Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Abdüllatif Şener’den Venezüella’dan peynir ithalatına tepki: Türk çiftçisi perişan olacak

CHP’li Abdüllatif Şener, Venezüella’dan sıfır gümrükle tarım ürünleri ithalatı kararına tepki gösterdi.

BOLD – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun birkaç gün önce Venezüella’ya yaptığı ziyaretin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla dün bazı tarım ürünlerinin ithalatında tarife kontenjanı uygulanmasına ilişkin karar yayınlandı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Konya Milleyvekili Abdüllatif Şener, karara tepki gösterek “Cumhurbaşkanı kararıyla, Türk çiftçisi yine perişan oldu. Bir ithalatçı kazanacak, milyonlarca üreticimiz perişan olacak! Hükümet bu işte!” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı kararına göre, Türkiye, Venezüella’dan sıfır gümrükle tarım ürünleri ithalatı yapacak. Venezüella’dan ithal edilebilecek ürünler arasında taze peynirden pirince, yulaftan ayçiçeği tohumuna kadar çok sayıda ürün var.

PEYNİR İTHAL EDİLECEK

Karara göre bu ülkeden “500 ton taze peynir, 500 ton eritme peynir, 500 ton diğer peynir, bin ton pirinç, 2 bin ton yulaf, 400 ton yerfıstığı, bin ton rep veya kolza tohumları, 5 bin ton ayçiçeği tohumu, 2 bin ton hint yağı tohumu, 2 bin ton susam tohumu, 2 bin ton aspir, 200 ton yağlı tohum, 1500 ton çikolata ve kakao içeren diğer gıda müstahzarları” ithal edilebilecek.

İthalat kararına CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener sosyal medya hesabından tepki gösterdi. İthalat kararının çiftçiyi perişan edeceğini savunan Şener, “Bir Cumhurbaşkanı Kararıyla, Türk çiftçisi yine perişan oldu. Venezuela’dan binlerce ton peynir, pirinç, yulaf, yer fıstığı, ayçiçeği, susam, yağlı tohumlar gümrük vergisi ödemeden ithal edilecek. Bir ithalatçı kazanacak, milyonlarca üreticimiz perişan olacak! Hükümet bu işte!” ifadesini kullandı.

8 yıl sonra kullanılabilecek 5 milyara mal olacak

Politika

9 ayda 20 gazeteci tutuklandı 29 basın mensubu mahkum edildi

CHP’li Sezgin Tanrıkulu, hazırladığı ifade özgürlüğü raporunda gazetecilere yönelik gözaltı, tutuklama ve cezalara dikkat çekti. Rapora göre, 2020’nin ilk 9 ayında 29 gazeteci, yazar ve yayıncıya ceza verildi. 20 gazeteci tutuklandı. 57 gazeteciye soruşturma açıldı. 65 gazeteci gözaltına alındı. 20 gazeteci ise saldırıya uğradı.

BOLD –  CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Düşünceyi İfade Özgürlüğü İhlal Raporu’nda 2020’nin başından bu yana gazetecilerin yaşadığı ihlalleri sıraladı.

Tanrıkulu’nun hazırladığı Düşünceyi İfade Özgürlüğü İhlal Raporu’na göre yayın yasağı sayısı 2010’da 4 iken, 2015’te 37’ye, 2018’de ise rekor kırarak 164’e ulaştı. 537 haber ve basılı yayın organı toplatma ve erişim engeliyle karşı karşıya kaldı.

CHP’li Tanrıkulu, hazırladığı raporda 2020’nin başından bu yana 20 gazetecinin tutuklandığını, sosyal medya paylaşımı nedeniyle 187 kişinin hakkında dava açıldığını kaydetti. Raporda erişime engellenen içerikler analizinde, 2018’de en çok engellenen haber sitelerinin sırasıyla Sözcü ve Cumhuriyet olduğu belirtildi.

