Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İsrail:Türkiye İstanbul’dan terör olaylarını organize eden Hamas üyelerine pasaport verdi

Reuters’a konuşan üst düzey İsrailli bir diplomat, Türkiye’nin İstanbul’da bulunan, terör örgütü listesindeki Hamas’a üye 12 kişiye pasaport verdiğini iddia etti.

BOLD – İngiliz Telegraph gazetesinin  Türkiye’nin üst düzey Hamas üyelerine pasaport verdiği yönündeki iddiaları bu kez Reuters tarafından gündeme getirdi.

Reuters’a konuşan İsrail’in Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Roey Gilad, Türkiye’nin İstanbul’daki bir düzine Hamas üyesine pasaport verdiğini , İsrail hükumetinin bu konuyu gündeme getireceğini belirtti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hamas lideri İsmail Haniye ile İstanbul’da Cumartesi günü görüşmesinden sonra Reuters’a konuşan İsrail’in Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Roey Gilad, İsrail tarafının Türkiye’ye geçen yıl Hamas’ın İstanbul’da “terör bağlantılı faaliyetler” yürüttüğü konusunu ilettiğini ancak Ankara’nın bu konuda adım atmadığını söyledi.

“ELİMİZDE DELİLLER VAR”

Roey Gilad, Türkiye’nin Hamas üyelerine pasaport ve kimlik kartı verdiği konusunda ellerinde delil bulunduğunu ileri sürdü.

Ellerindeki dokümanların fotokopisini Türk hükumetine sunacaklarını söyleyen Gilad: “Bazıları işlem aşamasında, bazıları çoktan pasaportlarını aldı, ancak biz 12 civarında (kişiden) bahsediyoruz” diye konuştu.

Türk hükumetine son olarak sağlam bazı belgeler sunduklarını ve cevap alamadıklarını belirten Gilad: “Bu sefer bir şeylerin yapılacağına dair büyük umutlarım olmadığını söylemeliyim”dedi.

Gilad, Türkiye’nin kimlik ve pasaport verdiği Hamas üyelerinin, İstanbul’dan terör saldırıları organize ettiğini ve Hamas için para topladığını öne sürdü.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 22 Ağustos’ta İstanbul’da Vahdettin Köşkü’nde Hamas Siyasi Büro Şefi İsmail Haniye ve üst düzey Hamas yetkilileri ile görüştü

ABD Dışişleri Bakanlığı, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 22 Ağustos günü İstanbul’da Hamas lideri İsmail Haniye ve üst düzey Hamas liderlerini ağırlamasını sert biçimde eleştirmişti.

TÜRKİYE-İSRAİL DİPLOMATİK İLİŞKİLERİ

Türkiye, 2010 yılındaki Mavi Marmara olayından sonra 2011 yılında diplomatik ilişkilerin seviyesini düşürdü ve İsrail Büyükelçisi’ni sınır dışı etti.

2016 yılında Türkiye ve İsrail, tartışmalı bir anlaşma ile ilişkilerin geliştirilmesi konusunda uzlaştı. İki ülke yeniden karşılıklı olarak büyükelçi atadı.

2018 yılında ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmesinin ardından Türkiye İsrail’deki büyükelçisini çekti ve İsrail Büyükelçisi’ni sınır dışı etti. İsrail’de karşılık olarak Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosunu sınır dışı etti.

O tarihten bu yana 2 ülke maslahatgüzar seviyesinde temsil ediliyor.

Bu dönemde diplomatik ilişkiler bozulurken iki ülke arasındaki ticaret hacmi artış gösterdi.

Hamas’ı ağırlayan Erdoğan’a ABD’den izolasyon uyarısı

“Türkiye terör saldırıları düzenleyen Hamas’ın üst düzey elamanlarına vatandaşlık verdi”

Dünya

Savaştaki Ermenistan ordusundan şaşırtan kare: Dünyanın karşısına böyle çıktı

Ermenistan Savunma Bakanlığı temsilcisi Artsrun Hovhannisya’nın basın açıklaması sırasında, arkasındaki bir eli cebinde bir eli kürdanla dişini karıştıran terlikli bir asker şaşkınlık yarattı.

