Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

2004’ten günümüze bir AKP klasiği: Doğal gaz ve petrol bulundu!

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘müjde’ açıklamasıyla birlikte Türkiye’nin enerji sorununu çözecek doğal gaz rezervinin bulunduğu iddiası gündeme oturdu. AKP, 2004 yılından bu yana benzer açıklamalarla gündem oluşturuyor.

BOLD – AKP özellikle seçim dönemlerinde çok sayıda yerde doğal gaz, petrol ve kömür gibi enerji rezervlerinin keşfedildiğini açıklıyor. Journo’nun derlediği haberlere göre iktidar aynı oyunu 2004 yılından bu yana düzenli olarak oynuyor.

HÜRRİYET: AKÇAKOCA’DA DOĞAL GAZ BULUNDU (9 EYLÜL 2004)

Akçakoca açıklarında doğal gaz bulundu. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Osman Saim Dinç, Akçakoca açıklarında yapılan sondaj sonucu, Karadeniz’in ilk ekonomik ve ticari doğal gaz keşfini yaptıklarını açıkladı. Yıl sonuna kadar ciddi yatırımlar yapılarak, doğal gaz karaya çıkartılacak.

DHA: AKÇAKOCA’DA DOĞAL GAZDAN SONRA PETROL UMUDU (26 KASIM 2006)

TPAO Üretim Daire Başkan Yardımcısı Mehmet Kul, Türkiye’nin Karadeniz’de bulunan ilk doğal gaz üretim tesisinde sona doğru gelindiğini, açıklarda ve daha derinlerde petrol bulacaklarından emin olduklarını söyledi. (Kaynak)

AA: KARADENİZ DOĞAL GAZI DEVREYE GİRDİ (20 MAYIS 2007)

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Akçakoca açıklarında çıkartılan doğal gazın Türkiye’de konutlarda tüketilen doğal gazın onda birini karşılayabildiğini söyledi. (Kaynak)

SABAH: KARADENİZ’DE PETROL AĞA TAKILDI (26 AĞUSTOS 2007)

Müjdeli haber önceki gün Meclis’te Cumhurbaşkanlığı 2. tur oylaması yapılırken geldi. Muharrem Sarıkaya, Enerji Bakanı Hilmi Güler’in verdiği müjdeli haberi yazdı.

SABAH: SAKARYA’DA DOĞAL GAZ BULUNDU (15 MAYIS 2009)

Kaynarca ilçesinde, TPO tarafından yapılan sismik araştırmalar sonrasında bölgede doğal gaza rastlanınca sondaj çalışması başlatıldı. TPAO bir süre önce Karadeniz Akçakoca açıklarında doğal gaz bulunması üzerine Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı aynı hat boyunda araştırma yaptı.

AA: YENİ DOĞAL GAZ REZERVİ BULUNDU (17 HAZİRAN 2010)

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının Batı Karadeniz açıklarında sürdürdüğü doğal gaz arama çalışmaları sırasında 1.600 metre derinlikte yeni rezerv bulunduğu bildirildi. Akçakoca sahilinin yaklaşık 14 kilometre açığında, denizin 100 metre derinliğinde yeni bir kuyu açılarak sondaj çalışması başlatıldı.

AA: TPAO’DAN SEVİNDİREN AKÇAKOCA AÇIKLAMASI (29 MART 2011)

TPAO’dan Akçakoca’daki üretim platformuyla ilgili güzel haber geldi. Üretim Daire Başkan Yardımcısı Mehmet Kul, Düzce’nin Akçakoca İlçesi açıklarındaki 4’üncü doğal gaz üretim platformunun devreye girmesiyle günlük 250 bin metreküp olan doğal gaz üretimlerinin 600 bin metreküpe çıktığını söyledi.

BAKAN YILDIZ: PETROL BULDUK AMA ÇIKARAMIYORUZ (25 AĞUSTOS 2012)

Akçakoca açıklarındaki doğal gaz platformunda incelemelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Hakkâri civarlarında önemli miktarda petrol bulgusuna ulaştıklarını kaydetti. Yıldız, “Ancak hem özel sektör hem de TPAO petrolü terör nedeniyle aramaya başlayamadı” dedi.

