Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Meksika’dan nohut alan TMO, çiftçiye kapıyı gösterdi

Meksika’dan, Hindistan’dan nohut ithal eden TMO, Ankara’ya traktörleri ile gelen nohut üreticilerini 10 gündür bekletiyor. Kriter tutmadığı gerekçesiyle geri çevrilen üreticiler duruma isyan ediyor.

BOLD – Ankara’ya TMO’ya nohut getiren çiftçiler, kriter tutmadığı gerekçesiyle bekletiliyor. Bayram öncesi nohut alımının yapılmaması çiftçiyi perişan ederken üreticilerin nohutu ellerinde kaldı.

HÜKUMET TEŞVİK ETTİĞİ NOHUTU ALMIYOR

Konuyla ilgili Sözcü’den Başak Kaya’ya konuşan CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, “Çiftçiyi nohut ekmeye teşvik etmek için tarım kredi kooperatifini aracı olarak kullanan ve nohut hasadından sonra yerine ücretsiz arpa tohumu veren hükumet, şimdi teşvik ettiği nohutu kriterlere uygun değil diye almıyor. 10 gündür ofise randevu sitemiyle ürün getiren çiftçinin malı kriterlere uygun değil diye alınmıyor” dedi.

ANKARA’DA YAŞANAN REZALET DERHAL DURDURULMALI

Hükumetin çiftçiden nohut almayıp, Meksika’dan nohut getirttiğini hatırlatan Bingöl, “Çiftçinin maliyeti sürekli artıyor ve çiftçi asla iktidardan destek alamıyor. Borçla boğuşan çiftçi toprağını satıyor. Sonuç, ithalata gelip dayanıyor. İthalatçı ülke olmak bizim çiftçimizin onuruna dokunuyor. Ankara’da yaşanan rezalet derhal durdurulmalı ve iktidar üreticinin sesini duymalı” dedi.

TARIMDA ÇALIŞAN SAYISI 3 MİLYON AZALDI

Türkiye’de tarım sektöründe istihdam edilen kişi sayısı 2002’de 7 milyon 458 bin kişiyken, bu sayı 4 milyona kadar gerilediğini hatırlatan Bingöl, “Son 18 yılda 3 milyon daha az tarım çalışanımız var. Üreticiyi bitirdiler. Doğası, toprağı ve çiftçisi ile bu kadar bereketli bir ülkede yaşarken, Hindistan’dan, Meksika’dan ürün ithal eden bir konuma sürüklendik. Sadece çiftçiye değil, tüm halka sırtını dönmüş, kulaklarını tıkamış bir iktidarla karşı karşıyayız” dedi.

BM Raportörleri: Ayasofya açılışı Türk halkını ve diğer halkları ‘ayrıştırdı’

Ekonomi

Dolar günde iki rekor kırmaya başladı

Türk lirasının tarihi değer kaybı sürerken dolar günde iki rekor kırmaya başladı. Dün gece saatlerinde 7,54’ü geçerek tarihi zirvesini yenileyen dolar, bugün de 7,55 sınırını aştı.

BOLD – Fed ve Japonya Merkez Bankası’nın faiz kararları sonrası küresel piyasalarda satıcılı bir seyir yaşanırken ABD Doları, uluslararası arenada güç kazandı. Yurt içinde de her geçen gün rekor seviyelerini geliştiren dolar/TL kuru, bugünkü işlemlerde tarihi zirvesini 7,55’in üzerine taşıdı. Kur dün gece yarısı illikit piyasada kur 7,5490’ı görmüştü. Gün içi en yüksek seviye olarak 7,5509’u gören kur saat 14:10 itibarıyla 7,5470 TL’yi, avro ise 8,9080’i gördü. Kurda bir yıllık işlem aralığı 7.5145 – 5.6328 seviyeleri arasında. 1 aylık günlük hareketli ortalaması 7.3869, 50 günlük hareketli ortalaması 7.1980 ve 100 günlük hareketli ortalaması 7.0331 seviyelerinde bulunuyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Yeni tarihi zirve: Dolar gece 7.54’ü gördü güne 7.50 ile başladı

Dolar/TL dün gece saatlerinde 7,5490 ile yeni tarihi zirvesini test ettikten sonra bu sabah güne 7,50 civarında başladı. Dolar, Fed’in Eylül ayı toplantısının ardından küresel paralar karşısında artıda seyrediyor.

