Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

HDP’den Ermenilere tazminat ödenmesi çağrısı

Dünya genelindeki sosyalist partilerin Sevr Antlaşması’nın uygulanması ve Ermenilere tazminat ödenmesini içeren bildirisine HDP de imza attı. Parti yönetimi konu hakkında yorum yapmadı.

BOLD – Dünya genelindeki sosyalist partiler, “Türklere dayatılan en ağır antlaşma” olarak anılan, ülkenin bölünmesini öngören Sevr Antlaşması’nın uygulanması ve Ermenilere tazminat ödenmesi için çağrı bildirisi yayımladı.

HDP BİLDİRİYE İMZAYI YALANLAMADI

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın haberine göre yayımlanan bildiride HDP Gençlik Meclisinin de imzası yer aldı. “Bildiriye imza attığını yalanlamayan” HDP, sorular üzerine konuya ilişkin herhangi bir yorum da yapmadı.

SOYKIRIM UYGULANDI İDDİASI

Ermeni Devrimci Federasyonu Partisi Gençlik Ofisi, Türk topraklarını bölmeyi hedefleyen Sevr Antlaşması’nın imzalanmasının 100’üncü yıl dönümü nedeniyle, bu anlaşmaya imza atan ülkelerin sosyalist gençlik kollarıyla birlikte ortak bir açıklamada bulundu. Türklerin, “Ermenilere soykırım uyguladığı” iddia edilen açıklamada, “Sevr Antlaşması, Ermeni Soykırımı nedeniyle adil bir tazminatın ödemesini sağlayan tek uluslararası hukuki belge niteliğindedir” denildi.

Almanya’da mahkeme kararını verdi: Öğretmenlere başörtüsü yasağı getirilmesi yasalara aykırı

Gündem

Madenci eşinin çığlığı: Ekmek asmayacaksınız para vereceksiniz!

Soma’daki eylemde bir madenci eşi, MHP’nin askıda ekmek kampanyasına tepki gösterdi. Milletvekillerine seslenen kadın, “600 tane adam belki 25 bin lira para alıyorlar. Askıya ekmek asıyorlar. Ekmek asmayacaksınız arkadaşım para vereceksiniz ki millet kendi ekmeğini kendi götürecek” dedi.

BOLD – Manisa’nın Soma ve Ermenek’in Karaman ilçelerindeki maden işçileri, ödenmeyen ücretleri ve kıdem tazminatları için Ankara’ya yürüme eylemi başlattı. Soma’daki işçiler Salihli’ye ulaşırken burada bekleyişlerini sürdürüyorlar.

Soma’da yürümek isteyen işçilerin aileleri ve geride kalan arkadaşları da destek amacıyla basın açıklaması yaptı. Maden kazasında ayağını kaybeden İdris Sarıkaya ve gözünü kaybeden Ali Kandemir Soma Meydanı’ndaki eylemde konuştu. Sarıkaya, Salihli yürüyüşüne kendisinin de katıldığını ve gece yarısı jandarma tarafından gözaltına alındıklarını hatırlatarak, “Sabahın 5’inden öğlenin birine kadar aç susuz karakolda bekletildik. Çıkan gözün, kopan bacağın bedeli bu mu” diye sordu.

GELECEK NESİLLER BİZİM GİBİ MAĞDUR OLMASIN

“Bu kopan bacağın, çıkan gözün bedelini ödeyecekler” diyen Sarıkaya, gelecek nesillerin kendileri gibi mağdur olmaması için eylem yaptıklarını vurguladı “Ben eşimin eline pazar parası veremiyorum. Evimin giderlerini karşılayamıyorum. Bana 525 lira engelli maaşı bağladılar. Bu mudur adalet” diye konuştu.

Eşi madenci olan bir kadın da TBMM’deki milletvekillerine şöyle seslendi: “600 tane adam belki 25 bin lira para alıyorlar. İkisinin maaşıyla zaten benim adamın tazminatı ödenir. Askıya ekmek asıyorlar. Ekmek asmayacaksınız arkadaşım para vereceksiniz ki millet kendi ekmeğini kendi götürecek” dedi.

Kadın, çocuğunun jandarmadan korkar hale geldiğini kaydederek “Nasıl korkmayacak, babasını gözaltına alıyorlar” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Okumaya devam et

Gündem

Fincancı’dan Bakan Fahrettin Koca’ya ‘birlik ve beraberlik’ dersi

Türk Tabipler Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Vatandaşımızın moralini bozmaya kimsenin hakkı olamaz” sözlerine cevap verdi: “Birlik ve beraberliği korumak için gerçekleri söylemek gerekir.”