MİLLİYET: KARADENİZ, PETROL VE DOĞAL GAZDA YENİ MERKEZ (10 MART 2013)

Enerji savaşlarının yeni merkezi Karadeniz oluyor. Exxon-Mobil, Shell, Chevron, Total, OMV, Rosneft, Petrobras ve Repsol gibi küresel oyuncuların bölgeye akın etmesi “Karadeniz’de ciddi petrol ve doğal gaz rezervi” olduğuna dair tezleri güçlendiriyor.

BAKAN DÖNMEZ: AKÇAKOCA’DA BİR DOĞAL GAZ KEŞFİ OLDU (29 HAZİRAN 2020)

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Türkiye Petrolleri’nin kendi sondajıyla Akçakoca’da bir doğal gaz keşfi oldu. Rezerv yakaladılar. Üretim de yapılıyor. Batı Karadeniz tarafında böyle bir keşfimiz ve üretimimiz var. Karadeniz’den o açıdan biraz daha ümitliyiz” dedi.

1939 TARİHLİ MÜJDE

Son yıllarda Akçakoca dışındaki birçok bölgede de büyük miktarda enerji rezervi keşfedildiğine yönelik haberlerin iktidar medyasında özellikle seçimlerden önce gündeme getirildiği vurgulanıyor. Gazeteci Deniz Zeyrek’e göre 2003’ten beri en az 30 kez petrol veya doğal gaz keşfedildiğine dair bilgiler kamuoyuyla paylaşıldı. Bununla birlikte, bir sonuca varmayan benzer haberlerin, AKP iktidarından önce de Türkiye medyasında zaman zaman yer aldığını hatırlatmak gerekiyor. Örneğin 24 Ekim 1939 tarihli Yeni Mersin gazetesinde, “‘Çorum’da petrol bulundu” başlıklı haberin yer aldığı bildirilmişti.

Gündem

Erdoğan talimat vermişti, 20 km’lik yol 17 yıldır bitirilemedi

Bitirilemeyen projeler Türkiye’nin kaderi olmaya devam ediyor. Bundan 17 yıl önce yapımına başlanan Siirt Kurtalan arasındaki duble yolun 20 km’lik kısmı hala bitirilemedi.

BOLD – Yapımı yıllardır bitirilemeyen Siirt-Kurtalan duble yolu çözüm bekliyor. 17 yıl önce Başbakanlığı döneminde Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlayan yol çalışmasının 20 kilometrelik bölümü bir türlü tamamlanamadı.

2002 yılında yapılan  genel seçimlerde Erdoğan siyasi yasaklı olması sebebiyle milletvekili olamamıştı. Ardından Siirt’teki seçimler tekrar edilmiş ve Erdoğan bu seçimde milletvekili olmuştu. Ardından Erdoğan, 12 Mayıs 2003 tarihinde Siirt’te katıldığı toplu açılış töreni ile duble yol yapımına başlanacağını duyurdu. O ilanın ardından Siirt-Batman arasındaki duble yol yapıldı. Ancak Kurtalan-Siirt arasındaki yaklaşık 32 kilometrelik yol ise aradan geçen 17 yıla rağmen bir türlü tamamlanamadı.

Yolun Kurtalan-Siirt-Baykan Üç Yolu mevkiinden Siirt’te kadar olan 12 kilometrelik yolu geçtiğimiz yıllarda tamamlandı. Ancak yaklaşık 20 kilometrelik yolun yapımı ise aradan geçen 17 yıla rağmen tamamlanamadı. Problemin, yol inşaatının yargıya taşınmasından kaynaklandığı ileri sürülüyor. İddiaya göre, Siirt Karayolları 94’üncü Şube Şefliğince Yeni Mahalle Termol mevkiinde yapılan yolda, arazi sahipleri ile yaşanan anlaşmazlık nedeniyle kamulaştırma yargıya taşındı. Bu sebeple yol yapımı da 3-4 yıl durduruldu.