BOLD – ABD Merkez Bankası (Fed), Kasım ayında yapılacak seçimler öncesinde yaptığı son para politikası toplantısının ardından enflasyon “bir süre” merkez bankasının yüzde 2 olan hedefini “ılımlı düzeyde aşma” yolunda ilerleyene kadar faiz oranlarını sıfıra yakın tutacağını açıkladı. Dolar dün piyasalar açıkken en çok 7.5182 TL seviyesine kadar yükselmişti. Gece saatlerinde de 7,5490 ile yeni tarihi zirvesini test etti. Kur bu sabah 7.4968 TL’den başladığı seyrinde kısa sürede önce 7.5187 TL’ye ardından 7,5218 TL kadar çıktı. Salı günü 8.92 TL ile rekor tazeleyen euro güne 8.83 TL’den başladı, sterlin ise 9.71 TL’den işlem görüyor. Kurda bir yıllık işlem aralığı 7.5145 – 5.6328 seviyeleri arasında. 1 aylık günlük hareketli ortalaması 7.3869, 50 günlük hareketli ortalaması 7.1980 ve 100 günlük hareketli ortalaması 7.0331 seviyelerinde bulunuyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Türkiye için OECD’nin daralma tahmini yüzde 2,9’a düşürüldü

OECD, haziranda yüzde 6 olarak açıkladığı küresel ekonomide küçülme tahminini yüzde 4,5’e düşürdü. Türkiye ekonomisine yönelik bu yıl için yüzde 4,8 olan daralma tahminini ise yüzde 2,9 olarak revize etti.

BOLD – Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) Ara Dönem Ekonomik Görünüm Raporu yayımlandı. OECD, haziranda yüzde 6 olarak açıkladığı küresel ekonomide küçülme tahminini yüzde 4,5’e düşürdü. OECD, Türk ekonomisine yönelik bu yıl için yüzde 4,8 olan daralma tahminini yüzde 2,9’a düşürdü.

SALGIN NEDENİYLE BELİRSİZLİK DEVAM EDECEK

OECD, raporunda küresel ekonomik görünümün Kovid-19 salgını nedeniyle son derece belirsiz kalmaya devam ettiğini belirterek, küresel ekonomiye ilişkin haziranda yüzde 6 olarak açıkladığı küçülme tahminini yüzde 4.5’e düşürdü. Salgın nedeniyle küresel ekonomide belirsizliğin yüksek kalmaya devam ettiği vurgulanan raporda, ekonomik toparlanmanın gücünün ülkeler ve sektörler arasında önemli ölçüde farklılıklar gösterdiği aktarıldı. Raporda, Kovid-19 salgınında küresel üretimde düşüşün beklenenden daha az olduğuna vurgu yapıldı

TÜRKİYE EKONOMİSİNDE TOPARLANMA BEKLENİYOR

OECD raporunda, Türk ekonomisine yönelik bu yıl için haziranda yüzde 4.8 olan daralma tahmini yüzde 2.9’a düşürüldü. Türk ekonomisinin 2021’de ise yüzde 3.9 büyüyeceği tahminine yer verildi. Raporda, 2020’de Türkiye, Çin, ABD ve Avrupa ekonomileri için yukarı yönlü, son haftalarda Kovid-19 salgınından en fazla etkilenen ülkeler olan Arjantin, Hindistan ve Meksika ekonomileri ise aşağı yönlü revizyon yapıldı.

İşkenceci polis, istihbaratçı ve paramiliter güçler er ya da geç yargılanacak!

Okumaya devam et

Popular