BOLD – Azerbaycan ile Karabağ’da savaş halinde olan Ermenistan’dan dünya basınına yansıyan bir kare günün konusu oldu. 27 yıldır Ermenistan işgali altındaki Azeri topraklarında çatışmalar haftalardır devam ediyor. Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalarda onlarca asker ve sivil hayatını kaybetti.

Azerbaycan Ordusu Karabağ’da işgal altındaki topraklarda ilerlemeye devam ederken, taraflar haklılıklarını dünyaya anlatmak için birbiri ardına açıklama yapıyor. Ermenistan Savunma Bakanlığı temsilcisi Artsrun Hovhannisyan da bugün bir basın açıklaması yaptı. Hovhannisyan’ın ne dediğinden çok toplantıdan yansıyan bir kare çok konuşuldu.

Devam eden çatışmalara ilişkin açıklama yapan Hovhannisyan’ın, konuşmasını yaptığı sırada arkasında, bir eli cebinde bir eli kürdanla dişini karıştıran terlikli bir asker objektiflere yansıdı. Kimliği öğrenilemeyen asker daha sonra kürsüye gelerek açıklama yapıyor. Uluslararası basın toplantısına bir askerin terlikle katılması, eleştirilere neden oldu.

Okumaya devam et

Dünya

Trump ’60 dakika’ dayanamadı

ABD’de CBS televizyonunun ’60 Dakika’ programına katılan Donald Trump, röportajı yarıda kesti. Sunucu Lesley Stahl’un maske takmamasını bahane eden Trump, “Yeterince malzeme aldınız” diyerek yayın terk etti.

BOLD – ABD’de 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimlerine sayılı günler kala yarış giderek daha da kızıştı. Pek çok ankette Demokrat rakibi Joe Biden’ın gerisinde kalan Cumhuriyetçi Donald Trump, CBS televizyonunda Lesley Stahl’un ’60 Dakika’ programına konuk oldu.

Trump, tek başına verdiği röportajı yarıda keserek yayını terk etti. Mike Pence ile birlikte de görüntü vermesi beklenen Trump, bir daha geri dönmedi. Beyaz Saray’da gerçekleştirilen röportajda sunucu Lesley Stahl’la sadece 45 dakika karşılıklı oturan Trump, “Yeterince malzeme aldınız” dedikten sonra ortamdan ayrıldı.

Trump, programdan ayrılış gerekçesini ise kısa süre sonra Twitter’dan açıkladı. Sunucu ve ekibinin kendisi yayını terk ettikten sonraki görüntüsünü paylaşan Trump, “Lesley Stahl, Beyaz Saray’da benimle röportaj yaparken maske takmıyordu. Dahası da gelecek” ifadelerini kullandı.

Sözcü’nün CNN International’dan aktardığı habere göre, Stahl’un Beyaz Saray’a maskesiyle geldiği, kameralar kayda başlayana kadar da takmaya devam ettiği belirtildi. Koronavirüse yakalanana kadar maske dahil olmak üzere pek çok kuralı umursamayan Trump’ın bu hareketi ABD basını tarafından ‘ironik’ bulundu.

Seçim kampanyasındaki son viraja giren Trump’ın anketlerde geride gösterilmesinin gerginliğini yaşadığı ve programdaki hareketinin de bunun dışavurumu olduğu öne sürüldü. ABD Başkanı Trump ve yardımcısı Pence dört yıl önce de aynı formata katılmış ve sorulara birlikte yanıt vermişti. Trump, Biden, Pence ve Harris’in röportajlarının pazar günü yayınlanması bekleniyor.

