Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Türk ve Yunan fırkateynleriyle ilgili Erdoğan’dan kafa karıştıran sözler

Türk ve Yunan fırkateynlerinin Oruç Reis’in etrafında yaptığı manevralar sırasında çarpıştığı iddia edildi. Ancak iki taraf da olayı resmi olarak doğrulamadı. Erdoğan’ın ‘‘Oruç Reis’imize saldıracak olursanız bunun bedelini ağır ödersiniz’ dedik ve ilk cevabı aldılar’’ sözleri ise kafaları karıştırdı.

BOLD – Türkiye’nin Pazartesi günü NAVTEX ilan ederek petrol ve doğal gaz arama faaliyetleri için Oruç Reis gemisini, donanmaya ait gemilerin refakati ve korumasında Yunanistan’ın Meis Adası açıklarına göndermesi Akdeniz’de gerilimin yükselmesine neden oldu.

Yunan basınında gün içinde Doğu Akdeniz’de Yunan ve Türk donanmasına ait gemiler arasında yakın temas olduğu haberleri yer aldı. Türk medyasında da Yunan basını kaynak gösterilerek bu haberler yer aldı.

LİMNOS VE KEMAL REİS ÇARPIŞTI MI?

İddiaya göre Yunan Deniz Kuvvetleri’ne ait Limnos fırkateyni Oruç Reis sismik araştırma gemisine doğru hamle yaptı. Limnos’u uzaklaştırmak için Türk Donanması’na ait Kemal Reis fırkayteyni de hamle yapınca iki geminin çarpıştığı iddia edildi.

Çarpışma dolayısıyla Yunan haber kaynakları Türk gemisinin zarar gördüğünü; Türk haber kaynakları da Yunan gemisinin zarar gördüğünü iddia etti.

İKİ ÜLKE YETKİLİLERİ GEMİLERİN GÖRÜNTÜLERİNİ PAYLAŞTI

Türk ve Yunan resmi kaynakları olayı doğrulamazken, Milli Savunma Bakanlığı ve Yunan Deniz Kuvvetleri çarpıştığı iddia edilen gemilerin görüntülerini paylaşarak gemilerde hasar bulunmadığını ispatlamaya çalıştılar.

Yunan Savunma Bakanlığından bir yetkili AFP haber ajansına yaptığı açıklamada gemiler arasında herhangi bir kaza olmadığını aktardı.

Yunanistan’a ait Limnos Fırkateyni, arka planda Fransa’ya ait Tonnerre Helikopter Gemisi Doğu Akdeniz’de tatbikat halinde

Yunan Donanması, Limnos fırkateyninin Fransız Donanması ile tatbikat sırasında çekilmiş fotoğrafını paylaşarak gemide bir hasar olmadığını göstermeye çalıştı.

Milli Savunma Bakanlığı ise Oruç Reis’e Doğu Akdeniz’de eşlik eden donanma gemilerinden Kemal Reis fırkateyninin görüntülerini paylaştı.

Bakanlık ‘‘Deniz yetki alanlarımızdaki hak, alaka ve menfaatlerimizin yılmaz ve kararlı koruyucuları Türk Deniz Kuvvetleri, MTA ORUÇ REİS araştırma gemimize refakat ve koruma görevine ilk günkü kararlılıkla ve aynı gemilerle devam etmektedir’’ mesajını paylaştı.

MSB’nin paylaştığı kısa görüntüde çarpışma ve benzeri bir durum yaşanmadığı görüldü.

ERDOĞAN: İLK CEVABI ALDILAR

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın partisinin 19’uncu kuruluş yıl dönümü programında yaptığı açıklama ise kafaları karıştırdı.

Erdoğan’ın ‘‘Oruç Reis’imize saldıracak olursanız bunun bedelini ağır ödersiniz’ dedik ve ilk cevabı aldılar’’ sözleri ise dikkat çekti.

Doğu Akdeniz’de sismik araştırma yapan Oruç Reis gemisi ile ilgili olarak, “Kuzey Irak’ta, Suriye’de, Libya’da ve Doğu Akdeniz’de yürüttüğümüz harekatlarla bu saldırılara karşı cevabımızı anladıkları dilden verdik. Bugün de verdik! Ve kendilerine söyledik. Bakın bizim Oruç Reisimize sakın saldırmayın. Eğer Oruç Reis’e saldıracak olursanız bunun bedelini ağır ödersiniz dedik ve bugün ilk cevabı aldılar” ifadelerini kullandı.