İNŞAATI DEVAM EDEN KÖPRÜ, BİTMİŞ GİBİ GÖSTERİLDİ

Ilısu Barajı’yla birlikte Başur Çayı’nın eski yolunun su altında kalacak olmasıyla sebebiyle yoldaki yeni köprü de hızlı bir şekilde bitirilmeye çalışıldı. Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı’nın yayınladığı “2003-2019 Döneminde Yapılan Karayolu Çalışmaları” kitapçığında köprülere ilişkin “Siirt-Kurtalan Yolu’ndaki Kezer-II ve Başur-II Köprüleri tamamlanmıştır” ifadeleri yer aldı. 2019 yılında tamamlandığı açıklanan Başur Köprüsü’nde ise sadece Kurtalan-Siirt istikameti bitirilirken, Siirt-Kurtalan güzergahı hala hizmete açılmadı. Kurtalan-Siirt istikametinde karşılıklı olarak hizmet veren köprü ve yolda ise yol çalışması bugünlerde devam ediyor.

 

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye genelinde internet kesintisi yaşanıyor

Dün geceden itibaren Türkiye genelinde internet kesintisi yaşanıyor. Türk Telekom, Türksat Kablonet, Turknet ve Vodafone internet hizmetlerinde aksamalar meydana gelirken sorunun ne zaman giderileceği ile ilgili kesin bir açıklama yapılmıyor.  

BOLD – Türkiye’de bazı bölgelerde internet erişim sorunu gözlemlendi. Bazı internet servis sağlayıcıların kullanıcıları, internete erişimde kesinti yaşadıklarını sosyal medya üzerinden paylaştı. Kullanıcılar Türk Telekom, Türksat Kablonet, Turknet ve Vodafone internet hizmetlerinde aksama olduğunu aktardı.

BİRÇOK İLDE KESİNTİ VAR

BBC Türkçe’nin haberine göre; planlı çalışma kapsamında internet kesintisi yaşanan iller Sivas, Samsun, Adıyaman, İstanbul Anadolu ve Avrupa yakaları, Antalya, Burdur, Kayseri ve Trabzon olarak bildirildi. Türk Telekom’dan yapılan açıklamada, “Müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek için altyapıda çalışma planlanmıştır. Bazı müşterilerimizin kısa süreli hizmet kesintileri yaşaması öngörülmektedir” denildi. Kendilerine önceden uyarı gitmediğini söyleyen kullanıcılarsa kesintilere sosyal medyada tepki gösterdi.

Tayyip Erdoğan’ın ‘örtülü’ parasına 1.3 milyar liralık zam

 

Okumaya devam et

Gündem

Tahir Elçi davası 5 yıl sonra başlıyor

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesinin ardından 5 yıl geçti. 3’ü polis 4 sanığın yargılandı davanın ilk duruşması ise 21 Ekim Çarşamba günü görülecek.

BOLD – Tahir Elçi, 28 Kasım 2015 günü, Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Dört Ayaklı Minare önünde basın açıklaması yapmak için geldiğinde öldürülmüştü. Şimdiye kadar bir yol alınamayan davada, 3’ü polis olmak üzere 4 kişinin yargılanacağı ilk duruşma 21 Ekim’de görülecek.

5 YIL SONRA İLK DURUŞMA

Davada şimdiye kadar 3 başsavcı ile 5 savcı değişti. İddianame 3 Nisan 2020 günü Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, sanık polisler M.S., F.T. ile S.T.’nin “bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek”ten 2 yıldan 6 yıla kadar hapsi istenirken, diğer sanık PKK’li Uğur Yakışır’ın ise “2 polisi öldürmek, ülke birliğini ve bütünlüğünü bozmak”tan 3 kez ağırlaştırılmış müebbet, Elçi’yi “olası kastla öldürmek”ten 20 yıl, polis memuru S.T.’yi “öldürmeye teşebbüsten” 20 yıl ve “izinsiz silah bulundurmaktan” 5 yıl olmak üzere toplam 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 45 yıl hapsi isteniyor.