BOLD – Türkiye Psikiyatri Derneği (TPD) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB), koronavirüs salgınının sağlık çalışanlarında yarattığı psikolojik etkilere dikkat çekmek için ortak basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Sağlıkçıların yükleri günden güne arttığı halde hak ettikleri saygıyı bile göremeyip idarecileri tarafından ‘kendilerini hastalandırmak’la suçlanıyorlar. Bulaştırıcı olup olmadıkları hakkındaki bilgisizliğin verdiği kaygı içinde kaldılar. Hastalanan sağlık çalışanlarının göreve dönmelerinin hemen ardından ani ölümleriyle karşılaşılması, tıbbi yönden ‘göreve başlama’ ölçütlerinin uygulanmasında duyarlık gösterilmediğinin göstergelerindendir” denildi.

Ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı ve asistanı hekimlerin pandemi servislerinde pratisyen hekim olarak görevlendirildiğine dikkat çekildi. “Bu uygulama, çok sayıda uzman adayının eksik eğitimine yol açmakta, ruh sağlığı sorunu olan bireylerin tedavilerinde aksamalara neden olmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Sağlık Bakanlığına çağrı yapılarak şunlar dile getirildi: “Sağlık çalışanlarının tükenmelerini önlemek amacıyla ruh sağlığı yönünden tarama çizelgeleri ve psikiyatrik muayenelerle izlenmeleri gereklidir. Alınacak önlemler ile beraber tükenmişliğin önüne geçebilir.”

Ortak açıklamanın ardından konuşan Fincancı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın verileri doğru açıklamadığına yönelik eleştirilere verdiği “Vatandaşımızın moralini bozmaya kimsenin hakkı olamaz” sözlerine net cevap verdi:

“Birlik ve beraberliği korumak için gerçekleri söylemek gerekir. Gerçekler olmadığında sorunun boyutunu göremiyoruz.”

Fincancı, geçen ay 900 hekimin istifa ettiğini açıkladıklarını anımsatarak “Aslolan tükenmeyi engellemek” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Gündem

Hulusi Akar Uludere’de kendini kurtaracak emri Albay Barış Avıalan’a verdi

Sağlık kurulunun uyarılarına karşın hastalıkları hiçe sayılarak cezaevinden tahliye edilmeyen Kurmay Albay Avıalan, Hulusi Akar’ın Uludere’de kendini kurtarmak için verdiği emri mahkemedeki ifadesinde tüm ayrıntılarıyla anlattı.

BOLD – Sincan Kapalı Cezaevinde ölen eski Kurmay Albay Mustafa Barış Avıalan, 15 Temmuz 2016’da Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlere ilişkin davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Barış Avıalan, daha önce tutuklu Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız’ın “TSK’da Mete Han’dan beri yürürlükte olan o kural değiştirildi mi” başlıklı yazısıyla ilk kez adını duyurdu. Avıalan, 15 Temmuz’da Genelkurmay Personel ve Yönetim Daire Başkanlığında Şube Müdürüydü.

Genelkurmay Çatı Davası’nda verdiği ifadede 2011 yılındaki Uludere katliamının ardından “Komutan, birliğinin yaptığı ve yapamadığı her şeyden sorumludur” kuralını içeren muhtıra ve yönergelerin iptal edilerek çıkarıldığını açıkladı.

Barış Avıalan mahkemede verdiği ifadede şunları söyledi:

“2011 sonundaki Uludere olayı diye bilinen olaydan birkaç ay sonra o dönem Genelkurmay 2. Başkanı olan Hulusi Akar beni yanına çağırdı ve ‘Her olaydan komutanların sorumlu tutulması konusunu bir inceleyin bakalım, böyle şey olur mu?’ şeklide bir emir verdi. Zira o tarihlerde medyada, Uludere’yle ilgili 2. Başkan olarak sorumlunun kendisi olduğuna yönelik iddialar ve suçlamalar yoğunluktaydı.”

SAĞLIK KURULUNUN RAPORUNU HİÇE SAYDILAR

Hulusi Akar’ın bu skandal emrinin mahkeme tutanaklarına girmesini sağlayan Albay Avıalan’ın ölmesine ilişkin Anadolu Ajansı’nın geçtiği haberde şu ifadeler yer aldı: “Daha önce de rahatsızlanan Avıalan’a sevk edildiği hastanelerde kalp yetmezliği teşhisi konduğu ve bu yönde tedaviye başlandığı belirtildi” denildi.

Müebbet kararı istinaf aşamasında onanan Avıalan, aylardır kalp ve karaciğer nakli beklediği kaydedildi. Avıalan’ın durumunu inceleyen sağlık kurulu oy birliği ile “Cezanın tehiri gerekir. Cezanın cezaevinde infazı halinde hayati tehlike arz eder. Cezanın 6 ay süreyle tehiri uygundur. 6 ay sonraki değerlendirme sonucuna göre sürekli hastalık haline karar verilecektir” denilmişti.

Ancak bu uyarıya rağmen Avıalan, cezaevine konularak ölüme gönderildi.

Okumaya devam et

Popular