Raporda, gazetecilere yönelik baskılar şöyle anlatıldı:

GAZETECİLERE GÖZALTI, TUTUKLAMA VE CEZA

– 2020’nin ilk 9 ayında; 29 gazeteci, yazar ve yayıncı mahkûm oldu. 20 gazeteci tutuklandı. 57 gazeteciye soruşturma açıldı. 65 gazeteci gözaltına alındı. 20 gazeteci saldırıya uğradı. 537 haber ve basılı yayın organı toplatma ve erişim engeliyle karşı karşıya kaldı. 16 kişi düşünceyi ifade nedeniyle mahkûm oldu. 187 kişiye ise sosyal medya paylaşımları nedeniyle soruşturma açıldı.

BASIN KARTLARI İPTAL EDİLDİ

– Ocak ayında 28 gazetecinin basın kartları Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından iptal edildi. Ancak tepkiler üzerine birkaç gün içinde iptal kararı kaldırıldı. Bu konuda resmi bir açıklama yapılmadığı için daha sonraki aylara ilişkin veriye ulaşılamadı.

İNTERNETE AĞIR SANSÜR

– İnternete Sansür-Sosyal Medya Yasası’nın 1 Ekim’de yürürlüğe girmesi üzerine, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü tarafından yapılan açıklamada, son 3 ayda Türkiye’de en az 347 internet haberinin sansürlendiği belirtildi. 2018 ve 2019 yıllarında 150’ye yakın yasak getirildi, internet üzerinden engellenen ve silinen haber sayısı binlere ulaştı.

YAYIN YASAĞI REKORU KIRILDI

– RTÜK verileri, 2010 yılından bugüne kadar geçen sürede mahkemeler aracılığıyla 600’ü aşkın yayın yasağı getirildiğini gösterdi. Yayın yasağı getirilen haber konuları arasında iş cinayetleri, yolsuzluk iddiaları, kadına şiddet davaları ile tecavüz davaları gibi olaylar yer aldı. Bu kapsamda mahkemeler aracılığıyla alınan yayın yasağı sayısı 2010’da 4 iken, 2015’te 37’ye, 2018’de ise rekor kırarak 164’e ulaştı. Sadece 2020’nin ilk dört ayında alınan ve RTÜK’ün internet sitesinde belirtilen yasaklar ise 40’ı geçti.

Soylu’nun Samanyolu TV’deki konuşmalarını paylaşan vatandaşın hayatı karartıldı

Okumaya devam et

Politika

Soylu’nun Samanyolu TV’deki konuşmalarını paylaşan vatandaşın hayatı karartıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sivas Valisi’ne yönelik eleştirel paylaşımlarda bulunan Erdal Yılmaz’ın adeta hayatı karartıldı. Evi basıldı, terör örgütüne üyelikten hakkında soruşturma açıldı. Bir ay içinde iki kez gözaltına alınan Yılmaz’ın ailesinin tüm özel bilgileri trol hesaplar tarafından ifşa edildi. Kanser hastası babasına bakan polis kardeşi Ardahan’a sürüldü.

BOLD –  Sosyal medyada “Maske” adlı hesaptan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sivas Valisi Salih Ayhan’ı eleştiren tweetler atan Erdal Yılmaz’ın evi, PÖH ekiplerince kapısı kırılarak gece saatlerinde basıldı.

Yılmaz, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Bakan Soylu’nun kapatılan Samanyolu TV’de yaptığı konuşmaları alıntılayarak paylaştı. Yılmaz, ayrıca Sivas Valisi Ayhan Yılmaz’ın, eşini Sancaktepe Belediyesinde 15 günlüğüne memur yaptırdığını daha sonra Sivas’ta il müdür yardımcılığı görevine getirttiğini iddia etti.

