Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

“Yunanistan Meis’i kullanarak Türkiye’ye Doğu Akdeniz’i kapamaya çalışıyor”

Dışişleri Bakanlığı, Oruç Reis’in Araştırma Bölgesi Haritası’nı yayımladı. Yunanistan’ın Meis’i kullanarak Türkiye’ye Doğu Akdeniz’i kapamaya çalıştığını savundu. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ise Akdeniz ülkelerine “yeni formül” çağrısı geldi.

BOLD – Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdürü Büyükelçi Çağatay Erciyes, Oruç Reis araştırma gemisinin faaliyet yürüttüğü alanı gösteren haritayı Twitter hesabından paylaştı.

Büyükelçi Çağatay Erciyes, haritayla birlikte paylaştığı mesajında, Yunanistan’ın Meis Adası’nı kullanarak, Türkiye’ye Doğu Akdeniz’i kapama çalıştığını söyledi.

Yunanistan’ın iddialarının uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirten Erciyes, “Bu maksimalist iddia, uluslararası hukukla uyumlu değildir. Hakkaniyet ilkesine de aykırıdır. Buna rağmen, Yunanistan, Avrupa Birliği ve ABD’den bu iddiayı desteklemelerini ve Türkiye’ye, meşru açık deniz faaliyetlerini durdurması için baskı yapmalarını istiyor. Bu istek ne kabul edilebilir, ne de mantıklıdır.” ifadelerini kullandı.

Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi ve eşlik eden Türk savaş gemileri

ERDOĞAN’DAN “YENİ FORMÜL” BULALIM ÇIKIŞI

Bakanlar Kurulu sonrası Doğu Akdeniz’de yükselen tansiyonla ilgili konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sismik araştırma gemisi Oruç Reis’in faaliyetleri nedeniyle tansiyonun yükseldiği Doğu Akdeniz konusunda çağrıda bulundu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Akdeniz’deki tüm ülkeler olarak bir araya gelelim. Herkes için kabul edilebilir, herkesin hakkını koruyan bir formül bulalım” dedi.

Erdoğan, “Anlaşmazlıkların diyalog yoluyla ve hakkaniyet temelinde çözümü için biz her zaman varız ve hazırız. Bu konuda sağduyu hakim olana kadar Türkiye olarak sahada ve diplomasi alanında kendi planlarımızı uygulamaya devam edeceğiz. Türkiye gibi 780 bin kilometrekarelik dev bir toprak parçasını görmezden gelip birkaç kilometrekarelik adalar üzerinden bizi sahillerimize hapsetme girişimine elbette rıza göstermeyeceğiz”ifadelerini kullandı.

NATO’DAN “MÜTTEFİKLİK RUHU” VURGUSU

Ankara-Atina arasındaki gerginlikle ilgili NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’den de bir açıklama geldi.

Stoltenberg, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, Doğu Akdeniz’deki durum konusunda Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis ile bir görüşme gerçekleştirdiğini belirtti.

NATO Genel Sekreteri, “Bu durum, müttefiklik dayanışması ruhu içerisinde ve uluslararası hukuka uygun olarak çözüme kavuşturulmalı” dedi.

ALMAN VE YUNAN BAKANLARI GÖRÜŞTÜ

Almanya Dışişleri Bakanlığının Twitter hesabından yapılan açıklamada da, Bakan Heiko Maas’ın Yunan mevkidaşı Nikos Dendias ile Doğu Akdeniz’deki duruma ilişkin bir telefon görüşmesi yaptığı belirtildi.

Açıklamada, Türkiye’nin son doğal gaz arama faaliyetlerinin ‘yanlış mesaj’ olduğu belirtilerek bunun yerine gerilimi azaltmaya ve Yunanistan ile Türkiye arasında çözüm odaklı diyaloğu artırmaya yönelik adımlara ihtiyaç olduğu vurgulandı.

Türkiye’nin Navtex ilanı sonrası Yunan ordusu teyakkuza geçti

Dünya

Ukrayna’da askeri uçak düştü! Çok sayıda ölü ve yaralı var

Ukrayna’nın kuzeydoğusundaki Harkiv ilinde AN-26 tipi askeri uçağın düştüğü, kazada 18 kişinin hayatını kaybettiği, 2 kişinin ise ağır yaralandığı bildirildi. 