Hazırlanan bu iddianame, Elçi’nin vurulduğu noktanın 100 metre ötesinde polislerce takip edildikleri taksiden inen Uğur Yakışır ve Mahsum Gürkan’ın açtıkları ateşle polis memurları Ahmet Çiftaslan ve Cengiz Erdur’un yaşamını yitirdiği olayla birleştirildi. İddiaya göre Elçi’nin açıklama yaptığı sokağa giren Yakışır ve Gürkan’ın üzerine, sokaktaki polislerce ateş açılmış ve sıkılan kurşunlardan biri Elçi’yi bulmuştu.

CEVAP BEKLEYEN ONLARCA SORU VAR!

Zanlılar olay yerinden kaçarken, polislerce üzerlerine ateş açılan iki isimden Gürkan, tespitlere göre Sur’da yaşanan çatışmalarda öldü. Yakışır ise firari sanık durumunda. Diğer yandan Elçi, ensesine isabet eden tek kurşunla hayatını kaybetti. O kurşunun hangi silahtan çıktı henüz tespit edilemedi. Soruşturma sürecinde yaşanan bazı gelişmelerde dikkat çekmişti. Cinayetin işlenmesinden ancak 4 ay sonra, 17 Mart 2016’da yapılan olay yeri incelemesinde 83 delilden sadece 43’ü toplandı. Bunlar arasında Elçi’yi öldüren mermi çekirdeği yoktu.

Diğer yandan Elçi’nin öldürüldüğü sokakta bulunan 30’u aşkın polisin silahlarına dair kriminal inceleme yapılmadı. Elçi’nin vurulma anının da olduğu polis kamerası görüntülerinde 13 saniyelik kesinti olduğu ortaya çıktı. Avukatların savcılığa yaptığı başvurulara rağmen bu polis kamerasına ait hafıza kartı bulunmadı.  Benzer biçimde aynı sokakta bulunan PTT Şubesi’ne ait 5 no’lu güvenlik kamerası kayıtlarında 17 dakikalık görüntü kesintisi olduğu, bir başka işyerine ait dört kameradan üçü çalışırken, cinayet mahallini gören dördüncü kameranın ise çalışmadığı ileri sürüldü.

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişlerinin, 26 Haziran 2016 tarihinde hazırladığı ön inceleme raporu  21 Ağustos 2017’de Adalet Bakanlığı’na gönderildi. Bakanlık, yazısında, yargılanacak 3 polis arasında geçen konuşmanın çözümü ve ortada bulunan polisin ileri-geri hareketlerinin davranış psikolojisi uzmanı kişilerce değerlendirmesini istedi. Fakat bu yönlü bir rapor henüz dava dosyasına eklenmedi.

ELÇİ AİLESİ YARGILAMA SÜRECİNDEN ENDİŞELİ

Elçi’nin hayatını kaybettiği günkü basın açıklamasında kullandığı “Tarihi bölgede birçok medeniyete beşiklik etmiş, ev sahipliği yapmış kadim bölgede, insanlığın bu ortak mekânında silah çatışma, operasyon istemiyoruz. Savaşlar, çatışmalar, operasyonlar bu alandan uzak olsun diyoruz” cümleleri dikkat çekmişti.

Tahir Elçi’nin öldürülmesinin 4’üncü yılında Türkan Elçi, eşine atfen kaleme alıp, vurulduğu noktadan seslendirdiği mektubunda “Ölümünün tesadüfi bir ölüm olduğuna inandırmak istiyorlar bizi. Oysa biz biliyoruz ki doğrultulan namlu, taammüden ve fiilendir. Sıkılan tek kurşunun sehvenle işi olmaz. Oysa biliyoruz ki günbegün hukukun hükmü azalıyor, hak gölgeleniyor, katiller elini kolunu sallayarak yürüyor taş sokağımızda.” ifadeleriyle yargılama sürecine tepki göstermişti.

Okumaya devam et

Popular