Erdoğan konunun içeriği ile ilgili herhangi bir detay vermedi.

Erdoğan ile Merkel, Doğu Akdeniz’i görüştü!

Dünya

Beklenen oldu: Trump FBI’a yalan söyleyen eski danışmanını affetti

ABD medyasının af iddiası doğru çıktı. ABD Başkanı Trump, eski danışmanı Michael Flynn’i affettiğini açıkladı. Flynn, 2016’daki başkanlık seçimlerine Rusya’nın müdahalesine ilişkin soruşturmada FBI’a yalan söylediğini itiraf etmişti.

BOLD – Aldığı af kararını Twitter’dan paylaşan ABD Başkanı Donald Trump, “General Michael Flynn’e tam af verildiğini açıklamak benim için büyük bir onur. Flynn ve harika ailesini tebrik ediyorum. İşte şimdi harika bir Şükran Günü geçireceğini biliyorum” diye yazdı.

TRUMP’UN ALDIĞI EN ÜST DÜZEY AF KARARI

Başkan Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, 2016 seçimlerinin ardından görevde kısa süre kaldıktan sonra geçiş sürecinde Ruslarla temasları konusunda Federal Soruşturma Bürosu’na yalan söylediğinin ortaya çıkmasının ardından istifa etmek zorunda kalmıştı. Kısa süre önce ABD basınında Trump’ın danışmanlarına Flynn’i affetmeyi düşündüğünü söylediği haberleri yer almıştı. Trump’ın Flynn’e af vermesi, başkanlığı boyunca aldığı en üst düzey af kararı olarak kayıtlara geçti.

YALAN SÖYLEDİĞİNİ İTİRAF ETMİŞTİ

Emekli general Michael Flynn, 2017 yılında Trump’ın görevi devralmasından haftalar önce Rusya’nın ABD Büyükelçisi Sergey Kislyak ile görüşmesine ilişkin FBI’a yalan söylediğini itiraf etmiş ve savcılıkla işbirliğine gitmişti. Flynn’ın Fethullah Gülen’e karşı Türk hükumetiyle bir komplonun parçası olduğu da belgeleriyle ortaya çıkmıştı.

KHK zulmüne böyle direniyorlar: İşte İzmir’in ‘Badanacı Ablalar’ı

 

 

Okumaya devam et

Dünya

Futbol efsanesi Maradona hayatını kaybetti

Futbolun gelmiş geçmiş en büyük isimleri sıralamasında adı ilk sırada yer alan Arjantinli Diego Armando Maradona geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybetti.

BOLD – 1986 Dünya Kupası finallerinde İngiltere’nin elle attığı golle elenmesine neden olan ve maç sonu verdiği röportajda, “O el Tanrı’nın eliydi” ifadesi yüzünden ‘Tanrı’nın eli’ lakabını alan ünlü futbolcu Maradona bir süre önce beyin ameliyatı geçirdi.

Efsane futbolcu Maradona’nın beyin ameliyatı geçirdikten sonra yerleştiği Tigre’de kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiği belirtildi.

Sevilla’da oynadığı (1996) dönemde adı Galatasaray ile de anılan ünlü oyuncu dünya futbol tarihinin gelmiş geçmiş en iyi futbolcusu olarak kabul ediliyor.

Maardona kulüp takımlarında oynadığı 590 maçta 308 gol attı. İtalya’da Napoli’yi şampiyon yapan Maradona, Napolilerin sevgilisi haline geldi.

Kokain bağımlısı olan Maradona’nın özel hayatı da futbol hayatı kadar sansasyonel oldu. Maradona 1994 yılında Amerika’da gerçekleştirilen Dünya Kupası finallerinde doping kullandığının ortaya çıkınca futbolu bıraktı.

ASRIN GOLÜNÜN ATTI

1986 Dünya Kupası finallerinde İngiltere’ye kendi yarı sahasından kale önüne kadar, kaleci dahil tam 8 oyuncuyu çalımlayarak attığı gol ‘Asrın Golü seçildi.

