyon oranı son dört yıldan bu yana ilk kez eksi seviyelerde. Federal İstatistik Dairesi’nin açıkladığı geçici verilere göre Almanya’da Temmuz ayında enflasyon -0,1 seviyesine geriledi.

Almanya’da eksi enflasyon en son Nisan 2016’da görülmüştü. Federal İstatistik Dairesi enflasyondaki düşüşün sebeplerinden birinin 1 Temmuz 2020’den itibaren yürürlüğe giren KDV indirimi olduğunu açıkladı.

KDV İNDİRİMİNİN ETKİSİ

Almanya’da hükümet, koronavirüs salgınında tüketimi artırmak amacıyla 1 Temmuz – 31 Aralık dönemi için KDV indirimi kararı aldı. Yüzde 19 olan KDV yüzde 16’ya, bazı temel ürünleri kapsayan indirimli KDV oranı yüzde 7’den yüzde 5’e çekildi.

Uzmanlar KDV indiriminin etkisini gösterdiği görüşünde. Commerzbank’ın iktisat uzmanlarından Marco Wagner, “Her ne kadar çok kesin bir hükme varmak zor olsa da görünen o ki işletmeler ve hizmet sağlayıcılar KDV indirimini büyük ölçüde müşteriye yansıtmış durumda” değerlendirmesinde bulundu.

Ancak Wagner enflasyonun Ağustos’ta yeniden artı seviyeye ulaşabileceğini belirtti ve artan petrol fiyatlarının buna neden olabileceği tahmininde bulundu.

Ekonomist Seyfettin Gürsel uyardı: Türkiye hiç tecrübe etmediği bir yoksullaşma sürecine girdi

Okumaya devam et

Dünya

Irak artan vakalar nedeniyle Türkiye’ye uçuş yasağı getirdi

Irak’a aylar sonra başlayan uçuşlar yeniden askıya alındı. Gerekçe, Türkiye’de artan vaka sayıları.

BOLD – Irak Sivil Havacılık İdaresi, ‘Türkiye’deki koronavirüs vakalarında görülen artış’ nedeniyle uçuşların yeniden askıya alındığını duyurdu.

Irak Hava Yolları’ndan yapılan açıklamadaysa, ‘Türkiye’nin Irak’a tüm uçuşları 1 Eylül 2020’ye kadar durdurması’ nedeniyle böyle bir karar alındığı belirtildi.

Irak’ın başkenti Bağdat ve güney kentlerindeki havalimanları, geçtiğimiz hafta uluslararası uçuşlara yeniden açılmıştı. Türk havayolları da, 1 Ağustos (dün) itibarıyla uçuş listesine Irak’ın da eklendiğini açıklamıştı. Dün, aylar sonra ilk kez Erbil-Ankara ve İstanbul-Erbil uçuşları yapılmıştı.

Okumaya devam et

Dünya

‘Avrupalının okuduğu Türkiye haberleri Demirtaş, Kavala, tutuklu gazeteciler…’

Sıradan Avrupalıların bile, Türkiye’deki siyasi baskıyı yakından takip ettiğini söyleyen gazeteci Şirin Payzın, ülkedeki siyasi baskının turist akınını olumsuz etkilediğini iddia etti.

BOLD- Türkiye’de koronavirüs salgınından ekonomik anlamda en çok etkilenen sektörlerin başında turizm geliyor. Gelmeyen turistler yüzünden bazı işletmeler bu sene erken kepenk indirdi. Avrupa son açıkladığı ‘gidilmesi sakıncalı ülkeler’ listesinde Türkiye yine yer aldı. Koronavirüs ve siyasi sebeplerden dolayı bu sene, en çok turistin geldiği Almanya başta olmak üzere, Avrupa’dan ziyaretçi akını beklenmiyor.

Bacasız sanayi olarak adlandırılan turizm yaşadığı sıkıntılar yüzünden devlet bütçesinin de milyarlarca euroluk gelir kaybına uğradığı düşünülüyor. Avrupalılar Türkiye’ye gelmediği gibi, bazı Avrupa ülkeleri de Türkiye’den ziyaretçi kabul etmiyor.

SÜREKLİ AVRUPA BASININDALAR

Mavi tur yapan tekne ve yelkenlilere sahillerini açan Yunanistan 2 ülkeye yasak getirdi. Bu ülkelerden biri Türkiye, diğeri ise Arnavutluk. Konuyu sosyal medya hesabından değerlendiren Şirin Payzın, ”Yunanistan teknelere, yelkenlilere sahillerini açtı. Almadığı 2 ülke var Türkiye ve Arnavutluk. Almanya, Fransa , Hollanda ,İtalya ‘dan tekne seyahati tercih edenler artık Yunanistan’da bu yaz. Geçmiş olsun !Ayasofya kararı ve Osman Kavala’nın durumu da sürekli Avrupa basınında” dedi.

GELMEYECEKLER!

Ülkedeki siyasi baskıya dikkat çeken Payzın, ”Sıradan bir Avrupalının sabah gazetesinde okuduğu Türkiye haberleri ; “Demirtaş,Kavala, cezaevinde gazeteciler ,kadın cinayetleri ve iptali istenen İstanbul sözleşmesi, Ayasofya, Hilafet. Gelmeyecekler!” ifadelerini kullandı.

Bu görüntüler Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı rahatsız etti: ‘Birinci dalga sahile indi’

 

Okumaya devam et

Popular