BOLD – Ukrayna İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ukrayna’nın Harkiv iline bağlı Çuguyiv ilçesinde AN-26 tipi askeri uçağın düştüğü ve alev aldığı duyuruldu.  

Kaza sırasında uçakta 18 askeri öğrenci ve 5 mürettebatın bulunduğu, yerel saatle 21.45 itibarıyla kazada 18 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. 

Sürgün gazeteci Abdullah Bozkurt’a İsveç’te saldırı!

Okumaya devam et

Dünya

DSÖ: Aşıyı bulana kadar ölü sayısı 2 milyona ulaşabilir!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durum Programı Başkanı Mike Ryan, korona salgınına karşı bir aşının yaygın kullanılacağı döneme kadar 2 milyon insanın hayatını kaybedebileceğini açıkladı.  

BOLD – Dünya genelinde korona salgını nedeniyle ölü sayısının bir milyona yaklaştığı dönemde açıklama yapan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durum Programı Başkanı Mike Ryan, koronavirüse (Kovid-19) karşı başarılı bir aşının yaygın kullanımına geçilene kadar ölümlerin dünya çapında 2 milyona ulaşabileceğini vurguladı.  

Koronavirüs salgını dünya çapında hızla yayılırken, vaka ve can kayıpları artmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durum Programı Başkanı Mike Ryan bugün yaptığı açıklamada, Kovid-19’a karşı başarılı bir aşının yaygın olarak kullanılacağı güne kadar koronavirüse bağlı ölümlerin dünya çapında 2 milyona ulaşabileceğini ifade etti.  

Ryan, salgına karşı birlikte ve uyumlu hareket edilmemesi halinde bu sayının daha da fazla olacağını aktardı. Ryan, “Bunu yapmazsak bahsettiğiniz sayı sadece hayal edilebilir değil, ne yazık ki çok muhtemel” dedi. 

Tüm dünyada kısıtlamaların ve tecritlerin hafifletilmesinin ardından virüsün gençler arasında yayıldığına dikkat çeken Ryan, vaka sayılarındaki artış nedeni ile gençlerin suçlanmaması gerektiğini dile getirdi. 

Öte yandan dünya genelinde korona virüs vaka sayısı 32 milyon 572 bin 774’e, toplam can kaybı ise 989 bin 981’e ulaştı. 

Türkiye’de 73 kişi daha koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Dünya

Sürgün gazeteci Abdullah Bozkurt’a İsveç’te saldırı!

İsveç’te yaşayan sürgün gazeteci Abdullah Bozkurt, evinin önünde kimliği belirsiz üç kişinin saldırısına uğradı. Sağlık durumu iyi olan Bozkurt, Türkiye’deki hukuksuzlukları dünya kamuoyuna anlatmaya daha kararlı bir şekilde devam edeceklerini açıkladı.

BOLD – Nordic Monitor Genel Yayın Yönetmeni Abdullah Bozkurt dün öğleden sonra evinin önünde kimliği belirsiz üç kişinin saldırısına uğradı. Aldığı darbeler sonrası hastaneye kaldırılan Bozkurt’un sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

“HUKUKSUZLUKLARI ANLATMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Nordic Monitor’ün aktardığı bilgilere göre Bozkurt, olay sonrası basın açıklaması yaptı. Saldırıyla verilmek istenen mesajı aynen iade ettiğini belirten Bozkurt, Nordic Monitor’ün Türkiye’deki hukuksuzlukları dünya kamuoyuna anlatmaya daha kararlı bir şekilde devam edeceğini söyledi.

İsveç’te yaşayan Bozkurt uzun süredir Anadolu Ajansı, Oda TV, Aydınlık ve havuz medyasının hedef gösterdiği bir gazeteciydi. Bozkurt’un özellikle MİT’in illegal operasyonları, radikal örgütler ve Erdoğan’ın yurt dışındaki uzun kolları hakkında özel haberleri dikkat çekiyordu.

Saldırıyla ilgili kınama mesajı yayınlayan Uluslararası Gazeteciler Derneği (IJA), özgür dünyayı gazeteci Abdullah Bozkurt’la dayanışmaya çağırdı. Açıklamada faillerin bir an önce yakalanması, gazetecilerin koruma altına alınması ve gazetecilere yönelik sistematik baskı, tehdit ve saldırıların son bulması gerektiğine dikkat çekildi.

Okumaya devam et

Popular