Maradona’nın futbol hayatını sığdırdığı başarıları şöyle:

FIFA Dünya Kupası Şampiyonluğu
1978 Arjantin

FIFA Dünya Kupası Şampiyonluğu
1986 Arjantin

FIFA Dünya Kupası 2.liği
1990 Arjantin

Artemio Franchi Kupası Şampiyonluğu
1993 Artemio Franchi Kupası

İtalya Seria A Şampiyonluğu
o 1987 Napoli
o 1990 Napoli

İtalya Kupası Şampiyonluğu
o 1987 Napoli

UEFA Kupası Şampiyonluğu
o 1989 Napoli

İtalya Süper Kupası Şampiyonluğu
1991 Napoli

Teknik direktörlük kariyeri
1994 Textil Mandiyú
1995 Racing Avellaneda
2008-2010 Arjantin
2011-2012 Al-Wasl
2017 Fujairah

Aşırı sağ terör tırmanışta: Dünyada ölüm oranı yüzde 700 arttı

Okumaya devam et

Dünya

Azerbaycan Kelbecer’in kontrolünü Ermenilerden devraldı

Dağlık Karabağ’da Rusya’nın öncülüğünde imzalanan anlaşma uyarınca Ermenistan, Kelbecer’in kontrolünü Azerbaycan’a devretti.

BOLD – Dağlık Karabağ’da Azerbaycan ordusu ile Ermeni milisler arasındaki çatışmaları sona erdiren anlaşma uyarınca Ermenistan Kelbecer ilinin kontrolünü Azerbaycan’a devretti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, geceyarısı yaptığı açıklamada, “Azeri ordusuna ait birlikler 25 Kasım’da Kelbecer’e girdi” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın öncülüğünde Azerbaycan ve Ermenistan arasında imzalanan anlaşma uyarınca Ermenistan’ın Kelbecer’in kontrolünü 15 Kasım’da Azerbaycan’a devretmesi öngörülüyordu. Ancak Azerbaycan, “insani nedenlerle” bu süreyi 25 Kasım’a kadar uzatmıştı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kelbecer’de kontrolün devralınmasıyla ilgili olarak televizyondan yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, bölge “Bugün işgalden kurtuldu. Bu nedenle Azerbaycan halkını yürekten kutlarım” dedi. Kelbecer’in yeniden inşa edileceğini belirten Aliyev, bölgenin yeniden canlanacağını vurgulayarak “Sadece Kelbecer’in değil, civardaki bütün kentlerin yeniden inşası için bir taslak hazırlanması talimatını verdim” şeklinde konuştu. Bölgedeki kilise ve camiler dahil bütün tarihi eserlerin korunacağı mesajını veren Aliyev, bunların “tarihi hazine” olduğunu kaydetti.

ERMENİLER BÖLGEDEN AYRILIYOR

Ermenilerin ise bölgeden ayrılırken yanlarında götürebilecekleri her şeyi almaya çalıştıkları belirtiliyor. Elektrik kablolarını, hidroelektrik santrallerin parçalarını, ormanları keserek ağaçları dahi yanlarında götürdükleri aktarılıyor. Kelbecer’de yaşayan Ermenilerin bölgeyi terk etmesinin ardından yaklaşık 30 yıl önce bölgeden kaçmak zorunda kalan Azerilerin geri dönmesi bekleniyor.

Ermenistan, geçen Cuma günü de Ağdam’ın kontrolünü Azerbaycan’a devretmişti. Anlaşma uyarınca Laçin’in ise 1 Aralık’ta Azerbaycan’ın kontrolüne geçmesi öngörülüyor.

Dağlık Karabağ’da 27 Eylül’de patlak veren ve altı hafta süren çatışmalar, Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında 10 Kasım’da imzalanan anlaşmayla son bulmuştu. Anlaşma, ateşkesin yanı sıra Ağdam, Laçin ve Kelbecer bölgelerinin Azerbaycan’a geri verilmesini de öngörüyordu.

Fransız Senatosu, Ermeni işgali altındaki Dağlık Karabağ yönetiminin tanınması teklifini görüşecek

Okumaya devam et

Popular