Hakkında “hakaretten” soruşturma açılan Yılmaz’ın evi, kapısı kırılarak PÖH ekiplerince gece saatlerinde basıldı. Bu kez “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla soruşturma açılan Yılmaz’ın ifadesi aynı gün Ankara’ya getirilerek alındı. Yurtdışı çıkış yasağıyla serbest bırakılan Yılmaz, tweet atmaya devam edince bir ay içinde ikinci kez gözaltına alındı. Yılmaz’a bu kez de ev hapsi verildi. Yılmaz’ın İzmir’de polis olarak görev yapan kardeşi Ardahan’a sürülürken, ailesinin tüm kimlik bilgileri ise sosyal medyadaki trol hesaplar tarafından ifşa edildi. Ayrıca, Yılmaz’ın soruşturmasına gizlilik kararı koydurularak, hakkında terör dosyası açıldı.

AİLESİNİN EV ADRESİ PAYLAŞILDI

Sosyal medyadaki sahte hesaplarca Yılmaz’ın ve ailesinin TC kimlik numaraları, telefon bilgisi, ev adresi, polis olan kardeşinin İzmir’deki ev adresi ve aile bilgileri, Yılmaz’ın eski eşinin bilgileri, mevcut eşinin çalıştığı işyeri gibi çok sayıda özel bilgisi ifşa edildi. Hakkında “FETÖ’cü, DHKP-C’li”, “Abilerin Metin Külünk, Mehmet Metiner seni kurtaramayacak” şeklinde paylaşımlar yapıldı.

SADECE ELEŞTİRDİM

Cumhuriyet’e konuşan Yılmaz, babasının prostat kanseri olduğunu belirterek, “Babam 9 Eylül Hastanesi’nde tedavi oluyordu, kardeşimi Ardahan’a sürdükleri için hastaneye gidemiyor. Babam, tedaviyi yarıda kesip, kâğıt imzalayarak köye dönmek zorunda kaldı. Şu anda bilinci yarı açık durumda. Annemin iki gözü kornea nakilli, kendi işini yapamıyor. Ben şeker ve tansiyon hastasıyım. Evden çıkıp onlara bakmaya gidemiyorum. Sadece ifade özgürlüğü kapsamında eleştiri yaptım. Bu yapılanlar insanlık değil” dedi.

ZORAKİ DELİL ÇIKARTILMAYA ÇALIŞILDI

Yılmaz’ın avukatı Emin Uysal, “Müvekkilimin dijital verileri üzerinde inceleme yapıldı. İmaj raporlarında zoraki yöntemlerle delil çıkartılmaya çalışılmış. Elektronik kelepçe tedbiri ölçülülük ilkesine aykırı, bununla ilgili AHİM kararları var. İtirazlarımız reddedildi. İddianame de hâlâ hazırlanmadı. Tek talebimiz, müvekkilin hukuka ve usule uygun olarak yargılanması” açıklaması yaptı.

İş bulamayan yaşlılar geçinebilmek için inşaatlarda çalışıyor

Okumaya devam et

Politika

Kovid-19 tedavisi gören CHP’li vekil yoğun bakımdan çıktı

6 Ekim’de koronavirüs test sonucu pozitif çıkan ve 9 Ekim’de Mersin Şehir Hastanesinde yoğun bakıma alınan CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, yapılan tedaviler sonrası yoğun bakımdan çıktı.

BOLD – CHP Genel Başkan Başdanışmanı Deniz Demir, sosyal medya hesabından bir süredir koronavirüs nedeniyle tedavi gören CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık’ın yoğun bakımdan çıktığını duyurdu.

6 EKİM’DE KORONAVİRÜS TESTİ POZİTİF ÇIKMIŞTI

CHP’li Demir, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Bir süredir Kovid-19 nedeniyle tedavi gören Şanlıurfa Milletvekilimiz Aziz Aydınlık’ın yoğun bakımdan çıktı. Sağlık durumu her geçen daha iyiye gidiyor, kısa bir süre sonra aramızda olacak ve kaldığı yerden Şanlıurfa için çalışmalarını sürdürecek.” 6 Ekim’de koronavirüs testi sonucunun pozitif çıktığını duyuran CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, 9 Ekim’de Mersin Şehir Hastanesi’nde yoğun bakıma alınmıştı.

İmamoğlu’nun çağrılmadığı İstanbul toplantısı sonrası Koca’dan korkutan açıklama

Okumaya devam et

Popular