Okumaya devam et

Dünya

ABD-Almanya ortak üretimi Kovid-19 aşısı Türkiye’de 550 gönüllüde denenecek

Amerikan Pfizer ile Prof. Dr. Uğur Şahin’in başında olduğu Alman BioNTech firmasının geliştirdiği koronavirüs aşısının testleri Faz 3 aşamasına geldi. Aşı, Türkiye’de 550 gönüllü üzerinde denenecek.

BOLD – Çin’de geliştirilen koronavirüs aşısının ardından ABD’li ilaç şirketi Pfizer ile Prof. Dr. Uğur Şahin’in başında olduğu Alman BioNTech firmasının geliştirdiği koronavirüs aşısının da Türkiye’deki gönüllü uygulamaları başlıyor.

9 MERKEZDE YAPILACAK

Aşı, Türkiye’de yine Hacettepe Üniversitesi’nin koordinatörlüğünde 9 merkezde 550’ye yakın gönüllüye uygulanacak. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Akova, yarın başlayacak gönüllü uygulaması kapsamında Hacettepe Üniversitesi’nde 70-80 civarında kişiye aşılama yapılacağını belirtti. Akova, daha önce aşı olmak isteyen gönüllülere randevu verdiklerini ve günde 5 ila 10 arasındaki kişiye aşılama yapacaklarını söyledi. Akova, aşının iki doz halinde verileceğini bildirerek “İlk aşıdan 21 gün sonra ikinci aşı yapılacak ve daha sonra gönüllüler izlenecek. Bir yandan aşının etkinliğine bakılırken diğer yandan güvenilirliğine bakılacak. Hastalık geliştirip geliştirmediklerine bakılacak ve bu kişiler 1 yıl takip edilecek” dedi.

13 BİN KİŞİYE UYGULANACAK

Akova, Çin’de geliştirilen ve Türkiye’de 25 merkezde gönüllü uygulamaları devam eden Kovid-19 aşısının toplamda 13 bin kişiye uygulanacağını hatırlattı. “Burada hedeflediğimiz gönüllü sayısı diğer aşıya kıyasla daha düşük. Türkiye genelinde yaklaşık 500- 550 gönüllü aşılanacak. Bizim merkezimizde de 70-80 civarında bir rakam olacak. Bunların yarısına gerçek aşı yarısına ise boş aşı yapılacak. Gönüllü olarak başvuran sağlık çalışanı olanlar da var ama olmayanlar da var. Zaten bununla ilgili şu anda bir liste var elimizde. Biz daha önce tespit etmiştik bunları. Randevu saatlerinde gelip aşılarını olacaklar. Kasım ayının üçüncü haftası herkesin aşıları bitmiş olacak. Bu aşı dünyada 35 bin kişide kullanıldı. Şimdiye kadar bildirilen ciddi bir yan etki ortaya çıkmadı” diye konuştu.

HENÜZ ERKEN

Prof. Dr. Murat Akova, Çin aşısıyla ilgili ise 2 merkez dışında 23 merkezde aktif gönüllü kayıtlarının devam ettiğini kaydetti. Akova şu bilgileri aktardı: “Yakın zamanda sağlık çalışanları dışında kalan halktan gönüllüleri de alabileceğimizi umuyoruz. Şu ana kadar gayet güzel gitti. Ufak tefek basit yan etkiler oldu. Şu ana kadar aşı uygulanıp da henüz Kovid’e yakalanan yok. Henüz erken; ama ikinci dozlar yapılalı kısa süre oldu. Genel olarak aşının koruyuculuğu ikinci doz yapıldıktan belli bir süre sonra, 14 gün ve daha sonrasında bekliyoruz antikorun yükselmesini, tabii daha sonradan da olabilir. Dolayısıyla aşı olanları takip edeceğiz. Hastalık belirtisi gösterenler olursa onlara bakılacak, kontrol edilecek ve hangisi boş aşı hangisi aşı yaptırmış belirlenecek.”

Okumaya devam et

Popular